Depresyonla Başa Çıkmanın 21 Yolu!

0
İstediği zaman herkesi etkileyebilir.

Depresyon oldukça yaygındır. İstediği zaman herkesi etkileyebilir.

Hemen ilgilenilmesi gereken ciddi bir tıbbi sorun olarak kabul edilir. İhtiyacı olan ilgiyi verememek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, depresyon ile nasıl başa çıkılacağını bilmek bir zorunluluktur. Birine yardım edebilmek için doktor veya hemşire olmanıza gerek yok.

Siz ya da tanıdığınız biri bu durumla savaşıyorsa, edeceğiniz yardımın uygun olduğunu bilin. İşte kendinize veya sevdiklerinize daha iyi hissettirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Kendinizi Uyuşuk Hissediyor ve Odaklanamıyorsanız

Halledilmemiş görevler depresyon derecesini artırabilir. Bu nedenle, her gün küçük hedefler koymak mantıklıdır. Bunları birer birer başarmak, kendinizi iyi hissetmenize ve depresyon hissini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Alışılmadık Derecede Demotive Hissettiğinizde

Yeni aktiviteler beyinde dopamin salınımına neden olur. Kendinizi daha az depresyonda hissettirecek bir iyi hissetme için salgılanan kimyasaldır. Kişisel özelliklerinizle ilgili bir şeyler yapmayı deneyin.

Uyuyamadığınızda

Uyku eksikliği, depresif bir ruh halini ağırlaştırabilir. Bu nedenle uyumak için yeterli zamana sahip olmalısınız. Bir “uyku rutini” başlatabilir ve yaşam tarzınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Uyku kalitenizi artırmak için her gün aynı saatte uyuyun.

Hayal Kırıklığına Uğradığınızı Hissettiğinizde

Acı veren duygularınızı yazmak size bir rahatlama hissi verecektir. Yazma terapisi hakkında zaten okunacak çok sayıda kitap var.

Ruh Halinizi Değiştirebilirsiniz

Ruh halinizi yükseltmek için günde en az 15 dakika dışarı çıkın. Doğal güneş ışığından üretilen D vitamini, yan etki olmaksızın depresyonunuzu azaltabilir.

Düz Düşünemediğinizde

Elmalar zihni yenilemeye yardımcı olur. Potasyum, C vitamini, B vitaminleri ve fosforik asit içerirler. Bol elma tüketmeyi deneyin.

Rahatlayamadığınızda

Ayak banyosunu deneyin. Sadece biberiye yapraklarını ve sabunu sıcak suyla karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bırakın ve depresif düşüncelerinizin kaybolduğunu hissedin.

Sadece Sakinleşmek İstediğinizde

Kızışana kadar biraz hindistan cevizi yağı, susam yağı, mısır yağı veya ayçiçek yağı ısıtın. Daha sonra, tercihen yatmadan önce vücudunuza ya da ayak tabanınıza uygulayın.

Olumlu Hissetmediğinizde

Akupunktur depresyona karşı etkili bir şekilde yardımcı olur. Beyin kimyasını olumlu yönde etkileyen hormonların ve nörotransmiterlerin salgılanmasını arttırır.

Biraz Daha İyi Hissetmeniz Gerektiğinde

Müzik dinlemeyi veya resimsel fikirleri izlemeyi deneyin. Bunlar, pozitif zihinsel imgeler oluşturmanızda çok yardımcı olurlar. Süreç oldukça hoş vücut hissine yol açar.

Mutlu Olmak İstediğinizde

Günlük egzersizler yapmayı deneyin. Egzersizler vücudunuzun doğal antidepresanları olan endorfin salınımını tetikleyebilirler, olumlu düşünceleri teşvik ederler ve sizi daha mutlu hissettirirler.

Depresif Döneminizi Yenemediğinizde

İlave meditasyon seansları yapmayı deneyin, tercihen günlük 45 dakika. Sessiz bir yerde kalın, telefonunuzu kapatın ve sadece işleme odaklanın.

Ruh Halinizi Geliştirmek İstediğinizde

Parkta ya da doğaya yakın bir yerde yürümeyi deneyin. Ruh halinizi geliştirip modunuzu yükseltebilecek kadar ilham verici.

Genel Sağlığınızı İyileştirmek İstediğinizde

Magnezyum, vücudunuzdaki sayısız biyokimyasal işlevi düzenleyen bir mineraldir. Günlük magnezyum dozunuzu almak için daha fazla yapraklı sebze, ıspanak, muz, siyah fasulye, kaju fıstığı ve badem yemeyi deneyin.

Kafanızı Dağıtmak İstediğinizde

Gidip bir sergi izleyin veya sinemadaki en son filmi izleyin. Bu şeyler ilginizi çekmiyorsa, dışarıda yürümeyi deneyin ve doğayı keşfedin. Arkadaşlarınızdan sizinle gelmelerini istemeyi deneyebilirsiniz.

Ruh Halinizi İyileştirmek İstediğinizde

Parkta veya doğaya yakın herhangi bir yerde yürümeyi deneyin. O kadar ilham verici ki ruh halinizi iyileştirebilir.

Gününüzü Pozitif Enerji ile Doldurmak İstediğinizde

Yeni ülkeler, yerler veya kültürler tanıyın. Onları anlamak için geliştirdiğiniz bakış açınız sizi pozitifliğe götürebilir.

Mola Vermek İstediğinizde

Birkaç gün izin alın ve ailenizle ya da arkadaşlarınızla bilmediğiniz bir yere gidin. Bu çok ilginç ve heyecan verici olabilir.

Sıkıldığınızı Hissettiğinizde

Büyüleyici ve ilginç bir kitap sizi depresyondan ve görünüşte sıkıcı gündelik hayatınızdan uzaklaştıracaktır.

Olumsuz Hissettiğinizde

Kendinize odaklanmaya ve iyimser kalmaya çalışın. Başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini görmezden gelin, özellikle de kötülerini.

Unutmayın, iyisiniz ve yeterlisiniz.

Sessiz Bir Zaman İstediğinizde

Asla içki içmeyin. Alkol, etkisinin azaldığı anda sizi daha kötü hissettirir.

***

Bunları denediğinizde (en azından bir kaçını) depresif duygularınızın nasıl da rahatlayacağını göreceksiniz. Ama içlerinden size en uygun olanlarını bulmalısınız. Hadi durmayın, hayatınızda deneyin ve etkisini görün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here