Geleceğin meslekleri konusu, Z kuşağı, yani şuan ki öğrenciler bakımından çok önem arz etmektedir. Gençlerin vizyonlarını genişletmeleri gerekmektedir. Peki geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuklarımıza nasıl bir bakış açısı vermemiz gerekmektedir?

Önümüzdeki yıllarda popülerliği artacak meslekler için, çocuklarınız şimdiden bazı yeteneklerini geliştirmelidir. Bu ona sağlam bir eğitim temeli atmasını sağlayacaktır. Öğrenme becerilerini geliştirmesi, algılarını daha da açacaktır. Bunu da beceri edinme potansiyellerinin en yüksek olduğu çağlarda, onlara anlatmak biz büyüklerin görevidir. Kendinizi şimdiye kadar sorumlu olarak görmediyseniz bile hemen fikrinizi değiştirmelisiniz. Çünkü çocuk, ailesinden gördüğünü  yapacaktır. Peki bu becerileri nasıl geliştirecek gelin yakından inceleyelim.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Neler Yapmalı?

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler.

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler. Çünkü, dar ve orta gelirli kesim ile yüksek gelirli kesim arasında inanılmaz bir bakış açısı farkı vardır. Hatta sadece bakış açısı olarak bakmamak gerekir buna. Eğitim eşitsizliği de vardır. Onların elinde olan imkan, herkeste olmayabiliyor. Ancak herkesin bu beceriler hakkında yapabileceği basit teknikler vardır. Peki nedir bunlar? Geleceğin meslekleri için gereken becerileri dikkatlice okuyun.

1.Problem Çözme Becerisi

Şuanki zaman diliminde, çok ileri seviyede karmaşık sorunları çok az yaşıyor olsak bile, çok yakın bir zaman diliminde bu duruma alışmaya başlayacağız. Anlamlandırmakta zorluk yaşayacağımız problemlerle yüz yüze gelmemiz kaçınılmaz olacak. Bu karmaşık problemlerin çözümü de zihinsel becerilerimizi güçlendirmekten geçmektedir. Zihnimizin kıvrımlarını esnetebileceğimiz kadar esnetmeliyiz. Çocuklarınızın problem çözme becerilerini güçlendirin.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

2.Eleştirel Düşünme Becerisi

Teknolojik gelişmeler giderek artıyor. Neredeyse bütün iş kollarında teknoloji liderliği alıyor. Ancak insan faktörünü unutmamalıyız. Her zaman insanlar, yönetici bir güç olarak varlığını sürdüreceklerdir. Bu nedenle, eleştirel düşünme becerilerini geliştiren insanlar çok değerli olacaklardır. Analiz edip, çözüm üretmek olmazsa olmazlar arasında olacak. Eleştirel düşünme becerisi, geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuğunuza öğreteceğiniz ilk konular arasındadır.

3.Yaratıcı Düşünme Becerisi

Sorunlar karşısında kalıplaşmış çözümler artık ağırlığını yitirmektedir. Karmaşık bir gelecek bizleri bekliyor. İnsanların beklentilerinin de farklılaştığını gözardı etmemeliyiz. Bu kalıplara karşı yaratıcı düşünebilmek aranan bir özellik olacaktır. Yaratıcı şekilde farklı yol bulabilen insanalar, geleceğin meslekleri için aranılanlar arasında yerlerini alacaklardır.

Duygusal Zeka Nedir? >>

4.Sosyal İlişkiler

Geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda yapılacak bir diğer şey ise sosyal ilişkileri gelişmiş insanlar yetiştirmektir. Çünkü bu yapay zeka ve robotların asla ulaşamayacağı bir alan. Geleceğin meslekleri için kendinizi bu konuda geliştirmeniz önemlidir. Sosyal ilişkiler konusunda kendini geliştiren insanların iş bitiricilikleri ve çözüm odaklı olmaları nedeniyle her kesim tarafından el üstünde tutulacaklardır. Bu becerinizi geliştirirken, empati kurma ve iyi bir dinleyici olma konusunda kendinizi farklı kılmalısınız.

5.STEM Becerileri

Bu kavram İngilizce’den dilimize geçmiştir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yeteneklerinin, İngilizce’deki baş harflerini ifade eder. Bu bilim alanlarının her daim revaçta olacağını bilmelisiniz. Gelecekte daha başarılı olmak için STEM becerilerinizi asla atlamayın.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

6.SMAC Becerileri

Aynı STEM becerileri gibi, SMAC becerileri de sosyal, mobil, analitik ve bulut ifadelerinin İngilizce baş harflerinden oluşmuştur. Bu alanlardaki yeteneklerini geliştirenler, geleceğin meslekleri için öne çıkan insanlar olabilme potansiyeli taşıyacaklardır. Geleceğin mesleklerine hazırlanmak için sadece pozitif bilimlere değil, bu alanlara da öncelik vermelisiniz.

7.İnterdisipliner Bilgi Becerileri

İnterdisipliner bilgi becerileri Türkçe’ye, disiplinler arası bilgi becerileri olarak da çevrilebilir. Gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm üretirken, farklı konuda edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri kullanmak size etraflıca bir bakış atma olanağı da sunar. Daha iyi analiz etmenizi sağlar. Bu nedenle, problemi geniş bir çerçevede ele almak ve daha hızlı çözüm üretebilme becerilerini de elde etmiş olursunuz.

Beyninizin Potansiyelini Tam Olarak Nasıl Kullanırsınız? >>

Geliştirilecek en iyi 10 network marketing beceri ve özelliği nelerdir? Bir pazarlama türü olan bu ticaret için edinmeniz gereken beceriler bulunmaktadır. Herkes doğuştan satış becerilerine sahip olmayabilir. Bunların hepsi sonradan öğrenerek geliştirebilecek becerilerdir.

Eğer network pazarında gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, geliştirilecek çok sayıda beceri ve özellik olduğunu bilmelisiniz. Sektörümüzde birçok başarılı lider bulunmaktadır. Hepsinin farklı kişilikleri, dinleri, gelişimleri ve değerleri olsa da, ortak pek çok şeyleri var. Hepsinde ortak olan tek şey, hepsinin kendi kişisel gelişimine çok bağlı olmalarıdır.

Ne okuyorlar? Hangi beceriler üzerinde çalışıyorlar?

Onlar her zaman yeni beceriler öğrenmek ve gelişmek için çabalıyorlar. Her gün daha iyi olmak ve potansiyellerini geliştirmek istiyorlar. Çok kitap okuyor, seminere gidiyor, CD dinliyor ve akıl hocaları var. Peki geliştirdikleri beceriler neler? Hangi özellikler üzerine çalışmalar yapmışlardır? Gelin birlikte inceleyelim.

Doğrudan Satışta Sorumluluk Almak >>

Vizyon Edinme

Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek.

“Vizyon, gerçekten var olmadan önce bir şeyi, görme yeteneğinizdir.”

Vizyon, her sektördeki başarılı liderlerin 1 numaralı özelliğidir. Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek. Çoğu insan çok az vizyona sahiptir. Çoğu insan günden güne ya da haftadan haftaya düşünüyor. Çoğu kişi bir sonraki maaş çekini göremez. Çoğu insan tatilini planlamak için hayatlarını planladığından daha fazla zaman harcıyor. Gerçek liderler vizyonerdir.

Yıllarca ve on yıllarca devam edeceğini düşünürler. Kim olduklarını, ne istediklerini ve nereye gittiklerini biliyorlar! Doğal olarak vizyon sahibi değilseniz, bunun üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz en kolay şey, NEDENLERİNİZİ ve AMAÇLARINIZI tanımlamak için zaman ayırmaktır.

Hedef Belirleme

Tüm başarılı insanların açık ve yazılı hedefleri vardır. Yaşamınız ve işiniz için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymayı öğrenmeniz gerekir. Bu, uzun vadeli, beş yıl, bir yıl, bir ay ve haftalık / günlük hedefleri içerir.

Bu küçük hedefler sizi daha büyük hedeflerinize yaklaştırır. Hedeflerinizin kağıda yazılı olması ve bunları her gün okumalısınız. Bunları ayrıca eşiniz ve/veya hesap verebilirlik ortağınızla (üst sıranız gibi) paylaşmalısınız.

Ekonomik Özgürlüğe Ulaşmak Bununla İlgili >>

Eylem

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz.

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz. Sonunda, kollarını sıyırıp, kendini işe almalısın! Bu, birçok temsilcinin uğraştığı alanlardan biri. Faaliyet ve üretkenliği karıştırırlar. İşleri hakkında düşünmekle işlerini büyütmekle karıştırırlar. İşleri yapan bir insan olmak istiyorsun. Her gün öncelikli “yapılacaklar” listenize ihtiyacınız var ve işe gitmeniz gerekiyor. İşinizi televizyon izleyerek veya internette gezinerek kurmazsınız. Eğer işi yapmazsan, hiçbir şey olmayacak!

“Sorunlarınızın çoğunun çaresi, büyük sonuçlar getirecek eylemlerde bulunmaktır.”

Coşku ve Tutku

Hiç sıkıcı bir satıcıyla tanıştınız mı? Onlardan satın aldınız mı? Muhtemelen almadınız. Kimse almaz zaten. Ne yaptığınız, kim olduğunuz ve nereye gideceğiniz konusunda istekli ve tutkulu olmak zorundasınız. İnsanlarla konuşurken, coşkunuz ve tutkunuz açık olmalıdır. Coşku bulaşıcıdır. İnsanlar coşkulu insanlardan satın almak ister! Her gün bu tutum kontrolünü yaptığınızdan emin olun.

Doğrudan Satışta Geçmeniz Gereken 4 Aşama Nedir? >>

Sizi geliştirecek konularda çalışmak

Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın.

Bu seni çok zengin edebilecek bir yetenek. Sektörümüze kaç kişinin girdiğine ve müşteri adayları oluşturmayı öğrenmek için hiçbir zaman veya para harcamayan çok fazla networker var. Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın. Birkaç atölye ve seminere katılın. Size yardımcı olması için bir mentor kiralayın. İşiniz için sonsuz bir müşteri adayı akışı oluşturmayı öğrendiğinizde, konuşacak insanlardan asla kaçmazsınız.

İnanç

Kendi ürünlerine ya da iş fırsatlarına inanmayan birinden asla bir şey satın alınmaz. İnancınız üzerinde üç farklı alanda çalışmanız gerekir.

İlk önce, kendine inanmalısın. “Benlik saygısı” sorunlarınız veya “değer” sorunlarınız varsa, biraz yardım alın. Bir doktor, hoca veya psikologla konuşun. Ayrıca şirketinize ve ürünlerinize de inanmanız gerekir. Onlar hakkında gerçekten tutkulu iseniz, bu size çok yardımcı olur. Ürün yelpazesini seven insanlar bu duyguyu başkalarıyla da paylaşabilir. Son olarak, ağ pazarlaması endüstrisinde sağlam bir inanca sahip olmalısınız. İnsanların sizinle görüşürken sizi değerlendireceklerini unutmayın.

“Yaptıklarına inandığını sanmıyorlarsa, neden sana inanmalılar?”

Kimse Sana İnanmasa Bile Sen Kendine İnan – Steve Jobs >>

Davet

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz?

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz? Potansiyel müşterileri bir toplantıya, web seminerine veya etkinliğe davet etmenin doğru yolunu öğrenmek istiyorsunuz. İşiniz, olaya olabildiğince çok insan edinmektir.

İş fırsatını kendiniz sunmakta iyi olmasanız da veya kendiniz için bir iş sunumu yapmak istemeseniz bile, başkalarını bir sunuma nasıl davet edebileceğinizi biliyorsanız, ağ pazarlamasında gerçekten başarılı olabilirsiniz.

Liderlik

Network marketingde gerçekten büyük olmak için, bir lider olmalısınız. Yine de böyle başlamak zorunda değilsin. İyi bir lider olana kadar iyi bir takipçi olarak başlayın.

Lider olun, diğerleri sizinle çalışmak isteyecektir. Lider zihniyetine sahip olmalısınız. Nasıl lider olunur?

Doğrudan Satışta Zamanınızı Nasıl Ayarlamalısınız? >>

İletişim kurmak

Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz.

İş dünyasında (ve ev yaşamınızda) başarılı olmak istiyorsanız, iyi iletişim becerileri çok önemlidir. Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Yapılacak iyi bir şey, halkın konuşabileceği bir sınıfa katılmaktır. Bu tek beceri, ağ pazarlama işinizi gerçekten başlatabilir. Ayrıca yazma becerilerinizi de geliştirmelisiniz.

Bir başka harika ipucu dinlemeyi öğrenmek! Daha az konuşun ve daha fazla dinleyin. Başkalarına gerçek bir ilgi gösterin! İnsanlar iyi bir dinleyicinin etrafında olmayı severler. Soru sormakta ve dinlemekte iyi olun.

Satış

Hayır, bu sektörde başarılı olmak için yüksek basınçlı bir satış elemanı olmanız gerekmez. Fakat bir satışın nasıl kapanacağını bilmeniz gerekir. Herhangi bir iş sahibi olan, ağ pazarlama, network marketing olsa bile herkesin satış becerilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu, insan becerilerinizi, ikna etme becerilerinizi ve kapanış becerilerinizi içerir. Hepimiz insanlarımızın becerilerini ve satış becerilerini geliştirebiliriz.

Unutmayın, bir satış yapamıyorsanız (ürününüz ya da işiniz), kısa sürede işsiz kalırsınız.

Son düşünceler

Sizce bu listede hangi beceri ya da özellik en önemli? Hangi beceri veya özelliği eklemeyi istersiniz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.

Networkünüzü İlerletmek İçin İpuçları Burada >>

Büyüklüğe giden yol, aynaya eleştirel bir bakışla başlar. Bu başarılı girişimciler potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için en iyi, en pratik (ve uygulanabilir) hayat felsefeleriyle karşımıza çıkar. İşte bu felsefelerden 5 tanesi:

 1. Kişisel gelişiminize yatırım yapın.

Albert Einstein;

“Entelektüel büyüme, doğumda başlamalı ve sadece ölümde durmalı.”

Henry Ford,

“Öğrenmeyi bırakan herkes yaşlıdır. Öğrenmeye devam eden herkes genç kalır.”

Zayıf yönlerinizi başkaları aracılığıyla araştırın, çünkü genellikle sorumluluklarımıza karşı körüz. Ömür boyu kişisel gelişiminize yeni şeyler ekleyebileceğinizi unutmayın.

 1. Öğrenin ya da emekli olun.

Birçoğumuz okul veya kolejden mezun olduktan sonra öğrenmenin bittiğini düşünürüz. Ölene kadar bir öğrenci olarak kalmalısınız. Daha sonra öğrenecekleriniz için kendi müfredatınızı oluşturmalısınız. Filmleri ve TV şovları dünya genelinde 5 milyar dolardan fazla hasılat elde eden Hollywood’un süper yapımcısı ve senaryo yazarı Roberto Orci;

“Artık dünyayı veya iyi bilmediğiniz şeyleri merak ediyorsanız, umarım emekli olma imkanınız vardır.”

3 Sorumlu olun.

Hayatımda bazı ciddi değişiklikler yapma ve işleri bir üst seviyeye çıkarma gereği duyduğunuz bir noktalar vardır. Çok içgüdülemenin ardından, onu delice basit bir fikre indiriin: Daha başarılı, sorumlu bir insan olmak isterseniz başarılı ve sorumlu kişilerin alacağı günlük kararları almanız gerekiyor.

Küçük ve önemsiz kararlar almanız yaşamınızdaki diğer kararları da etkileyecektir. Bir sonraki seviyede başarılı olmak için değerlerinizi ve nasıl karar verdiğinizi analiz etmeniz gerekir. Tembel bir çıkış yolu seçmemelisiniz. İçinde bulunduğunuz işinizi de değerlendirmelisiniz.

 1. Lider gibi düşünün, ancak öğrenci gibi davranın.

Sonunda hayatının patronusun. Ama sürekli patron gibi davranmak seni insanlardan uzak tutamaz. Etrafınızdakilerden bir şeyler öğrenmek, bir öğrenci gibi davranmak demektir. Bu tutum kendinizi fark yaratan girişimcilerle çevrelemenize yardımcı olacaktır. Öğrenmeye, gelişmeye ve dünyaya katkıda bulunmaya istekli olduğunuzu görecek ve göstereceksiniz. Yönetici mantığından çıkmalısınız.

 1. Kişisel yaşamınızın gelişmesine izin verin.

Potansiyeli en üst düzeye çıkarmak , kendinize dikkat etmekle başlar.  Sadece sağlıklı beslenmek ve sürekli egzersiz yapmak yeterli değildir. Tüm yaşam alanlarını (zihinsel, duygusal, sosyal, ruhsal ve fiziksel) uyaracak etkinlikler tasarlayın. Hedeflerinizi gözden geçirdiğiniz bir akşam yemeği, alarmı meditasyon yapmak veya dua etmek, haftalık bir oyun gecesi düzenlemek, arkadaşlarınızla eğlenmek gibi basit şeyler yapın.

Kişisel yaşamınızın gelişmesine izin vermek, hiç şüphesiz odağınızı ve iyimserliğinizi arttıracaktır.

Aynaya baktığında kimi görüyorsunuz? Güvendiğiniz, hayran olduğunuz ve inandığınız birini görüyor musunuz? Yoksa her zaman hata yapan ve yetersiz kalan birini mi görüyorsunuz?

Gerçek şu ki, gördüğünüz kişi görsel olarak baktığınız şeyle çok az ilgili. Herhangi bir zamanda kafanızdaki küçük sesin sizin hakkınızda söyledikleriyle ilgisi var. Kafanızdaki o küçük ses, sürekli olarak her şeyi yargılıyor… bu sizin kendinize verdiğiniz değer. Öz değerin en iyi arkadaşın ya da en kötü düşmanın olabilir. Kendine değeriniz zaman zaman sizi layık görmüyorsa, bu makale tam size göre.

İşte kendine değerinizi arttırmanın ve kendinize daha çok güvenmenin yolu:

 1. Kendine, güven inşa etmek için izin ver

“Kendine olan değerin, bir şeyi başarmada kendi yeteneğine ne kadar güvendiğindir.”

Yükseltme ve ya terfi talep ederken yüksek bir öz değere sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, geniş bir insan grubunun önünde sunmanız istendiğinde kendi kendine düşük bir değere sahip olabilirsiniz. Kendine güvenme yeteneğin, gerçekleştirdiğin faaliyetteki rahatlığınla doğrudan bağlantılıdır.

Her durumda kendinizi nadiren rahat bulacaksınız. Örneğin, kariyerinize ilk başladığınızda yeteneklerinizden çok emin değildiniz, ancak zaman içindeki değerinizi anladınız. Kazandığınız deneyimler sayesinde sizin sunacak çok şeyiniz olduğunu ve birçok firmanın/insanın ilgisini çekeceğini keşfettiniz.

 1. Kontrol edemediğin şeyin senin hatan olmadığını bil

Kendine olan değerin kendin hakkındaki düşüncen bu konuda çok önemlidir. Bu şekilde tuttuğundan emin ol. Kendine değerin, başkalarıyla etkileşime bağlı olmamalıdır. Buna bakmanın başka bir yolu neyi kontrol edebileceğinizi kontrol etmektir.

“Çaba ve tutum gibi şeyleri kontrol edebilirsiniz, ancak diğer insanların tepkilerini kontrol edemezsiniz.”

İnanması zor olsa da, hayatta karşılaştığınız tepkilerin çoğunun sizinle bir ilgisi yok. Bu kişi genellikle kendi hayatındaki bir şeyden geçiyor ve hayatlarını nasıl etkilediğinizi anlamaya çalışıyorlar. Ya sadece kötü bir gün geçiriyorlarsa ve yanlış zamanda yanlış yerde olsaydınız?

 1. Harekete geçmek için bir zaman ayarla

Hazırlık ve eylem arasında bulmanız gereken bir denge var. Hazırlıksız bir duruma rastlamak istemeseniz de sorunu fazla analiz ederek ertelemek istersiniz. Harekete geçmeden ne kadar çok zaman harcarsan, aklın sürekli hareketsizlik için yaratılmasının sebepleri o kadar fazla olur. Kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız, amacınızı araştırmak için biraz zaman ayırın.

Bunu başarmak için gereken süreyi, insanların sıkça karşılaştığı bazı başarısızlıkları ve bunları aşmanın yollarını anlayın. Hazırlanmak için zaman ayırarak, kendinize olan güveninizi artıracaksınız. Amacınız bu bilgileri, başarılarını yansıtmak için bir yol haritası oluşturmak için kullanmaktır. Okuduğunuz her makale, karşılaşma veya durum, başarının mümkün olduğunu bilmenizin bir nedenidir.

 1. Olumlu olarak kendinle konuş

Kendinize güvenmek istiyorsanız, kendinizle cesaret verici bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Asla “Bu her zaman başıma gelir” veya “Asla doğru yapamam” deme . Bu olumsuz ifadeler kendi kendine yeten kehanetler haline gelir ve kendinize inanmanızı ve güvenmenizi zorlaştırır. Bunun yerine, “bunun üzerinde çalışıyor” veya “arada bir başına gelebilecek” gibi şeyler söyleyin. Olumlu bir zihniyet geliştirin.

Üçüncü kişiyi kullandığımı fark ettin mi? Deli olduğumu düşünmeden önce açıklamama izin ver: Araştırmalar, kendi kendine konuşma meselelerine nasıl katıldığınızı ve kendinizle konuşmanın en iyi yolunun üçüncü şahıs olduğunu göstermektedir. Bu, düşüncelerinizle aranızda biraz mesafe bırakmanıza izin verir. Bu, farklı durumlarla uğraşırken genel stresinizi azaltmayı sağlar.

 1. Kaygınızı heyecana dönüştür

Araştırmalar, endişeye bakış şeklinizi değiştirerek kendinize değer katabileceğinizi göstermiştir. Patronunuzla büyük bir toplantıdan önce sakinleşmeye çalışmak yerine endişenizi heyecan olarak görmelisiniz.

Endişeli uyanıklıklarını heyecan olarak yeniden canlandıranlar, daha heyecanlı ve daha iyi performans gösteriyor. Bu ipucu, mutlaka iyi ya da kötü hiçbir şeyin olmadığı fikrini yeniden doğrular, tamamen ona nasıl tepki vereceğinizle ilgilidir. Bunun yerine, kendinize heyecanlı olduğunuzu söylerseniz, büyük şovdan önce bir atlet veya sanatçı gibi, o zaman zafer için hazırlık yapıyorsunuz demektir.

 1. Kendine yatırım yap

Bir sertifikasyon için oturuyorsanız ve ilk kez başarısız olduysanız, kapsanan prensipler hakkındaki anlayışınızı arttırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu, bir öğretmenle anlaşmanız, bir çalışma grubuna katılmanız veya daha iyi bir çalışma kılavuzu satın almanız anlamına gelebilir.

“Savaşı kaybederseniz, stratejinizi, savaş becerilerinizi veya silahınızı geliştirmeniz gerekebilir.”

Kişisel farkındalık, kendinizin dışına çıkma ve kendi eylemlerinizi, güçlü yanlarınızı, zayıf yanlarınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı ve en önemlisi duygularınızı gözlemleyebilme yeteneğidir.

Başarılı insanlar yüksek düzeyde öz farkındalığa sahiptir. Neyin iyi olduğunu ve nerede zayıf olduklarını bilirler. Ayrıca ne zaman yardım isteyeceklerini bilirler ve kendi ilerlemelerini izlemekte ustadırlar. Bir durumu okuyabilirler ve eylemlerini, sözcüklerini uygun şekilde ayarlayabilirler, böylece daha fazla etkiye sahip olabilirler.

Kişisel farkındalığınızı geliştirmek durumunda olduğunuzu nasıl mı anlarsınız? :

 1. Herkesle sorunlu olduğunuzu düşünmeye başlarsınız veya sorumluluk almak yerine mazeret çıkarırsınız;
 2. İnsanlar bazen sizi anlamakta güçlük çekerler ya da sizden kaçınmaya başlarlar;
 3. Tepkileriniz her zaman ölçeğin en uç noktasındadır (örneğin savunuculuk, coşku veya öfke);
 4. Yaşamınız veya kariyeriniz beklediğiniz gibi ilerlemiyor ve neden olduğundan emin değilsinizdir.

Bu senaryolardan herhangi biriyle tanımladıysanız veya basitçe ‘bir şey eksik ‘hissine kapılıyorsanız, öz farkındalığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Akıllı insanların gerçeklikle yüzleşmesinin ve yaşamda ilerlemek için kendileriyle ilgili ihtiyaç duydukları bilgileri edinmesinin yollarından bazıları:

1.Başkalarından geri bildirim isteyin.

Güvendiğiniz insanlara ulaşın ve davranışlarınız hakkındaki görüşlerini isteyin. Onlara göründüğünüzü ya da onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi sorun.

2.Düzenli olarak yeni bir şey öğrenin.

Öğrenme aklımızı yeni olasılıklara ve bakış açılarına açar. Bir kitap okuyun, bir seminere katılın ya da bir podcast dinleyin.

3.Sırayla konuşmalarını beklemek yerine, gerçekte ne söylediklerini anlama hedefi ile başkalarını dinlemeye başlayın.

Bu, başkalarını bir görüş veya bakış açısını paylaşırken yargılamak değil, gerçekte nereden geldiklerini anlamaya çalışmak anlamına gelir. Bu, kişisel farkındalık, empati kumanızı geliştirecek ve başkalarıyla daha derin bağlantılar kurmanıza olanak sağlayacaktır.

4.Davranışlarınızı nasıl yönlendirdiklerini anlamak için duygularınızı değerlendirmeye başlayın.

Bir dahaki sefere güçlü bir duygu yaşarsanız, o duyguyu merak edin, etiketleyin ve duygunun nereden geldiğini ve size neye ihtiyacınız olduğunu anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışın.

5.Kendinizi değerlendirin.

Değerlendirmeler nerede güçlü olduğunuzu, üzerinde çalışmanız gereken alanları ve sizi parlayacağınız iş ve aktivitelere yönlendirecektir.

“Eğer kendi duygularından yola çıkıyorsan, diğer insanların duygularını okumakta sınıfta kalacaksın.” – Daniel Goleman

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!

Doğrudan Satış’ın geliştirilmiş şekli olan Network Marketing insanlara, iş dışında kalan ve boşa geçirdikleri zamanlarını değerlendirmek, o zaman diliminde kendileri için az da olsa ek gelir yaratabilmeleri için inanılmaz bir fırsat sunmaktadır. Maaşlı işlerinin yanında, faturaları, mutfak masrafları veya tatil planları için bir gelir oluşturabilecekleri platformdur. Peki bu ticaret için maaşlı işinizi bırakmaya gerek var mıdır?

“Asla tek bir gelire bağımlı olmayın. İkinci bir kaynak oluşturmak için yatırım yapın.” – Warren Buffett

Çocukluğumuzdan bu yana neredeyse hepimizin yetiştirilme tarzı, okula git, iyi bir üniversite kazan, maaşlı bir işe gir veya memur ol gibi olduğu için kendi işini kurmak konusunda çekincelerimizin olması normaldir. Bize hep “tek bir iş ile ilgilen, maaşını alıyorsun, sigortan yatıyor daha ne istiyorsun?” söylenmektedir. Ancak ek bir gelir oluşturmak için acaba gerçekten maaşlı işimizi bırakmamız gerekiyor mu?

İşte cevabı;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Network Marketing ortada dolaşan “Bu iş için çok çevren olmalı. Bu ticarette insanların peşinden koşacaksın.” gibi doğru olmayan düşüncelerin aksine insanları kendinize çekme işidir. Takımınızı oluştururken, yanlış tutumlarla alınan insanlar kısa vadede size para kazandırabilir. Ancak uzun vadede bunun ne sizin takımınıza ne de sektöre hiç bir katkısı olmayacaktır.

İnsanların peşinde koşmak yerine;

“Başarı, çekici bir insan olmakla kendine çektiğin bir şeydir.” – Jim Rohn

Sadece ek gelir kazanmak uğruna insanları “ne olursa olsun, takımıma alayım” mantığı sizi bir süre sonra yoracaktır. Kendinizi geliştirmeniz ve insanların sizin takımınıza girmek için bedel ödemeye hazır hale gelmeleri gerekir. Bu yüzden, başkalarının üzerinde etki kurabilmenin yolu, kendi etkimizi arttırmaktan geçer. Daha başarılı bir insan olmak için çabalamak, daha çok takipçiyi ya da daha kaliteli takipçiyi de yanında getirecektir.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir işe başlamak istiyorsanız, aşağıdaki iş hatalarını okuyun ve bunlardan kaçınmak için yolunuzu değiştirin. Bunlardan herhangi biri yeni iş girişiminizi sabote edebilir ve bir başarıdan çok başarısızlığa çevirebilir.

1) Bir İş Planı Yapmamak

Sorun şu ki, bir iş planı yazmadığım sürece hiçbir fikrim olmayacak – ve sen de bunu istemezsin. Bir iş planının temel amacı budur.

Evet, zaman alıcı ve çok fazla araştırma gerektiriyor ancak şimdi zamana yatırım yapmak daha sonra çok zaman ve para kazandıracak.

2) Ne Seviyorsan Yapmak

“Sevdiğin şeyi yap”, bir araya getirilmiş bir iş tavsiyesidir. Ancak birçok insan için bu büyük bir iş hatasıdır.

Gerçek şu ki, dışarıda iyi olmayan şeyleri seven bir sürü insan var. Bahse girerim, tanımadığın birkaç kişiyi adlandırabilirsin. Onun harika bir aşçı olduğunu düşündüğün kişi – aslında olmayabilir. Onun her şeyi iyi bir şekilde düzeltebileceğini düşündüğün kişi – ama yapamaz. Bir iş kurmak için resmi tavsiyem? Sevdiğin şeyi yapabilirsin ama bunun seni kör etmesine izin verme. Bazen mantıklı olanı yapmak bizim için çok daha iyi sonuçlar doğurur. Neyin iyi olduğunu ve insanların size ne kadar ödeyeceklerini göz önünde tutarak bir iş yapın. Çünkü konu arz ve talep meselesidir.

3) Herhangi bir Pazar Araştırması Yapmamak

Bunlardan herhangi birini yapmayan, zahmete girmeden işleri başlatan gittikçe artan sayıda insan görüyorum – ve sonra çok zaman ve para harcadıkları yeni işleri çöktüğünde kalpleri kırılıyor. Bir işe başlamadan önce ürün ve hizmetlerinizi test edin. İnsanların onları almak isteyip istemediklerini bile bilmiyorsun. Tüm dünyadaki en lezzetli kuru fasulyeyi yaptığını düşünebilirsiniz. Ama başkası alacak mı?

4) Rekabeti Yok Saymak

Rekabeti görmezden gelmek, ölümcül olabilecek başka bir iş hatasıdır. Basit soru # 1: Fikrinizdeki şeyi 10.00 $ ‘a sattığınızda ve caddede Vera onu 6.00 $’ a satıyorsa, kaç tane satacaksınız?

Peki ya Vera’nın ürünleri sizinkinden daha iyi görünüyorsa, daha iyi kokuyor veya daha tatlıysa?

Anlamanız gereken şey rekabetin bir başka yönünün de pazar doygunluğu olduğudur. Pasta her ürün veya hizmet için tabiri caizse çok büyük. Bu nedenle, örneğin, bir köpek bakım işletmesi açmak istiyorsanız, var olan köpek bakım işletmeleri sayısı nedeniyle yerel bölgenizde kalan herhangi bir “oda” olmayabilir; Pazar, zaten bu tür işlerle “doymuş” durumda.

“Hedef Pazarınızı Nasıl Belirlersiniz?” adlı makalemiz için>>

5) Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Hesaba Katmamak

Hepimizin elinde yetenekleri veya zayıflıkları var. Ne yazık ki, bazen güçlü ve zayıf yönlerimiz, kullanmak istediğimiz iş modeliyle iyi uyuşmuyor ve bu da feci sonuçlara yol açıyor. Örneğin, iyi insan becerisine sahip, arkadaş canlısı bir kişi değilseniz, perakende satış sizin için değildir. Bir dondurma salonunu veya kitapçıyı açmayı hayal ettiğinizin önemi yok, sizin için değil.

Bu, böyle bir işi satın alamayacağınız veya kendiniz başlayamayacağınız anlamına gelmez. Ancak başarılı olmak için sadece tezgahın arkasında çalışmanız yetmeyecek. Yapmanız gereken başka şeyler  olduğunu bilmeniz gerekir; mesela hemen personel almanız gerekecek.

6) Gerçekten Ne Sattığınızı Anlamamak

Kendi kendini yetiştiren kadın milyoner olan Helena Rubinstein, yüz kremi satarak zengin olmamıştı; o güzellik satarak zengin oldu. (“Çirkin kadın yoktur” derdi, “sadece tembel olanlar” vardır derdi.) Eğer yeni işiniz başarılı olacaksa, gerçekten ne sattığınızı bilmeniz ve benzersiz satış teklifinizi buna göre yapılandırmanız gerekir.

7) Yeterli Paraya Sahip Olduğunuzdan Emin Olmamak

İşletmelerin yüzde doksan beşi ilk açıldığında para kazanmayacak ve yeni iş yıllarca önemli diye tabir edilebilecek bir para kazanamayacak. (İlk açıldıklarında para kazandıran yüzde beşlik kısım, aslında sadece “devredilen” işletmeler, müteahhitlik yapanlar, vb.)

Bu, sizin (ve ailenizin) yeni işiniz kurulurken yaşayabilecek kadar paraya sahip olmanız, fikrinizin iş dünyasında hayatta kalması ve büyümesi için yeterli paraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Küçük işletmelere başlamadan önce para konusunda yeterince araştırma yapmamak ciddi bir iş hatasıdır.

Bir tür küçük işletme finansmanı, bunu geleneksel bir borç veren veya geleneksel olmayan bir alternatif aracılığıyla yapmanın en açık yoludur. Belki bir başlangıç hibesine hak kazanabilirsiniz.

“En İyi 5 İş Sırrı” adlı makalemiz için>>

8) Pazarlamaya Yatırım Yapmamak

“Yap ve onlar gelecek” şeklindeki tavsiyeler başka bir ciddi iş yanılgısıdır. Nereye gelecek, Neden gelecek? Ya da ne zaman gelecek? Etkili pazarlama olmadan kimse sizi bilmeyecek.

Çok fazla sayıda küçük işletme, düşük miktarda olsa bile, pazarlama için herhangi bir para harcamak konusunda isteksizdir. Ücretsiz pazarlama mükemmel olabilir – ancak ücretsiz pazarlama stratejilerinin çoğu etkili hale gelmeden önce önemli miktarda zaman alır. (Sosyal medya pazarlamaları gibi.)

Bir pazarlama planı oluşturun, bazı pazarlama kampanyaları hazırlayın ve işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, devam edin. Hatta işinizi açmadan önce pazarlayın. Fiziksel veya sanal kapılarınız gerçekten açılıncaya kadar beklemeniz gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

9) İnterneti Görmezden Gelmek

Öyle ya da böyle, küçük işletmeniz çevrimiçi olmalıdır. Bir web sitesine ihtiyacınız olabilir veya gerekmeyebilir. (hizmet sağlayan birçok kişi, Facebook veya LinkedIn sayfaları veya Etsy siteleri gibi web’deki diğer “evleri” kullanır)

Ancak işletmenizin sürekli olarak büyümesi için bu ülkeler tarafından desteklenmesi gerekir. İstedikleri ürün ve hizmetleri bulmak için web’i kullanan kişi sayısı çok fazladır.

Başka bir şey yapmayacaksanız, çevrimiçi olarak işletmeniz için bir tür ana üs oluşturun ve küçük işletmenizin çeşitli çevrimiçi dizinlerde listelendiğinden emin olun. Küçük işletmelerinizi çevrimiçi olarak aktif bir şekilde pazarlamak daha da iyidir ve müşterilerinize daha iyi ulaşma şansı verecektir.

10) Her şeyi Kendin Yapmaya Çalışmak

Yapamazsın. Bu kadar basit ve sinir bozucu. Küçük bir işletmeyi yönetmek, tek kişilik bir işletme olsa bile, hiç kimsenin hepsini iyi yapamayacağı kadar çok farklı görevleri içerir. Her birimiz mükemmel olsaydı ve ellerimizi koyduğumuz her neyse, olağanüstü bir iş yapmak için gerekli tüm becerilere sahip olsaydı bile, her birimiz zamanla kısıtlanıyoruz. Çoğu zaman, gününüz başladığında yapmayı planladığınız şeyi yaptıysanız bile şanslısınız.

Bu yüzden, hepsini yapmaya çalışmak yerine iş yanlışlarını gözden geçirin ve ihtiyaç duyduğunuz yardımı alarak yeni işinizin başarı şansını artırın. Yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve dışarıdaki uzmanlıktan yararlanmak için nasıl yetki vereceğinizi, kiralayacağınızı ve dış kaynak kullanabileceğinizi öğrenin.

Mesela, kendi muhasebe işleminizi gerçekten yapmanız gerekiyor mu? Muhasebeciler sahip olduğunuzdan çok daha fazla finansal ve vergi bilgisine sahipler, muhtemelen daha fazladır ve vergi döneminde size zaman kazandırabilir (ve hatta para!).

Kim Başarılı Olmak İstemiyor?

Henüz başarısız olacak bir işe başlamak isteyen biriyle tanışmadım.

Bir işe başlamak geleceğiniz için önemliyse, bir işe başlamanın bir etkinlik değil, bir süreç olduğunu anlayın. Düşünmeyi ve araştırmayı yapmak ve yukarıda tartışılan iş hatalarını önlemek için zaman ayırırsanız, yeni işinizin başarılı olma olasılığını büyük ölçüde artıracaksınız.

***

(Başarılı bir iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

Günümüzün karmaşık ve sürekli değişen toplumunda, hayatınızın bir noktasında endişeli ve stresli hissetmemek neredeyse imkansızdır. Stres ve anksiyete, hepimiz için bir yaşam gerçeği haline geldi ve hepimiz, stresin yaşamımızda neden olabileceği olumsuz etkilerle başa çıkmak zorundayız. Stres, bir gecede aniden hayatınıza giren bir şey değildir. Stres yavaş yavaş zamanla büyür ve bu konuda hiçbir şey yapmamayı seçtiğinizde daha da kötüleşir.

“Stresin, hayatında olanlardan gelmediğini unutma. Hayatında olup bitenlerle ilgili düşüncelerinden geliyor. ”- Andrew J. Bernstein

Stresin tatsız yanıyla başa çıkmamanın sonuçları zihinsel, fiziksel ve genel refahınız için ölümcül olabilir. Ancak, umut var. Stresin yaşamınızdaki olumsuz etkilerini en aza indirmenin ve kontrol etmenin yolları vardır.

Stres tetikleyicilerinizin ne olduğunu ve hangi başa çıkma mekanizmalarının sizin için en iyi şekilde çalıştığını anladığınızda, yaşamınızdaki endişe ve stres düzeylerini yönetme yolundasınız demektir.

Stres ve Kaygı Etkisi

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Stres ve anksiyete konusunda çok fazla araştırma yapıldı. Örneğin, yapılan araştırmalar; hangi cinsiyet daha çok stresli, hangi yaş grubu en çok strese maruz kalıyor, hangi ülke en çok stresli, hangi işyerlerinde yüksek stres yaratıyor, stresin tetikleyicileri ne, strese devlet ve halk sağlığı sistemine kadar liste devam ediyor.

Tüm bu araştırmaların vurguladığı şey, stresin evrensel olarak pek çok kişi tarafından deneyimlenmesidir. Ancak sorun, tüm bu araştırmalara ve hepimizin bildiği gerçeğe rağmen, stresin dünyada yaşamın tatsız bir gerçeği olması stresle başa çıkmada pek iyi olmamasıdır. Stresle başa çıkmakta çok kötü olduğumuz için, artık stresin şu anda en ölümcül hastalıklara ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açan en önemli nedenlerden biri olduğu bir kriz noktası olduğunu görüyoruz – yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kanser, inme, obezite ve uykusuzluk, yüksek düzeyde stres ile doğrudan ilişkili veya doğrudan etkilenebilecek tıbbi durumlardır.

Çalışan Anksiyete Başa Çıkma Mekanizmaları

Bu 5 strateji, yaşamınızdaki stres seviyelerini yönetmenize ve fiziksel ve zihinsel olarak stres ve kaygının yaşamınız üzerinde yapabileceği zararlı etkilerden kaçınmanıza olanak sağlayacaktır.

 1. Kaygı ve Stres Arasındaki Farkı Bilmek

“Dalgaları durduramazsınız, ancak sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Stres ve anksiyete arasındaki farkı bilmek, yüksek stres seviyelerinin yaşamınızdaki etkisini azaltmanızın anahtarıdır. Stres, bir durumdaki tehdide bir cevaptır. Anksiyete strese bir tepkidir. Sürekli olarak yüksek düzeyde strese maruz kalırsak, endişemiz artacaktır. Stres ve endişe ile ilgili olarak, başa çıkma mekanizmalarında hepimiz çok farklıyız. Bir kişi için stresli olan, mutlaka bir başkası için stresli olmayabilir. Endişeli olduğumuzda yaşadığımız semptomlara genellikle ‘dövüş ya da uçuş’ yanıtı denir. Bu, insanların öncelikli olarak ya savaşmalarına ya da tehlikelerden kaçmalarına yardımcı olma kaygısı yaşadıkları fikrinden geliyor.

Örneğin, bir hırsız gördüyseniz, size açık olan iki seçenek ya onlarla savaşmak ya da kaçmaya çalışmaktır. Bizim kavga ya da uçuş tepkisi bu noktada bize yardımcı olmak için devreye girer. Sorun şu ki, günümüzün karmaşık dünyasında, sürekli bozulmaya ve değişime maruz kalıyoruz. Daha stresli hayatlar yaşadığımız için, bedenimiz ve zihinlerimiz henüz bu değişikliklere yetmedi. Sonuç olarak, artık yararlı olmadığı durumlarda endişe duyuyoruz, çünkü onlardan kaçamayız. (örneğin, iş veya finansal baskılar)

 1. Yararsız Düşüncelerinize Nasıl Meydan Okunacağını Öğrenin

Bazı şeyler hakkında düşünme biçimimizin kaygı düzeyimiz üzerinde etkisi var. Bu düşüncelerin çoğu kontrolümüz dışında gerçekleşir ve olumsuz ya da yararsız olabilir. Bu nedenle, onların sadece düşünceler olduğunu, herhangi bir gerçek temeli olmadan ve mutlaka gerçek olmadıklarını hatırlamak önemlidir.

Bu soruları, dikkatinizi çeken yararsız düşüncelere uygulamaya çalışın. Kaygı düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düşüncelerinizin gerçekçi ve dengeli olduğunu test etmek için bu tekniği kullanabilirsiniz.

 1. Çözüm Arayıcı Olmayı Öğrenin

Sorunun duygusuna bu kadar daldırdığınızda, bir sorunu çözmek genellikle zordur. Karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmenin ve stres seviyenizi hafifletmenin bir yolu bu üç adımı takip etmektir:

1.Sorunun ne olduğunu belirleyin ve yazın

2.Potansiyel çözümlerin bir listesini bulun ve bunları yazın

3.Listenizden en iyi çözümü seçin ve sonra test edin. Nasıl gittiğini ve işe yaramadığını görmek başka bir çözüm seçin.

“Bütün merdivenleri görmek zorunda değilsin, sadece ilk adımı at.” – Martin Luther King

Sadece bir adım atarak, sorununuza çözüm bulmaya doğru yaklaştığınızı vurgulamaktadır. Her şey bir anda bir adım atmakla ilgili – çözüm arayanların yaptığı budur.

 1. Endişelenen Harcama Zamanını Sınırla

Endişeli insanlar zamanlarının çoğunu endişe etmeye harcarlar. Bazen, ‘kapanmayı’ ve rahatlamayı çok zor buldukları noktadan endişe ediyorlar.

Gerçekten de, stresli ve endişeli hissetme konusunda en sinir bozucu şeylerden biri, genellikle bunun yanında ortaya çıkan görünüşte kontrol edilemeyen endişedir.

Bu nedenle, endişelenmek için harcadığınız zamanı azaltabilirseniz, endişe seviyenizi azaltabilirsiniz. Endişelenmeye harcadığınız zamanı azaltmak için, endişelenmenize izin vermek için kendinize günde 10 dakika gibi “sınırlı” bir süre verin. Gün boyunca aklınıza gelen endişeler, bunları yazın. O zaman endişelenme zamanın gelene kadar onları unut. Genellikle bunu daha sonra yapmak en iyisidir.

‘Endişe zamanı’ sadece endişe ettiğiniz zamanı azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda endişe içinde olup olmadığınıza dair daha fazla kontrol sahibi olabileceğinizi de kanıtlar.

 1. Rahatlamayı ve Buna Nasıl Karar Vereceğini Öğrenin

Rahatlamak ve eğlenceli aktiviteler yapmak için zaman ayırmak önemlidir. Bu bedeni ve zihni sakinleştirerek anksiyete seviyelerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda uyumana yardımcı olabilir.

Gevşemek için zaman ayırmadan, bunalmış ve stresli hissetmek kolaydır. Gevşeme, zevk aldığınız bir şeyi yapmayı veya yalnızca kendiniz olmayı içerebilir. İyi örnekler kitap okumak ve ya yürümek olabilir. Yaptıkların gerçekten önemli değil. Hoşunuza giden bir şey seçmeye çalışın ve yapmayı dört gözle bekleyin. Egzersiz özellikle rahatlamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, sürekli aktif olmanız durumunda, stres seviyelerinizi yönetmede çok daha etkili olduğunuzu göstermiştir.

Solunumunuzu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek, endişeli veya stresli olduğunuzda başınızı döndüğünüzde veya hafif bir şekilde hissettiğinizde özellikle yararlı olabilecek basit bir tekniktir. Bu bazen olur, çünkü insanların nefes alması değişir ve kendilerini sıkıntılı hissettiklerinde daha hızlı olur. Bu rahatsız edici ve nahoş bir deneyim olabilir. Öğrenme kontrollü nefes egzersizleri daha etkili bu duyguları yönetmek için yardımcı olabilir. Ayrıca aklınıza ve bedeninize sakinleşmek için bir şans vermede yardımcı olabilir.

“Hayat senin yaşadıklarının yüzde onu, buna nasıl cevap verdiğin yüzde doksanı.” – Dorothy M. Neddermeyer

Kas gevşetme egzersizleri, bu tür rahatsız edici semptomları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Fiziksel gerginliği azaltabilir ve genel olarak rahatlamanıza yardımcı olabilirler. Yoga , masaj ve meditasyon vücudunuzun ve zihninizin gevşemesine yardımcı olmak için mükemmel aktivitelerdir.

 1. Kendinizi Tanıyın ve Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Yaşamınızdaki stres düzeyini başarıyla yönetmeniz için sağlam bir temel oluşturacak olan bu başa çıkma mekanizmasıdır. Kaygı ve stres düzeyimiz, neyi başaramadığımız veya neyi başaramadığımız konusunda endişe duyduğumuzda artar. Kendimize her zaman “mükemmel” olmamanın tamam olduğu konusunda izin verirsek, endişe ve stres düzeylerimiz daha yönetilebilirdir.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Stratej” adlı içerik için>>

Korkularınızı ve endişelerinizi bağlı olduğunuz insanlarla paylaşmak, korkularınızla yüzleşmenize ve problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Duygularınızı başkalarıyla tartışmaktan utanmış veya korkmuş hissetmenize rağmen, paylaşım bir sorunla başa çıkmanın bir yolu olabilir. Ve sizi dinleyecek birinin olması, desteklenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Desteklendiğinizi hissettiğinizde, sürekli kaçınma döngüsünü kırarak istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmanız daha olasıdır. Şanslar, durumun gerçeği beklediğiniz kadar kötü olmayacak, sizi yönetmeye daha iyi donanımlı hale getirecek ve endişenizi azaltacaktır.

Son düşünceler

Kaygıyla 6 başa çıkma mekanizması, yaşamınızdaki stres düzeyini yönetmenize yardımcı olacak araçlardır. Bu stratejileri denemeye karar verirseniz, kendinizi rahat hissetmemesi için hazırlıklı olun ve bu değişiklik gece boyunca gerçekleşmeyecek.

Denemeye devam et ve pes etme. Hayatınızı sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir hediye ve gelecek yaratmak isteyen her zaman bir çözüm arayıcısı olmak için inancınızı bulmak için derinlere inin.