Enerji Düşüklüğü Neden Olur? Nasıl Arttırılır?

enerji dusuklugu neden olur

Enerji düşüklüğünün sebebi, sürekli hareketsiz bir şekilde aynı yerde veya evde oturmaktır. Sürekli hareketsiz ve stabil bir bünye, bir müddet sonra tükenmişliğe neden olmaktadır.

Bilgisayar başında çok durmak veya çok TV izlemek de enerji düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bazen yoğun çalışma temposu ve sosyal çevrede mutsuzluk da bu durumu ortaya çıkarabilmektedir. Enerjiyi artırmak için kahvaltıyı sağlıklı yapmak, bol su içmek, egzersiz yapmak ve uykuyu iyi almak önemlidir. Bunun yanında, stresi azaltacak arkadaş çevresi edinmek ve sizi tazeleyecek sağlıklı gıdaları tüketmek önemlidir. Bol bol dışarı çıkıp sosyalleşmek, seveceğiniz bir hobi bulup hayata tutunmak da önemlidir.

Contents

Enerji Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Enerji yükseltme için sizi aşağıya çeken her şeyi ardınızda bırakmak birincil önemdedir. Enerjiyi yükseltmek için öncelikle sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam tarzına geçmek gerekmektedir.

Sürekli hareketsiz bir biçimde TV izliyorsanız ya da PC başında zaman geçiriyorsanız enerjinizin düşmesi normaldir. Bunu geçirmek için sosyalleşip dışarı çıkarak farklı hobiler edinmeniz önemlidir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilmektedir;

  1. Hareketli Bir Yaşam Tercih Edin.
  2. Sağlıklı Beslenin.
  3. Sosyalleşin Ve Toksik İnsanlarla Vakit Geçirmeyin.
  4. Olumlama Yapın.

1.Hareketli Bir Yaşam Tercih Edin.

Sadece evde aynı koltukta oturup TV izliyorsanız düşük bir enerjiye sahip olmanız mümkündür. Farklı etkinlikler yapmak için dışarıya çıkmanız ve hareketli bir yaşamı benimsemeniz önemlidir. Bir spor salonuna gitmeniz veya evde spor yapmanız önerilmektedir.

2.Sağlıklı Beslenin.

Kendinize nane kürleri yapmanız bağışıklığı güçlendirmenize ve zinde hissetmenize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında her sabah kahvaltı etmek güne zinde başlamak için doğru bir tercihtir. Bol suç içmek ve stres atmak için kuruyemişler yemek de faydalı aktivitelerdir. Ayrıyeten uykunuzu iyi almanız negatif enerjiden korunmanıza ve kendinizi sağlıklı hissetmenize yardımcı olmaktadır.

3.Sosyalleşin Ve Toksik İnsanlarla Vakit Geçirmeyin.

Ruhsal enerji düşüklüğünün başlıca sebebi toksik insanlarla vakit geçirmektedir. Size bir faydası olmayan sadece enerjinizi tüketen bireyleri hayatınızda tutmanız önerilmemektedir. Farklı sosyal ortamlara girerek yeni insanlar tanımak enerjinizi maksimum seviyeye çıkarmak adına önemli bir girişimdir. Hayatınızda enerjinizi emen ve alma verme dengesini bozan insanlar varsa bu insanlarla görüşmemek sizin için en iyisidir. Tamamen kendi içinize dönerek içinizdeki maksimum benliği uyandırarak kendinizi gerçekleştirecek aktivitelerde bulunmanız çok faydalıdır.

4.Olumlama Yapın

Olumlama yaparak kötü enerjiden kurtulmaya çalışın. Negatif enerjinizi evrene gönderin.

enerji dusuklugu

Ruhsal Yorgunluk Nedir?

Ruhsal yorgunluk, sizi tüketen belli başlı hayat koşullarına sahip olmanızdır. Kendinizi ait hissetmediğiniz bir ortamda yaşamak veya çalışmak da bu tükenmişlik hissine neden olabilmektedir.

Bu duygu geldiğinde kendinizi yalnız ve kimsesiz hissetmeniz normaldir. Bazen koşullar yıpratıcı ve zorlu olduğu zaman sosyal desteğinizi bulamıyorsanız tükenmeniz an meselesidir. Ruhunuza iyi gelecek etkinlik ve hobilere yönelmeniz sizin için faydalıdır. Ruhsal açıdan tükenmiş biriyseniz çevrenizdeki insanların beklentilerine çok fazla karşılık verip vermediğinizi de sorgulamak faydalıdır. Enerjinizi tüketen insanlardan uzak durmak, alma ve verme dengesini korumak sağlıklı bir zihin için çok önemli bir tutumdur.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Kazanmanın Yolları

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Ne Yapılmalı?

Ani enerji düşüklüğü veya halsiz kalmanıza yol açacak öğleden sonra enerji düşüklüğü gibi durumlar yaşadığınız takdirde halsizlik ve yorgunlukla karşılaşmanız mümkündür. Bunun için bol su içmeniz, egzersiz yapmanız ve bol bol vitamin içeren besin veya takviye almanız gerekmektedir.

Bazen stresli koşullarda çalışmak veya stresli bir aile ortamının içinde yaşamak da bireyleri tüketmektedir. Bunun için gerekli psikolojik desteği almanız ve bir uzmana görünmeniz önerilmektedir. Biriken problemleri hep masa arkasına itiyorsanız ve konuşarak sorunları çözmüyorsanız bu durum sizin için faydasızdır. İletişimi artırıp daha fazla sosyalleşerek mutsuz ruh halinizin yol açtığı halsiz ve yorgun bünyeden kurtulmanız mümkündür.

Enerji Düşüklüğü İçin Dua

Enerji düşüklüğü için en etkili dualar ayete-l kürsi, felak ve nas suresidir. Bu duaları okumanız üzerinizdeki negatif enerjiyi atarak kendi bilinç düzeyinize dönmenize yardımcı olmaktadır.

Bazen nazar veya kem göze maruz kalmanız da üzerinize bir ağırlık çökmesine neden olabilmektedir. Bunu aşmak için bol bol adaçayı yakıp evinizi tütsülemeniz sizin için faydalıdır. Dualarınızı her gece veya gündüz okuyup kendinizi rahatlatmanız kötü enerjiden korunmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıyeten olumlama yaparak da negatif enerjiden arınmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Hobi Nedir?