Kendi İşinizde Çöküş Yaşadığınızda Tekrar Nasıl Ayağa Kalkabilirsiniz?

Çöküş olarak bilinen düşük motivasyon ve verimlilik dönemleri ile ilgilidir.

Bunun normal olduğunu bilin. Çöküş olarak bilinen düşük motivasyon ve verimlilik dönemleri ile ilgilidir. Evden yapılan işlerde bir çöküş yaşandığında iki büyük sorun vardır. Birincisi,  bitmeyen bir motivasyonsuzluk ve hareketsizlik döngüsü olması. Çöküşünüzde ikinci sorun, kendinizi fazla şımartmanız durumunda gelirinizin düşmesidir.

Çökmeye ne sebep olur?

Bir çöküşten kurtulmak için harekete geçmeden önce neyin içinde bulunduğunuzu çözmeniz gerekir. Çoğu durumda, sebebi bilmek çözümü ortaya çıkarabilir. Bir çökmeye neden olan bazı yaygın faktörler şunlardır:

  • Aşırı çalışma ve stres tükenmişliğe yol açar
  • Mevsimsel afektif bozukluk
  • Can sıkıntısı
  • Korku
  • Başarısızlık veya hayal kırıklığı
  • Hedeflerinizden ayrılma

Tükenmişlik durumunda, biraz planlama yardımcı olabilir. Mevsimsel duygusal bozukluk için, ofisinizi doğal ışığın olduğu bir yere taşımak veya özel bir lamba almak ruh halinizi iyileştirebilir. Bununla birlikte, motivasyon eksikliğiniz diğer nedenlerden kaynaklanıyorsa, özellikle bir başarısızlık veya hayal kırıklığı yaşadıysanız veya artık hedefleriniz konusunda heyecanlı değilseniz, kendinizi alıp tekrar hareket etmek zor olabilir.

Bir çöküşteyken kendinizi motive etmenin yolları

Eylem, motivasyonel bir çöküş için en iyi çözümdür. Pek çok durumda, planınız Netflix’i tüm gün izlemeye zorlamadığınız sürece herhangi bir işlem yapmanız yararlı olacaktır. Elbette bir çöküş sırasında, olumlu harekete geçmek son derece zor.

Girişimci ruhunuzu geri almak için deneyebileceğiniz bazı püf noktalar;

Zihninizi besleyin: Kendinizi içeriden motive edemezseniz, dış etkenlerin hedeflerinize ulaşma arzunuzu artırmasına izin verin. Bunu yapmanın birkaç yolu şunlardır:

Okuyun: Sabah rutini olan çoğu başarılı insan, sabahın erken saatlerinde okumayı tercih eder. Okuma, size işinizde denemek için yeni fikirler (buradan daha fazla yardım alabilirsiniz, networkokulu.net) verebilir, sorunlara yönelik çözümler sunar ve size ilham verir.

Podcast’leri dinleyin: Okuma, yönetebileceğinizden daha fazla çaba gösteriyorsa, bir podcast’i dinleyin veya bir video yayını izleyin. (buradan daha fazla yardım alabilirsiniz, Network Okulu TV)Kitaplara benzer şekilde, işinizde kullanmak için yeni stratejiler öğrenebilir ve başkalarının başarısından ilham alabilirsiniz.

Negatif enerjiyi yazarak serbest bırakın: Gramer olarak doğru olmanıza gerek yok. Ne söyleyeceğini bilmek zorunda bile değilsin. Sadece bir kağıt veya defter alın ve aklınıza ne geliyorsa yazmaya başlayın. Sanatçının Yolu’nun yazarı Julia Cameron, her sabah, günü açıklığa kavuşturmak, öncelik sırasına koymak ve senkronize etmek için 3 sayfa yazmanızı önerir. Günlük gazetecilik görevini üstlenmek istemezseniz bile başarınız için, korkakken yazarak negatif enerjiyi serbest bırakmak, düşüncelerinizi ve hayal kırıklıklarınızı kağıda dökmek ve yoldakiler hakkında netlik elde etmek için harika bir yoldur.

Negatifleri dengelemek için, kendinize hatırlatarak ve hayatınızdaki ve işinizdeki iyiliği takdir ederek zaman geçirebilirsiniz. Negatifleri serbest bırakmak ve minnettarlıkla yakıt ikmali yapmak, pozitif harekete geçmeniz için gereken enerjiyi sağlar.

Yeni ağlar kurun: Ağ iletişimi, işinizi büyütebilecek bağlantılar kurmaktan ibaret değildir. Ağınız üzerinden ayrıca yorum yapabilir, geri bildirim ve yardım alabilir ve ilham alabilirsiniz. Mümkünse, ağınıza şahsen bağlanın. Evden çıkmak, yeni bir ortamda olmak ve çevrenizdekilerden pozitif enerji almak için gereken eylem düzeyi motivasyonunuzu artırabilir. Ancak çıkamıyorsanız, çevrimiçi bağlanın.

Müzik dinleyin:

İster inan ister inanma, müzik beyin için iyidir. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, araştırmalar müziğin bir durgunluktan çıkmada önemli bir faktör olan ruh halini yükseltebileceğini gösteriyor. Müzik aynı zamanda stresi azaltabilir, sağlığı iyileştirebilir, bellekte yardım edebilir ve bizi hareket ettirmek isteyebilir (bir korkaklıktan çıkmanın başka bir yolu).

Hareket edin: Motivasyon eksikliği, düşük ve düşük aktivitenin aşağı doğru bir spirali haline gelebilir. Buna karşı koymak için harika bir yol. Bir spor salonunda güçlü bir aktivite yapmanız gerekmez. Bunun yerine, yürüyüşe çıkabilir veya bisiklete binebilir, uzayabilir veya yoga yapabilir, dans edebilir (yukarıdaki müziğe bakınız) veya evi temizleyebilirsiniz. Hareket etmek, beyninize ve kaslarınıza daha fazla oksijen veren kan akışını sağlar ve bu da ruh halinizi yükseltmek için önemlidir. Bu ilk adımları atmak zor olabilir. Mesela, çocuklarınızla oynamak veya bir arkadaşınızdan sizinle yürüyüşe çıkmasını istemek de olabilir.

Programınızı değiştirin: Durgunluğunuz, sıkıldığınızdan ve ilham almadığınızdan geliyorsa, rutininizi değiştirmek onları tekrar ilginç hale getirmek için işleri karıştır. Ev sahibi olarak patron sizsiniz, yani gününüzü istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

“Mutlaka İzlemeniz Gereken Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Filmler”e göz atmak için >>

Çevrenizi değiştirin: Planlamanızı yeniden yapmanın yanı sıra, çevrenizi değiştirmek sizi bir çöküntüden de artırabilir. Seçeneklerden biri, kafe, park veya müze gibi başka bir yerde çalışmaktır. Bir başka seçenek de ev ofisinizi yeniden yapmak. Masanızı taşımak ve mekanınızı yeniden dekore etmek tamamen yeni bir yerdeymiş gibi hissetmenizi sağlayabilir. Araştırmanın sağlık, ruh hali ve üretkenliği artırmaya yardımcı olabileceğini gösteren birkaç ofis tesisi eklemeyi düşünün.

Kendinizi ödüllendirin:

Motivasyon üzerine yapılan çalışmalar, uzun vadede bir havuç sallamanın, motivasyon için ilham verici olarak çalışmadığını göstermektedir. Ancak kısa vadede çalışabilir. İşi yapmak için masa sandalyenize oturmakta sorun yaşıyorsanız, yaptığınız zaman kendinize bir ödül verin. İstediğiniz ve çalışacağınız bir şey seçin. Örneğin, A görevini tamamladığınızda, bir arkadaşınızla kahve içebilirsiniz.

Bir şey yapın, herhangi bir şey: Newton’un ilk hareket yasası, hareketsiz bir nesnenin durgun, hareket halindeki bir nesnenin hareket halinde kaldığını belirtir. Temel olarak, faaliyet bir çöküş için en iyi çözümdür. Kendinizi bir şeyler yapmaya zorlamak, sadece küçük bir basit şey bile, bu atlamanın daha ileri bir faaliyete başlamasına neden olabilir. Bu, e-postayı kontrol etmek veya bir müşteriyi aramak kadar basit olabilir.

“Siz Hangi Gruba Aitsiniz?” adlı içeriğimiz için>>

Bunun geçeceğini kabul edin: Yaşam enerji akışlarıyla doludur. Bir çöküşün dışsal ve duygusal nedenleri olabilirken, bazen enerji ve motivasyonda bir düşüş meydana gelir. Anahtar, içine vermemek ve yerine geçene kadar hareket etmeye devam etmektir.