Dışsal Motivasyonu En İyi Şekilde Kullanmanın 4 Yolu

motivates man

Dışşal motivasyon günümüzde sık sık duyduğumuz kalıplardandır. Peki dışsal motivasyon nedir? Dış mtivasyon başarı için gerekli midir? İç motivasyon ile arasındaki farklar nelerdir? Eğer modunuz çabuk değişiyorsa, bu yazımız tam da sizin ihtiyacınıza yöneliktir.

Odaklanma problemleri, kafa karışıklığı, düşük verimlilik gibi durumlar aslında sizin motivasyonunuzla alakalıdır. Motivasyonunuz yüksek olduğu zaman daha verimli çalışırsınız. Ancak motivasyonunuz düşük olduğu zaman daha çok üzerinizde bir yorgunluk oluşur. Hiçbir şey yapma istediğiniz olmaz. Peki motivasyonumuzu nasıl düzgün kullanabiliriz?

Dışsal Motivasyon Nedir?

Dışsal motivasyon konusunu daha iyi anlamak için yola günlük hayattaki örneklerden başlayalım.

Dışsal motivasyon konusunu daha iyi anlamak için yola günlük hayattaki örneklerden başlayalım.

  • Patronunuz sizin maaşınıza % 50 zam yapsa, nasıl hissederdiniz?  Bu sizi mutlu edecek mi? Kendinizi kanıtlamak için daha fazla motive olmaya ne dersiniz?
  • Mağazaya gittiğinizde ve kredi kartı puanlarınızı nakit olarak çekebildiğiniz durumları düşünün. Nasıl hissederdiniz? Bu, harcamalarınızı sürdürme olasılığınızı arttırdı mı? Belki de böylece puan toplamaya devam edebilirsiniz.

Çoğu insan yukarıdaki sorulara “evet” derdi. Ve bu mükemmel bir cevap. Sonuçta, sıkı çalışmanız ve çabanız için takdir edilmeniz ve ödüllendirilmenizin yanlış bir tarafı yoktur, doğru değil mi?

Motivasyon Liderlik İçin Önemli Midir? >>

Dışsal motivasyon (içsel olanın aksine) içsel doygunluk uğruna değil (istediğimiz için) bir şey yaptığımız anlamına gelir. Ancak bir ödül kazanmak veya bir cezadan kaçınmak anlamına da gelir. Dışsal motivasyon, dışarıdan gelir. Para, tanıma, şöhret veya övgü gibi şeylerden kaynaklanır. Örneğin, ebeveyn yaptırımlarından korktukları için ödevlerini yapan bir öğrenci dışsal olarak motive edilir. Buna karşılık, ilginç buldukları için yapıyorlarsa veya bunun becerilerini uygulamalarına ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacağına inanıyorlarsa, içten yönlendirileceklerdir.

Her iki tür motivasyon da bizi harekete geçirmek için çalışıyor. Ancak, yoğunluk ve arzu ve en önemlisi, sonuçlarımızın kalitesi biraz farklı olabilir. Dışsal motivasyon kendi başına iyi bir performanstır. Doğru kullanıldığında, amaca hızlıca ulaştırabilir. Ne olursa olsun, dış motive ediciler harekete geçmenizi sağlayabilir. Sonuçta, yaptığınız her şey çok eğlenceli ve tatmin edici olamaz, değil mi? Ancak, yapmaktan çekinmeyeceğiniz bir şeyi başarmanız gerekirse, dışsal ödüller sık ​​sık sizi bitiş çizgisine gitmeniz için gerekenden fazla zorlayabilir. Özellikle akademi (düşünce notları) ve iş (iş, maaşlar ve tanınma) alanlarına gelince.

Dışsal Motivasyonunuzu En İyi Şekilde Kullanmanın 4 Yolu

Performansınızı artırmak, hedeflerinize ulaşmak ve hayatınızı geliştirmek için dışsal motivasyonunuzu nasıl daha iyi kullanabileceğinizi öğrenin.

Kendinize bir şeyler yapmak için koşul koyun.

Dış motivasyon - Gerçek şu ki, bu yöntem ödülü yakından görebiliyorsak, onu elde etmek için daha kararlı olmamızı sağlayabilir.

Kendine kaç kez söyleyin: “Eğer X yaparsam, kendimi Y ile tedavi edeceğim”? Örneğin, “Bu hafta diyetimi bozmazsam, hafta sonları kendime bir dilim kek vereceğim.” veya “Çok çalışıp terfi alırsam, daha iyi bir araba alacağım.”

Gerçek şu ki, bu yöntem ödülü yakından görebiliyorsak, onu elde etmek için daha kararlı olmamızı sağlayabilir. Aynısı iç motivasyon için de geçerlidir – iç teşvikler uzun vadede bize daha fazla (maddi olmayanlar dahil) bilgi verebilse de, hala uzun süren bir oyun oynamanız ve tutkunuzun özellikle finansal olarak ödeme yapmasını beklemeniz gerekir. Ayrıca, hiç kimse çabalarınızı, becerilerinizi veya başarılarınızı tanımasa bile, yalnızca kendi memnuniyetiniz için bir şeyler yapmak konusunda kafanızda sorular vardır.

Nasıl Motive Edici Bir Konuşmacı Olursunuz? 

Başkalarına ya da kendine iltifat edin.

Dışsal motivasyon için yapılacak bir diğer şey başkalarına iltifat etmektir. Diğer insanları istediklerimizi yapmaya ikna etmek inkar edilemez bir paha biçilmez bir beceridir. Ve tam olarak bunu başarmanın en iyi yollarından biri onlara iltifat etmektir. Olumlu bir geri bildirim ve ya övgü şeklinde olabilir.

Dışsal motivasyon hakkında araştırmalara göre övgüler, beyin üzerinde nakit para almak gibi bir etkiye sahip ve performansı artırabilir. Bu nedenle, güçlü bir motivasyonel atışa eşdeğerdirler. Çalışmalar bize beğeni toplamanın performansı da artırabileceğini söylüyor. Buna ek olarak, daha verimli, daha çalışkan ve şirketinizde mesainizi biraz daha uzatmanıza neden olabilir. Bu nedenle, çalışanlarınıza bir şey yaptırmak istediğinizde iltifat edin. Veya bir arkadaşınızdan size bir iyilik yapmasını istediğinize iltifat edin. Hatta belki de ertelediğiniz bir şeyi yapmasını isteyen bir yönetici olsanız da iltifat edin.

Yeterliliklerinizi geliştirin.

Bazen işlerimiz uzun saatler boyunca çalışmamızı gerektiriyor. Ve bunu sık sık yapıyoruz çünkü “zorundayız”. Çünkü birinin bir son teslim tarihi olması ve bir projeyi bitirmesi, tanınması, terfi edilmesi veya basitçe işini sürdürmesi gerekiyor. Bunların hepsi dış sebeplerdir. Yüzeyde, ek çalışmanın sizi boş zamanlarınızdan, gerçekten yapmaktan zevk aldığınız şeylerden, birlikte olmak istediğiniz insanlardan uzaklaştırdığı anlaşılıyor.

Bir girişimci, bir öğretmen, bir muhasebeci veya Bill Gates olsanız da çalışmak, her zaman bir zorunluluk unsuru olacak. Kendimizi bir işte çalışmak için zorlamak zorunda kalacağız. Fakat yeterliliklerinizi geliştirirseniz, tanınma, terfi ve saygı gösterme ihtimaliniz de vardır.

Olumlu Düşünmek İçin Sizi Motive Edecek 28 Söz >>

Havuç, çubuk ilişkisini unutmayın.

Dışsal motivasyon - Havuç ya da sopalarla yapılan tartışmalar muhtemelen birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor.

Havuç ya da sopalarla yapılan tartışmalar muhtemelen birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor. Her ikisi de muhtemelen iş yerinde en tanınmış ve en çok kullanılan dış motivasyon aracıdır. “Havuçlar ve çubuklar” basitçe, yaptığımız işin üstünde ve ötesine geçmek için, işverenlerin ödülleri (maaş, ikramiye, tanınma, olumlu geri bildirimde artış) veya cezayı (olumsuz geri besleme, maaşla, indirgeme) kullandıkları anlamına gelir. Bir süredir örgütsel psikologlara göre, neyin daha iyi sonuç verdiğiyle ilgili ödüller-cezalar yaklaşımı, insanları motive etmenin en iyi yolu olarak gösteriliyor.

Şimdiye kadar tartıştığımız her şeyi içeren para, tanıma, olumlu geri bildirim. Bunlar, dış motive ediciler arasında daha iyi sonuçlar getirmektedir. Ancak ceza da işe yarıyor. Örneğin, testinizde başarısız olabileceğinizden korkuyorsunuz, bu sizi daha çok çalışmaya zorlayabilir. Yıllık değerlendirmenizde olumsuz bir geri bildirim almaktan korkuyorsanız, yıl boyunca ortalamanın üzerinde bir performans göstermeye çalışacaksınız. Bunları yaparken mutlu olmayabilir ya da sevinçli hissetmeyebilirsiniz. Ancak asıl nokta, yine de onları yapacak olmanızdır. Kendinizi biraz korkutmak kesinlikle faydalı olabilir – “Çok çalışmazsam, sınavdan kalırım” veya “Sağlıklı beslenmezsem, doktorun söylediği gibi, kalp krizi geçirebilirim.”

Çalışanlarınıza Nasıl İlham Verebilirsiniz? >>

Son düşünceler

Kısaca anlatmak istediğimiz konu aslında dış motivasyonun, bazı durumlarda ve bazı insanlarda oldukça iyi olduğudur. Kendimizi eyleme geçirmek ya da başkalarının istediklerimizi yapmasını sağlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda oldukça öngörülebilir sonuçlar verebilir.

Dahası, dışsal ödüller tarafından yönlendirilmek utanç verici değildir. Tabii ki, içten gelen motivasyon uzun vadede daha iyi ve daha sürdürülebilirdir. Ancak dış teşviklere güvenirseniz hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmez. Ve daha basit gözüktüğü ve öngörülebilir sonuçlar getirebileceği için, hepimiz bunları avantajımız için kullanabiliriz ve kullanmalıyız.

Sadece şan, şöhret ya da para için bir şey yapmanın uzun sürmeyeceğinin farkında olmalısınız. Dışsal motivasyon geçicidir. Belki gerçek başarı sadece iki tür motivasyonun kavşağında bulunabilir – iç ve dış. Yani, yaptıklarınızdan zevk alın. Tanınma ve saygıdan faydalanın.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Şimdiden Bunları Yapın >>