Hep aynı tip insanlarla karşılaşıyor, durmadan benzer olaylar mı yaşıyorsunuz? Belki de bunu yaratan bizzat kendimizizdir? Neden böyle dedim? Bakalım bana hak verecek misiniz.

Başımızın Belası Tecrübeler

Durmadan geçmişle bağlantı kurma eğilimindeyiz. Aslında bunu oldukça basit bir sebepten yapıyoruz. Güvende olmak istiyoruz. Olaylar arasındaki benzerlikler, sonuçlar hakkında tahminde bulunmamıza yarıyor. Böylece tanıdık bir sette hissedebiliyoruz kendimizi. Bu da emniyette hissetmemizi sağlıyor. Ne var ki bu bir yanılsamadan ibaret.

Geçmişle bağlantı kurarak yaşanmakta olanı yorumlamak, yanıldığını bilmeden yanılmaktır. Yaşam her an tazelenen anlarla örülür durur. Şaşırılacak kadar sık, an be an yapar bunu. Yüklediğimiz anlamlar, yaşadığımız anın özgünlüğünü gölgeler. Anlam yüklemeler bu yüzden masum değildir.

Peki sürekli yenilenen bir sahnede durmadan benzer şeyler yaşamamız nasıl mümkün oluyor sizce? İşte benim için esas aydınlanma bu noktada başlıyor.

Hergün Gülümsemek İçin 10 Neden >>

Yeni deneyimleri bayatlatıyoruz

Tecrübelerin iziyle yeni deneyimleri bayatlatıyoruz.

Tecrübelerin iziyle yeni deneyimleri bayatlatıyoruz. Ne demek bu? Tecrübeleri zihnimize kazıyoruz. Onları ezberliyoruz ve yaşanan anı bir öncekine benzesin diye adeta yontuyoruz. Benzeri olsun diye elimizden, dilimizden, bakışımızdan yardım alıyoruz. Sonra durup, en çok da her şeyin aynı oluşundan şikayet ediyoruz.

Evrende sürekli bir oluşum, devinim vardır. İnsanda evrene dahildir ve sürekli oluşması, dönüşmesi doğal olandır. Ama bizler kendi dönüşümümüzün önüne “tecrübe” adındaki engeli koymaktan vazgeçmiyoruz.

Aynı kalmak için, aynının içinde soluk alıp vermek için diretiyoruz. Başarıyoruz da. Çünkü insanda var etme gücü mevcuttur. İnsan evrende var olan yaratım sürecinin bir benzerini taşır. Bu gücü, onu yaratandan alır. Yaratan külliyatı yaratır, insan ise kendi cüzziyetini. Kendimizi; tecrübe çatısının altına sığınarak, yalnızca oraya ait olanı yaşamaya mahkum edecek gücü maalesef taşıyoruz.

Zor Zamanlarda Dayanıklılığınızı Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Neden gözlemci olmayı değil ezberci olmayı seçiyoruz?

Hayatımızı zorlaştıranın kendimiz olduğunu görebiliyor muyuz? Nasıl çıkacağız bu kısır döngüden? Benim aklıma ilk gelen; ezberlediklerimizden özgürleşmek oluyor. Ezberimizdeki anların zihnimizdeki ağırlığından kurtulmak ve basit olana yönelmek; gözlemlemeye. Yalnızca gözlem yapmaya. Her ana kendine has olma şansını tanımaya.

Bildiğini düşünmekten vazgeçişlere ihtiyacımız var bizim. Zira bilmeyiz, bilemeyiz. Ne insanların nasıl davranacağını, ne olayların nereye varacağını bilmemiz imkansız. Kendimizi bile tanıdığımızı söyleyemezken; bir insan hakkında kesin yargılara sahip olmak haddi aşmak değil de nedir? Her birimiz her şey olma potansiyeliyle yaşıyorken, ne olacağını kestireceğine inanmak neyin gafletidir?

İnsan bilemez. Yalnızca varsayar. Ve varsayımlarını gerçeğe dönüştürmek konusunda da inanılmaz gücünü kullanır. Sonra da haklı çıktığını düşünür. Yine yanılmadım der. Durup kendimize şunu söyleyebiliriz “Sen bilmedin, bilemezsin. Sen, kendi gerçeğini yarattın.” Aklıma şu iki soru geliyor;

Gerçek bilginin; hiçbir şey bilmediğini bilmek olduğunu fark edecek cesaretimiz var mı?

Kendi ayağımıza çelme takmayı bırakmanın zamanı ne zaman gelir?

Beyaz Renk Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler nelerdir? Kişisel gelişim, değişim, zamanı verimli kullanma, yabancı dil öğrenme, kariyer gibi birçok alan aslında gençlik çağlarında üzerine düşünülmesi gereken alanlar arasındadır.

Çünkü bu zamanlar, çocukluğumuzdan çıktığımız ve aynı zamanda yetişkinliğe ilk adımlarımızı attığımız gençliğimizin bahar ayları olan yirmili yaşlar… Birçok insanın keşkelerini barındıran, çok az insanın iyikilerini dolduran bu yaşların en deli çağlarımız olduğu kesindir.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Yapılacaklar

Peki bu yaşlar sadece hayatımızı yaşamak için mi var? Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler arasından neleri yaparsak, ileride “iyiki yapmışım” diyeceğiz? Bunların çok önemli noktalar olduğu kesindir. Peki neler var bu yaşlarda yapmamız gereken, gelin biraz bunlara bakalım;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Sosyal medya araçlarını  kapat

En az haftada bir kez sosyal medyadan ayrılın. Yürüyüşe çıkın, biraz yazı yazın veya sevdiklerinizle zaman geçirin. Teknoloji öyle bir zorunluluk haline geldi ki kendimizi kaptırınca yaşamın doğal güzellikleriyle sık sık temasımızı yitiriyoruz.

Aşk hakkında stres yapma

20’li yaşlarda, hala kim olduğunu çözmen için iyi bir şans var. Aşık olma konusunda çok endişelenme. Bunun yerine, bir arkadaş olarak neye ihtiyacınız olduğunu  bulmak için kişilik olarak gelişmeyi öncelikli hale getir.

Ailenle yeniden bağlantı kur

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler için bu yaşlarınızdayken, ailenizle çocukken yapamayacağınız bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Onları sadece sizi büyüten insanlar olarak değil, bireyler olarak tanıyabilirsin. Birlikte yapmaktan zevk alacağınız hobiler edinebilir, bunları sürekli tekrarlayabilirsin.

Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Gençlere Tavsiyeleri >>

Parayı nasıl yöneteceğini öğren

Kitap oku, ders al ve öz disiplin geliştir. Bu, kimsenin size öğretmeyeceği ve tüm yetişkinlerin sahip olması için gerekli olan bir beceridir. Para hayatta kaldığın sürece seninle olacak ve onun sayesinde refah seviyen belirlenecek. Onu yönetmeyi öğren ki teminatın olsun.

Hırslı ol

Bir rüya kovala veya tutkularına yatırım yap. Şimdi, hayatında insanların seni ihtiyaçlarınla bencil olmaya teşvik edeceği tek zamandır. 20 yaşında, daha büyük, evli ve çocuk sahibi olduğun zamandan çok daha fazla risk alabilirsin.

Çocuğunuzu Çevrimiçi Olarak Kendi İşlerini Kurmaya Teşvik Edin >>

Seyahat

Yeni insanlarla tanış ve yeni deneyimler kazan! Bu dünya çok büyük ve çeşitlidir ve onu deneyimlemek için yalnızca bir fırsatın var. Kendini farklı kültürlere sokmak, dünya görüşünü ve zekanı genişletir.

Sağlıklı alışkanlıklar oluştur

Vücudun bir araç gibidir. İyi beslenip düzenli egzersiz yaptığında, vücudunun muhtemelen sahip olabileceği en verimli yakıtla çalışmasına izin veriyorsun. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak seni yalnızca sağlıklı bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir öz saygı düzeyi oluşturur. Ayrıca, etrafındakilere, kendine ait güçlü bir benliğe sahip olduğunu ve kendinde aşırı değer gördüğünü yansıtır.

Yeni bir yetenek öğren

Bir enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi ve hatta yeni bir dil öğrenmeyi deneyin.

Kitap oku

Bilmen gereken her şey kitapta mevcut. Eğitim eğlenceli olabilir! Seni ilgilendiren bir konu bul ve kendini içine daldır. Eğitimsiz bir kişi olmanın hiçbir bahanesi yok. Yoğun programlı bir kişiysen, sesli kitaplara yatırım yap. Sesli kitaplar hareket halindeyken bilgileri sindirmek için inanılmaz derecede kolay.

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar >>

Her hafta seni korkutan bir şey yap

Dışarı çık ve kendine meydan oku! Markette gördüğün o çekici kişiyle konuş. Birine karşı olan olumsuz hislerinle yüzleş. Konfor bölgenden kaçınmak seni kişisel gelişimine yönlendirecektir.

Ağ kur

Yaşamda başarıyı kendi başına başaramayacağını kabul et. Güçlü bir ağ sahip olabileceğin en güçlü varlıktır. İnsanlarla tanış, arkadaş ol ve ilişkiler geliştir. Başkalarına değer sunarsan karşılığında değer alırsın. Doğru insanları tanımak senin için başarına yardımcı olacak birçok kapı açabilir.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

Pazarlanabilir bir projeye başla

Bir YouTube kanalını başlatmaktan kendi işini kurmaya kadar her şey olabilir. Genç yaşta başlamak sana başarısız olma özgürlüğü verir, bu yüzden yeni zorluklarla uğraşmaktan korkmayın.

Kişisel büyüme taahhüdü oluştur

Kendini bir iş olarak düşün. Başarılı bir işte olmak istiyorsan, kendine yatırım yapmaktan korkmazsın. Kişisel gelişim sınıflarına, videolara veya kitaplara para harca ve olabileceğin en iyi şey  olmayı taahhüt et.

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler hakkındaki içeriğimizi okudunuz. Siz yirmili yaşlardaki gençlere neler önerirdiniz? Neleri bu yaşlarda yapmaları, onlar için gelecekte etrafındakilere fark atmalarına yardımcı olacaktır? Düşünce ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmaktan çekinmeyin. 

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerin Ortak Özellikleri >>

İyimserliğin faydaları nelerdir? İnsanlar pozitif bir tutum ile mutluluk rolüne mi bürünüyorlar? Ruh ve beden sağlığı, odaklanma, üretkenlik gibi daha nice durum için iyimserlik son derece önemlidir. Ancak nasıl?

Yukarıdaki resme daha yakından bakın; bardağın yarısı dolu mu yoksa boş mu? BBC internet sitesinde iyimser kadınların daha uzun yaşadığına dair bir rapor yayınladı. Bu rapor kötümser kadınların daha yüksek tansiyon ve kolesterole sahip olduğunu, iyimser kadınların %9 daha az kalp krizi geçirme riskinin ve takibindeki 8 yılda %14 daha az ölüm riskinin olduğunu ortaya çıkarmak için çalışma yapan Amerikalı bir grup bilim adamı tarafından yürütülen bir araştırmaya dayalıydı.

İyimserliğin 44 Faydası

İyimserliğin faydaları hakkında konuşmadan önce belirtmek gerekir ki bu gönderinin içeriği sadece kadınları hedef almıyor; iyimserlik konusunun, her gün hayatla mücadele yaşayan her bireyi etkilediğine inanıyoruz. İyimserlikle ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı ve aşırı iyimserlik üzerine birkaç çekincemiz olsa da, iyimserliğin kişisel gelişiminizi geliştirmedeki rolünü inkar edemiyoruz.

Başarı İçin İlk Adım Budur! >>

İyimserlik Nedir?

İyimserliğin Faydaları - Winston Churchill, ''Bir kötümser, her fırsatta zorluğu görür; bir iyimser ise her zorlukta fırsatları görür.''

İyimserlik, olayların daha olumlu taraflarına bakmak ve her durumda mümkün olan en iyi sonucu beklemektir. Winston Churchill, ”Bir kötümser, her fırsatta zorluğu görür; bir iyimser ise her zorlukta fırsatları görür.” demiştir. Peki siz ne görüyorsunuz? İyimserlikte, umut unsurlarını ifade etmenin önemli olduğunu da not almak önemlidir. Rick Synder şöyle ifade eder:

“Umut, birinin hedefe giden yolları bulabileceği ve algılanan yeteneklere ve düşünmeye dayalı motivasyona sahip olduğuna dair inancını yansıtan, bir hedefe yönelik düşünce sürecidir.”.

Pozitif insanlar, pozitif oldukları için iyimser değillerdir. Aslında iyimser bir ruh modunu kendilerinde geliştirdikleri için pozitiftir diyebiliriz. Özel bir sıraya koymadan, işte iyimserliğin 44 faydası:

 1. Size yaşamak için bir sebep verir.
 2. Yaşadığınız stresin seviyesini azaltmanızı sağlar.
 3. Araştırmalar ömrü arttırdığını gösteriyor.
 4. Duygularınızı kontrol altına almanızı sağlar.
 5. Mutluluğunuza katkıda bulunur.
 6. Öz saygı ve dürüstlüğü teşvik eder.
 7. Hayatın boğuşmalarıyla mücadele etmek için geliştirilmiş çeşitli baş etme yöntemlerini arttırır.
 8. Başarıya ulaşmak için gerekli temel bir özellik olan ısrarı pekiştirir.
 9. Bir tatmin ve mutluluk duygusu yaratır.
 10. Sağlıklı yaşamı destekler.
 11. Geleceğe dair olumlu beklenti yaratır.
 12. Verimliliğinizi arttırır.
 13. Yapıcı şekilde başarısızlıkla başa çıkmanızı sağlar.
 14. Sabır niteliğinizi geliştirmenize izin verir.
 15. Sizi proaktif yapar.
 16. Fizyolojik ve psikolojik olarak sizi geliştirerek daha iyi hale gelmenizi sağlar.
 17. Yayılan daimi olumsuz düşüncelerle baş ederek hayata karşı daha dengeli bir yaklaşım içinde olmanızı sağlar.
 18. Etkili problem çözme olasılığınızı arttırır.
 19. Size huzur verir.
 20. Deneyimlenen çeşitli zorluklar için daha umut verici bir alternatif üretmenize olanak sağlar.
 21. Hayallerinize inanmanızı garantiler.
 22. Tolerans seviyenizi yükseltir, çünkü küçük şeyler için artık pek tahrik olmazsınız.
 23. Minnettar olma alışkanlığınızı geliştirmenizi sağlar.
 24. Olumlu bir tutum yaratır.
 25. Motivasyon seviyenizi artırır.
 26. Üretkenliği destekleyerek başarılı kariyerler inşa eder.
 27. Kahkahaya teşvik eder.
 28. Kendinizi reddetmenize mahal vermez.
 29. Yapıcı her değişikliği hoş karşılar.
 30. Olumlu beklentiler yaratır.
 31. Pozitif ilişkileri destekler.
 32. Güçlükler karşısında direnç sağlar.
 33. Özgüveni destekler ve özsaygıyı artırır.
 34. Odaklanmış olduğunuzdan emin olur.
 35. Bireyler arasında bağ kurmaya teşvik eder.
 36. Hayal kırıklıklarının ve endişelerin seviyesini azaltır.
 37. Bağışlayıcı olmaya teşvik eder.
 38. Etkili iletişimi geliştirir.
 39. Ruhsal gelişiminizi ve uyanışınızı arttırır.
 40. Sizi yeteneklerinizi kullanmaktan alıkoyan sınırlayıcı inanışlarınızla başa çıkar.
 41. Kendinizi ifade etmenizde yarar sağlar.
 42. Zihinsel esnekliğinizi artırır.
 43. İyileştirici etkisi vardır.
 44. Sosyal hayatınızı geliştirir.

İyimserliğin faydaları hakkında konuştuk. Yukarıda da belirtildiği üzere, gündelik hayattan iş hayatında başarıya kadar her alanda yararları bulunmaktadır. Kötümser bir ruh halini yaşamanız kaçınılmaz olsa da, onu sürekli olarak aklınızda ve de kalbinizde tutmanız size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Şimdi de bu bakış açısını nasıl geliştirebiliriz, gelin birlikte bunu inceleyelim.

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Nasıl Çizebilirsiniz? >>

İyimserliğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İyimserlik, daha birçok özellik gibi, doğuştan gelmez. İnsanlar farkındalıklarını geliştirerek, iyimser bir bakış açısı da geliştirebilirler. İyimserliğin geliştirilebileceği çeşitli yollar vardır. Bunlar;

Bir kez daha, bu yazının amacı size iyimserliğin faydaları hakkında hatırlatmada bulunmaktır. Hayatınızı şekillendirirken, depresif, stresli ve de öfke içerikli bir bakış açısı size oldukça zarar verebilir. Bunun yerine iyimserliğinizi artırmak için çaba göstermeniz, çevrenizin de size olan bakış açısını değiştirecektir. Etkili ve de başarılı bir insan olacağınızdan şüpheniz olmasın.

***

İyimser olmanın faydalarını yukarıda gördüğünüz gibi saya saya bitiremedik. Sizler de bu faydaları yaşamınızda görmek istiyorsanız günlük yaşamınızda iyimser olmaya dikkat edin. Bu konuyla ilgili yorumlarınızı da mutlaka bekliyoruz.

İdeal Uyku Süresi Nedir? Kaliteli Uyku Hakkında Her Şey >>

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her bölüm, altın değerindedir. ABD’de kişisel gelişim ürünleri, en son verilere göre yılda tahmini 9.9 milyar dolar bir değere dönüşmüş durumda. Bu değerlerin anlamı ne?

Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar. Ya da muazzam bir 265 milyarlık güzellik endüstrisi. Bu rakamlar sizin için ne anlam ifade ediyor? Yeterince büyük bir sektör aslında.

Bu etkileyici rakamların bize söylediği şey, Amerikalıların zor kazandıkları paranın yaklaşık 33 katını müzik, film ve kişisel görünüm için kişisel gelişim için harcadıklarından yaklaşık 33 kat daha fazla harcıyor.

Elbette rakamlar büyük bir sürpriz değil – toplumumuz görünüşler ve anlık memnuniyetle hareket ediyor. Hepimiz iyi görünmek ve eğlenmek istiyoruz. Ancak veriler, önceliklerimizin gerçekte ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor olabilir.

Kişisel Gelişimin Her Yaşta Önemli Olmasının 10 Nedeni

Bu öncelikleri ayarlamak için toplu olarak hızlı bir tekme kullanabileceğimizi varsayarsak, her yaşta kişisel gelişimi aktif bir şekilde sürdürmek için bazı harika nedenleri gözden geçirelim. Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. İşte kişisel gelişimini aktif olarak takip edenlerin on avantajı;

 1. Daha sağlıklı ilişkiler kurmanızı sağlar

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir. İlişkiler – aileniz, çocuklarınız, iş arkadaşlarınız, sevgilileriniz ve hatta kendinizle olan bu birincil ilişki – hayatın temelidir. Onlardan kaçınamazsınız (dilediğiniz zaman bile). İlişkileriniz düşük kaliteli olduğunda, hayatınız düşük kalitede olur. Tersine, ilişkileriniz sağlıklı ve canlı olduğunda, faydalarını derin şekillerde elde edeceksiniz.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalırlar? >>

 1. Daha az stres yaşarsınız

Stresin ortaya çıkma nedenleri göz önüne alındığında, kişisel gelişimin faydaları bir kez daha galip gelecektir. Sters genel yaşam kalitemizi ne kadar çabuk olumsuz etkiliyor dimi? Peki bu durumda stresi azaltan herhangi bir şeyin peşine düşmeye değer, sence de öyle değil mi?

 1. İyileştirilmiş sağlık, her şeyden önemlidir

Bu madde, kişisel gelişimin faydaları arasında yukarıdaki ilk iki maddeden çok daha ileridedir. Stres ve sağlık arasındaki bağlantı yadsınamaz; daha fazla stres, daha fazla hastalığa eşittir. Daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler, daha az stres anlamına gelir ve stresi yönetmek ve azaltmak için ne kadar donanımlı olursak, genel sağlığımız o kadar iyi olur.

Kişisel Gelişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri – 1 >>

 1. Üretkenliğiniz sürekli olarak artar

kişisel gelişimin faydaları arasında bir diğer önemli nokta da üretkenliğinizin sürekli olarak artmasıdır. Üretkenliğin bir numaralı düşmanı ertelemedir. Ve erteleme genellikle daha derin duygulardan kaynaklanır. Bir yaşam tarzı olarak kişisel gelişimle uğraşan insanlar, bu sorunları daha derinlemesine incelemeyi alışkanlık haline getirerek anlamlı çözümlere ulaşma olasılığını artırır.

Üretkenliğin ikinci en büyük düşmanı, tahmin etmişsinizdir, strestir. Giderek yoğunlaşan hayatlarımız genellikle mükemmellik ve performans beklentileri tarafından yönlendiriliyor ve stres karışmaya başladığında üretkenliğimiz düşüyor. Zamanımızın çoğunu endişelenerek ve çoklu görev yapmaya harcıyoruz ki odaklanma ve yapmak istediğimiz şeyi başarma becerimiz azalır. Kişisel gelişim teknikleri, stresi yönetme becerinizi geliştirir, gizli duygu ve motivasyonlara ulaşmanıza yardımcı olur ve üretkenliğin ağrımasını sağlar.

 1. Gelişmiş öz denetim oluşturur

Kişisel gelişimin faydaları - Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar.

Kendini kontrol, belirli hedefleri gerçekleştirmek için duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı düzenler. Bu yetenek, sadece kaslarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda güçlendirilebilir bir bilişsel yetenektir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında gösterilen bu bilişsel yetenek, her daim için önemlidir. Hayatınız için hedefler belirlerken ve bunlara doğru çalışırken, cazibeler, alışkanlıklar ve dürtüler, özellikle de bilinçaltı inançlar ve altta yatan duygular tarafından yönlendirilenler tarafından raydan çıkmak kolaydır.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

 1. Daha büyük başarı getirir

Başarı derken, medyanın sunduğu standart ‘başarı’ belirteçlerinden (yani zenginlik, popülerlik, şöhret veya güç) değil, her bir bireyin kendisi için belirlediği başarı belirteçlerine ulaşma yeteneğinden bahsediyoruz. Yine de, ironik bir şekilde, eğer gerçekten istediğin buysa, kendini geliştirme yaşam tarzının düzenli bir parçasıysa, bunu başarma olasılığın daha yüksek.

 1. İç huzurunuz artar

Daha düşük stres seviyeleri, daha iyi bir genel sağlık deneyimi ve başarılı olma gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç rahatlığının yanı sıra, düzenli kişisel farkındalık ve iyileştirme uygulamaları, daha fazla memnuniyet ve huzur duyguları yaratabilir.

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Bu Kadar Zor? 10 Neden >>

 1. Daha iyi ebeveyn olabilirsiniz

Kişisel gelişimin faydaları arasında aileniz için önemli bir madde de bulunmaktadır. Küçük çocuklar ve bebekler ebeveynlerini ve bakıcılarını taklit ederek öğrendikleri için, ebeveynlerin her şeyden önce kendilerini geliştirmek ve geliştirmek için çalışması çok önemlidir. Bebekler ve küçük çocuklar için iyi bir ilk rol model olabilecek daha iyi bir ebeveyn olmak için, kendinize uzun, sert ve dürüst bir şekilde bakmaya istekli olmanız gerekir.

 1. Daha fazla dayanaklılık getirir

Kişisel gelişimin faydaları - Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Sözlük tanımına göre dayanıklılık, hayatın zorluklarından, trajedilerinden ve zorluklarından hızla kurtulma kapasitesidir. Bu deneyimlerden ortaya çıkmak ve sağlıklı bir zihinsel ve duygusal duruma geri dönmek psikolojik yetenektir. Esasen bir tür duygusal esnekliktir.

Kişisel gelişim, içeriden ve dışarıdan engellerle yüzleşmenizi ve bunlarla çalışmanızı sağlar. Duygusal zekanızı, öz farkındalığınızı ve başa çıkma stratejilerinizi geliştirmek için harcadığınız zaman, dayanıklılık düzeyiniz üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Muhteşem Film Önerileri >>

 1. Büyük bir mutluluk kaynağı oluşturur

Ve nihayet avantajların büyük finaline varıyoruz – mutluluk. Mutluluk gerçekten varış noktasından ziyade yolculuksa, o zaman günlük hayatınızda kendinizi geliştirmek için zaman harcamak, bu yolculuğu çok daha keyifli hale getirecektir.

Sağlıklı ve daha iyi ilişkilerden zevk aldığınız bir hayat hayal edin; Kendinizi kontrol altında hissettiğiniz ve karşınıza çıkan zorluklarla iyi başa çıkma yeteneğinizin olduğu bir yaşam; Çabalarınızda başarılı olma becerinize genellikle güvendiğiniz bir yaşamdır.

Son düşünceler

Bu yüzden bir dahaki sefere hayatınız veya içindeki bir şey hakkında berbat hissediyorsanız ve makyaj, kıyafet veya en son video oyununa para harcamak için cazip hissediyorsanız, belki tekrar düşünür ve kişisel gelişim bölümüne bir süre göz atarsınız. İlki şu an için ruh halinizi değiştirebilir, ancak ikincisi hayatınızı tamamen değiştirebilir.

Sizce kişisel gelişim gerekli bir konu mudur? Hayat boyu kişisel gelişim hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.

Hafıza Nasıl Geliştirilir? En Etkili 7 Yol >>

Kişisel gelişim için en sağlıklı yaklaşım sizin için en uygun olanıdır. Ama hangisinin olacağını nasıl bilebilirsiniz? Doğrusu, kişisel gelişim için tek bedene uyan bir yaklaşım yoktur. Bu nedenle durumunuz için en yararlı olanı bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Aynı zamanda, etkili kendini geliştirme yolculukları genellikle aklınızda bulundurmanız gereken on temel özelliğe sahiptir.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir?

Kişisel gelişim, ömür boyu devam eden bir süreçtir. Gerek işiniz, gerekse hayatınız kendinizi geliştirebildiğiniz ölçüde büyümeye devam edecektir. Peki bu süreçte, kendiniz için en iyi kişisel gelişim yaklaşımları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

1. Kademeli hız artırımı

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda hızlı bir düzeltme yoktur. Başarı olasılığınızı artırmak için kademeli bir değişiklik içeren kendini geliştirme yaklaşımlarına odaklanın. Bu yaklaşımlar genellikle bir seferde bir değişikliğe odaklanırsınız ve bir sonraki değişikliğe ancak hayatınızdaki önceki değişiklikten memnun olduğunuzda geçersiniz. Kademeli kişisel gelişim, aynı zamanda, lise veya kolejde olduğu gibi, ödevlerinizi daha yönetilebilir parçalara ayıracağınız gibi, işleri daha kolay adımlara da böler.

Örneğin, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için haftada üç kez spor salonuna gitmeyi planlamak başlangıçta çok büyük bir adım gibi gelebilir. Bunun yerine, kademeli bir plan, spor salonuna giymek için kıyafet seçmeyi, gideceğiniz günleri ve saatleri seçmenizi ve antrenmanlarınızı önceden planlamanızı, böylece oraya vardığınızda bunalmış hissetmemenizi sağlayabilir.

Kendini geliştirmenin kademeli olabilmesinin bir başka yolu, olumlu yönde yapabileceğiniz en küçük değişikliği veya bir seferde sadece yüzde bir oranında nasıl iyileştirileceğini düşünmektir. Örneğin, daha sosyal bir kişi olmak istiyorsanız, kendinizi her ay yeni bir kişiye tanıtmak için bir noktaya gelebilirsiniz.

Uygulamanın daha da iyi bir değişikliği, sizden sürekli çaba gerektirmeyen, daha ziyade bir defalık uygulama gerektiren bir değişiklik olacaktır. Örneğin, her Çarşamba toplanan bir kulübe katılmak, yeni bir şey bulmak için çaba sarf etmeden çıkmak ve sosyal olmak anlamına gelir.

Vizyon Ve Misyon Nedir? >>

2. Hedefe yönelik aktiviteler

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur.

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur. Ancak, sizin için zorlayıcı ve ulaşılabilir hissettiren bir hedef seçmeniz önemlidir. Kişise gelişim yaklaşımları arasında hedefe yönelik aktivite sizi geliştiren en önemli maddeler arasındadır.

Bu genellikle büyük, “rüya” gibi bir hedefle başlamak ve o büyük hedefe giden yolda daha küçük hedefleri belirlemek için oradan geriye doğru çalışmak anlamına gelir. Bir takım hedeflere sahip olmak, sizi bırakmak gibi hissettiğiniz zamanlarda motive edecektir.

3. Hesap verebilirlik ölçütü

En iyi kişisel gelişim planları sizin açınızdan bir taahhüt içerecektir. Bu taahhüdü belirlemenin ideal yolu, bunu yazmak veya yakınınızdaki birine sözlü bir sorumluluk ortağı olmak için sözlü bir söz vermektir. Aşağıda bir hesap verebilirlik beyanı örneği verilmiştir:

“Her sabah beş dakika meditasyon yaparak ve meditasyon tamamlandıktan sonra kendime olumlu bir onay vererek tekrar tekrar zihinsel sağlığım için bir taahhütte bulunuyorum. Bu daha büyük bir hedefin parçası. Hayatım boyunca daha fazla dikkat göstermek zorundayım. bunu her gün için hazırlanmak, kendime istediğimi başarabildiğimi hatırlatmak ve stresi azaltmak için yapıyorum. ”

4. Engel planlaması

Planlar ve hedefler belirlediğinizde her zaman engeller ortaya çıkacaktır. Yolda kalmak, karşılaşabileceğiniz engelleri tanımlamayı ve onlarla başa çıkmayı planlamayı gerektirir. Bu şekilde, en iyi kişisel gelişim yaklaşımları, şeylerin her zaman sorunsuz gitmeyeceği ve buna göre ayar yapabilmeniz gerektiği bilincini içerir. Ayrıca, bu engellerle başa çıkabilmek için baş etme stratejilerini somut bir şekilde listeleyeceklerdir.

İşte Engelleri Sevmeniz İçin Birkaç Neden>>

5. Başarı ödülleri

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. 

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. Yaygın örnek:

6. Kanıta dayalı olmak

Belki de en önemlisi, en sağlıklı kişisel gelişim yaklaşımları araştırma kanıtlarına dayandırılacaktır. Mucize tedaviler vaat eden “guruları” takip etmek cazip gelse de, iyi kontrol edilen araştırma denemeleriyle desteklenen yaklaşımlar, fayda gösterme olasılığı en yüksek olanlardır.

Araştırma kanıtlarına dayanarak yapabileceğiniz değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Richard Wiseman’ın “59 Saniye” adlı kitabı, bir dakikadan kısa bir sürede hayatınızı nasıl değiştireceğinize dair ipuçlarıyla araştırmayı uygulamaya dönüştürür.

7. Sizin için kişiselleştirilmiş

Bir yaklaşımın ne kadar iyi araştırıldığına bakılmaksızın, sizin için uygun değilse, yararlı bulamazsınız. Her birimizin kişilik, kültür vb. açısından kişisel gelişim yaklaşımları seçimimizi etkileyecek eşsiz bir durumu vardır. Komşunuz için işe yarayan şey sizin için çalışmayabilir.

Bu genellikle bağırsak hissine veya belirli bir yaklaşımla konfor seviyenize gelir. Sanatsal iseniz, mandalaları renklendirme gibi sanat terapisi yaklaşımlarını keyifli bulabilirsiniz. Daha çok sayıda kişi iseniz, davranışları izlemenizi veya başarıyı somut bir biçimde ölçmenizi sağlayan yaklaşımların keyfini çıkarabilirsiniz. Bunu deneme yanılma veya kendi kendini değerlendirme yoluyla çözebilir ve kişisel özelliklerinize uygun kişisel gelişim ile eşleştirmeye çalışabilirsiniz.

Kısa Hikayeler: Kişisel Gelişiminizin Önündeki En Büyük Engel >>

8. Kişisel farkındalık

Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Bir terapist veya koçla çalışmadığınız sürece, kendini geliştirmeniz için bir plan yapmak size kalmış olacaktır. Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Genellikle, öz-farkındalık üç alanda gerçekleşir: fiziksel , bilişsel ve duygusal. Mücadele ettiğiniz alanları tanıyabildiğinizde ve kendinize şefkat duyduğunuzda, değişim için daha iyi bir plan yapabilirsiniz. Bu şekilde, en sağlıklı kişisel gelişim planları, oturduğunuz ve kendini tanıdığınız bir adım içerecektir.

Örneğin: Yaşamınızdaki düzensizlikle mücadele ediyorsanız, kendini geliştirme için bir plan yapmaya başlamadan önce, sahip olduğunuz düşünceleri (örneğin, dağınık bir insanım), sizi nasıl hissettirdiğini (örn. asla organize olmayacak) ve bunun sizin için fiziksel olarak nasıl oynandığını (örneğin, her zaman yorgun hissediyorum, başlamak için enerjim yok). Kendinize karşı merhametli olmak, bu sorunları çözmek için bir plan yapmanızı sağlayacaktır.

9. Bir eylem planı

En sağlıklı kendini geliştirme yaklaşımları size hedeflerinize ulaşmak için somut adımlar veya bir eylem planı verecektir. Hedefleri tanımlamak yeterli değildir; bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı olmadan, sizi terketmeye devam edecektir.

Yaşam koçları veya sağlıklı yaşam koçları, kendini geliştirmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olmak için özellikle uygundur. Bu, farkındalık, egzersiz ve bilişsel yeniden yapılanma (zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için düşüncelerinizi yeniden işleme) gibi çeşitli stratejileri içeren genel bir plan oluşturmayı içerebilir.

10. İyimserlik artışı

Sizi iyimser yapan bir kendini geliştirme yaklaşımı, genellikle en sağlıklı yoldur. Tipik olarak, bir tür olumlu kendi kendine konuşma, farkındalık ve öz-farkındalığı içeren yaklaşımların iyimserliği geliştirmesi daha olasıdır. Pozitif psikoloji olarak bilinen psikolojinin dalına dayanan yaklaşımlar, kendini geliştirmenin bu yönüne odaklanmaktadır. İyimserliğe odaklanmak istiyorsanız, bu alandan bir kişisel gelişim yaklaşımı seçin.

Son düşünceler

Sağlıklı bir kendini geliştirme yaklaşımının yukarıdaki on niteliğine ek olarak, geliştirdiğiniz plan her zaman yol boyunca yeniden düzenlemeye izin vermelidir. Geçmiş başarılar ve hatalar üzerinde düşünerek, neyin iyi gittiğini ve neyin yanlış gittiğini, gelecekte işleri nasıl farklı şekilde yapabileceğinizi ve hala büyüme için nerede olduğunuzu değerlendirebileceksiniz.

Son olarak, ne kadar küçük veya ne kadar uzun sürerse sürsün pozitif yönde herhangi bir hareketin ilerlediğini unutmayın. Yukarıdaki niteliklere sahip ve hızlı bir tedavi denemekten biraz daha fazla zaman alan bir kendini geliştirme planı takip etmek daha iyidir. Yatırım yaptığınız zaman, çabanız sonunda ödüllendirilecektir.

Dikkatiniz çok mu dağılıyor? Odaklanma problemi, günümüzde insanların en çok yakındığı konulardandır. Kişisel gelişim içerisinde verimli olmayı, üretken olmayı ve performansımızı ortaya çıkarmayı etkileyen önemli bir konudur. Odaklanmayı artırmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler bulunmaktadır.

Kendinizi yükseltmek, geliştirmek ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz. Herkesin beklediğinden daha yüksek kalitede bir iş üretmek istiyorsunuz. Zamanınız üzerinde bir kontrol sağlamanız gerektiğine dair bir düşünceniz varsa, sizin için önemli olan işleri üretmeye odaklanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, önemli olanları yapmak ve diğer insanların krizleri ve dramalarıyla başa çıkmaktan kaçınmak için gününüzde yeterli esnekliği sağlayacak birkaç basit stratejidir.

İşte odaklanmanın ve dikkatinizi daha az dağıtmanın 7 yolu

Odaklanmanın ve dikkatinizi daha az dağıtmanın yolları vardır. Odaklanma problemi tedavi edilebilir. Bu teknikleri kullanarak siz de kendi performansınızı ortaya çıkartabilirsiniz. Çevremizdeki insanlar, sosyal medya araçları (Instagram, Facebook, Twitter vb), Tv yayınları sürekli olarak dikkatimizi dağıtmak üzerine kuruludur. Peki bunların üstesinden nasıl geleceğiz? İşte size odaklanma konusunda yardımcı olacak 7 yol;

En çok odaklandığınız zamanı bulun

Bu, çoğu insan için, sürekli konsantrasyon ve odaklanma için optimum zamanlarının, uyandıktan hemen sonra olacağı anlamına gelir.

Odaklanma problemi konusunda bize yardımcı olacak ilk konu. Uyandığımız andan gün sonuna kadar beynimizin sınırlı enerji kaynaklarını kullanıyoruz. Ve günün saatine bağlı olarak güçlü konsantrasyon ile düşük konsantrasyon arasında hareket ediyoruz. Bu, çoğu insan için, sürekli konsantrasyon ve odaklanma için optimum zamanlarının, uyandıktan hemen sonra olacağı anlamına gelir. Bunu anladıktan sonra, ne zaman en iyi olduğunuzu öğrenmek ve takviminizdeki zamanı mümkün olduğunca korumak için zaman ayırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, en önemli işi her gün en fazla konsantrasyon gerektiren bu zaman diliminde bitirmek için planlamaktır.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız? >>

“Rahatsız etme” modunu kullanarak rahat moda geçin.

Elektronik cihazlarımızı rahatsız etmeme moduna geçirebiliriz. Tüm bildirimlerin kapalı olmasını ve telefonunuz veya bilgisayarınız sizi yeni bir e-posta veya mesajla uyarmamasını sağlayabilirsiniz. Çoğu insan, patronları veya müşterileri için sürekli olarak erişilebilir olmaları gerektiğine inanmaktadır. Bu hiç doğru değil. Olanlar, her zaman ulaşılabilir durumunuz nedeniyle, bu insanları ne zaman bir sorunla karşılaşırlarsa önce size yönlendirmeleri için şartlandırdınız. Bu durumda da odaklanma probleminizin artmasına neden oldunuz.

Her gün bir odaklanma zamanı programlayın

Bu teknik sandığınızdan çok daha kolaydır.

Bu teknik sandığınızdan çok daha kolaydır. İlk önce, rahatsız edileme olasılığınızın az olduğu zamanı bulmalısınız. Çoğu kişi güne e-postalarını ve diğer mesajlarını kontrol ederek başlar. Bunu yaparken, sizi rahatsız etmeyeceklerdir. E-postanızı ne zaman kontrol etmeniz gerektiği konusunda bir kural yok. Ancak odaklanma problemi yaşıyorsanız zamanınızı tekrardan planlamanız gerekecek. Çünkü en iyi zamanınızı kullanacaksınız ve bunu e-posta kontrolü ile harcamamlısınız. Bu nedenle e-postanızı saat 10:30’da kontrol etmeye karar verebilirsiniz.

Haftanızı Planlamak İçin 6 Adım >>

Gününüzü önceki gece planlayın

Yaşamın kaçınılmazlarından biri, her zaman için günlük bir planın olmasıdır. Odaklanmanız için kendinizi şartlandırmış olursunuz. Seçim, sahip olduğunuz planın kendi yaptığınız bir plan olup olmadığıdır. Bir planın yoksa, o zaman senin kontrolünü zaman eline alacaktır. Diğer insanların öncelikleri, acil durumları ve dramaları gününüzü dolduracak. Merhum Jim Rohnun dediği gibi:

“Ya günü planlarsın, ya da gün seni planlar.”

Eğer kontrolü ele alıp, yatmadan önce ertesi gün neyi başarmak istediğinizi planlamayı alışkanlık haline getirirseniz, odaklanma konusunda yol almış olacaksınız. Kendinizi işinize daha fazla odaklanmış olarak bulacaksınız. Günde 10 görevin ötesine geçmek için kendinizi zorlamayın. Bunu yaptığınızda, gün içinde ortaya çıkacak krizleri ve diğer bilinmeyen sorunları ele almak için gününüzde yeterli esnekliğe sahip olmayacaksınız. Esneklik oluşturmadığınız zaman, yakında gününüzü planlamayı bırakacaksınız. Yalnızca işiniz ve projeleriniz üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olacak işleri planlayın.

Hedeflerinize Odaklanmak İçin 3 Güçlü Soru >>

“Hayır” demeyi öğrenin

Odaklanma problemi yaşamamızın bir diğer nedeni de "Hayır" diyememek.

Odaklanma problemi yaşamamızın bir diğer nedeni de “Hayır” diyememek. Sorun şu ki her şeyi yapamayız ve bir fırsata “evet” deyince, başka bir fırsata “hayır” diyoruz. Aynı anda iki yerde olamazsınız. Telefonunuza her bildirim geldiğinde “hayır” demeyi öğrenin.

Meslektaşlarınızla dedikodu yapmak istediklerinde “hayır” demeyi öğrenin. Gönüllü olmanız istenen şey sizi heyecanlandırmıyorsa, gönüllülüğe “hayır” demeyi öğrenin. Sadece “hayır” demeyi öğrenin. Fırsatlara, dikkat dağıtıcılara ve kesintilere “hayır” diyerek, daha iyi ve anlamlı şeyler için evet diyorsunuz. Dikkatinizi yoğunlaştırmak istediğiniz şeylere “evet” deyin.

Odaklanma süreniz için dikkat çekmeyen bir ortam yaratın

Sadece konsantre olacağınız, yüksek konsantrasyonlu işler yaptığınız bir yere sahip olun. Şimdi burası temiz olmalı ve sadece işinizi yapmanız için gereken araçlara sahip olmalısınız. Eğer bir rapor yazıyorsanız veya bir sunum hazırlıyorsanız, o zaman bir masaya ve bilgisayara ihtiyaç duyarsınız. İnsanların masalarının üstünde ve çevresinde biriken dosyalar, kağıtlar ve diğer atıkların gitmesi gerekiyor. Temiz, serin ve iyi aydınlatılmış bir ortam, odaklanmanız ve konsantrasyonunuz için her şeyden çok daha fazlasını yapacaktır.

Odaklanamamak, Bir Sorun Mudur? >>

Kasıtlı olun

Gerçek şu ki, kesinlikle bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, kasıtlı olmanız gerekir.

Gerçek şu ki, kesinlikle bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, kasıtlı olmanız gerekir. Oturmak, odaklanmak ve işi yapmak niyetinde olmalısınız. Mucizevi bir şekilde sizin için tüm işinizi yapacak sihirli hileler veya uygulamalar yok. Odaklanarak çalışmak için kasıtlı olarak zaman ayırmanız ve onları yapmanız gerekir. Bu niyet olmadan, istediğiniz kadar bu makaleyi okuyabilirsiniz. Bu işi yapamazsınız. Sadece, işi yapmak için kasıtlı olarak kendinizi ayarladığınızda, tüm bildirimleri kapattığınızda kendinizi odaklanmış olarak bulacaksınız.

Haftanızı Planlamak İçin 6 Adım >>

Her şeyin ötesinde, yolumuzun tam tersinde “Mümkün Durağı” diye bir yer var. Nefes almak için durduğumuz bir vakit olursa şayet; bu durakta Güneş batıp Ay doğarken buluşacağız.

İnsanın insanla olan kavgası bir bitse, anlamak ve anlaşılmak için yüzlerce yol varken; kibirlenmeden, böbürlenmeden, rest bayraklarını dalgalandırmadan önce durup da şu durakta bir nefes alsak diyorum.

Şair, “insanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık” demiş. Dudaklarımız konuşmak için hâlâ can atıyorken içimizi susturmasak, sevginin saflığında yaşayıp her anımıza şükretsek… Nefes alsak yahu! Yaşamak bu kadar güzelken durup da bir nefes alsak!
Benim Mümkün Durağımda imkânsız diye bir şey yok. Ben iyiysem ve iyi olanı seçiyorsam, iyi olan da en doğru zamanda beni bulur.

Güneşi Uyandıralım >>

Telaşlarım, acele ederek yürüdüğüm yollarım, pişmanlıklarım ve dolaylı yoldan “keşke” diyerek bir sonuca vardığımı zannettiklerim; hepsi dünlerde kaldı. Bugün her keşke, sevginin kutsallığında arınmış “iyi ki”lere döndü. Kimileri keşkelerimin, kimileri de iyi ki’lerimin mimarı oldu.

Her eylemim, her çırpınışıma ziyadesiyle değdi. Birkaç senedir kinayeden dahi olsa keşke demedim.

Kumbaraya attığım her iyi ki’m, üzerime ışık gibi yağan mucizelerime dönüştü. Bu yolda da Ay’ın ışığı, Güneş’in sıcaklığı ruhuma rehber oldu…

Gökyüzüne bakıp bakıp “ne güzel rengin var senin” diyebilmek, hiçbir şeyi ertelememek, konuşarak her çukuru onarabilmek, aldığın nefese şükredebilmek bulunmaz bir nimet!
Rotamı ben çizdim, tercihlerimin müsebbibi benim, bu yolu yürüdüğüm insanlar benim seçimim. İyi ki ben benim.

Artık Mümkün Durağında buluşmak için Güneş’in batışını, Ay’ın doğuşunu beklemiyorum. Hâlâ hayattayken nefes alıyorum ve bunun için her zaman şükrediyorum.
İnandığım her şey benimdir ve benim olan bana gelir.
Hayat sana teşekkür ederim. Her sınavınla enfessin!

Değişimin Bize Katkıları Nelerdir? >>

Dürüst olmak gerekirse, bu yıl için heyecanlıyız. Yeni yılı nasıl olur da hayatınızın geri kalan kısmının en iyi yılı yapabilirsiniz; gelin biraz bunun hakkında konuşalım.

Bu yılın bir sonraki seviyeye geçme fırsatımız olduğuna inanıyoruz.  2019 senesi artık geride kalmak üzere. Geçtiğimiz yıl bir plan yaptınız, eksiğiyle artısıyla bu plana uymaya çalıştınız. Tüm bunları 2019 yılının son 2020 yılının ilk günlerine girerken değerlendirme vakti. Amacınız; yapmadığınız şeyler üzerine kafa yorarak kendi motivasyonunuzu düşürmek olmamalı. Amacınız bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmak olmalı. Geçmişi değiştiremezsiniz, bu yüzden değiştirebileceğiniz şeyler üzerine kendinizi hazırlamanız çok daha iyi olacaktır.

Ama bunu nasıl yapabiliriz? Oraya ulaşmak için ne gerekiyor? Bu sorulara birçok cevap olabilir; ama burada sadece üç şeyi vurgulamak istiyoruz.

İşte bu yılı gelmiş geçmiş en iyi yıl yapmak için yapmanız gereken üç şey:

1. Yaşama nedeninizi bulun ve onu yaşayın.

Net bir amaç ile yaşamak gibisi yoktur. Yaşama nedeninizi bilmek size enerji verecek ve size net bir yön verecektir. Öyleyse hayattaki amacınızı bulmak için zaman ayırın. Sana içsel tatminini veren nedir? Günleriniz hakkında sizi heyecanlandıran şey nedir?

Mükemmel cevabı bulmak için endişelenme. Benim nedenim zamanla rafine edilmiş. Sadece sahip olduklarınla başla ve oradan inşa et. Önemli olan, umursadığınız bir şey, sizi tatmin eden bir şeyi seçmeniz.

2. Yeni zorluklara göğüs gerin

Kişisel olarak kapasitenizi artırmak için yeni zorluklar üstlenmelisiniz. Yaptığınız şeyi yapmaya devam ederseniz, tüm potansiyelinize ulaşamayacaksınız. Öyleyse bu yıl yeni zorluklar üstlenin. Kişisel gelişiminizde bir sonraki seviyeye geçmek için hedefiniz olsun. Evet, yeni sorumluluklar almak ve konfor bölgesinden çıkmak zor, ama sıradanlıktan kaçınmak için yapmanız gereken şey bu.

3. Zamana açıklık kazandırın.

Yılın başında ne kadar motive olursanız olun, zaman içinde dikkatinizin dağılması kolaydır. Hayatın yoğunluğu, amacınızdan sapmanıza neden olabilir. Bu yüzden amaçlarınızı belirlemek ve önceliklerinizi açıklığa kavuşturmak için zaman ayırmanız gerekiyor. Hayatınızın genel yönünü yansıtmak için zaman ayırın. Pistten çıkıp çıkmadığını kontrol et. Bunu yaparsanız, kendinizi tekrar yoluna sokmak için gerekli işlemi yaparsınız. Motive olmak bu yüzden önemlidir.

Bu üç şey basittir; ancak bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmanıza yardımcı olabilirler.

Gerçekten isteyen herkesin hayatını çok daha iyi bir hale getirebileceğini biliyoruz. Birçok insan için eksik olan, elbette, ki yeni yıl kararları sürdürebilmek için hangi adımları atacağını bilmek ve buna bağlı olarak olumlu değişiklikler yapmak. Yeni yıl kararlarınıza uymak için 4 adımı size kolaylık sağlamak için burada açıklıyoruz. Bu adımların yardımcı olup olmadığını ve yeni yılda ilk 3 hedefinizin ne olduğunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni yıl kararlarınızı nasıl koruyabilirsiniz ve 2019’da hedeflerine nasıl ulaşabilirsiniz?

Bu yıl bu hedeflere ulaşmak için farklı olarak ne yapabilirim? Hedef tutmanın, planlamanın çok önemli bir safhası olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden eski listeyi temizlemek yerine, yeni bir liste oluşturun.

1. Adım: Açıklığa kavuşturma

“Değişiminizi yansıtmak için harika bir zaman, çünkü 2019’da olduğunuz kişi değilsiniz.” Bu düşünce, yeni yılınızda aklınızdan çıkarmamanız gereken ilk düşünce olabilir. Ünlü eğitmen, yazar ve yaşam koçu T. Harv EKER, “Milyoner Aklın Sırları” adlı kitabında başarılı insanlar ile sıradan insanlar arasındaki farklardan biri olarak değişim için hemen harekete geçmeyi önermektedir.

Sıradan insanlar, hayatlarını değiştirmek için yıllar boyunca düşünürler. Belki bu süreç hayatlarının sonuna kadar devam edecektir. Ancak başarılı insanlar hemen harekete geçen insanlardır. Atalarımızın da dediği gibi aslında nerede hareket, orada bereket. Hemen kendinize bazı sorular sorun ve geçtiğimiz yılınızı, yani 2019’u değerlendirin. Ardından kendinize bunlar gibi sorular sorarak nerede olduğunuzu ve nereye gideceğinizi belirleyin.  Önerdiğimiz sorular arasında:

2. Adım: Harekete Geçin

Bir eylem planı yapın. Daha önce sizin için neyin işe yaramadığını anlayın ve başarılarınıza odaklanın. “Değişim zor olduğunda nasıl değişilir?” cevabını bulmak ister misiniz?

Kendine şu soruyu sorabilirsiniz:

“Ne yapıyorum, ne başarıyorum ve daha fazlasını nasıl yapabilirim?”

3.Adım : İlk İki Adımı Uygulayın

Listele ve Yap!

Ayrıca, önceliklere sahip olmaktan korkmayın, büyüklerle mücadele etmeden önce görünüşte küçük veya kolay hedeflerle uğraşmaktan çekinmeyin. Bu momentum oluşturmak için harika bir yol.

4.Adım : Gücünüz Var

Listenizi biçimlendirmek için yalnızca bir bileşen daha. Değişim için en iyi yolun irade gücüne mümkün olduğunca az güvenmek. Bu da başarısız olma seçeneğini ortadan kaldırmak için değişim stratejinizi titizlikle planlamanız anlamına gelir. Bu bağlamda sizi başarılı görmek isteyen arkadaşların ve ailenin yardımını almayı unutma.

Her yıl yapılan bir yeni yıl ritüeli vardır. Fakat bu sene, 2020 senesinde her şey farklı olmalı ve bu ritüel herhangi bir karar almayı içermemeli. Niye peki?

Çünkü kararlar genellikle “daha fazla, daha iyi ya da farklı” bir şeyler yapmayı vaat ediyor. Daha fazla egzersiz yapmayı, daha iyi bir iş bulmayı, aşık olmayı ya da stresimizle başa çıkmanın farklı bir yolunu bulma sözünü veriyoruz. Fakat bu bize gerçekten yarar sağlıyor mu?

Çoğumuz yeni yıla en iyi niyetlerle başlıyoruz, ancak mart ayına kadar (hatta genelde ocak ayının ikinci haftasında başlar bu) kendimizi bu kararları boş vermiş buluruz. 2020’yi bize daha iyi gelecek bir yıla dönüştürmenin yolu olabilir mi? EVET! Herhangi bir karar vermemeyi ve bunun yerine yaratıcı bir düşünce şeklini ve niyet oluşturma sürecine girmeyi seçebilirsiniz.

Bu yeni yılda, geçmişi unutma ve geleceğe yönelik odağınızı netleştirme konusunda sizi destekleyecek ritüelleri takip edip size ilham verecek şekilde düzeltebilirsiniz:

Ocak ayının ilk günlerinde, kendiniz için en az bir saat kesintisiz zaman ayırın

Rahat, sessiz bir ortamda, bir mum yakın, belki hafif bir müzik açın. Her ay gerçekleşen olayları, tanıştığınız insanları, ziyaret ettiğiniz yerleri, öğrendiğiniz dersleri, başarıları, duaları, mücadeleleri, eğlenceli anları vb. hatırlayın. Yıla bu şekilde bakmanın harika yanı, nasıl büyüdüğünüzü ve minnettarlığınızı ifade edebilmenizdir.

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Hepimizin pişmanlıkları ve öğrenme deneyimleri var, ancak çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha uzun süre onlara tutunma eğilimindeyiz. Ayrı bir kağıda 2019’da ne bırakmak istediğinizi yazın. Örneğin: kötü alışkanlıkları, inançları sınırlama, tekrarlayan / yıkıcı düşünceler, Facebook ve Instagram aşırı kullanımı, yersiz öfke, küfür vb. Bu listeyi tamamladığınızda, gerçekten kurtulmak için onu küçük parçalara ayırın veya yakın!

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Kötü olaylar yaşadığınız veya sizi kıran insanları düşünün ve daha fazla içinizde tutmayın bu kötü olayları, yeni yıla da bu kalp kırıklıkları veya pişmanlıklar ile girmeyin. Şimdiden bunları düşünüp planını yapın ve gidin konuşun o kişilerle ki iletişim ve ilişkiler konusunda en azından kendinizi geliştirdiğiniz ve yeni karşılaştığınız olaylarda da bu tecrübelerinizi kullanarak daha kaliteli iletişim kurabildiğiniz bir yıl olsun sizler için.

Adım atmaktan çekinmeyin, en kötü şu anki durum devam eder. Ama öncesinde düşünür ve onları affederek giderseniz, samimi olursunuz ve böylece amacınıza ulaşacağınıza eminiz.

İletişim becerilerinizi daha çok ret alarak arttırın

Yeni yılda özellikle iletişim konusunda kendinizi mutlaka geliştirin, daha çok insanla selamlaşın ve konuşun. Geliştireceğiniz iletişim beceriniz sizin iş becerilerinizden tutun da arkadaşlık ilişkilerinize hatta beklediğiniz veya halihazırda olan aşk ilişkinizde bile ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Daha çok ret cevabı duymaya çalışın, çünkü duyacağınız her ret sizi negatifler konusunda geliştirecek ve ilerlemenizde inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Sahip olduğunuz hedefleriniz konusunda da ilerleme kaydetmenin en iyi yolu, bu yolculukta sizlere gerekli olan becerilerinizi belirlemeniz hatta yolculukta sizi pozitif edecek ne varsa (hoşunuza giden hobiler -ata binmek, spor yapmak vb- konusunda bile) adım atmalı ve donanımınızı geliştirmelisiniz. Çünkü bu konularda olacak olan gelişimler sizleri ömür boyu karşınıza çıkan her konuda bir adım öne geçirmiş ve işlerinizi kolaylaştırmış olacaktır.