Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır – 21 Yol!

Hemen ilgilenilmesi gereken ciddi bir tıbbi sorun olarak kabul edilir.

Beyni ve tüm vücudu etkileyen bir hastalık olan depresyon, hislerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı engeller. Depresyon, zamana bırakarak çözebileceğiniz bir hastalık değildir. Çağımızın rahatsızlıklarından biri olarak kabul edilip, oldukça yaygındır. İstediği zaman herkesi etkileyebilir.

Hemen ilgilenilmesi gereken ciddi bir tıbbi sorun olarak kabul edilir. Stres ile birleştiği zaman, ihtiyacı olan ilgiyi verememek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, depresyon ile nasıl başa çıkılacağını bilmek bir zorunluluktur. Birine yardım edebilmek için doktor veya hemşire olmanıza gerek yok.

Depresyonla Nasıl Başa Çıkacağınız Konusunda 21 Tavsiye

Depresyon ile nasıl başa çıkılacağı öğrenilebilir bir konudur. Gerek yardım alarak gerekse hayatınızda bazı değişiklikler, yenilikler yaparak bu süreçten kurtulmanız münkündür. Burada bahsedeceğimiz yöntemleri öğrenip hayatınızda uygulayabilirsiniz. Veya yakınınızda birilerine de öğrenerek yardımcı olabilirsiniz.

Siz ya da tanıdığınız biri bu durumla savaşıyorsa, edeceğiniz yardımın uygun olduğunu bilin. İşte kendinize veya sevdiklerinize daha iyi hissettirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? >>

Kendinizi uyuşuk hissediyor ve odaklanamıyorsanız

Halledilmemiş görevler depresyon derecesini artırabilir. Bu nedenle, her gün küçük hedefler koymak mantıklıdır. Bunları birer birer başarmak, kendinizi iyi hissetmenize ve depresyon hissini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Alışılmadık derecede demotive hissettiğinizde

Yeni aktiviteler beyinde dopamin salınımına neden olur. Kendinizi daha az depresyonda hissettirecek bir iyi hissetme için salgılanan kimyasaldır. Kişisel özelliklerinizle ilgili bir şeyler yapmayı deneyin.

Başarılı İnsanları Sabahlarının İlk 15 Dakikasında Ne Yaparlar? >>

Uyuyamadığınızda

Uyku eksikliği, depresif bir ruh halini ağırlaştırabilir. Bu nedenle uyumak için yeterli zamana sahip olmalısınız. Bir “uyku rutini” başlatabilir ve yaşam tarzınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Uyku kalitenizi artırmak için her gün aynı saatte uyuyun.

Hayal kırıklığına uğradığınızı hissettiğinizde

Acı veren duygularınızı yazmak size bir rahatlama hissi verecektir. Yazma terapisi hakkında zaten okunacak çok sayıda kitap var.

Varoluşsal Bir Kriz İle Nasıl Başa Çıkılır? >>

Ruh halinizi değiştirmek istediğinizde

Ruh halinizi yükseltmek için günde en az 15 dakika dışarı çıkın. Doğal güneş ışığından üretilen D vitamini, yan etki olmaksızın depresyonunuzu azaltabilir.

Düz düşünemediğinizde

Elmalar zihni yenilemeye yardımcı olur. Potasyum, C vitamini, B vitaminleri ve fosforik asit içerirler. Bol elma tüketmeyi deneyin. Enerjinizi artıracak besinler tüketin.

Rahatlayamadığınızda

Ayak banyosunu deneyin. Sadece biberiye yapraklarını ve sabunu sıcak suyla karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bırakın, ovalayın. Depresif düşüncelerinizin kaybolduğunu hissedin.

Sadece sakinleşmek istediğinizde

Kızarana kadar biraz hindistan cevizi yağı, susam yağı, mısır yağı veya ayçiçek yağı ısıtın. Daha sonra, tercihen yatmadan önce vücudunuza ya da ayak tabanınıza uygulayın.

Zihninizi Temizlemenin Yolları >>

Olumlu hissetmediğinizde

Akupunktur depresyona karşı etkili bir şekilde yardımcı olur. Beyin kimyasını olumlu yönde etkileyen hormonların ve nörotransmiterlerin salgılanmasını arttırır.

Biraz daha iyi hissetmeniz gerektiğinde

Müzik dinlemeyi veya resimsel fikirleri izlemeyi deneyin. Bunlar, pozitif zihinsel imgeler oluşturmanızda çok yardımcı olurlar. Süreç oldukça hoş vücut hissine yol açar.

9 Küçük Adımda Daha İyi Bir İnsan Olun >>

Mutlu olmak istediğinizde

Günlük egzersizler yapmayı deneyin. Egzersizler vücudunuzun doğal antidepresanları olan endorfin salınımını tetikleyebilirler, olumlu düşünceleri teşvik ederler ve sizi daha mutlu hissettirirler.

Depresif döneminizi yenemediğinizde

İlave meditasyon seansları yapmayı deneyin. Tercihen günlük 45 dakika. Sessiz bir yerde kalın, telefonunuzu kapatın ve sadece işleme odaklanın.

Ruh halinizi geliştirmek istediğinizde

Parkta ya da doğaya yakın bir yerde yürümeyi deneyin. Ruh halinizi geliştirip modunuzu yükseltebilecek kadar ilham verici.

Genel sağlığınızı iyileştirmek istediğinizde

Magnezyum, vücudunuzdaki sayısız biyokimyasal işlevi düzenleyen bir mineraldir. Günlük magnezyum dozunuzu almak için daha fazla yapraklı sebze, ıspanak, muz, siyah fasulye, kaju fıstığı ve badem yemeyi deneyin.

İş Performansınızı Artıracak Beslenme İpuçları >>

Kafanızı dağıtmak istediğinizde

Gidip bir sergi izleyin veya sinemadaki en son filmi veya evinizde sevdiğiniz filmleri izleyin. Bu şeyler ilginizi çekmiyorsa, dışarıda yürümeyi deneyin ve doğayı keşfedin. Arkadaşlarınızdan sizinle gelmelerini istemeyi deneyebilirsiniz.

Ruh halinizi iyileştirmek istediğinizde

Parkta veya doğaya yakın herhangi bir yerde yürümeyi deneyin. O kadar ilham verici ki ruh halinizi iyileştirebilir.

Gününüzü pozitif enerji ile doldurmak istediğinizde

Yeni ülkeler, yerler veya kültürler tanıyın. Onları anlamak için geliştirdiğiniz bakış açınız sizi pozitifliğe götürebilir.

Mola vermek istediğinizde

Birkaç gün izin alın ve ailenizle ya da arkadaşlarınızla bilmediğiniz bir yere gidin. Bu çok ilginç ve heyecan verici olabilir.

Sıkıldığınızı hissettiğinizde

Büyüleyici ve ilginç bir kitap, sizi depresyondan ve görünüşte sıkıcı gündelik hayatınızdan uzaklaştıracaktır.

Olumsuz hissettiğinizde

Kendinize odaklanmaya ve iyimser kalmaya çalışın. Başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini görmezden gelin, özellikle de kötülerini. Unutmayın, iyisiniz ve yeterlisiniz.

İç Sesinizi Pozitif Konuşturun >>

Sessiz bir zaman istediğinizde

Asla içki içmeyin. Alkol, etkisinin azaldığı anda sizi daha kötü hissettirir.

Bunları denediğinizde (en azından bir kaçını) depresif duygularınızın nasıl da rahatlayacağını göreceksiniz. Ama içlerinden size en uygun olanlarını bulmalısınız. Hadi durmayın, hayatınızda deneyin ve depresyondan çıkın.

Neden Pazartesi Sendromu Yaşıyoruz? >>