Günlük Kontrol Listenizde Bulunması Gereken 11 Madde

Üretken olmak için gerekli araçlardan biri günlük kontrol listenizdir. Planlı olmanız, verimli çalışabilmeniz, yaratıcı düşünebilmeniz gibi temel etkenleri tetikler. Ancak günlük kontrol listesi oluşturmanın bir iyi bir kötü yanı var. Biri verimliliğinizi artıracak, diğeri ise iki gün içinde yapmayı bırakacağınız bir zihin uyuşukluğu görevi olacak.

İkincisini önlemek için, verimliliğinizi artırmak için günlük kontrol listenizde ihtiyacınız olan 11 şeyi sıraladık. Bu liste sabah rutininizle başlıyor. Hayatta ne yaparsanız yapın, tutarlı bir sabah rutininiz olması gerekir. Bunu bir tutum haline getirin.

Günlük Kontrol Listenizde Bulunması Gereken 11 Madde

Güne başladıktan sonra yoğun bir iş temposu bizi bekler. Bu iş temposu içerisinde siz en iyi halinizi ortaya koymalısınız. Yapılacak birden çok görev var. Hangi işin daha önce yapılması gerektiği, hangisinin daha sonra yapılacağı belli olmalıdır. Çünkü böyle bir durumda size en çok fayda sağlayacak olan işi daha önce yapma fırsatınız olacktır. Bu da sizin üretkenliğinizi artırır.

İşte bu nedenle sizi sürekli olarak geliştirecek olan günlük aktivitelerden olmazsa olmazları sürekli, yapılacaklar listenizde olmalıdır. İşte gerekli olan yapılacaklar listemiz: 

Yeteri kadar uyumalısınız

Vücudunu tanımalı ve sana yettiğini düşündüğün kadar uyumalısın. Tabi ki bu 8 saati geçmemeli. Vücudu gün boyunca üretken ve bilişsel olarak en uygun hale getirmek için uykunun önemli olduğunu söyleyen çok sayıda araştırma var. Ancak daha da korkutucu olan şey,  uykusuzluğun insanlara getirdiği etkiler konusunda bir ton araştırma yapılması ve sonuçların yıkıcı olmasıdır. Dolayısıyla, üretken olmak istiyorsanız, günlük kontrol listenizdeki ilk şey uyku olmalıdır.

Öz Kontrolün 4 Basit Yolu >>

Erken fiziksel aktiviteler yapmalısınız

Spor salonunda bir saatlik seans size fazlasıyla yetecektir. Bunu çevrendekiler sürekli yapıyorsa siz de yapabilirsiniz. Sadece vücudunuzu uyandırmak ve kan akışını ilerletmek için biraz aktiviteye ihtiyacınız var.

Sağlıklı yiyecekler yemelisiniz

Yiyecekler sabah erkenden vücudunuzda enerji alır ve zihninizi egzersizden farklı bir şekilde uyandırır. Sabahları yiyeceğe ihtiyacınız var ve umarım sağlıklı bir şeyler yersiniz. Çünkü bu aklınız ve vücudunuz için oldukça faydalı.

Size, diyetlerinin en iyi diyet olduğunu söyleyen çok sayıda diyetisyen var. Birkaç farklı diyet deneyin ve size en uygun olanı uygulayın. Sağlıklı yaşamı gözardı etmeyin. Unutmayın, günlük kontrol listesinin amacı, sadece sizin için, tek bir kişi için çalışmaktır.

Stresi Başarıya Dönüştürmek İçin 4 Adım >>

Favori aktivitenizi ertelemeyin

Siz bir insansınız ve eğlenceli, verimsiz ve tembel zamana ihtiyacınız var. En sevdiğiniz verimsiz etkinliği yapmak için sabahları 10 ila 20 dakika geçirirseniz, kendinize ayırmış olduğunuz zamanın hazzıyla gününüz daha verimli geçecektir.

İşiniz bittiğinde, zihniniz temizlenir ve yola devam edersiniz. Bazı insanlar YouTube’u izler, bazıları oyun oynar, sen ne istersen onu yapabilirsin. Bu yüzden en sevdiğiniz verimsiz aktiviteyi belirleyin ve kendinizi ödüllendirin.

Gününüzü planlayın

Çoğu insan farklı uygulamalarla çizelgelerini, sayfalarını ve günlük planlarını hazırlar. Bugün yapmanız gereken en önemli şeyin ne olduğunu zaten biliyorsunuz. Üretken olmak için planlarınızı ihmal etmemeli ve bu planlamaya uymalısınız.

Çevrimiçi Öğrenmenin 13 Faydası >>

Okuyarak kendinizi çalışma çerçevesine alın

İş yerine geldiklerinde, çoğu insan önce oturur, tarayıcılarını açar ve interneti yarım saat boyunca rasgele kaydırır. Bu vakit kaybından rahatsız olmayan insanların günlük rutini. Siz onlardan olmak zorunda değilsiniz. Oturmalı ve çalışma alanınızla ilgili bir kitap ya da makale açmalısınız. Bu gerçekten önemli. Çalışma alanınızla ilgili bir kitabı, bir makaleyi okuduğunuzda, beyniniz bu bilgilere odaklanacak ve bazı harika fikirler ve çözümler üretmeye başlayacaktır.

Dikkat dağıtan unsurları yok edin

Dikkat dağıtıcı şeyler sizi çalıştırmaz. Çünkü beyniniz o an odaklanma sorunu yaşayacaktır. İşe konsantre olamadığınız için motivasyonunuz düşecektir.İşleri halletmek için dikkat dağınıklığını en aza indirme konusunda aşağıdaki ipuçlarına göz atın .

Örneğin internette iken sürekli kendinizi sosyal medyaya kaymış şekilde buluyorsanız tarayıcınıza, sizi ertelemeye zorlamayan bir şeye yerleştirin. Yada müzik dinlemeseniz bile kulaklık kullanın çünkü meslektaşlarınız sohbet halindeyken sizin iş yapmanız pek de olası değildir.

Neden Pazartesi Sendromu Yaşıyoruz? >>

Yorgun hissediyorsanız dinlenmeyi ihmal etmeyin

Gün boyunca yorulacaksınız ve bu olduğunda, az daha çalışayım mantığına bürünmeyin. Çalışmayı bırakın ve dinlenin.

Burada sorun şu ki, hiç kimse bize nasıl dinleneceğimizi öğretmedi ve kültürümüz buna tembellik olarak bakmaya devam ediyor. İkisi arasında büyük bir fark var. Ancak dinlenirken en önemli şey %100 dinlenmenizdir. Yani dinlenirken bile zihnen çalışmaya odaklı olmamaktır. Ve bu dinlenme sürenize yorgunluk durumunuza göre karar verin.

Gününüzü takip edin

Gününüzü takip ederek, o gün için ne yaptığınızı ve yapmadığınızı fark edersiniz. Amaç kontrol listenizdeki her şeyi birkaç gün yaptıktan sonra bırakmak değildir. Jerry Seinfeld’e nasıl büyük bir komedyen olduğu sorulduğunda verdiği cevap:

“Günde sadece bir şaka yazdım ve bu geleneğimi bozmamaya çalıştım.”

Günlük kontrol listenizi takip edin, daha sonralarda bunu haftaya yayabilirsiniz. Bunu yapma alışkanlığı kazandığınızda verim alacaksınız.

Haftanızı Planlamak İçin Bu 6 Adımı Takip edin >>

Kendinizi ödüllendirin

Verimli bir günden sonra en iyi şey, üretken olmanın getirdiği ödüldür. Bu şeyi günlük kontrol listenizde göz ardı etmeyin. Kontrol listesinden her şeyi yaptıysanız, bunun için kendinize uygun bir ödül verin. Beyninin aktiviteyi zevkli olarak hatırlamasını sağlayacak ve sizin için bunu kolaylaştıracaktır.

Küçük kazançları kutlamayı öğrenin, böylece motive kalırsınız ve hız kazanmaya devam edersiniz.

Kontrol listeniz güncellenebilir olmalıdır

Kontrol listesi kullandığınız bir araçtır; öyleyse, zaman içinde hayatınızın, işinizin, durumunuzun ve pozisyonunuzun değişmesinin yanı sıra günlük kontrol listeniz de değişebileceğini anlayın.

Sizi bu pozisyona sokan şeylerin mutlaka sizi daha da ileri götürecek şeyler olmak zorunda olmadığının farkına varın. İşler değişir ve kontrol listeniz buna göre değişmelidir.

Artık günlük kontrol listeniz için sizi süper üretken kılacak 11 şeye sahipsiniz. Her sabah ve her akşam sizin görebileceğiniz bir yere koyun. Bu size kontrol listesindeki aktiviteleri yapmayı hatırlatır. Ve bunu yapmaya devam ederseniz, sonunda, size büyük sonuçlar getirecektir.

Her yolculuk, ne kadar uzun olursa olsun, her zaman aynı şekilde başlar – tek bir adımla. Zaten iki adım attınız – bu makaleyi okudunuz ve günlük kontrol listenizde neye ihtiyacınız olduğunu öğrendiniz. Üçüncü adım yani uygulamaya başlamak size kalmış.

Balık Kılçığı Tekniği Nedir? >>