Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? Eğitimi, İşi ve İlham Veren Konuşması

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Özgür Demirtaş,  asıl adı Kemal Özgür Demirtaş olup, Türk ekonomist, mühendis, akademisyen ve de yazardır. Ankara’da dünyaya gelen Prof. Demirtaş, öğrenimini farklı şehirlerde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Doktora çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston College’de 5 yıl içerisinde tamamlamış ve doktor unvanı kazanmıştır. Bunun yanı sıra Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanıdır. Akbank yönetim kurulu üyeliği de olan Demirtaş’ın kendine ait 1 milyon aboneyi geçen bir Youtube kanalı da vardır.

Yaklaşık 5 yıldır Dolar üzerine tahminlerde bulunan ve yapılması gerekenleri gerek Youtube’da gerekse de Twitter üzerinden okurlarıyla paylaşan Demirtaş, ekonomik analizleri ve çözüm önerileri ile popüler olmuş durumda. Bazı zamanlarda ise muhalif söylemleri dolayısıyla trol hesap saldırılarına maruz kalan Demirtaş, Twitter adresinden sıkça isyan etmektedir. Şunu belirtelim; Prof. Dr. Özgür Demirtaş, tarafsız ekonomik yorumu ile insanları etkilemiştir.

Özgür Demirtaş Hakkında Bilgiler:

  • Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1976.
  • Eğitim: İzmir Atatürk Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi(Elektrik-Elektronik Mühendis), Boston College(Finans Doktorası).
  • Meslek: Finans uzmanı, akademisyen, mühendis.
  • Eşi: Neslihan Küçükoğlu Demirtaş.
  • Çocukları: Kenan Demirtaş.

“Kıpırdamayan insan, hiçbir şey başaramaz.” – Özgür Demirtaş

Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş - Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir.

Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri için, basit ve de sade bir anlatımla, ekonomi bilgisini onlara anlatmak için adeta bir elçi gibi davranmaktadır.

Her konuda, insanların basit ekonomi bilgisi ile hayatlarını olumlu yönde nasıl değiştireceklerini dile getiren ünlü Profesör, gençlerin geleceğe umut ile bakmaları gerektiği üzerinde durmaktadır. Gerçek başarının ancak ve de ancak, umut edip, çok çalışan bir nesil ile ortaya çıkacağının altını çizmektedir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Uluslararası Başarıları

2010 yılında ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da 1 milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda ilk 20 içerisinde gösterilmiştir. 25’in üzerinde akademik yayın yapmış Prof. Dr. Demirtaş, birçok üniversitede sayısız ödüller almıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını da bitiren Prof. Demirtaş, 1998 yılında Finans doktorası için Boston College’a kabul edilmiştir. 2003 senesinde doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı sene içinde Baruch College City University of New York‘ta yardımcı doçent unvanıyla akademik kariyerine hızlı ve de güçlü bir başlangıç yapmıştır. 31 yaşındayken, New York Şehir Koleji’nde tenür unvanını almıştır. 2012 senesinde ise tenür ünvanını bırakarak ülkemize dönen ünlü profesör, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığını yürütmeye başlamıştır.

  • “Benim dediklerimi en iyi anlayacak olanlar, gençlerdir.” diyen Profesör, “Sadece geçmiş demeyin, elbette geçmişi bileceksiniz. Fakat hayatınızın %100’ünü geçmişe ayıramazsınız. Kıpırdayamayan insan, hiçbir şey başaramaz.” diyerek gelişmeyi ve değişmeyi ilke olarak kabul etmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın TEDx konferansındaki konuşmasını, birlikte izleyelim;

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce gençler başka hangi konularda gelecek kaygısı taşımaktadır? Bu kaygılar için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Özgür Demirtaş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Özgür Demirtaş Şu An Hangi Üniversitede?

Özgür Demirtaş şu an Sabancı Üniversitesi’ndedir. Finans kürsü başkanıdır.

Özgür Demirtaş Ne İş Yapıyor?

Özgür Demirtaş şu an ekonomist ve akademisyendir. Aynı zamanda Youtuber olarak da nitelendirilebilir çünkü 1 milyon abonesi vardır.

Özgür Demirtaş Kaç Yaşında?

Özgür Demirtaş 1977 doğumludur ve 2021 yılında 44 yaşındadır.

Özgür Demirtaş Nerelidir?

Özgür Demirtaş aslen Ankaralı’dır.

Özgür Demirtaş Evli Mi?

Özgür Demirtaş evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Özgür Demirtaş’ın Eşi Kimdir?

Özgür Demirtaş’ın eşi Neslihan Küçükoğlu Demirtaş’tır.

Özgür Demirtaş Hangi Lisede Okudu?

Özgür Demirtaş, İzmir Atatürk Lisesi’nde okumuştur.

Özgür Demirtaş Youtube Kanalına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Özgür Demirtaş’ın Twitter profiline gitmek ve ekonomiye dair tweetlerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.