Bir şey satma fikri bütünüyle insanlar için rahatsız edicidir. Ve yıllarca bize öğretilen konular yüzünden satış yapmak toplumun genelinde kötü bir kavram olarak yer edinmiştir. Fakat gerçekler hiç böyle değil. Çevremizdeki her şeyin bir satış – pazarlama olduğunu anladığınızda hayata bakış açınız yeniden şekillenecek.

Satış yapmak istiyorsanız rahat bölgenizden taşınmak konusunda zihin değişimi gerekir. Bir satışın bir arkadaşa yardım etmek gibi olduğunu düşünün. Aslında, bu etik satışın temelidir.

İşte satış sürecini daha konforlu, doğal ve daha az stresli hale getirmenin bazı yolları;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

1 – Kendi arka bahçenizde, topluluğunuzda başlayın.

Tanıdığınız insanlarla, arkadaşlarınızla, komşularınızla ve kasabanızdaki insanlarla konuşun. Ortak bir şeyiniz olan kişilerle aşamalı olarak oluşturun ve dışa doğru ağ kurun.

2 – Ortak ilgi alanlarına dayalı arkadaşlıklar (müşteriler) oluşturun.

Şehrinizde, kilisede, yerel organizasyonda, hayır kurumlarında, yerel sporlarda, kültürel etkinliklerde, okullarda ve yerel işletmelerde olanlarla zamanınızı paylaşın.

3 – Dinle, sohbet et ve topluluğun içinde arkadaşlıklar kur.

Ürünlerinizin / hizmetlerinizin size yardımcı olabileceği sorunları bulun. İnsanları (müşterileri) gerçekten önemserken, ürünlerinizi / hizmetlerinizi sağlamanın satış yapmak olduğunu değil, daha fazla yardım etmek olduğunu görürsünüz.

“Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey” adlı çok okunan makalemiz için>>

4 -Yardımınıza kimin ihtiyacı olduğunu anlamak için becerilerinizi geliştirin.

Bunun için, ağ oluşturma becerilerini öğrenmeli, insanları çeken olumlu bir tutum geliştirmeli, iyi bir dinleme ve iletişim becerileri geliştirmelisiniz. Tamamen rahat hissetmeseniz bile rahat davranmaya çalışmanız gerekecektir.

5 – Unutma, herkesle arkadaş ol.

Yardımınızı gerektirmeyen insanlar bile, yardımınıza ihtiyacı olabilecek diğer kişiler için kulaklarınız ve gözleriniz olabilir.

6 – Referansları paylaş.

İşlem sürecinde, ürünün / hizmetin size nasıl yardımcı olduğu ve / veya diğer insanlara nasıl yardımcı olduğu hakkındaki referansları paylaşın. Satış süreci hakkında daha az ve onlara nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazlasını yapın.

7 – Arkadaşlıklarını beslemeye devam et.

Kişisel tatmin getirecek, ağınızı büyütecek ve daha sadık müşteriler yaratacaktır.

Bu yol biraz daha çalışmayı gerektirebilir ve zaman alabilir. Ancak, insanları doyurucu ilişkiler kurarken, gerçekte ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlerle eşleştirmeye odaklanırken satış yapmak daha az satış hissi verir. Sonuçta, finansal başarınız diğer insanlara gerçekten değer vermenin memnuniyetini de içerecektir.

Kullandığınız bazı etkili, etik satış teknikleri nelerdir? İpuçlarınızı ve yorumlarınızı duymak isteriz.

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!

Bir milyon dolarlık iş fikrini nereden bulursun? Bugün insanlar, bir fikrin, büyüyüp milyon dolarlık hatta milyar dolarlık bir şirkete dönüşmesi için kendilerine sihirli bir değneğin değmesini bekliyorlar. Peki, milyon dolarlık iş fikrileri nereden geliyor?

Networkokulu.net olarak sizler için, başarılı insanların gündelik hayatlarından yaptığımız araştırmalar sonucunda kısa ve net olarak bu 10 sonuca ulaştık. Unutmadan; okumak ve bilmek bize bir şey katmaz, uygulamadıktan sonra!

1) Banyo Yapın veya Yürüyüşe Çıkın

Ciddi derecede. Bazen bir şeyleri düşünmek veya düşünmemek için çok uğraşıyoruz. Yine de, yıllar boyunca dahi fikirler,  bazen o kişilerin zihinlerini başka bir şeyle dağıttığı zaman geldi. Yürümek, egzersiz yapmak ve müzik dinlemek, beyninizin bir tarafını,  diğer fikirlere izin vermek için rahatsız etmenin bir yoludur.

2) İlham Verici Yerlere Git

Size ilham veren yerler ziyaret edin. Sahilde oturmak için dışarı çıkmanız da olabilir. En sevdiğiniz tatil yerine gidin. Ya da önce yeni bir bakış açısı kazanmak için yurtdışına seyahat edin.Dubai’de Palm’da uçmak, hatta Virgin Galactic’te bir yolculuk yapmak gibi.Türkiye’de de olur tabii 🙂

3) Çözülecek Büyük Sorunlar Bulun

Başarılı başlangıçlar gerçekten büyük problemleri çözenlerdir. Su, yiyecek ve barınma, 9 – 5 çalışmak ve kendi işini kuramamak en belirgin fikirlerdir. Gezegendeki herkesin ülkesinde bu tür sorunlar var. O zaman sağlık, ulaştırma, lojistik ve finansal teknoloji de diğer yardımcı fikirlerden olacaktır.

4) Büyük Ulaşılabilir Pazarlara Sahip İşletmeler Bulun

Başarı öykünüzün oluşması için büyük bir başlangıç beklemeyin. Google’a, Facebook’a veya Alibaba’ya bir bakın. Onlar yaratılmadan önce gerçekten nasıl yaşamışız diye düşünüyor insan. Oysa şimdi vazgeçilmez olmuşlar. Pazarları çok büyük. Neredeyse gezegendeki herkes bu tür müşterilerin müşterisidir. Dünyada insan nüfusu zirveye yaklaşıyor, dokuz milyar insan var, yıllık 1 milyar dolar kazanabilmeniz için,  yılda 1 dolar vermelerini sağlamak için, burada sadece% 10’una ihtiyacınız olduğunun farkına varın.

“Başarılı Girişimcileri Normal İnsanlardan Ayıran 5 Fark” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

5) Çalışan Bir İş Modeli bulun

Geçmişin milyar dolarlık şirketlerlerini bulup nasıl işlediğini görün. Bunu ürününüz veya markanız için nasıl kullanabileceğinizi görün.

6) Eski Bir Endüstri Bulun

Hala taş çağından kalan bir endüstri bulup onu geleceğe taşıyın. Uber bunun mükemmel bir örneğidir. Taksiler yerleştirildi ve bu düzenleme dahil edildi. Sonuç, uber avantaja sahip oldu.

Tüketiciler arasında ortak hayal kırıklığı yaratabilecek noktaları tanıyın. İstediklerimiz konusunda ve yaşam tarzlarımıza uygun bir çözüm sunmanın bir yolunu bulun.

7) Harika Fikirlere Sahip Diğer Girişimcileri Bulun

Son birkaç yıllık milyonlarca başarısız ticari girişim var, bir düşünün. Bu girişimcilerden her biri, yapmadan önce daha az fikre sahipler. Biriyle konuşup, fikir edinmiyorlar.

Belki de temel fikirden daha da önemli olan şey onu nasıl uygulayacağınız ve milyon dolarlık bir fikri nasıl ölçekleyeceğinizdir.

Networkokulu.net”teki başarılı insanları hayat hikayelerini okuyabilirsiniz. Size biraz da olsa yardımcı olacaktır.

8) Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirkete Hizmet Vermenin Bir Yolunu Bulun

Ford için bir otomobil parçası icat etmek ve ömür boyu telif hakkı kazanmak. Ya da tüm kaynaklara sahip olanlar için petrol şirketi hizmetleri sunmak. Hatta büyükşehir bölgelerine çöp kutusu hizmeti de vermek gibi. Teknolojiyi kullanarak, sorunlara çözümler üretebilirsiniz.

Bugün bu, Google’ın müşterileri için ekleyebileceği bir ürün veya hizmet olabilir. Veya IBM veya hükümetler için biz hizmet olabilir.

9) Tutkunuzu Milyonlara Uyarlayın

En iyi girişimlerin birçoğu, kişisel bir meydan okumadan veya evdeki bir sorunu iyileştirmeye çalışanlardan veya hobilerden çıkmış olanlardır.

10) Günlük tutun

Tarihin en büyük liderleri, sanatçıları, müzikleri ve iş dünyasıyla paylaşılan en yaygın alışkanlıklardan biri günlük yazmaktır. Belki de kağıda yazmak, fikri edinmenin açıklığıdır. Belki zamanla kendi kalıplarına bakıyordur. Belki başka fikirleri ortaya çıkaran alışkanlıktır. Ancak çalışır, denemeye değer.

Özet

Bir milyon dolarlık iş fikrine ihtiyacınız var. Bu yeterince büyük düşünerek yapılabilir.

Hemen sihirli değnek dokunmayacak. Sihir yok. Kendilerini yetiştirenler, bunları uygulayanlar başarılı olmaktadır. Seçim sizin. Denemeye değer.

Yine de kritik bir konuyu ele aldığınızdan emin olun. Milyonlarca veya milyar dolarlık bir şirkete mühendislik hizmeti vermek için, onlar ne istiyorsa vermeye hazır mısınız? Kendi yolundan çıkmak, işe almak, üst düzey danışmanlık almak, öğrenmeye yatırım yapmak ve para toplamak için…

Bir işe başlamak istiyorsanız, aşağıdaki iş hatalarını okuyun ve bunlardan kaçınmak için yolunuzu değiştirin. Bunlardan herhangi biri yeni iş girişiminizi sabote edebilir ve bir başarıdan çok başarısızlığa çevirebilir.

1) Bir İş Planı Yapmamak

Sorun şu ki, bir iş planı yazmadığım sürece hiçbir fikrim olmayacak – ve sen de bunu istemezsin. Bir iş planının temel amacı budur.

Evet, zaman alıcı ve çok fazla araştırma gerektiriyor ancak şimdi zamana yatırım yapmak daha sonra çok zaman ve para kazandıracak.

2) Ne Seviyorsan Yapmak

“Sevdiğin şeyi yap”, bir araya getirilmiş bir iş tavsiyesidir. Ancak birçok insan için bu büyük bir iş hatasıdır.

Gerçek şu ki, dışarıda iyi olmayan şeyleri seven bir sürü insan var. Bahse girerim, tanımadığın birkaç kişiyi adlandırabilirsin. Onun harika bir aşçı olduğunu düşündüğün kişi – aslında olmayabilir. Onun her şeyi iyi bir şekilde düzeltebileceğini düşündüğün kişi – ama yapamaz. Bir iş kurmak için resmi tavsiyem? Sevdiğin şeyi yapabilirsin ama bunun seni kör etmesine izin verme. Bazen mantıklı olanı yapmak bizim için çok daha iyi sonuçlar doğurur. Neyin iyi olduğunu ve insanların size ne kadar ödeyeceklerini göz önünde tutarak bir iş yapın. Çünkü konu arz ve talep meselesidir.

3) Herhangi bir Pazar Araştırması Yapmamak

Bunlardan herhangi birini yapmayan, zahmete girmeden işleri başlatan gittikçe artan sayıda insan görüyorum – ve sonra çok zaman ve para harcadıkları yeni işleri çöktüğünde kalpleri kırılıyor. Bir işe başlamadan önce ürün ve hizmetlerinizi test edin. İnsanların onları almak isteyip istemediklerini bile bilmiyorsun. Tüm dünyadaki en lezzetli kuru fasulyeyi yaptığını düşünebilirsiniz. Ama başkası alacak mı?

4) Rekabeti Yok Saymak

Rekabeti görmezden gelmek, ölümcül olabilecek başka bir iş hatasıdır. Basit soru # 1: Fikrinizdeki şeyi 10.00 $ ‘a sattığınızda ve caddede Vera onu 6.00 $’ a satıyorsa, kaç tane satacaksınız?

Peki ya Vera’nın ürünleri sizinkinden daha iyi görünüyorsa, daha iyi kokuyor veya daha tatlıysa?

Anlamanız gereken şey rekabetin bir başka yönünün de pazar doygunluğu olduğudur. Pasta her ürün veya hizmet için tabiri caizse çok büyük. Bu nedenle, örneğin, bir köpek bakım işletmesi açmak istiyorsanız, var olan köpek bakım işletmeleri sayısı nedeniyle yerel bölgenizde kalan herhangi bir “oda” olmayabilir; Pazar, zaten bu tür işlerle “doymuş” durumda.

“Hedef Pazarınızı Nasıl Belirlersiniz?” adlı makalemiz için>>

5) Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Hesaba Katmamak

Hepimizin elinde yetenekleri veya zayıflıkları var. Ne yazık ki, bazen güçlü ve zayıf yönlerimiz, kullanmak istediğimiz iş modeliyle iyi uyuşmuyor ve bu da feci sonuçlara yol açıyor. Örneğin, iyi insan becerisine sahip, arkadaş canlısı bir kişi değilseniz, perakende satış sizin için değildir. Bir dondurma salonunu veya kitapçıyı açmayı hayal ettiğinizin önemi yok, sizin için değil.

Bu, böyle bir işi satın alamayacağınız veya kendiniz başlayamayacağınız anlamına gelmez. Ancak başarılı olmak için sadece tezgahın arkasında çalışmanız yetmeyecek. Yapmanız gereken başka şeyler  olduğunu bilmeniz gerekir; mesela hemen personel almanız gerekecek.

6) Gerçekten Ne Sattığınızı Anlamamak

Kendi kendini yetiştiren kadın milyoner olan Helena Rubinstein, yüz kremi satarak zengin olmamıştı; o güzellik satarak zengin oldu. (“Çirkin kadın yoktur” derdi, “sadece tembel olanlar” vardır derdi.) Eğer yeni işiniz başarılı olacaksa, gerçekten ne sattığınızı bilmeniz ve benzersiz satış teklifinizi buna göre yapılandırmanız gerekir.

7) Yeterli Paraya Sahip Olduğunuzdan Emin Olmamak

İşletmelerin yüzde doksan beşi ilk açıldığında para kazanmayacak ve yeni iş yıllarca önemli diye tabir edilebilecek bir para kazanamayacak. (İlk açıldıklarında para kazandıran yüzde beşlik kısım, aslında sadece “devredilen” işletmeler, müteahhitlik yapanlar, vb.)

Bu, sizin (ve ailenizin) yeni işiniz kurulurken yaşayabilecek kadar paraya sahip olmanız, fikrinizin iş dünyasında hayatta kalması ve büyümesi için yeterli paraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Küçük işletmelere başlamadan önce para konusunda yeterince araştırma yapmamak ciddi bir iş hatasıdır.

Bir tür küçük işletme finansmanı, bunu geleneksel bir borç veren veya geleneksel olmayan bir alternatif aracılığıyla yapmanın en açık yoludur. Belki bir başlangıç hibesine hak kazanabilirsiniz.

“En İyi 5 İş Sırrı” adlı makalemiz için>>

8) Pazarlamaya Yatırım Yapmamak

“Yap ve onlar gelecek” şeklindeki tavsiyeler başka bir ciddi iş yanılgısıdır. Nereye gelecek, Neden gelecek? Ya da ne zaman gelecek? Etkili pazarlama olmadan kimse sizi bilmeyecek.

Çok fazla sayıda küçük işletme, düşük miktarda olsa bile, pazarlama için herhangi bir para harcamak konusunda isteksizdir. Ücretsiz pazarlama mükemmel olabilir – ancak ücretsiz pazarlama stratejilerinin çoğu etkili hale gelmeden önce önemli miktarda zaman alır. (Sosyal medya pazarlamaları gibi.)

Bir pazarlama planı oluşturun, bazı pazarlama kampanyaları hazırlayın ve işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, devam edin. Hatta işinizi açmadan önce pazarlayın. Fiziksel veya sanal kapılarınız gerçekten açılıncaya kadar beklemeniz gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

9) İnterneti Görmezden Gelmek

Öyle ya da böyle, küçük işletmeniz çevrimiçi olmalıdır. Bir web sitesine ihtiyacınız olabilir veya gerekmeyebilir. (hizmet sağlayan birçok kişi, Facebook veya LinkedIn sayfaları veya Etsy siteleri gibi web’deki diğer “evleri” kullanır)

Ancak işletmenizin sürekli olarak büyümesi için bu ülkeler tarafından desteklenmesi gerekir. İstedikleri ürün ve hizmetleri bulmak için web’i kullanan kişi sayısı çok fazladır.

Başka bir şey yapmayacaksanız, çevrimiçi olarak işletmeniz için bir tür ana üs oluşturun ve küçük işletmenizin çeşitli çevrimiçi dizinlerde listelendiğinden emin olun. Küçük işletmelerinizi çevrimiçi olarak aktif bir şekilde pazarlamak daha da iyidir ve müşterilerinize daha iyi ulaşma şansı verecektir.

10) Her şeyi Kendin Yapmaya Çalışmak

Yapamazsın. Bu kadar basit ve sinir bozucu. Küçük bir işletmeyi yönetmek, tek kişilik bir işletme olsa bile, hiç kimsenin hepsini iyi yapamayacağı kadar çok farklı görevleri içerir. Her birimiz mükemmel olsaydı ve ellerimizi koyduğumuz her neyse, olağanüstü bir iş yapmak için gerekli tüm becerilere sahip olsaydı bile, her birimiz zamanla kısıtlanıyoruz. Çoğu zaman, gününüz başladığında yapmayı planladığınız şeyi yaptıysanız bile şanslısınız.

Bu yüzden, hepsini yapmaya çalışmak yerine iş yanlışlarını gözden geçirin ve ihtiyaç duyduğunuz yardımı alarak yeni işinizin başarı şansını artırın. Yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve dışarıdaki uzmanlıktan yararlanmak için nasıl yetki vereceğinizi, kiralayacağınızı ve dış kaynak kullanabileceğinizi öğrenin.

Mesela, kendi muhasebe işleminizi gerçekten yapmanız gerekiyor mu? Muhasebeciler sahip olduğunuzdan çok daha fazla finansal ve vergi bilgisine sahipler, muhtemelen daha fazladır ve vergi döneminde size zaman kazandırabilir (ve hatta para!).

Kim Başarılı Olmak İstemiyor?

Henüz başarısız olacak bir işe başlamak isteyen biriyle tanışmadım.

Bir işe başlamak geleceğiniz için önemliyse, bir işe başlamanın bir etkinlik değil, bir süreç olduğunu anlayın. Düşünmeyi ve araştırmayı yapmak ve yukarıda tartışılan iş hatalarını önlemek için zaman ayırırsanız, yeni işinizin başarılı olma olasılığını büyük ölçüde artıracaksınız.

***

(Başarılı bir iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

Hedef pazarlama, pazarlamacılığını sizden satın alma olasılığı yüksek olan bireyler ve işletmelere odaklanan bir stratejidir. Hedef pazarınızı belirlemek için bu 7 adımı takip edin.

Hedef pazar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlarken ulaşmaya odaklandığınız belirli bir tüketici grubu veya işletme grubu olarak tanımlanabilir. Bu hedef pazarın doğru tanımlanması, bir işe başlarken veya yeni ürün ve hizmetler başlatırken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Hedef pazarınıza odaklanmanıza yardımcı olacak yedi adım:

Hedef müşterinizin kim olduğunu iyi anladığınızda, sadece ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir ürün yaratmaz, aynı zamanda ilgilerini çekmek ve satın almalarını sağlamak için daha iyi reklam ve tanıtım kopyaları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, sattığınız ürünü satın alma olasılığı yüksek olan insanlara odaklarsanız, reklamcılıktan daha iyi sonuçlar alırsınız.

Peki bu hedef piyasayı belirlemeye nasıl devam edersiniz? Kimin en çok satın alması gerektiğini nasıl söylersiniz?

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Sorun ile başlayın

Kimlerin müşteri olabileceğini belirlemenin iyi bir yolu, ürün veya hizmetinizin çözdüğü sorunu açıklamaktır. Örneğin, bir temizlik hizmeti işletiyorsunuz. Çözdüğünüz sorun, bu işleri yapamayan veya yapmak istemeyen insanlar için temizlik yapmaktır. Yüksek gelirli aileler, her iki ebeveynin de çalıştığı aileler ve artık kendi ev işlerini yapma kabiliyetine sahip olmayan yaşlı insanlar, hizmetleriniz için hedef müşterilerdir.

Müşterinizin özelliklerini tanımlayın

Tipik müşterinizin özelliklerini listelemek, hedef pazarınızı tanımlamak için iyi bir adımdır. Bu özelliklerin kişisel olması gerekmez; yaşam tarzı, kazanılan gelir, harcanabilir gelir, coğrafi konum, hobiler ve diğer birçok şeyle ilgili olabilirler.

Örneğin, bir bahçe hizmeti için, bir tür hedef müşteri, bakımlı çimler, çekici dikimler ve evlerinin çevresinde renkli çiçekler bulunan mahallelerde yaşayan insanlardır. Şirket ayrıca ofislerinin çevre düzenlemesini isteyen kurumsal müşterileri de hedefleyebilir. Ev güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir işletme için ideal müşteriler, suç oranı yüksek bir yerleşim bölgesinde ve yüksek gelirli yerleşim alanlarında olabilir. Güvenlik konusunda endişelenen yalnız yaşayan kadınlar, satışlar için başka bir potansiyel hedef olabilir.

“8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği” adlı makalemiz için >>

Birincil pazarınız nedir?

Pek çok ürün ve hizmet çeşitli insanların ihtiyaçlarını karşılar, ancak yine de birincil izleyicileri vardır. Bu insanlar: en fazla avantajı elde etmek isteyen, bu hizmetlere / ürünlere en çok ihtiyaç duyan, onlar için ödeme yapabilen, bunların en büyük miktarını düzenli olarak satın alanlardır. Bu ana kitleyi kimlerin oluşturduğunu bilmek, hedef pazarınızı belirlemeye çalışırken asıl  hedefiniz olmalıdır.

Mevcut müşterilerinizi inceleyin

Mevcut müşterilerinizi değerlendirmek ve paylaştığı ortak özellikleri belirlemek, sizin için potansiyel müşteri olabileceğini öğrenmenin başka bir harika yoludur. Mevcut müşterilerinizin neden sizden satın aldıklarını anlayın. Hangi müşterilerin en umut verici veya sadık müşterileriniz olduğunu değerlendirin. Artık müşterileriniz olma ihtimali yüksek olan kişilerin profilini biliyorsunuz. Bu, hedef kitlenizi belirlemek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Şeffaf İletişim İle Takım Performansını Artırın >>

Araştırma endüstrisi yayınları, istatistikler ve özel raporlar

Sektörel yayınlar, istatistiksel bilgiler ve özel raporların tümü, hedeflemeniz gereken müşteri türüne ve bazen pazarın nasıl değişebileceğine dair ipuçları sağlayabilir. Bu tür raporlar tipik müşteri yaşını, cinsiyetini, ürün tercihlerini ve diğer yararlı bilgileri tanımlayabilir. Bu tür raporları bulmanın bir yolu, web’de “[endüstrinin adı veya ürün adı] için pazarın büyüklüğü” gibi terimleri aramaktır.

Rakibiniz kimi hedef alıyor?

Rakibinin ne yaptığını takip etmek, harika bir fikirdir. Hedef kitlenizi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Rakibinizin pazarlama kampanyası belirli bir müşteri segmentini hedefliyorsa, orada bir pazarlama fırsatı yakalaması ve bundan yararlanma olasılığı yüksektir.

Hedef müşteri tabanını anlamak için en yakın rakiplerinizin pazarlama kampanyalarına, satış alanlarına, broşürlere, web sitelerine ve sosyal medya tanıtımlarına göz atın. Araştırmanız, hedeflemeniz gereken sektör segmentlerini veya belirli müşterilerin adlarını ortaya çıkarabilir.

“10 Adımda Satışlarınızı Arttırın” adlı makalemiz için >>

Kim, neden satın alır?

Şaşırtıcı bir şekilde, hizmetinize ihtiyacı olan müşterinin türünü bilmek satışları kazanmak için yeterli olmayabilir. Örneğin, ABD’de spor yapmak için spor salonuna gitmeleri gerektiğini düşünen birçok yetişkin varken, çoğu kişi utandığı için gitmiyor, endişe duymadıkları ya da çok fazla para harcamak istemedikleri için değil.

Son bir ipucu: “herkesin” hedef pazar olmadığını unutmayın. Herkes veya belirli bir sektördeki herkes sattığınız şeye ihtiyaç duysa bile, küçük bir işletme bütçesiyle “herkese” ulaşamazsınız. Başarılı olmak için, en çok miktarda satın alma olasılığı yüksek olan müşterilere odaklanmanıza yardımcı olmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanın.

İyi Bir Tutum Takının

İyi bir tutum her şeyin üstesinden gelecektir. İyi bir tutum her şeye rağmen başaracaktır. Hiç kimse hiç bir şartı veya engeli olmayan bir insan olamaz, ama buna yaklaşanlar hayatın gelişeceği inancında pozitif kalmayı tercih ederek bunu başarırlar. İyi bir tutuma sahip olmaya giden ilk bileşen, eğitilebilir olmaktır. Her şeyi bildiklerine inanmayı bırakanlar, hayatlarında YENİ öğrenme metotları ve YENİ sonuçlar için bir şansa sahiptirler.

 

Daha Fazla Kişiye Anlatın.

Kötü bir gün mü geçiriyorsun? Daha fazla kişiye planı anlat. Lastikler mi patladı? Daha fazla kişiye planı anlat. Mevcut sonuçlarınız hakkında iyi hissetmiyor musunuz? Daha fazla kişiye planı anlat. Eşiniz size inanmıyor mu? Daha fazla kişiye planı anlat. ANLATIN, ANLATIN, ANLATIN, ANLATIN… sizi HERHANGİ bir zor durumdan çıkaracak, HERHANGİ bir durumda size yardımcı olacak ve sonuçlarınızı gerçekten değiştirmek için SADECE bir yol olacaktır. Sonuçlarınızı oluşturan şeylerin alışkanlıklarınız olduğunu unutmayın, bu nedenle bu alışkanlıkları değiştirin ve… DAHA FAZLA KİŞİYE PLANI ANLATIN!

 

Asla Bırakmayın.

Bu, ihtiyaçların anlaşılması ve benimsenmesi için, Garantili Bir Başarı için Network Marketing İpuçlarından biridir. Network Marketing’in nasıl yapılacağı söz konusu olunca, başarısızlığa uğrayamazsın, ya başarılı olursun ya da olamazsın. Ancak, sizi test etmek ve gerçekten neye sahip olup olmadığına bakmak için birkaç şey lazım.

Burada sizi oyundan çıkarmaya çalışacak olası bir deneyimden daha fazlası olan birkaç şey vardır:

– Üstünüzdeki kişiler ayrılabilir veya yeni bir şirkete geçebilir

– Sizin üstünüz, kişisel olarak herkese açık bir alanda sizi eleştirebilir

– Kendinizi başkalarıyla kıyaslayacaksınız ve belki de bundan bir şeyleri yapamayacağınız sonucu çıkaracaksınız, aklınızı sorgulayacaksınız . Ne kadar zaman harcadığınızı ve büyük olasılıkla gülünç olacağınızı sürekli olarak değerlendireceksiniz.

Evet, kolay olmayacak. Ancak, başarılı olmak için bu 3 Network Marketing İpucunu uygularsanız, oraya varacaksınız. Bir yıl, üç yıl, beş yıl, kaç yıl sürecek bilmiyoruz, 20 yıl sürerse ne olur, alternatif nedir? Diğer gelir kaynaklarınızla kendinize özgürlük yaratıyor musunuz yoksa saatlerce öylesine mi işlem yapıyorsunuz? Unutmayın, bırakmak, HERHANGİ bir hedefin başarısını asla hızlandırmaz.

Eğer daha önce satış sektöründe bulunduysanız, birçok itiraz ile karşılaşmış ve bu itirazlarla başa çıkmışsınızdır.

“Sadece bakıyorum.”

“Sahip olduğum çözümden memnunum.”

“Karım / kocam / kuzenim / eski oda arkadaşıma da bir soralım.”

Yukarıdaki itirazlar gibi her zaman itirazlar olacaktır. Soru şu ki, sunduğunuz ürün veya hizmetin değerini göstermek için itirazları nasıl aşabilirsiniz?

 

Bazen, müşterilerinizin, satış sürecinde ilerlemek için baş etmeniz gereken sorunları ve itirazları olacaktır.

İşte size, satış zamanı karşınıza çıkabilecek itirazlar konusunda evrensel 4 formül;

 

Adım 1: Onaylama

Bir müşterinin itirazını göz ardı etmeyin bu onları dinlemiyormuşsunuz gibi hissettirir. Müşterinin yönünde hareket edin! “Tamamen anlıyorum” veya “Sizi dinliyorum” gibi ifadeler müşteriye endişelerine gerçekten önem verdiğinizi gösterir.

 

Adım 2: Ortak Nokta Bulma

 

Çoğu müşterilerin itirazları mantıksız değildir! Muhtemelen benzer şeyler yaşamışsınızdır ya da en azından onların sorunlarını anlamayı deneyebilirsiniz. Müşteriyle ortak bir nokta bulun ve itirazı kullanarak müşteriyle ilişki kurun. “Ben de sizin yerinizde olsam”, “Ama…” dan çok daha fazla etki yaratır.

 

Adım 3: Bir Çürütme Bulun

Bu, müşteriye ürününüzün veya hizmetinizin daha fazla olduğunu göstermek için zaman ayırdığınız yerdir. “Sadece bakıyorum” bir itiraz olarak doğru çürütme ile “Bu benim aradığım şey”e dönüşebilir.

 

Adım 4: Satış Sürecine Devam Etme

Müşterinin geçerli olduğunu kabul ettiği bir çentik oluşturduktan sonra, (ve aklınızda bulundurun ki henüz anlaşmaya varmak zorunda değilsiniz, sadece bazı yapıcı noktalar yapın ve dinlemeye devam etmeye istekli görünün) süreciniz devam eder.

Bu kadar!

İtirazın size karşı gelmesine izin vermeyin.

Değerli bir ürün sunuyorsunuz ve zamanınıza da değer veriyorsunuz, bu yüzden ileriye doğru hareket edin ve bu değeri potansiyel müşterilerinize sunun.

Müşterileriniz neyi almak istemektedir?

Bu çok basit bir kavramdır, ancak çoğu satıcı çoğu zaman hiç bir ilginiz olmayan ürünü size satmaya çalışır. Finanse etmek istediğiniz belirli bir kamyon hakkında bir internet reklamı gördüğünüz için bir araba bayisine gitseniz, ama satıcı hemen, yeni nesil tasarruf araçlarında sahip oldukları büyük kiralama tekliflerini anlatmaya başlasa… Büyük ihtimalle hemen kendinizi bu tekliflere kapatırsınız. Müşterinizin ne almak istediğini öğrenin, onlara ancak istediklerini satabilirsiniz.

Müşterilerinizin derdi nedir?

Peki müşterinizin derdi nedir? Sattığınız şeyi satın almak için kişisel bir sebepleri var. Peki dertlerinin ne olduğunu nasıl bulursun? Bu kendi başına bir sanattır, ancak müşterinin sıkıntısını bulmanın temeli onların ilk sorularına hemen cevap vermemektir. Daha derine inin, sorular sorun ve onlardan daha az konuştuğunuzdan emin olun. Müşterinin, ürününüzü onlara satmak istediğinizden daha fazla istemesi gerekir.

Karar veren kişi müşteriniz mi?

Satış ekibinizi kurmadan önce karar vericinin kim olduğunu bulabilmek, size bir sürü zaman kazandırır ve sizi baş ağrılarından uzak tutar. Eğer karar vericinin kim olduğu konusunda bir bilgiye sahip değilseniz, günün sonunda bir çok satıcının geçtiği o yoldan geçecek ve başka bir günün daha satış yapmadan nasıl geçtiğini merak edeceksiniz.

Günün sonunda büyük bir satış elemanı olmak için, satışı konuşmaya başlamadan önce müşteriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeniz gerekir.Tüm olay sorgulamak, sorular sormak, müşterinin sizden daha fazla konuşmasını sağlamak ve sorularına vereceğiniz cevaplarda tam olarak istedikleri şeyi iletmekle ilgilidir.

İşiniz ne kadar başarılı olursa olsun, her zaman bir sonraki fırsata odaklanmak zorundasınız.

Pazarlara ulaşmak ve gelirinizi artırmak için hemen uygulayabileceğiniz dört strateji şu şekildedir:

Kişisel Olun

Ortalama olarak, potansiyel müşterinin % 25’inden daha azı ile temas kurulmaktadır. Bire bir müşteri ilişkileri geliştirmeye çalışın – özellikle rakiplerinizin göz ardı ettiği durumlarda.

Momentum Oluşturun ve Onu Koruyun

Pazar payınızı ve gelirinizi artırmadığınız her gün, bir başkasının sizden pazar payınızı ve gelirinizi aldığı bir gündür. Etkili bir satış ekibi sadece aktif talebe değil aynı zamanda gizli talebe de odaklanacaktır. İşinizde bu şekilde momentum yaratabilir ve bunu koruyabilirsiniz.

Verimlilik ve İletişimi Maksimuma Çıkarın

Satış ve pazarlama arasında sıkı bir şekilde bütünleşik iletişim ve geri bildirim uygulayın. İhtiyaç duyulan potansiyel müşteri türleri, bu potansiyel müşterileri sunmak için kullanılmakta olan stratejiler, potansiyel müşterileri takip etmek için kullanılan süreçler ve yapılan ilerlemeler hakkında güncellemeler oluşturun.

Böylelikle satışların yönetilmesinin yanında, her hafta yapılacak satışların ve bir diğerini desteklemek için ne kadar çaba harcanacağının şart koşulması ile takımınızı her hafta ödüllendirebileceksiniz.

Küresel Olun

Dünya tek bir dev piyasaya dönüştü ve bu genişlemenin getirdiği zorluklar olsa da daha büyük faydaları var. Yönetilen genişlemeler veya kanal iş ortağı ilişkileri sayesinde işletmeniz, dünyanın herhangi bir köşesinde büyük bir talep görebiliyor.

 

Bu 4 ana nokta ile birlikte kendinize güçlü bir satış ekibi kurabilirsiniz ve güçlü bir satış ekibine sahip olduğunuzda, işiniz inanılmaz bir ilerleme kaydedecektir.

Birçok kişi, çok katlı pazarlama olarak da bilinen Network Marketing’den korkmaktadır, çünkü bu tür işler hakkındaki birçok efsane ve yanlış anlaşılmalar vardır.

Burada, Network Marketing ve doğrudan satış dünyasındaki çabalarınızı iyileştirmek için bir kaç ipucu yer almaktadır:

Network Marketing’in Gerçekleri Üzerine Odaklanın

Piramit şemalarından ve Network Marketing dolandırıcılığından uzak durmak için kendinizi bilgiyle donatın. Bir bütün olarak doğrudan satış endüstrisi hakkında bilgi edinin, Network Marketing şirketlerini dikkatlice araştırın ve sponsorunuzla iyi bir eşleşme olup olmadığınızı belirleyin. Gerçek şu ki, Network Marketing’de zengin olabiliyorken, istatistikler 100 Network Marketing temsilcisinin birinden daha azının gerçekten Network Marketing sayesinde başarı elde ettiğini veya para kazandığını gösteriyor.

Özgün ve Etik Olun

Doğrudan satışın kötü bir itibarının olmasının bir nedeni, birçok temsilcinin bazen yeni işe alımlarda kişileri cezbetmek için abartılı reklam yapmasıdır. Bu insanlar, Network Marketing şirketlerinin bizzat kendilerinin bu davranışı teşvik ettiğine inanmalarına neden olur.

Arkadaşlarınızı ve Ailenizi Sıkmayın

Ancak cevap “hayır” ise, sadece rahat bırakın.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı hiçbir şey sizin sürekli işinizle ilgili bir şeyler anlatmanızdan daha çok kızdırmayacaktır. Ne yaptığınızı ve ilgileri olup olmadığını görmelerine izin vermekte yanlış bir şey yoktur, ancak cevap “hayır” ise, sadece rahat bırakın.

Dinle ve Çözümünü Sat

Mary Oliver - Satışlar, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm bulmakla ilgilidir.

Birçok şirket, ürünü veya hizmeti satmanıza yardımcı olacak komut dosyaları sağlar. Bunlar, ürününüzü size öğretmek ve itirazlarla uğraşmak için size yardımcı olsa da, satışlar müşterinin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümü bulmakla ilgilidir.

Paylaşmak İçin Bir Çaba Harcayın//Her güne İş Planı Yapın

Ürün veya hizmetleri sevenler daha kolay iş kuruculara dönüştürülebilir.

Birçok Network Marketing sponsoru yeni işlere odaklanmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte meşru Network Marketing’de geliriniz, ürün veya hizmetlerin satışından (sizin veya iş arkadaşlarınızın) oluşur. Ayrıca, ürünleri veya hizmetleri sevenler daha kolay yeni iş kurucularına dönüştürülebilir.