fbpx

Hedef Pazarınızı Nasıl Belirlersiniz?

Hedef pazarlama, pazarlamacılığını sizden satın alma olasılığı yüksek olan bireyler ve işletmelere odaklanan bir stratejidir. Hedef pazarınızı belirlemek için bu 7 adımı takip edin.

Hedef pazar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlarken ulaşmaya odaklandığınız belirli bir tüketici grubu veya işletme grubu olarak tanımlanabilir. Bu hedef pazarın doğru tanımlanması, bir işe başlarken veya yeni ürün ve hizmetler başlatırken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Hedef pazarınıza odaklanmanıza yardımcı olacak yedi adım:

Hedef müşterinizin kim olduğunu iyi anladığınızda, sadece ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir ürün yaratmaz, aynı zamanda ilgilerini çekmek ve satın almalarını sağlamak için daha iyi reklam ve tanıtım kopyaları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, sattığınız ürünü satın alma olasılığı yüksek olan insanlara odaklarsanız, reklamcılıktan daha iyi sonuçlar alırsınız.

Peki bu hedef piyasayı belirlemeye nasıl devam edersiniz? Kimin en çok satın alması gerektiğini nasıl söylersiniz?

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Sorun ile başlayın

Kimlerin müşteri olabileceğini belirlemenin iyi bir yolu, ürün veya hizmetinizin çözdüğü sorunu açıklamaktır. Örneğin, bir temizlik hizmeti işletiyorsunuz. Çözdüğünüz sorun, bu işleri yapamayan veya yapmak istemeyen insanlar için temizlik yapmaktır. Yüksek gelirli aileler, her iki ebeveynin de çalıştığı aileler ve artık kendi ev işlerini yapma kabiliyetine sahip olmayan yaşlı insanlar, hizmetleriniz için hedef müşterilerdir.

Müşterinizin özelliklerini tanımlayın

Tipik müşterinizin özelliklerini listelemek, hedef pazarınızı tanımlamak için iyi bir adımdır. Bu özelliklerin kişisel olması gerekmez; yaşam tarzı, kazanılan gelir, harcanabilir gelir, coğrafi konum, hobiler ve diğer birçok şeyle ilgili olabilirler.

Örneğin, bir bahçe hizmeti için, bir tür hedef müşteri, bakımlı çimler, çekici dikimler ve evlerinin çevresinde renkli çiçekler bulunan mahallelerde yaşayan insanlardır. Şirket ayrıca ofislerinin çevre düzenlemesini isteyen kurumsal müşterileri de hedefleyebilir. Ev güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir işletme için ideal müşteriler, suç oranı yüksek bir yerleşim bölgesinde ve yüksek gelirli yerleşim alanlarında olabilir. Güvenlik konusunda endişelenen yalnız yaşayan kadınlar, satışlar için başka bir potansiyel hedef olabilir.

“8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği” adlı makalemiz için >>

Birincil pazarınız nedir?

Pek çok ürün ve hizmet çeşitli insanların ihtiyaçlarını karşılar, ancak yine de birincil izleyicileri vardır. Bu insanlar: en fazla avantajı elde etmek isteyen, bu hizmetlere / ürünlere en çok ihtiyaç duyan, onlar için ödeme yapabilen, bunların en büyük miktarını düzenli olarak satın alanlardır. Bu ana kitleyi kimlerin oluşturduğunu bilmek, hedef pazarınızı belirlemeye çalışırken asıl  hedefiniz olmalıdır.

Mevcut müşterilerinizi inceleyin

Mevcut müşterilerinizi değerlendirmek ve paylaştığı ortak özellikleri belirlemek, sizin için potansiyel müşteri olabileceğini öğrenmenin başka bir harika yoludur. Mevcut müşterilerinizin neden sizden satın aldıklarını anlayın. Hangi müşterilerin en umut verici veya sadık müşterileriniz olduğunu değerlendirin. Artık müşterileriniz olma ihtimali yüksek olan kişilerin profilini biliyorsunuz. Bu, hedef kitlenizi belirlemek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Şeffaf İletişim İle Takım Performansını Artırın >>

Araştırma endüstrisi yayınları, istatistikler ve özel raporlar

Sektörel yayınlar, istatistiksel bilgiler ve özel raporların tümü, hedeflemeniz gereken müşteri türüne ve bazen pazarın nasıl değişebileceğine dair ipuçları sağlayabilir. Bu tür raporlar tipik müşteri yaşını, cinsiyetini, ürün tercihlerini ve diğer yararlı bilgileri tanımlayabilir. Bu tür raporları bulmanın bir yolu, web’de “[endüstrinin adı veya ürün adı] için pazarın büyüklüğü” gibi terimleri aramaktır.

Rakibiniz kimi hedef alıyor?

Rakibinin ne yaptığını takip etmek, harika bir fikirdir. Hedef kitlenizi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Rakibinizin pazarlama kampanyası belirli bir müşteri segmentini hedefliyorsa, orada bir pazarlama fırsatı yakalaması ve bundan yararlanma olasılığı yüksektir.

Hedef müşteri tabanını anlamak için en yakın rakiplerinizin pazarlama kampanyalarına, satış alanlarına, broşürlere, web sitelerine ve sosyal medya tanıtımlarına göz atın. Araştırmanız, hedeflemeniz gereken sektör segmentlerini veya belirli müşterilerin adlarını ortaya çıkarabilir.

“10 Adımda Satışlarınızı Arttırın” adlı makalemiz için >>

Kim, neden satın alır?

Şaşırtıcı bir şekilde, hizmetinize ihtiyacı olan müşterinin türünü bilmek satışları kazanmak için yeterli olmayabilir. Örneğin, ABD’de spor yapmak için spor salonuna gitmeleri gerektiğini düşünen birçok yetişkin varken, çoğu kişi utandığı için gitmiyor, endişe duymadıkları ya da çok fazla para harcamak istemedikleri için değil.

Son bir ipucu: “herkesin” hedef pazar olmadığını unutmayın. Herkes veya belirli bir sektördeki herkes sattığınız şeye ihtiyaç duysa bile, küçük bir işletme bütçesiyle “herkese” ulaşamazsınız. Başarılı olmak için, en çok miktarda satın alma olasılığı yüksek olan müşterilere odaklanmanıza yardımcı olmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...