fbpx

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Neler Yapmalı?

Geleceğin meslekleri konusu, Z kuşağı, yani şuan ki öğrenciler bakımından çok önem arz etmektedir. Gençlerin vizyonlarını genişletmeleri gerekmektedir. Peki geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuklarımıza nasıl bir bakış açısı vermemiz gerekmektedir?

Önümüzdeki yıllarda popülerliği artacak meslekler için, çocuklarınız şimdiden bazı yeteneklerini geliştirmelidir. Bu ona sağlam bir eğitim temeli atmasını sağlayacaktır. Öğrenme becerilerini geliştirmesi, algılarını daha da açacaktır. Bunu da beceri edinme potansiyellerinin en yüksek olduğu çağlarda, onlara anlatmak biz büyüklerin görevidir. Kendinizi şimdiye kadar sorumlu olarak görmediyseniz bile hemen fikrinizi değiştirmelisiniz. Çünkü çocuk, ailesinden gördüğünü  yapacaktır. Peki bu becerileri nasıl geliştirecek gelin yakından inceleyelim.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Neler Yapmalı?

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler.

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler. Çünkü, dar ve orta gelirli kesim ile yüksek gelirli kesim arasında inanılmaz bir bakış açısı farkı vardır. Hatta sadece bakış açısı olarak bakmamak gerekir buna. Eğitim eşitsizliği de vardır. Onların elinde olan imkan, herkeste olmayabiliyor. Ancak herkesin bu beceriler hakkında yapabileceği basit teknikler vardır. Peki nedir bunlar? Geleceğin meslekleri için gereken becerileri dikkatlice okuyun.

1.Problem Çözme Becerisi

Şuanki zaman diliminde, çok ileri seviyede karmaşık sorunları çok az yaşıyor olsak bile, çok yakın bir zaman diliminde bu duruma alışmaya başlayacağız. Anlamlandırmakta zorluk yaşayacağımız problemlerle yüz yüze gelmemiz kaçınılmaz olacak. Bu karmaşık problemlerin çözümü de zihinsel becerilerimizi güçlendirmekten geçmektedir. Zihnimizin kıvrımlarını esnetebileceğimiz kadar esnetmeliyiz. Çocuklarınızın problem çözme becerilerini güçlendirin.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

2.Eleştirel Düşünme Becerisi

Teknolojik gelişmeler giderek artıyor. Neredeyse bütün iş kollarında teknoloji liderliği alıyor. Ancak insan faktörünü unutmamalıyız. Her zaman insanlar, yönetici bir güç olarak varlığını sürdüreceklerdir. Bu nedenle, eleştirel düşünme becerilerini geliştiren insanlar çok değerli olacaklardır. Analiz edip, çözüm üretmek olmazsa olmazlar arasında olacak. Eleştirel düşünme becerisi, geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuğunuza öğreteceğiniz ilk konular arasındadır.

3.Yaratıcı Düşünme Becerisi

Sorunlar karşısında kalıplaşmış çözümler artık ağırlığını yitirmektedir. Karmaşık bir gelecek bizleri bekliyor. İnsanların beklentilerinin de farklılaştığını gözardı etmemeliyiz. Bu kalıplara karşı yaratıcı düşünebilmek aranan bir özellik olacaktır. Yaratıcı şekilde farklı yol bulabilen insanalar, geleceğin meslekleri için aranılanlar arasında yerlerini alacaklardır.

Duygusal Zeka Nedir? >>

4.Sosyal İlişkiler

Geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda yapılacak bir diğer şey ise sosyal ilişkileri gelişmiş insanlar yetiştirmektir. Çünkü bu yapay zeka ve robotların asla ulaşamayacağı bir alan. Geleceğin meslekleri için kendinizi bu konuda geliştirmeniz önemlidir. Sosyal ilişkiler konusunda kendini geliştiren insanların iş bitiricilikleri ve çözüm odaklı olmaları nedeniyle her kesim tarafından el üstünde tutulacaklardır. Bu becerinizi geliştirirken, empati kurma ve iyi bir dinleyici olma konusunda kendinizi farklı kılmalısınız.

5.STEM Becerileri

Bu kavram İngilizce’den dilimize geçmiştir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yeteneklerinin, İngilizce’deki baş harflerini ifade eder. Bu bilim alanlarının her daim revaçta olacağını bilmelisiniz. Gelecekte daha başarılı olmak için STEM becerilerinizi asla atlamayın.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

6.SMAC Becerileri

Aynı STEM becerileri gibi, SMAC becerileri de sosyal, mobil, analitik ve bulut ifadelerinin İngilizce baş harflerinden oluşmuştur. Bu alanlardaki yeteneklerini geliştirenler, geleceğin meslekleri için öne çıkan insanlar olabilme potansiyeli taşıyacaklardır. Geleceğin mesleklerine hazırlanmak için sadece pozitif bilimlere değil, bu alanlara da öncelik vermelisiniz.

7.İnterdisipliner Bilgi Becerileri

İnterdisipliner bilgi becerileri Türkçe’ye, disiplinler arası bilgi becerileri olarak da çevrilebilir. Gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm üretirken, farklı konuda edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri kullanmak size etraflıca bir bakış atma olanağı da sunar. Daha iyi analiz etmenizi sağlar. Bu nedenle, problemi geniş bir çerçevede ele almak ve daha hızlı çözüm üretebilme becerilerini de elde etmiş olursunuz.

Beyninizin Potansiyelini Tam Olarak Nasıl Kullanırsınız? >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,452BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Mart Ayı Nasıl Geçecek?

Aylık burç yorumları neler? Girişimciler için 2021 Mart ayı burç yorumları nasıl geçecek? Burç yorumlarınızda sizleri bu ay neler bekliyor? Para, kişisel gelişim, sağlık...

Güneşi Uyandıralım

Güneşi Uyandıralım adlı kitabı daha önce hiç okudunuz mu? Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan bu eşsiz kitabın, hayatınıza olan etkisini okuduktan sonra fark...

Yeni Tanıştığınız Birini İşe Almak İçin 3 Önemli Kural

Network marketing takımınıza yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? Eric Worre tarafından da şiddetle tavsiye edilen bu yöntemi işinizde mutlaka kullanmaya özen göstermelisiniz....

Doğrudan Satış Çok Zor!

Doğrudan satış ticaretini yapmak çok zor! Çok az insan size bunu söyleyecektir, ama bu doğru. Evet, çok basit. Başarının adımları berrak. Ancak bu adımları...

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...