fbpx

Kişisel Farkındalığı Geliştirmenin 5 Yolu

Kişisel farkındalık, kendinizin dışına çıkma ve kendi eylemlerinizi, güçlü yanlarınızı, zayıf yanlarınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı ve en önemlisi duygularınızı gözlemleyebilme yeteneğidir.

Başarılı insanlar yüksek düzeyde öz farkındalığa sahiptir. Neyin iyi olduğunu ve nerede zayıf olduklarını bilirler. Ayrıca ne zaman yardım isteyeceklerini bilirler ve kendi ilerlemelerini izlemekte ustadırlar. Bir durumu okuyabilirler ve eylemlerini, sözcüklerini uygun şekilde ayarlayabilirler, böylece daha fazla etkiye sahip olabilirler.

Kişisel farkındalığınızı geliştirmek durumunda olduğunuzu nasıl mı anlarsınız? :

  1. Herkesle sorunlu olduğunuzu düşünmeye başlarsınız veya sorumluluk almak yerine mazeret çıkarırsınız;
  2. İnsanlar bazen sizi anlamakta güçlük çekerler ya da sizden kaçınmaya başlarlar;
  3. Tepkileriniz her zaman ölçeğin en uç noktasındadır (örneğin savunuculuk, coşku veya öfke);
  4. Yaşamınız veya kariyeriniz beklediğiniz gibi ilerlemiyor ve neden olduğundan emin değilsinizdir.

Bu senaryolardan herhangi biriyle tanımladıysanız veya basitçe ‘bir şey eksik ‘hissine kapılıyorsanız, öz farkındalığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Akıllı insanların gerçeklikle yüzleşmesinin ve yaşamda ilerlemek için kendileriyle ilgili ihtiyaç duydukları bilgileri edinmesinin yollarından bazıları:

1.Başkalarından geri bildirim isteyin.

Güvendiğiniz insanlara ulaşın ve davranışlarınız hakkındaki görüşlerini isteyin. Onlara göründüğünüzü ya da onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi sorun.

2.Düzenli olarak yeni bir şey öğrenin.

Öğrenme aklımızı yeni olasılıklara ve bakış açılarına açar. Bir kitap okuyun, bir seminere katılın ya da bir podcast dinleyin.

3.Sırayla konuşmalarını beklemek yerine, gerçekte ne söylediklerini anlama hedefi ile başkalarını dinlemeye başlayın.

Bu, başkalarını bir görüş veya bakış açısını paylaşırken yargılamak değil, gerçekte nereden geldiklerini anlamaya çalışmak anlamına gelir. Bu, kişisel farkındalık, empati kumanızı geliştirecek ve başkalarıyla daha derin bağlantılar kurmanıza olanak sağlayacaktır.

4.Davranışlarınızı nasıl yönlendirdiklerini anlamak için duygularınızı değerlendirmeye başlayın.

Bir dahaki sefere güçlü bir duygu yaşarsanız, o duyguyu merak edin, etiketleyin ve duygunun nereden geldiğini ve size neye ihtiyacınız olduğunu anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışın.

5.Kendinizi değerlendirin.

Değerlendirmeler nerede güçlü olduğunuzu, üzerinde çalışmanız gereken alanları ve sizi parlayacağınız iş ve aktivitelere yönlendirecektir.

“Eğer kendi duygularından yola çıkıyorsan, diğer insanların duygularını okumakta sınıfta kalacaksın.” – Daniel Goleman

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,558BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,984TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İnternetin Gücünden Doğan Yeni Nesil Ticaret: E-Ticaret 

E-ticaret, 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme...

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Yaz tatilini verimli geçirmenin yolları nelerdir? Odaklı ve üretken olarak kalmamız konusunda, kişisel gelişimimiz için yapılabilecekler nelerdir? Yazın gelişiyle, birçok genç tatilini nasıl geçirebileceklerini...

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...