Kendi işini kurmak için en iyi sebepler neler? Neden kendi işinizi başlatmalısınız? Girişimcilik başlatmak istiyorsunuz. Ancak girişimci olmanın size sağlayacağı avantajları bilmiyorsanız, bu yazımız tam da size göre. İnsanlar kendi işlerini kurmanın avantajlarını bilmedikleri için maaşlı işlerde çalışmaya devam etmektedirler. Bu nedenle kendi işini kurmak istiyorsanız ve avantajlarını bilmiyorsanız gelin birlikte bakalım.

Eğer bir girişimciyseniz, size işe girmemeniz için milyonlarca sebep sunulur; çok riskli, uyku düzeniniz berbat bir hale gelir, sosyal hayatınız berbat olur vesaire. Tüm bu belirsizliklerde bile insanlara başlangıç dünyası hala çekici geliyor. Atılım yapmak ve kendi işinizi kurmak için çok bir nedeniniz olmasa da, yapmanız için aslında bir çok sebep var. Peki bu sebepler neler?

Kendi İşini Kurmak İçin 20 Önemli Neden

Kendi işini kurmak isteyen insanlar, neredeyse tüm çevrelerinden negatifler almaktadırlar. Bu negatifler dolayısıyla, kendi işlerini başlatmak için yeterince araştırma yapmadan bırakıyorlar. Peki insanların araştırmadığı ancak yararına olan bu avantajlar nelerdir? İşte bunlardan birkaçı:

Zaman harcamak yerine zaman satın alacaksınız

Kendi işinizi kurarak, maaşlı işlerde başkaları için harcadığınız zamanı kendi işiniz için ayıracaksınız.

Bu biraz zaman alabilir. Başlangıçta uzun saatler için çok az paralar kazanabilirsiniz. Ama eğer programınıza hakim olursanız ve bir şeyleri doğru yapmaya başladığınızda girişimci olmanın verdiği özgürlük inanınki harika olacaktır. Kendi işinizi kurarak, maaşlı işlerde başkaları için harcadığınız zamanı kendi işiniz için ayıracaksınız. Ve bir süre sonra insanların zamanlarını satın alacaksınız.

Anlatabileceğiniz bir hikayeniz olacak

Ne zaman birisine kendi işinizin patronu olduğunu söyleseniz, size bunu nasıl yaptığınızı ve nasıl başardığınızı soracaklar. İnsanlara bu gibi durumlarda kendi hikayenizi anlatabileceksiniz. Yaşadığınız zorlukları, karşılaştığınız engelleri nasıl aştığınızı anlatacaksınız. Ve bu işin en iyi yanı, hikayenin bölümlerini kendiniz belirliyor olmanızdır.

Warren Buffett Hayat Hikayesi Ve Sözleri >>

Vergi avantajlarından faydalanacaksınız

Girişimcilerin her zaman güzel vergi avantajlarından faydalanma imkanı vardır. Kimisi seyahat, yiyecek, telefon faturası, araç ödemelerinin bir kısmı gibi masraflar yazabilir ve liste devam eder. Buna ek olarak bazı girişimler devlet teşvikleri için çok uygundur.(Türkiye’de bu durum aşırı kısıtlıdır.) Mutlaka muhasebecinize hangi vergilerden fayda sağlayabileceğinizi sorun.

Gurur duyacağınız bir başarınız olacak

Bir şeyleri başardığınızı hissettiğinizde duyduğunuz haz inanılmazdır. Bir amacınız var. Bunun için çalıştınız, çabaladınız ve yaptınız. Ve bu başarı hissini tatmanıza yardımcı olur. Bir diğer yandan patronunuz için doldurduğunuz öneri talebinden gurur duymak çok ama çok zordur.

Sevdiklerinize miras bırakabilirsiniz

Kendi işini kurmak deyince belki de akla ilk gelen şeylerden biri miras bırakmaktır. Eğer bir doktor, tesisatçı ya da otobüs şoförüyseniz; kariyerinizi ailenize göre planlamanız gerekecektir. Ama kendi işinize sahipseniz, bunu miras olarak aile üyelerine kolaylıkla bırakabilirsiniz. İnanın ki bu da kendinizle gurur duymanız için yeterli bir sebep olacaktır.

Kariyerinizde İlerlemek İçin İzlemeniz Gereken Filmler >>

Kendi kendinize iş garantisi verebileceksiniz

Hiç işten atıldın veya patronun sana bir sebepten ötürü bağırıp çağırdı mı?

Hiç işten atıldın veya patronun sana bir sebepten ötürü bağırıp çağırdı mı? Girişimcilik ile iş garantisi, kendi patronunuz olma gerçeğinde yatmaktadır. Olup biteni gören, izleyen ve yöneten sensin. Her şey senin kontrolünde!

Başarılı insanlardan oluşan bir ağ kurma imkanınız var

Girişimciler ortak duygulara sahiptir. Birbirleri ile tanışmayı, birbirine bir şeyler anlatmayı ve birbirinin deneyimlerini öğrenmeyi severler. Bir girişimci olduğunuzda çevreniz genişlemeye başlar. Aynı dili konuştuğunuz insanlar bulmaya başlayacaksınız.

İyi ve güzel şeyler yapmak

Kazancınızı artırır ve kontrol edersiniz. Ve isterseniz, kazancınızı bir hayır kurumuna, kar amacı gütmeyen bir kuruluşa veya  başka kaynaklara aktarabilirsiniz. Kendi işinizi kurmak size, hayatınızda daha güzel şeyler yapmak için imkan sağlayacaktır.

Sürekli olarak yenilik peşinde olacaksınız

Girişimci olarak, yeni deneyimleri keşfetmeyi sevenlerle çevrili olacaksınız. Kendi işinizi kurmak, her zaman yeni bir zorlukla karşı karşıya kalmanızı ve yeni bir şey yaşamanızı sağlayacaktır.

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görürsünüz? >>

Mentorluk alma veya mentorluk yapma imkanınız olacak

Akıl hocanızdan öğrenmek ve sizden daha az deneyimli olanlara bir şeyleri öğretmek, muazzam bir memnuniyet duygusu verir. İstatistiklere göre, girişimciler birilerine yardım etmeye her zaman açık ve yakın davranmaktadır. Mentor bulmak, sizin parayla alabileceğiniz en değerli şeyler arasındadır. Tecrübe paha biçilemez.

Bir iş üzerinde ustalaşmak size özgüven verecektir

Özgüven geliştirirsiniz

Bu nokta, mentorluk ile devam ediyor. Girişimci olarak ne yaptığınızdan bağımsız olarak, buna bağlı kalırsanız, muhtemelen bu konuda çok iyi olursunuz. Bir  konuda uzman olmanız da size özgüven katacaktır.  Uzmanlığınız için röportaj yapma şansınız olacak, bunun hakkında yazacak ve mesajınızı yaymaya başlayacaksınız.

Yeni beceriler geliştirip, edineceksiniz

İnsanlar bana pazarlama tekniklerini nasıl öğrendiğinizi soracaklar. Onlara nedenlerinizi anlatacaksınız. Yeni beceriler kazanmak zahmetli olabilir ve zaman alabilir. Ama emin olunki bir gün bu yeteneklerinizin karşılığını kat kat alırsınız.

Daha Başarılı Olmak İçin Bunlara Dikkat >>

Tespit ve gözlem yapma imkanınız olacak

Girişimcilik kişisel hayatımı fazlasıyla etkiledi. Değişiklik yapma konusunda dar düşünceliydim. Ancak uzun süredir girişimci olmak beni kararlı olmaya sürükledi.

Çevrenizde tanınan bir kişiliğiniz olacak

Hemen hemen her sektörde girişimcileri ödüllendiren bir çok ödül vardır. Ekstrası, herkes tarafından bilinmeye başlamanız. Ve bu duygu paha biçilemezdir.

Finansal özgürlüğünüzü elde edebilirsiniz

Dürüst olmak gerekirse bu madde, insanların kendi işini kurmasının en büyük sebebidir. Her zaman bu özgürlüğü istemelisin ve onu almalısın!!! Girişimcilik bunu sağlamanıza fazlasıyla yardımcı olabilir. Bir söz vardır; “Para mutluluğu satın almaz ama mutluluğa ulaşmayı kolaylaştırır.”

Yaratıcı Düşünme Yeteneğinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Yaratıcı düşünme yeteneğiniz artacak

Düşüncelerinizi açacak ve yaratıcı düşünmeye itecektir.

Kariyeriniz boyunca birkaç tane şirket kuracak hatta onları satacaksınız. Bu  yenilikler sizde değişimlere neden olacaktır. Düşüncelerinizi açacak ve yaratıcı düşünmeye itecektir. Bir girişimci olarak, her zaman kendi yolunuzu kendiniz çiziyor olacaksınız.

Dünyayı değiştirme imkanınız olacak

Her girişimci, dünyayı değiştirebilme yetisine sahiptir. Ve bu konuda başarılı olan sayısız isimler var. Hepsi kendi yolundan gitmeyi seçtiler. Elon Musk, Bill Gates, Sergey Brin dünyayı gerçekten büyük bir şekilde değiştiren sayısız girişimcilerden sadece birkaçı.

İnsanlara iş imkanı oluşturacaksınız

Kendi işini kurmak size, insanlar için iş alanı yaratmak imkanı oluşturacaktır. Çalışanlarınızın başarısından sorumlu olduğunuzu bilmenin tatmini gibi bir şey yoktur. Fikirleriniz onlara geçimlerini sağlama ve kendi hayallerini gerçekleştirme fırsatı verir. Steve Jobs bu konuda oldukça başarılıdır.

Kendi markanızı oluşturma imkanınız olacak

İsimden ziyade bir marka olarak akıllarda kalmanız her zaman sizi ön plana çıkarır.  İnsanlar size pazarlama yöneticisi veya perakende satıcı veya yazılım uzmanı olarak atıfta bulunabilir. Her ne şekilde tanınırsanız, o markayı oluşturmak ve o tanınırlığı kazanmak sizi tatmin eder.

Hayatınızın amacını keşfedeceksiniz

Kendi işinizi kurmanız size hayattaki amacınızı sorgulatacak. Kendi sebebinizi bulun! Ve bunun için çabalayın. Bu sebep aynı zamanda sizin amacınız olsun!

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>

Kadın girişimciler için iş fikirleri nelerdir? Girişimcilik yapmak isteyen, fikirlerini başarılı bir işe dönüştürmek isteyenler neler yapabilir? Ek gelir kazanmak için neler yapabilirler? Tüm bu sorular sizin de aklınızı kurcalıyorsa, fikirlerinizi ve tutkunuzu başarılı bir işe dönüştürmek istiyorsunuz demektir. Bunun nasıl olacağına gelin birlikte bakalım.

En fazla motive olmuş kadın girişimci bile doğru iş fikrine karar vermekle mücadele edebilir. Bazı tomurcuklanan girişimciler için, fikirler özgürce akar. Diğerleri için, fikirler belirsiz ve kabataslak olduğu için atılır ve asla tam olarak araştırılmaz. Doğru iş fikrine karar vermek, bazı ruh araştırmaları yapmak gibi bir iş planı ve fizibilite çalışması oluşturmakla da ilgilidir.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri

Kadın girişimciler için iş fikirleri konusuna geçmeden önce, başlayacağınız yeni iş fikri için bazı kriterleri değerlendirmelisiniz. Serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız ancak ne tür bir iş başlatmak istediğinizden emin değilseniz, şunları göz önünde bulundurun:

Bir Ürünü Nasıl Satarsınız? >>

İşletmeden neden çıkmak istediğinizi veya ihtiyacınız olanları belirleyin

Kozmetiklerini, hediyelerini, sigortasını vb. satmak için başka bir şirketi temsil etmeyi düşünün.

İkinci bir gelir mi arıyorsunuz? Kozmetiklerini, hediyelerini, sigortasını vb. satmak için başka bir şirketi temsil etmeyi düşünün. Bir iş planı hazırlamanız, proje yapmanız gerekecek. Başlamak için çok fazla yatırım yapmanız gerekebilir.

Çocuklarınızla evde kalmak için mi bir işten ayrılıyor musunuz? Asıl motivasyonunuz çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmekse, buna izin verecek bir iş seçin. Çocuk yetiştirirken evden 9-5 iş yapmak neredeyse imkansız. Ancak bazı iş modelleri buna çare olabilir.

Dünyayı değiştirmek mi istiyorsunuz? Dünyayı değiştirmek istiyorsanız bir kooperatif veya kar amacı gütmeyen kuruluş başlatın. Her ikisi de yoğun emek ister ancak ödüllendirici olabilir.

Topluma bir katkıda mı bulunmak istersiniz? Kişisel tatmin sizin temel motivasyonunuz ise ve para kaygı verici değilse, en çok ne yapmak istediğinizi görmek için farklı organizasyonlarla gönüllü olmayı deneyin. Gönüllülük, kar amacı gütmeyen kuruluşların nasıl çalıştığını öğrenmek için harika bir yoldur ve daha sonra kendi işinizi kurmaya karar verirseniz, edindiğiniz bağlantılar ve beceriler size yardımcı olacaktır.

Girişimci olmak ister misiniz? İster sadece kendi patronunuz olmayı ister finansal olarak bağımsız olmayı seçin. Başarıya giden yol sağlam bir fikirle başlar. Girişimci olmak için güçlü ve zayıf yönleriniz konusunda dürüst olmanız gerekir. Hangi işe başladığınızın önemi yok. Aynı zamanda sosyal becerilerinizi ve güçlü ağ kurma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri >>

Çok yapmak istediğiniz şeyi bulun

Tutkulu olduğunuz bir şey seçin. Kendi işinizi kurmak zaman, enerji ve fedakarlık gerektirir. Sizi ilgilendirmeyen ya da daha da kötüsü, yapmaktan nefret ettiğiniz bir şeyi seçerseniz, başarınızı zorlaştırırsınız. Kendinize sorun:

Her Yerde Yapabileceğiniz 16 Mevsimlik İş Fikri >>

Yaparken neyde iyi olduğunuzu belirleyin

Bir müzisyen, sanatçı veya fotoğrafçıysanız yetenekleriniz açık olabilir. Zaten bir mesleğiniz varsa, özel muayenehanenize hukuk, tıp veya muhasebe firması ile başlamak isteyebilirsiniz. Belki de kek veya mum yapımı gibi, pazarlayabileceğinizi bildiğiniz bir hobiniz vardır.

Bazen güçlü yönlerimizi bilmek zor olabilir. Gizli becerilerinizin ve yeteneklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, sizi tanıyan ailenize ve arkadaşlarınıza sorun. Dikim veya defter tutma gibi belirli bir beceriye sahip olmasanız bile, onları tanımlayabildiğiniz takdirde pazarlanabilecek becerilere sahip olursunuz. Ya da kendinizde geliştirmek istediğiniz beceriler edinebilirsiniz. Bir milyoner olmak için kullandığınız asıl iş becerisi, diğer üreticilerin ürünlerini satma fikrini kullanmak olabilir. Bir yeteneğiniz ya da hobiniz varsa, şimdi pazar ve fizibilite üzerinde çalışmaya başlayın!

Tavsiyenin Ve Progresif Gelirin Gücü >>

Ne yapmayı öğrenmek istediğinizi belirleyin

Kadınlar için ek gelir fırsatları

Bazen bizi en çok ilgilendiren şeyler henüz öğrenmediğimiz ama öğrenmemiz gereken şeylerdir. Matematiği seviyorsanız, bir muhasebe kursuna katılın ve yeni becerilerinizi başkalarına vergi konusunda yardımcı olarak gelire çevirin.

Derecesi yerine bir sertifika ile girebileceğiniz birçok yeni kariyer vardır. Sertifikaların kazanılması bir yıldan az sürer ve bazı durumlarda yalnızca birkaç yarıyıl sürer. Bölgenizde hangi sertifika programlarının sunulduğunu görmek için size yakın halk eğitim kurslarına bir göz atın.

Her zaman başka bir dil öğrenmek istiyorsan, şimdi başla. Akıcı olduğunuzda, serbest çeviri hizmetleri veren serbest bir meslek sahibi olabilirsiniz. Tercümanlar yasal işlemlerde, okullarda ve seminerlerde kullanılır. İşaret dili tercümanları, sözlü tercümanlar kadar kazanabilir. Kayıtlı hemşire olmak için iki yıllık çok sayıda program vardır.

“Yeni bir beceri öğrenmek ya da eskisini parlatmak için hiçbir zaman geç değildir. Tutkunuz, pazarlanabilir bir yeteneğiniz varsa ve ne yapmak istediğinizi bilirseniz bir işe başlamak için asla geç değildir.”

Kendi İşini Nasıl Başlatırsın? >>

Girişimcilik, özellikle son 10 yılda çokça karşımıza çıkmaya başlamış bir kavram haline gelmiştir. Girişimcilik, meslek midir, değil midir? Konusu tartışılmaya devam etse de, her gün karşımıza çıkan başarılı girişimcilik hikayeleri, özellikle genç nüfusun iştahını kabartmaktadır.

Girişimcilik ne kadar heyecanlı, karlı görünen bir yaklaşım olsa da bir çok işletmenin de başarısız olduğu bir gerçektir. Peki bir girişimci başarısız olmamak adına ne yapmalıdır?

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir?

Çoğu işletme başarısız olur. Muhtemelen bunu biliyorsunuz. Ancak asıl mesele “neden çoğu iş başarısız oluyor? İşletmeler çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olsalar da, baskın bir neden var. Küçük işletme sahibi iseniz, muhtemelen yanlış işlere odaklanıyorsunuz! Muhtemelen saat başına 100 dolarınızı saatte 10 dolar görev yaparak harcıyorsunuzdur! Umarız durum böyle değildir, ama muhtemelen doğrudur.

Çoğu girişimci sadece yanlış şeylere odaklanır. İşlerinde her şeyi yapmaya çalışmakla o kadar meşguldürler ki, işleri için hiç zaman harcamazlar. Üzülmeyin, genelde yanlış yapılan yer burasıdır zaten.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Telefona cevap vermek, ofisi organize etmek, kitapları tutmak, envanter siparişi vermek ve benzeri diğer görevler önemlidir. Ancak girişimcinin zamanının çoğunu tüketmemeleri gerekir. Aslında, bu görevlerin çoğu derhal devredilebilir veya üretken olmayan bir zamanda yapılabilir. Bu şeyleri ne kadar erken devrederseniz, gerçek işinizi o kadar erken yapacaksınız: işinizi büyütmek, işletmek değil.

Bir girişimcinin asıl işi şunlardır;

potansiyel müşteriler oluşturmak,

Basitçe söylemek gerekirse, şirketi yönetmekle zaman geçirmek için değil, şirketi büyütmekle meşgul olmalılar. Başkan Yardımcınız, asistanınız veya 2. kişi bu şeyleri yapabilir. Veya, bu görevleri yapmak için çalışanlarınızdan veya bağımsız yüklenicilerinizden küçük bir iş gücüne sahip olabilirsiniz. Girişimciyseniz ve küçük işletmenizde zorlanıyorsanız veya istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, işte size önerilerimiz;

Şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirin.

Yapmanız gereken ilk şey, şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirmektir. Gelecek hafta için her gün görevlerinizi takip edin. Ne yaptığınızı, ne zaman yaptığınızı ve ne kadar sürdüğünü yazın. Gelecek hafta için takviminizde herhangi bir değişiklik yapmayın. Haftanın sonunda, şu anda vaktinizi nasıl yönettiğiniz konusunda iyi bir fikriniz olacak. Bu gerçek bir göz açıcı olacak! Acil, ancak zorunlu olmayan işler için çok zaman harcadığınızı muhtemelen keşfedeceksiniz. İşinizi pazarlamak veya tanıtmak için çok az şey yaptığınızı bile keşfedebilirsiniz.

İşiniz Konusunda Nasıl Etkileyici Olursunuz? >>

Zamanınızın en az % 80’ini pazarlama, müşteri edinme ve satışa tahsis edin.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir. Zamanınızın en az% 80’ini aşağıdaki görevlere harcamanızı tavsiye ederiz: potansiyel müşteriler üretmek, yeni müşteriler edinmek, satışları artırmak, takip etmek ve işinizi daha karlı hale getirmenin yollarını aramak. Diğer tüm görevler başkasına devredilmeli veya üretken olmayan saatlerde yapılmalıdır.

Tüm diğer görevleri temsil edin.

Bu önceki adımla el ele gider. Temsilci olmayı ve dış kaynak kullanımını öğrenmelisiniz. Çoğu küçük işletme sahibi bu alanda mücadele eder. Önemli olmayan işlerin çoğunu yapmak için bir çalışanı veya tercihen bağımsız bir kurumu kiralamanızı öneririz. Her ne kadar şu anda bu size biraz paraya mal olsa da, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar ve zamanınızı boşaltır (en değerli varlığınız), böylece 2. adımda tanımlanan görevler üzerinde çalışabilirsiniz.

Güçlü Bir Başlangıç Ekibi Oluşturmak >>

Her gün için 1-2 amaç belirleyin.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir kez daha, bu hedefler işinizi büyüten alanlara odaklanmalıdır! Her gün devasa bir “yapılacaklar” listesine ihtiyacınız yok ama odaklanmanız gereken bir şey var.

“Çok fazla şey yapmaya çalışırsan, çok üretken olmazsın. Asıl şeyi asıl şey olarak tut.”

Günlük gelişiminizi izleyin.

Her gün ilerlemenizi izlemeniz gerekir. Gün için sonuçlarınızı, kendiniz için belirlediğiniz hedeflerle karşılaştırmanız gerekir. Bunu ayrıca aylık, üç aylık ve yıllık olarak yapmalısınız. Mücadele ettiğiniz alanları bulursanız, iyileştirmenin yollarını da bulun. Her gün vaktinizi yönetmek ve üretken olmak için biraz daha iyi olmaya çalışın.

Son düşünceler

İşiniz büyük bir başarı yolunda olsun ya da kapatmanın eşiğinde olsun, her zaman gelişebilirsiniz! Girişimci olarak kova seninle dolar. Sonuçta, şirketi büyütmek sizin işiniz. Küçük işletmelerinizi geliştirmenin en hızlı yolu, girişimcinin asıl rolünü öğrenmek ve sonra işinizde çalışmak yerine işinize çalışmak için zamanınızı, enerjinizi ve paranızı odaklamaktır.

Tüm zorunlu olmayan görevleri bir ekip üyesine devredin. Veya bu işleri para kazanma faaliyetlerini yaptıktan SONRA yapın. Tüm zamanınızı katları süpürmek, telefona cevap vermek, envanter sipariş etmek, YouTube veya Facebook’ta gezinmek ya da bir işletmeyi yürütmek için gereken diğer faaliyetlerden herhangi birini harcamakla vakit kaybetmeden işiniz bitecek!

Daha Hızlı Satış Yapmanın 6 İlkesi >>

Neredeyse herkesin fikrini ya da tutkusunu uygulanabilir bir işe, hatta birden fazla işe dönüştürebileceğine inanmalısınız.. Tek gereken iyi bir fikir, biraz yaratıcılık ve işe başlama cesareti.

Aşağıdaki paragraflarda yapmak istediğimiz, size bunun nasıl işe yarayacağına dair varsayımsal bir örnek vermek. İnternete, bir fikri nasıl dönüştüreceğinizi yazdığınız zaman, tonlarca yazı, binlerce makale, milyonlarca yorum bulacaksınız. Ancak başarılı olarak gördüğümüz ya da tüm dünyanın kabul ettiği Steve Jobs, Elon Musk, Bill Gates gibi başarılı insanların hayat hikayelerine baktığımız zaman, hepsinin uygulamaya geçtiğini görebilirsiniz.

İstek gereklidir ancak tek başına yeterli değildir, bunu artık tutkuya çevirmelisiniz. Tutkulu bir insana ne yapacağını söylemenize gerek kalmaz. Tutkulu bir insan, zaten ne yapacağını bulur. Hayali, hedefi hazırdır. Planını yapmıştır. Haftalık, aylık ve yıllık planlarının peşinden koşmaktadır.

Tutkusunu başarılı bir işe dönüştürmesine izin verecek noktaları öğrenmek herkesin arzuladığı bir konu ve işte bunun gerçekleşmesi için yapabileceğiniz 10 adım.

Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Başarılı Bir İşe Nasıl Döndürürsünüz?

Fikirleriniz ve Tutkularınız Hakkında Beyin Fırtınası Yapın

Yapmanız gereken ilk şey, bilgili ve tutkulu olduğunuz şeylerin bir listesini yapmaktır. En az on ila on beş farklı şey hakkındabeyin fırtınası yapmaya çalışın.

Bu üç soru size iyi bir başlangıç ​​noktası vermelidir.

Fikrini Seç

Yapmak istediğin bir sonraki şey listeni en çok tutkunu ettiğin şeyle küçültmek. Fikirlerinizi bir bir sıralayın. Araştırmalarınıza en tutkulu olduğunuz fikirle başlayın. Bunun hakkında düşünerek ciddi bir şekilde zaman harcayın.

Beyin Fırtınası Farklı İş Modellerinin Takip Edilmesi

Bir sonraki adımınız, takip edebileceğiniz farklı iş modellerinin beyin fırtınası yapmaktır. Seçim yapabileceğinizden çok daha fazlası var. İnternet araması yapın ve sizin için işe yarayabilecek en az 10 farklı iş modeli bulun. Daha önce hiç duymadığınız ek gelir getirecek iş fırsatları hakkında araştırma yapın. 

İlk Üç Seçeneğinizi Belirleyin

Bir sonraki adımınız, sizi en çok ilgilendiren ilk üç iş modelini seçmektir. Onları bir, iki ve üç diye sıralayın.

Her Fikirle Rekabetinizi Araştırın

Bu noktada fikriniz ve üç potansiyel iş modeliniz var. Şimdi yapmanız gereken şey rekabetini değerlendirmek. Diğer insanların kaçının aynı şeyi yaptığını görmek için online araştırma yapın.  Sadece kimsenin yapmadığı iş bulmanız,  bunun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Ve sadece başkaları yaptığı için bunun kötü bir fikir olduğu anlamına gelmez. Sadece şu anda pazar hakkında bir fikir sahibi olmak ve bunun için ne tür bir talep olduğunu görmeniz yeterlidir.

İş Modelinizi Seçin

Bir sonraki adımınız, sizi en çok heyecanlandıran ve en büyük potansiyeli sunan iş modelini seçmektir. Üç farklı iş modelini araştırdığınızdan beri, en iyi neyin işe yarayacağı konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Eşsiz Bir Satış Teklifi Geliştirin

Bir sonraki adım, kendi Eşsiz Satış Teklifinizi geliştirmektir. Ne yaptığınızı ve insanların neden iş yapmaları gerektiğini açıklayan kısa bir ifade, tercihen bir cümle olmalıdır.

İş Planınızı Geliştirin

Bir sonraki adım, kendi iş planınızı oluşturmak. Karmaşık olması gerekmez. Bir veya iki sayfada saklayın. Misyonunuzu, vizyonunuzu, eşsiz satış teklifinizi, beş yıllık hedeflerinizi, bir yıllık hedeflerinizi, eylem planınızı ve pazarlama planınızı yazın.

İşinizi Başlatın

Son adımınız işinizi başlatmaktır. Halatları öğrenip işe başlarken ilk önce günlük işinizi korumalısınız. Siz işinizi başlattıktan itibaren ilk veya iki yıl boyunca yarı zamanlı olarak yapın. Mesleğiniz faturalarınızı ödeyebilsin ve işinizi yerden çekerken yaşam standartlarınızı korusun.

Öğrenme ve Düzenleme Yapma

İlk birkaç yıl boyunca, tecrübe kazanırken ve ipleri öğrenirken, amacınız hatalarınızdan öğrenmek ve ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir düzeltmeyi yapmaktır. İş fikrinizin kötü olduğunu öğrenebilirsiniz. Öte yandan, işiniz patlıyor olabilir ve size tam zamanlı çalışma fırsatı sunar. İki (en fazla) yıl sonunda, işinize devam etmek isteyip istemediğinize dair iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

Son düşünceler

Hobinizi veya tutkunuzu bir işe dönüştürmek için bu yaklaşımı takip etmenin güzelliği, sevdiğiniz bir şey etrafında potansiyel olarak bir işletme yaratabileceğinizdir. Doğru yaparsanız, kendinizi kötü bir finansal duruma sokmazsınız. Gündelik işinizi sürdürecek ve işinizi yarı zamanlı yaparken çalışırken yaşam standartlarınızı koruyacaksınız.

Tutkunuzu, hobinizi ya da harika bir fikrinizi başarılı bir işe dönüştürmek o kadar da zor değildir. Bazı planlama, biraz para ve biraz sıkı çalışma gerektirir. Bu yazıda belirtilen önerileri izleyerek, şimdi ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Tek gerçek soru “yapacak mısınız?”

Sizin düşünceleriniz neler? Bu kavram hakkında ne düşündüğünüzü bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi günler!

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!

Doğrudan Satış’ın geliştirilmiş şekli olan Network Marketing insanlara, iş dışında kalan ve boşa geçirdikleri zamanlarını değerlendirmek, o zaman diliminde kendileri için az da olsa ek gelir yaratabilmeleri için inanılmaz bir fırsat sunmaktadır. Maaşlı işlerinin yanında, faturaları, mutfak masrafları veya tatil planları için bir gelir oluşturabilecekleri platformdur. Peki bu ticaret için maaşlı işinizi bırakmaya gerek var mıdır?

“Asla tek bir gelire bağımlı olmayın. İkinci bir kaynak oluşturmak için yatırım yapın.” – Warren Buffett

Çocukluğumuzdan bu yana neredeyse hepimizin yetiştirilme tarzı, okula git, iyi bir üniversite kazan, maaşlı bir işe gir veya memur ol gibi olduğu için kendi işini kurmak konusunda çekincelerimizin olması normaldir. Bize hep “tek bir iş ile ilgilen, maaşını alıyorsun, sigortan yatıyor daha ne istiyorsun?” söylenmektedir. Ancak ek bir gelir oluşturmak için acaba gerçekten maaşlı işimizi bırakmamız gerekiyor mu?

İşte cevabı;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir milyon dolarlık iş fikrini nereden bulursun? Bugün insanlar, bir fikrin, büyüyüp milyon dolarlık hatta milyar dolarlık bir şirkete dönüşmesi için kendilerine sihirli bir değneğin değmesini bekliyorlar. Peki, milyon dolarlık iş fikrileri nereden geliyor?

Networkokulu.net olarak sizler için, başarılı insanların gündelik hayatlarından yaptığımız araştırmalar sonucunda kısa ve net olarak bu 10 sonuca ulaştık. Unutmadan; okumak ve bilmek bize bir şey katmaz, uygulamadıktan sonra!

1) Banyo Yapın veya Yürüyüşe Çıkın

Ciddi derecede. Bazen bir şeyleri düşünmek veya düşünmemek için çok uğraşıyoruz. Yine de, yıllar boyunca dahi fikirler,  bazen o kişilerin zihinlerini başka bir şeyle dağıttığı zaman geldi. Yürümek, egzersiz yapmak ve müzik dinlemek, beyninizin bir tarafını,  diğer fikirlere izin vermek için rahatsız etmenin bir yoludur.

2) İlham Verici Yerlere Git

Size ilham veren yerler ziyaret edin. Sahilde oturmak için dışarı çıkmanız da olabilir. En sevdiğiniz tatil yerine gidin. Ya da önce yeni bir bakış açısı kazanmak için yurtdışına seyahat edin.Dubai’de Palm’da uçmak, hatta Virgin Galactic’te bir yolculuk yapmak gibi.Türkiye’de de olur tabii 🙂

3) Çözülecek Büyük Sorunlar Bulun

Başarılı başlangıçlar gerçekten büyük problemleri çözenlerdir. Su, yiyecek ve barınma, 9 – 5 çalışmak ve kendi işini kuramamak en belirgin fikirlerdir. Gezegendeki herkesin ülkesinde bu tür sorunlar var. O zaman sağlık, ulaştırma, lojistik ve finansal teknoloji de diğer yardımcı fikirlerden olacaktır.

4) Büyük Ulaşılabilir Pazarlara Sahip İşletmeler Bulun

Başarı öykünüzün oluşması için büyük bir başlangıç beklemeyin. Google’a, Facebook’a veya Alibaba’ya bir bakın. Onlar yaratılmadan önce gerçekten nasıl yaşamışız diye düşünüyor insan. Oysa şimdi vazgeçilmez olmuşlar. Pazarları çok büyük. Neredeyse gezegendeki herkes bu tür müşterilerin müşterisidir. Dünyada insan nüfusu zirveye yaklaşıyor, dokuz milyar insan var, yıllık 1 milyar dolar kazanabilmeniz için,  yılda 1 dolar vermelerini sağlamak için, burada sadece% 10’una ihtiyacınız olduğunun farkına varın.

“Başarılı Girişimcileri Normal İnsanlardan Ayıran 5 Fark” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

5) Çalışan Bir İş Modeli bulun

Geçmişin milyar dolarlık şirketlerlerini bulup nasıl işlediğini görün. Bunu ürününüz veya markanız için nasıl kullanabileceğinizi görün.

6) Eski Bir Endüstri Bulun

Hala taş çağından kalan bir endüstri bulup onu geleceğe taşıyın. Uber bunun mükemmel bir örneğidir. Taksiler yerleştirildi ve bu düzenleme dahil edildi. Sonuç, uber avantaja sahip oldu.

Tüketiciler arasında ortak hayal kırıklığı yaratabilecek noktaları tanıyın. İstediklerimiz konusunda ve yaşam tarzlarımıza uygun bir çözüm sunmanın bir yolunu bulun.

7) Harika Fikirlere Sahip Diğer Girişimcileri Bulun

Son birkaç yıllık milyonlarca başarısız ticari girişim var, bir düşünün. Bu girişimcilerden her biri, yapmadan önce daha az fikre sahipler. Biriyle konuşup, fikir edinmiyorlar.

Belki de temel fikirden daha da önemli olan şey onu nasıl uygulayacağınız ve milyon dolarlık bir fikri nasıl ölçekleyeceğinizdir.

Networkokulu.net”teki başarılı insanları hayat hikayelerini okuyabilirsiniz. Size biraz da olsa yardımcı olacaktır.

8) Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirkete Hizmet Vermenin Bir Yolunu Bulun

Ford için bir otomobil parçası icat etmek ve ömür boyu telif hakkı kazanmak. Ya da tüm kaynaklara sahip olanlar için petrol şirketi hizmetleri sunmak. Hatta büyükşehir bölgelerine çöp kutusu hizmeti de vermek gibi. Teknolojiyi kullanarak, sorunlara çözümler üretebilirsiniz.

Bugün bu, Google’ın müşterileri için ekleyebileceği bir ürün veya hizmet olabilir. Veya IBM veya hükümetler için biz hizmet olabilir.

9) Tutkunuzu Milyonlara Uyarlayın

En iyi girişimlerin birçoğu, kişisel bir meydan okumadan veya evdeki bir sorunu iyileştirmeye çalışanlardan veya hobilerden çıkmış olanlardır.

10) Günlük tutun

Tarihin en büyük liderleri, sanatçıları, müzikleri ve iş dünyasıyla paylaşılan en yaygın alışkanlıklardan biri günlük yazmaktır. Belki de kağıda yazmak, fikri edinmenin açıklığıdır. Belki zamanla kendi kalıplarına bakıyordur. Belki başka fikirleri ortaya çıkaran alışkanlıktır. Ancak çalışır, denemeye değer.

Özet

Bir milyon dolarlık iş fikrine ihtiyacınız var. Bu yeterince büyük düşünerek yapılabilir.

Hemen sihirli değnek dokunmayacak. Sihir yok. Kendilerini yetiştirenler, bunları uygulayanlar başarılı olmaktadır. Seçim sizin. Denemeye değer.

Yine de kritik bir konuyu ele aldığınızdan emin olun. Milyonlarca veya milyar dolarlık bir şirkete mühendislik hizmeti vermek için, onlar ne istiyorsa vermeye hazır mısınız? Kendi yolundan çıkmak, işe almak, üst düzey danışmanlık almak, öğrenmeye yatırım yapmak ve para toplamak için…

Kendine hiç sordun mu, neden çalışmaktan nefret ediyorum?  Araştırmalar insanların işleriyle ve kişisel yaşamlarıyla daha az mutlu olduklarını gösteriyor. İşte işten neden nefret ettiğini ve işleri tersine çevirmek için neler yapabileceğine yardımcı olacak 3 soru:

  1. Sadece Negatife Odaklanıyor Olabilir misiniz?

Her zaman işinizde olumlu bir yan muhakkak vardır. Olumluya odaklanarak, işi neden ilk başta aldığınızı hatırlamaya izni verirsiniz. Eğer önceki işinizdeki maaştan % 10 daha yüksekse, o zaman zor durumlarla karşılaştığınızda kendinize hatırlatmanız gereken bir şey var. Evinize yakınlık veya iş-yaşam dengesi nedeniyle işi aldıysanız, kariyerinizin bu yönüne odaklanın.

İşinizle ilgili neleri sevmediğinizi sürekli olarak kendinize hatırlatarak, yalnızca çalışmaktan nefret edeceksiniz.

Negatife odaklandığınızda, kendinize sorabilirsiniz:

Cevap genellikle bir şekilde sıkışmış hissetmenizdir. Başarısızlık korkusu, her birimizin karşılaştığı bir şeydir. Ancak, başarısızlıktan kaçınmak neredeyse her zaman pişmanlığa yol açacaktır.

Pozitiflik: Başarı için İlk Faktörünüz yazımız için >>

  1. Kayıtsız Bir İşverenle mi Çalışıyorsunuz?

Kimin için çalıştığın ve yarattıklarına yardım ettiğin kültür, çalışmaktan hoşlanıp hoşlanmama konusunda belirleyici bir rol oynar. Araştırmalar, çalışanların % 92’sinin empatik bir işverenle kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Şimdi bunu bir an düşünün, insanların% 92’si işlerinden hoşlanmıyor. İnsanların% 92’si kariyerlerinde ilerleme veya maaşlarından memnun değil, ancak yine de işlerinde kalmaya istekli.

Empati, bir başkasının başka birinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğinden başka bir şey değildir. Bununla birlikte, empatinin çalışmayı nefret edip etmediğiniz için çok hayati bir nedeni, herkesin kabul edildiğini ve takdir edildiğini hissetmesidir. Yöneticinize hayallerinizi ve emellerinizi anlattığınızda, onları başarmanıza yardım etmek isteyen birisinin olması güzeldir. Çalışmalarında her zaman başarılı olmasalar bile, umursadıklarını bilmek güzel. Yeni bir Gallup araştırması, çalışanların % 37’sinin, yeni işleri yarı zamanlı olarak uzaktan çalışmalarına izin verirse mevcut işlerini bırakmayı düşüneceğini belirtti.

Çok fazla trafik olan bir şehirde yaşıyorsanız, o zaman evde çalışmak her sabah ve akşamın yoğun saatlerinde oturmamanıza yardımcı olabilir. Her gün yoğun saatlerde trafiğe takılmamış olsaydınız, daha az çalışmaktan nefret etmez miydiniz?

Empati, çalışanların değerli hissetmelerine yardımcı olur. Endişelerinizi veya zorluklarınızı dile getirdiğinizde ve birileri bu acıyı azaltmanıza yardımcı olmakla ilgileniyorsa, bu iyi hissettirir. Bir kez daha, sonuç her zaman sadece birisinin size nasıl yaptığınızı soracak kadar önem verdiğini bilmek kadar önemli değildir. Yaptığınız işte değerli hissetmek , başkalarıyla aynı ofis politikalarıyla başa çıkabilse bile, birisinin işini beğenmesini sağlayabilmenizin kesin bir yoludur.

Şirketinizin herhangi bir gönüllü fırsatı yoksa, o zaman bu bir taneye başlamanız için harika bir fırsat olabilir. Tutkulu olduğunuz bir projeye öncülük etmenin yanı sıra , liderlik yeteneklerinizi şirkete sergilemeniz için bu harika bir fırsat . Bu fırsatlarla ilişki kurarken, kendinizi organizasyon içindeki yeni açılışlara yerleştirebileceksiniz.

  1. Gerçekten Sevdiğin Şeyleri Mi Yapıyorsunuz?

“Çalışmaktan nefret ediyorum” dan “Çalışmayı seviyorum” a kadar olan denklem sevdiğiniz ve daha az nefret ettiğiniz şeyleri yapmaktan geçiyor. Neyi sevdiğini bulmak kolay bir iş değil. Yetişkin olduktan sonra, tüm kararlarınızın sorumlu bir yetişkin olmaya dayanması gerektiğini düşündünüz. Bu birçok insan için iyi gelse de, sonuçta bu, birçok insanın çalışmaktan nefret etmesine neden olan şeydir.

Sonuçlarınızı değiştirmek istiyorsanız, biraz zaman ayırın ve hayalinizdeki işi düşünün . Bunu hayalinizdeki iş yapan şey hakkında mümkün olduğunca çok şey yazın. Bu yer, maaş, sorumluluklar veya sektörden herhangi bir şey olabilir. Ardından, birkaç dakika ayırın ve mevcut rolünüzün hayalinizdeki işle ortak olan her şeyi listeleyin . Bu mümkün görünmese de, şu anki işinizin hayalinizdeki işle ilgili bazı ortak noktaları olduğunu göreceksiniz.

Kendi İşinizi Kurmak İçin Daha Önce Duymadığınız 10 İpucu yazısı için >>

Ortaklıkları listeledikten sonra, şu anki pozisyonunuzda daha fazla sevdiğiniz şeyleri yapma fırsatı olup olmadığına bakın. Bu, diğer grupları gölgelemekten, departmanları değiştirmekten veya sadece odağınızı mevcut rolünüze kaydırmaktan herhangi bir şey içerebilir. İşiniz% 60 müşteri etkileşimi ve % 40 idari iş ise, ancak müşterilerle etkileşime girmekten hoşlanmıyorsanız, programınızı % 60 idari iş ve % 40 müşteriyle yüzleşecek şekilde ayarlayıp ayarlayamadığınızı görün.

Yanınızdakilerle hayalinizdeki iş hakkında konuşmak ve hayalinizi gerçeğe dönüştürmede size yardımcı olabileceklerini görmek önemlidir. Üstlenmek istediğiniz sorumlulukların bazıları için nitelikli olmadığınızı keşfederseniz, açığı kapatan bir plan oluşturmak için amirinizle birlikte çalışın.

Bir iş kurmayı düşünenler için en yaygın iş önerilerinden biri, sevdikleri işi yapmalarıdır. Ancak duygusal bir iş tavsiyesi gibi görünen şey aslında bir dezavantajdır.

Özellikle, iş fikirleri için döküm yapmakta olduğunuzu ve bir işe başlama aşamasında olduğunuzu düşünün. Ne tür bir işe başlamak istediğinize karar verdiğinizde, sevdiğiniz şeye dayalı olarak kendinizi baştan başa sürükleyebileceğiniz bir işe başlamayı seçmek yanlış yön olabilir – veya bir uçurumdan atlamak gibi olabilir.

Bu iş tavsiyesi neden bu kadar felaket olabilir? En iyi dört nedenden dolayı okumaya devam edin;

Aşkın gözü kördür;

Bu bir klişe ama pek çok klişe gibi, aynı zamanda doğru. Bir insana en son ne zaman aşık olduğunuzu düşünün. Büyülü değil mi? Fakat zaman her zaman olduğu gibi geçer ve aniden sevdiğinizle ilgili daha önce hiç farketmediğiniz şeyleri fark etmeye başlarsınız – sadece büyüleyici değil, rahatsız edici ve hatta rahatsız edici şeyler.

Aynı duygusal yolculuk, belirli bir iş fikrine ya da iş türüne aşık olduğunuzda da gerçekleşir. Örneğin, kendi oda/kahvaltı işine başlama fikrinizi sevebilirsiniz. Büyüleyici konuklarınızla sohbet ederken, B&B’nin güneşli yemek salonunda oturmayı hayal ediyorsunuz. Ancak, aslında bir oda/ kahvaltı açtıysanız, kahvaltı yapmaktan, servis yapmaktan ve temizlik yapmakla çok meşgul olduğunuz için muhtemelen kimseyle sohbet etmek için vaktiniz olmadığını göreceksiniz. Başkalarına kahvaltı hazırlamayı sevmediğinizi bile keşfedebilirsiniz.

Aşk görüşünüzü kapatır ve sizi kusurlara karşı körleştirir. Seçtiğiniz iş türünü işletmenin gerçekte nasıl bir şey olduğunu bilmeniz gerekir, düşündüğünüz veya umduğunuz gibi olmayabilir.

Aşk kısayolları bulmak için sizi baştan çıkarıyor;

Sevdiğiniz işte kendi işinizi kurmanın bir başka nedeni de, diğer insanların kimi veya neyi sevdiğimizi seveceğini varsayma eğiliminde olduğumuzdur. Kim bizim için önemli bir kişinin sevilen birini sevmediğini fark etmenin mutluluğunu yaşamamıştır? Bu, incinmiş duygulara ve hatta arkadaşlık kaybına yol açabilecek rahatsız edici bir durumdur.

Sevdiklerinize dayanarak kendi işinizi kurduğunuzda, diğer insanların da onu sevdiği varsayımı düpedüz tehlikeli olabilir. İleriye çıktığınızda, başkalarının sevdiklerinizi sevip sevmeyeceğini keşfedecek bir araştırma yapmadan bir işe başlamak, kelimenin tam anlamıyla geçim kaynağınızla kumar oynamaktadır.

Her iş fikrinin gerçekten karlı bir iş fırsatı sunup sunmadığını görmek için özenle araştırılması ve incelenmesi gerekir. Bir iş planı yazın ve fikrin gerçekten bir değeri olup olmadığını görün.

Aşk sizi mantıksızlaştırır

Aşık olduğumuzda, her şeyi rasyonel değil, duygusal bir bakış açısıyla görme eğilimindeyiz. Bu yüzden “topuklu kafa” olarak nitelendiriyoruz. Büyülü bir duygu olduğu için, bir işe başladığınızda ve sizin için en iyi olan iş fikrini seçmek her zaman iyi bir durum değildir.

Bir iş değerlendirmesi üzerinden oturarak ve biraz araştırma yaparak, gözünüzün üzerinde olduğu mevcut işin oldukça pahalı olması gibi değerli bilgileri keşfedebilirsiniz. Bu senaryoda, satın almak bir anlam ifade etmez. Hangi işin sizin için uygun olduğuna karar verirken bazen, duygusal değil, mantıklı, bilinçli bir karar vermeniz gerekir.

Aşk seni aşırı iyimser yapar

Kendi işinizi kurmak küçük bir taahhüt değildir. Yeni işinize başlamanız ve büyümekte olan küçük bir işletme haline gelmesi için yapılması gerekenleri yapmanız birçok durumda yıllarca sürmektedir. Çok az sayıda küçük işletme ilk yıllarında finansal bir başarı yakalar ve bazıları asla yakalayamaz.

Belirli bir fikir veya iş türüne aşık olma, bizi bir şirketin potansiyeli konusunda aşırı iyimser kılar ve bu tehlikelidir. Beklentilerimizi romantikleştirme eğilimindeyiz. Her hangi bir yerde herhangi bir işe başlayabilirsiniz. Ama başarılı olacak mı? Ve (bu kadar önemli bir soru) işletmenin gerçekten bir kar elde etmesi ne kadar sürecek?

Yeni küçük işletmeniz başlamadan önce her şeyi kesin olarak bilemezsiniz. Ancak başlangıç ve işletme giderleriniz üzerinde çalışarak ve nakit akışı planları yaparak oldukça iyi bir tahmin geliştirebilirsiniz.

Sayılar üzerinde çalışmak, yapılacaklar listenizde istenen bir öğe olmayabilir, ancak bir işletmenin potansiyel başarısı hakkında gerçek bir fikre sahip olacaksanız. Bu yüzden bunu yapmanız gerekir.

Kendi işinizi kurarken tutkunuza ihtiyacınız olacak

Tutkuyla ilgili yanlış bir şey yok. Tutkuyla ürününüze veya vizyonunuza inanmak, kendi işinizi kurmak ve gurur duyulacak bir işletme haline getirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm saatleri harcamanızı çok daha kolaylaştırır. Fakat ne ve nasıl yapılacağına karar vermeye çalışırken tutkunuzla başa çıkmanız gerekir. Bir iş kurmaya gelince, tutku aslında başlangıç için değil, inşaat aşaması içindir.