En Garanti Meslek Hangisidir? – Randy Gage Cevaplıyor

İşte bu yeni güven kavramıdır.

Artık güven kelimesinin anlamı riskle anılmaya başladı. Zamanında bize öğretilen şey şuydu! Okula git, iyi eğitim al. Büyük bir şirkette iş bul ve hayatını kurtar. Ve bu gerçekten de yapılabilecek en güvenli şeydi eskiden. Ama artık değil.

Bir şirket için ne kadar uzun çalışırsan o kadar sırtına yük biner. Eskiden nitelikli olmanızı istiyorlardı. Şu anda ise diyelim ki 35 yıllık tecrübeli iş gücü var. Şirketse şunu düşünür, sağlık sigortasına ne kadar para ödüyoruz? Artık şirketler, üniversiteden yeni mezun birini bulamaz mıyız? Çok daha ucuza çalışırlar ve yeni bilgilere sahipler. İşte bu işin dinamik yönüdür.

Bir örnek olarak; eğer Tayland’a gidersem, yağmur ormanlarında bir fil gezintisine gitmek isterim. Bunun için Tayland’a giderim, büyük bir grupla geziye katılırım fakat Tayland’da büyük gruplar için yeteri kadar fil bulunmuyor.  O zaman şöyle bir çözüm bulmuşlar; Grubu ikiye bölüp bir gruba siz gezintiye gidin, diğer gruba da siz de buraya gelin size maymun eğitme göstereceğiz.

Harika, o grup maymun eğitme gösterisine gider.  Orada maymuna hindistan cevizi toplamayı öğretiyorlar. Eğer orda maymununuz varsa onu 300$’a eğitebilirsiniz. 2-3 ay boyunca maymununuzu eğitime gönderiyorsunuz ve maymuna bir kabloyla bir ayağını ve bir elini kullanarak ağaca çıkmayı öğretiyorlar. Diğer boşta kalan eliyle hindistan cevizi topluyorlar. Ve yere düşmesini sağlıyor.  Ve maymun günde 1000 tane ceviz toplayabiliyor.

Bu iş nereye kadar gidebilir?

Dünyada bilim adamları şuanda köpek, koyun, deve vs birçok canlıyı klonladılar.

Sürücüsüz otomobiller, uçan araçlar ve daha birçok robotik araç ortaya çıktı. Bu durumu düşünmemiz gerekiyor.

Bir şirket için 30 35 yıl çalışıyorsunuz. Teknolojinin değiştirdiği işleri düşünün. Artık internet var ve çoğu meslek bu şekilde yok oldu. Örnek olarak seyahat acentalarındaki çalışanlar teknoloji tarafından elimine edildi. Artık herkes internetten hallediyor işlerini.

Peki kendi mesleğinizde ne kadar süre kalabilirsiniz?

Bu iş için bir gün çıkıp bir maymun görevlendirmez miyiz acaba? Bir gün patronunuz gelip, özür dileriz arkadaşınızdan 11 tane klonladık  bu yüzden size ihtiyacımız kalmadı’’ diyebilir. Peki nereye bu gidiş? Eskiden güvenli olarak bildiğimiz şeyler artık güvenli değil.

Peki bu kavramın yeni versiyonu nedir? Yeni karşılığı Network Marketingdir. Yeni versiyonu kendi patronunuz olunca anlıyorsunuz. Kendi hayallerinizi oluşturduğunuz zaman başlıyor. İşte bu yeni güven kavramıdır.