Sevdiğiniz Bir İşe Başlarken Bunları Yapmayın

Bir iş kurmayı düşünenler için en yaygın iş önerilerinden biri, sevdikleri işi yapmalarıdır.

Bir iş kurmayı düşünenler için en yaygın iş önerilerinden biri, sevdikleri işi yapmalarıdır. Ancak duygusal bir iş tavsiyesi gibi görünen şey aslında bir dezavantajdır.

Özellikle, iş fikirleri için döküm yapmakta olduğunuzu ve bir işe başlama aşamasında olduğunuzu düşünün. Ne tür bir işe başlamak istediğinize karar verdiğinizde, sevdiğiniz şeye dayalı olarak kendinizi baştan başa sürükleyebileceğiniz bir işe başlamayı seçmek yanlış yön olabilir – veya bir uçurumdan atlamak gibi olabilir.

Bu iş tavsiyesi neden bu kadar felaket olabilir? En iyi dört nedenden dolayı okumaya devam edin;

Aşkın gözü kördür;

Bu bir klişe ama pek çok klişe gibi, aynı zamanda doğru. Bir insana en son ne zaman aşık olduğunuzu düşünün. Büyülü değil mi? Fakat zaman her zaman olduğu gibi geçer ve aniden sevdiğinizle ilgili daha önce hiç farketmediğiniz şeyleri fark etmeye başlarsınız – sadece büyüleyici değil, rahatsız edici ve hatta rahatsız edici şeyler.

Aynı duygusal yolculuk, belirli bir iş fikrine ya da iş türüne aşık olduğunuzda da gerçekleşir. Örneğin, kendi oda/kahvaltı işine başlama fikrinizi sevebilirsiniz. Büyüleyici konuklarınızla sohbet ederken, B&B’nin güneşli yemek salonunda oturmayı hayal ediyorsunuz. Ancak, aslında bir oda/ kahvaltı açtıysanız, kahvaltı yapmaktan, servis yapmaktan ve temizlik yapmakla çok meşgul olduğunuz için muhtemelen kimseyle sohbet etmek için vaktiniz olmadığını göreceksiniz. Başkalarına kahvaltı hazırlamayı sevmediğinizi bile keşfedebilirsiniz.

Aşk görüşünüzü kapatır ve sizi kusurlara karşı körleştirir. Seçtiğiniz iş türünü işletmenin gerçekte nasıl bir şey olduğunu bilmeniz gerekir, düşündüğünüz veya umduğunuz gibi olmayabilir.

Aşk kısayolları bulmak için sizi baştan çıkarıyor;

Sevdiğiniz işte kendi işinizi kurmanın bir başka nedeni de, diğer insanların kimi veya neyi sevdiğimizi seveceğini varsayma eğiliminde olduğumuzdur. Kim bizim için önemli bir kişinin sevilen birini sevmediğini fark etmenin mutluluğunu yaşamamıştır? Bu, incinmiş duygulara ve hatta arkadaşlık kaybına yol açabilecek rahatsız edici bir durumdur.

Sevdiklerinize dayanarak kendi işinizi kurduğunuzda, diğer insanların da onu sevdiği varsayımı düpedüz tehlikeli olabilir. İleriye çıktığınızda, başkalarının sevdiklerinizi sevip sevmeyeceğini keşfedecek bir araştırma yapmadan bir işe başlamak, kelimenin tam anlamıyla geçim kaynağınızla kumar oynamaktadır.

Her iş fikrinin gerçekten karlı bir iş fırsatı sunup sunmadığını görmek için özenle araştırılması ve incelenmesi gerekir. Bir iş planı yazın ve fikrin gerçekten bir değeri olup olmadığını görün.

Aşk sizi mantıksızlaştırır

Aşık olduğumuzda, her şeyi rasyonel değil, duygusal bir bakış açısıyla görme eğilimindeyiz. Bu yüzden “topuklu kafa” olarak nitelendiriyoruz. Büyülü bir duygu olduğu için, bir işe başladığınızda ve sizin için en iyi olan iş fikrini seçmek her zaman iyi bir durum değildir.

Bir iş değerlendirmesi üzerinden oturarak ve biraz araştırma yaparak, gözünüzün üzerinde olduğu mevcut işin oldukça pahalı olması gibi değerli bilgileri keşfedebilirsiniz. Bu senaryoda, satın almak bir anlam ifade etmez. Hangi işin sizin için uygun olduğuna karar verirken bazen, duygusal değil, mantıklı, bilinçli bir karar vermeniz gerekir.

Aşk seni aşırı iyimser yapar

Kendi işinizi kurmak küçük bir taahhüt değildir. Yeni işinize başlamanız ve büyümekte olan küçük bir işletme haline gelmesi için yapılması gerekenleri yapmanız birçok durumda yıllarca sürmektedir. Çok az sayıda küçük işletme ilk yıllarında finansal bir başarı yakalar ve bazıları asla yakalayamaz.

Belirli bir fikir veya iş türüne aşık olma, bizi bir şirketin potansiyeli konusunda aşırı iyimser kılar ve bu tehlikelidir. Beklentilerimizi romantikleştirme eğilimindeyiz. Her hangi bir yerde herhangi bir işe başlayabilirsiniz. Ama başarılı olacak mı? Ve (bu kadar önemli bir soru) işletmenin gerçekten bir kar elde etmesi ne kadar sürecek?

Yeni küçük işletmeniz başlamadan önce her şeyi kesin olarak bilemezsiniz. Ancak başlangıç ve işletme giderleriniz üzerinde çalışarak ve nakit akışı planları yaparak oldukça iyi bir tahmin geliştirebilirsiniz.

Sayılar üzerinde çalışmak, yapılacaklar listenizde istenen bir öğe olmayabilir, ancak bir işletmenin potansiyel başarısı hakkında gerçek bir fikre sahip olacaksanız. Bu yüzden bunu yapmanız gerekir.

Kendi işinizi kurarken tutkunuza ihtiyacınız olacak

Tutkuyla ilgili yanlış bir şey yok. Tutkuyla ürününüze veya vizyonunuza inanmak, kendi işinizi kurmak ve gurur duyulacak bir işletme haline getirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm saatleri harcamanızı çok daha kolaylaştırır. Fakat ne ve nasıl yapılacağına karar vermeye çalışırken tutkunuzla başa çıkmanız gerekir. Bir iş kurmaya gelince, tutku aslında başlangıç için değil, inşaat aşaması içindir.