fbpx

Kişisel Farkındalığı Geliştirmenin 5 Yolu

Kişisel farkındalık, kendinizin dışına çıkma ve kendi eylemlerinizi, güçlü yanlarınızı, zayıf yanlarınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı ve en önemlisi duygularınızı gözlemleyebilme yeteneğidir.

Başarılı insanlar yüksek düzeyde öz farkındalığa sahiptir. Neyin iyi olduğunu ve nerede zayıf olduklarını bilirler. Ayrıca ne zaman yardım isteyeceklerini bilirler ve kendi ilerlemelerini izlemekte ustadırlar. Bir durumu okuyabilirler ve eylemlerini, sözcüklerini uygun şekilde ayarlayabilirler, böylece daha fazla etkiye sahip olabilirler.

Kişisel farkındalığınızı geliştirmek durumunda olduğunuzu nasıl mı anlarsınız? :

  1. Herkesle sorunlu olduğunuzu düşünmeye başlarsınız veya sorumluluk almak yerine mazeret çıkarırsınız;
  2. İnsanlar bazen sizi anlamakta güçlük çekerler ya da sizden kaçınmaya başlarlar;
  3. Tepkileriniz her zaman ölçeğin en uç noktasındadır (örneğin savunuculuk, coşku veya öfke);
  4. Yaşamınız veya kariyeriniz beklediğiniz gibi ilerlemiyor ve neden olduğundan emin değilsinizdir.

Bu senaryolardan herhangi biriyle tanımladıysanız veya basitçe ‘bir şey eksik ‘hissine kapılıyorsanız, öz farkındalığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Akıllı insanların gerçeklikle yüzleşmesinin ve yaşamda ilerlemek için kendileriyle ilgili ihtiyaç duydukları bilgileri edinmesinin yollarından bazıları:

1.Başkalarından geri bildirim isteyin.

Güvendiğiniz insanlara ulaşın ve davranışlarınız hakkındaki görüşlerini isteyin. Onlara göründüğünüzü ya da onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi sorun.

2.Düzenli olarak yeni bir şey öğrenin.

Öğrenme aklımızı yeni olasılıklara ve bakış açılarına açar. Bir kitap okuyun, bir seminere katılın ya da bir podcast dinleyin.

3.Sırayla konuşmalarını beklemek yerine, gerçekte ne söylediklerini anlama hedefi ile başkalarını dinlemeye başlayın.

Bu, başkalarını bir görüş veya bakış açısını paylaşırken yargılamak değil, gerçekte nereden geldiklerini anlamaya çalışmak anlamına gelir. Bu, kişisel farkındalık, empati kumanızı geliştirecek ve başkalarıyla daha derin bağlantılar kurmanıza olanak sağlayacaktır.

4.Davranışlarınızı nasıl yönlendirdiklerini anlamak için duygularınızı değerlendirmeye başlayın.

Bir dahaki sefere güçlü bir duygu yaşarsanız, o duyguyu merak edin, etiketleyin ve duygunun nereden geldiğini ve size neye ihtiyacınız olduğunu anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışın.

5.Kendinizi değerlendirin.

Değerlendirmeler nerede güçlü olduğunuzu, üzerinde çalışmanız gereken alanları ve sizi parlayacağınız iş ve aktivitelere yönlendirecektir.

“Eğer kendi duygularından yola çıkıyorsan, diğer insanların duygularını okumakta sınıfta kalacaksın.” – Daniel Goleman

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,972BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,402TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...