Ertelemeyi Yok Etmek İçin Kendinize Sormanız Gereken En Önemli Soru Bu

Bazen kendinizi zaman harcarken bulursunuz.

Belki de son bir saatinizi iş arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirdiniz. Ya da internette dolaşıp haber okuyarak ya da sosyal medyada…

Dakikalar ve saatler geçiyor.

Bu yola bir kez girdiğinizde kötü gidişatı nasıl düzeltirsiniz? Ertelemenin sizi düşürdüğü durumdan nasıl çıkacaksınız? Kendinize gelmenizi sağlamak için kendinize sormanız gereken basit bir zaman yönetimi sorusu var.

Ertelemeyi yok etme sorusu

Yolunuz kapalıyken, kendinize sormanız gereken soru şu:

Şu anda ne yapmalıyım?

Bu basit soru, ertelemelerinizi durduracaktır. Öncelikleriniz, tamamlanmamış görevleriniz ve şu anda yapmadığınız önemli işleriniz… Hemen sizi harekete geçirecektir.

Eğer bir şeyi erteleyecekseniz, durun ve “Şu anda ne yapmalıyım?” diye kendinize sorun.

 

Akılda tutulması gereken birkaç verimlilik ipucu:

Durun ve Sorun – En önemli adım erteleme sürecini durdurmaktır. Facebook’ta sörf yaparken veya YouTube izlerken, o anda ne yapmanız gerektiğini kendinize sormanız gerekir.

Yapılacaklar Listenize Bakın – En önemli görevinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, listenize bakmanın zamanı gelmiştir. Daha sonra, önceliğinizin hangisi olduğuna daha iyi karar verebilirsiniz.

Kendinizi Erteleme Döngüsünden Çıkarın – İş ertelemeye gelince, hareketi durdurmak iyi bir ilk adım olabilir. Ancak, kendinizi dikkat dağınıklığından uzak tuttuğunuzdan da emin olun.

Üretkenliğe Doğru İlk Adımı Atın – Yapmanız gereken şeylere başlamak zor olabilir. Yine de, bu önemli göreve başlamak için küçük bir adım atmak, ihtiyacınız olan ivmeye ulaşmanızı sağlayabilir.

Ertelemeyi bitirmek için, her zaman “Şu anda ne yapmalıyım?” diye kendinize sorun.

 

***

Siz de dakikalarınızı internette boşa harcayanlardansanız, kendinize bir dur deme vakti geldi hatta geçiyor bile. Hayatınızın iplerini elinize alıp erteleme alışkanlığınızdan vazgeçmek için sizlerle paylaştığımız bu püf noktaları mutlaka uygulamalısınız. Daha fazla zaman kaybetme, go go go!