Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Başarılı Bir İşe Nasıl Döndürürsünüz?

Tutkusunu başarılı bir işe dönüştürmesine izin verecek noktaları öğrenmek herkesin arzuladığı bir konu ve işte bunun gerçekleşmesi için yapabileceğiniz 10 adım.

Neredeyse herkesin fikrini ya da tutkusunu uygulanabilir bir işe, hatta birden fazla işe dönüştürebileceğine inanmalısınız.. Tek gereken iyi bir fikir, biraz yaratıcılık ve işe başlama cesareti.

Aşağıdaki paragraflarda yapmak istediğimiz, size bunun nasıl işe yarayacağına dair varsayımsal bir örnek vermek. İnternete, bir fikri nasıl dönüştüreceğinizi yazdığınız zaman, tonlarca yazı, binlerce makale, milyonlarca yorum bulacaksınız. Ancak başarılı olarak gördüğümüz ya da tüm dünyanın kabul ettiği Steve Jobs, Elon Musk, Bill Gates gibi başarılı insanların hayat hikayelerine baktığımız zaman, hepsinin uygulamaya geçtiğini görebilirsiniz.

İstek gereklidir ancak tek başına yeterli değildir, bunu artık tutkuya çevirmelisiniz. Tutkulu bir insana ne yapacağını söylemenize gerek kalmaz. Tutkulu bir insan, zaten ne yapacağını bulur. Hayali, hedefi hazırdır. Planını yapmıştır. Haftalık, aylık ve yıllık planlarının peşinden koşmaktadır.

Tutkusunu başarılı bir işe dönüştürmesine izin verecek noktaları öğrenmek herkesin arzuladığı bir konu ve işte bunun gerçekleşmesi için yapabileceğiniz 10 adım.

Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Başarılı Bir İşe Nasıl Döndürürsünüz?

Fikirleriniz ve Tutkularınız Hakkında Beyin Fırtınası Yapın

Yapmanız gereken ilk şey, bilgili ve tutkulu olduğunuz şeylerin bir listesini yapmaktır. En az on ila on beş farklı şey hakkındabeyin fırtınası yapmaya çalışın.

  • Hobileriniz neler?
  • Hangi konuda doğal olarak iyisin?
  • İş tecrüben nedir?

Bu üç soru size iyi bir başlangıç ​​noktası vermelidir.

Fikrini Seç

Yapmak istediğin bir sonraki şey listeni en çok tutkunu ettiğin şeyle küçültmek. Fikirlerinizi bir bir sıralayın. Araştırmalarınıza en tutkulu olduğunuz fikirle başlayın. Bunun hakkında düşünerek ciddi bir şekilde zaman harcayın.

Beyin Fırtınası Farklı İş Modellerinin Takip Edilmesi

Bir sonraki adımınız, takip edebileceğiniz farklı iş modellerinin beyin fırtınası yapmaktır. Seçim yapabileceğinizden çok daha fazlası var. İnternet araması yapın ve sizin için işe yarayabilecek en az 10 farklı iş modeli bulun. Daha önce hiç duymadığınız ek gelir getirecek iş fırsatları hakkında araştırma yapın. 

İlk Üç Seçeneğinizi Belirleyin

Bir sonraki adımınız, sizi en çok ilgilendiren ilk üç iş modelini seçmektir. Onları bir, iki ve üç diye sıralayın.

Her Fikirle Rekabetinizi Araştırın

Bu noktada fikriniz ve üç potansiyel iş modeliniz var. Şimdi yapmanız gereken şey rekabetini değerlendirmek. Diğer insanların kaçının aynı şeyi yaptığını görmek için online araştırma yapın.  Sadece kimsenin yapmadığı iş bulmanız,  bunun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Ve sadece başkaları yaptığı için bunun kötü bir fikir olduğu anlamına gelmez. Sadece şu anda pazar hakkında bir fikir sahibi olmak ve bunun için ne tür bir talep olduğunu görmeniz yeterlidir.

İş Modelinizi Seçin

Bir sonraki adımınız, sizi en çok heyecanlandıran ve en büyük potansiyeli sunan iş modelini seçmektir. Üç farklı iş modelini araştırdığınızdan beri, en iyi neyin işe yarayacağı konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Eşsiz Bir Satış Teklifi Geliştirin

Bir sonraki adım, kendi Eşsiz Satış Teklifinizi geliştirmektir. Ne yaptığınızı ve insanların neden iş yapmaları gerektiğini açıklayan kısa bir ifade, tercihen bir cümle olmalıdır.

İş Planınızı Geliştirin

Bir sonraki adım, kendi iş planınızı oluşturmak. Karmaşık olması gerekmez. Bir veya iki sayfada saklayın. Misyonunuzu, vizyonunuzu, eşsiz satış teklifinizi, beş yıllık hedeflerinizi, bir yıllık hedeflerinizi, eylem planınızı ve pazarlama planınızı yazın.

İşinizi Başlatın

Son adımınız işinizi başlatmaktır. Halatları öğrenip işe başlarken ilk önce günlük işinizi korumalısınız. Siz işinizi başlattıktan itibaren ilk veya iki yıl boyunca yarı zamanlı olarak yapın. Mesleğiniz faturalarınızı ödeyebilsin ve işinizi yerden çekerken yaşam standartlarınızı korusun.

Öğrenme ve Düzenleme Yapma

İlk birkaç yıl boyunca, tecrübe kazanırken ve ipleri öğrenirken, amacınız hatalarınızdan öğrenmek ve ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir düzeltmeyi yapmaktır. İş fikrinizin kötü olduğunu öğrenebilirsiniz. Öte yandan, işiniz patlıyor olabilir ve size tam zamanlı çalışma fırsatı sunar. İki (en fazla) yıl sonunda, işinize devam etmek isteyip istemediğinize dair iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

Son düşünceler

Hobinizi veya tutkunuzu bir işe dönüştürmek için bu yaklaşımı takip etmenin güzelliği, sevdiğiniz bir şey etrafında potansiyel olarak bir işletme yaratabileceğinizdir. Doğru yaparsanız, kendinizi kötü bir finansal duruma sokmazsınız. Gündelik işinizi sürdürecek ve işinizi yarı zamanlı yaparken çalışırken yaşam standartlarınızı koruyacaksınız.

Tutkunuzu, hobinizi ya da harika bir fikrinizi başarılı bir işe dönüştürmek o kadar da zor değildir. Bazı planlama, biraz para ve biraz sıkı çalışma gerektirir. Bu yazıda belirtilen önerileri izleyerek, şimdi ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Tek gerçek soru “yapacak mısınız?”

Sizin düşünceleriniz neler? Bu kavram hakkında ne düşündüğünüzü bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi günler!