fbpx

Dünyanın En Güçlü Kadınlarından Sara Blakely Kimdir?

Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen girişimci Sara Blakely kimdir? Spanx markasının kurucusu, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ünlü girişimci, sıfırdan milyarderliğe yükselmiştir. Sara Blakely kimdir? Biraz yakından tanıyalım.

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır. Kendine güven duygusunu, liderliğini geliştiren kadınların da ticari hayatta başarılı olmaları kaçınılmazdır. Çünkü kadınların işlerine olan bakış açısı erkeklere oranla daha farklıdır. Çok yönlü olmaları, aynı anda birden fazla iş yapabilme becerileri, kendine imkan oluşturan kadınları direkt başarıya götürmektedir.

Sara Blakely Kimdir?

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır.

Sara Blakely, 27 Şubat 1971 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı ve avukat bir ailenin kızı olarak Florida’da doğmuştur. Hukuk eğitimi almak isteyen Blakely, girmiş olduğu sınavlarda çok düşük not alınca hedeflerini değiştirmiştir. Walt Disney World’de bir süre çalışmıştır. Bu süre içerisinde bir süre de stand up da yapmıştır.

Daha sonra bir kapıdan kapıya satış firmasında görev almış ve faks makineleri satmıştır. Satışta oldukça başarılı olduğunu fark eden Blakey, daha sonra hedefini yükseltmiştir. Daha 25 yaşında iken ulusal satış eğitmenliğine getirilmiştir.

Forida’da katılacağı özel bir parti için giyinirken, iç çamaşırlar hakkında bir şey fark eden Sara Blakely, bu konuyu araştırmaya başladı. Blakely 27 yaşında Georgia, Atlanta’ya yerleşti. Danka’da çalışırken, iki yıl boyunca ve 5.000 $ tasarrufla çorap fikrini araştırdı ve geliştirdi.

Köyden Newyork’a Sanat – Ümmiye Koçak >>

Spanx Markası Doğuyor

Sara Blakely - 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır.

Sara Blakely, firmasında çalışmaya devam ederken bir yandan da fikrini geliştirdi. Tüm cesaretini toplayıp, iç çamaşır üreticilerinin olduğu ülkenin diğer ucuna gitti. Neredeyse fikrini açtığı her yatırımcıdan olumsuz cevap alan Blakely, zaten bu duruma alışmış olduğu için vazgeçmedi. Fikrinin ardında sonuna kadar durmaya devam etti.

Ufak bir yatırımcı ile anlaşan Sara Blakely için işler yolunda gitmeye başlamıştı. Tim girişimcilerin ortak kabuslarından olan gider konusu onun da hayatında dönüm noktalarından biri olduğu katıldığı bir röportajda dile getirmiştir. Spanx marka tescili için parası yetişmediği için marka avukatından 750 dolar borç almak zorunda kalmıştır.

Tüm bu zorluklar onu yıldırmamış, aksine girişimci ruhunu daha a kamçılamıştır. 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır. Oprah Winfrey tarafından favori giyecekler arasında gösterilmiştir. Sara Blakely ilk yılında 4 Milyon Dolar, ikini yılında ise 10 Milyon Dolar satış gerçekleştirmiştir.

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir? >>

Sıfırdan Milyarderliğe

Spanx markası şuan 65 ülkede iç çamaşırları, mayolar ve hamile kıyafetleri ve daha birçok kategoride ürün satışı olan büyük bir mağaza zinciri halini almıştır. Günümüzde dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini korumaktadır. Kişisel serveti 1 Milyar Dolar olarak tahmin edilmektedir.

2012 yılının Mart ayında, Sara Blakely Forbes Dergisi ve TIME’nin En Etkili 100 Kişisinden biri olarak dünyanın en genç, kendi kendine milyarder olan kişiler arasına seçildi. SPANX, Savannah’dan Singapur’a kadar uzanan bir hizmet ağını tutmanın yanı sıra dünyayı da şekillendirmektedir: Kadınların kendileri ve potansiyelleri hakkında harika hissetmelerine yardımcı olmak.

“Bilmediklerinizle gözünüz korkmasın. Bu sizin en büyük gücünüz olabilir ve yaptıklarınızın herkesinkinden farklı olduğuna emin olun.”

– Sara Blakely

Gülben Ergen – Toprağa Kök Salmak İstedim >>

Kaynak: Wikipedia,

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....