Girişimci Kime Denir? Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Girişimci kime denir

Girişimci, genel bir kanıya göre bakılacak olursa risk alıp kendi işini kurabilen kimseye denmektedir. Bu tanım oldukça doğrudur fakat eksiklikler bulunmaktadır. Çünkü bir insanın girişimci olabilmesi için, sadece bir şirkete sahip olması gerekmemektedir. Bir insan başkasının işinde de oldukça başarılı olabilmektedir. Hatta devlet kurumlarında bile girişimcilik özelliklerine sahip insanlar bulunabilmektedir.

Bir insanın öncelikli olarak yaptığı işte büyük resme odaklanması ve onu görmesi oldukça önemlidir. Bu durumdan vazife çıkararak da yaptığı işi sahiplenip değişim yaratmak adına risk alıyorsa girişimci olabilmektedir. Günümüz dünyasında en çok benimsenen insan türü girişimci insan türüdür. Çalışan, üreten, araştıran ve risk alan insanların bulunması bir ülke için olmazsa olmazdır.

Girişimci İnsanın Özellikleri Nedir?

  • Girişimci insanın özellikleri arasında sayılması gereken ilk şey, yenilikçiliktir. Girişimci diye tabir edilen bir birey, kesinlikle yaptığı işe ve hayata yenilikler katabilmesi gerekmektedir. Zaten kalıplaşmış şeyler ile girişimci olunması oldukça zordur.
  • Bir girişimcinin sahip olması gereken diğer bir özellik ise risk almasıdır. Risk almadan herhangi bir başarının gelmesini beklemek oldukça yanlıştır. Kesinlikle yenilik getirmek istiyorsanız risk almanız gerekmektedir.
  • Fırsat odaklı olması bir girişimcinin sahip olması gereken özelliklerden Fırsatları değerlendirmek ve fırsatlara odaklanarak doğru adımlar atmak oldukça önemlidir. Fakat her fırsata odaklanmak hiç doğru değildir. Doğru noktalara odaklanmak gerekmektedir.
  • Yaratıcı olmak bir girişimci için olmazsa olmazdır. Olaylara farklı yerlerden bakmak ve olayları olmayan bir şekilde görmek için yeni bir bakış oldukça şarttır.
  • İletişim becerileri yüksek ve başarı odaklı olmak bir bütün halinde görülmelidir. Böylelikle bir girişimci için gerekli çoğu özellik açıklanmıştır. Bu özelliklere sahip insanların girişimci olma potansiyeli oldukça yüksektir.

girisimci

İlginizi Çekebilir: İlk Girişimci

Girişimci Ne İş Yapar?

Girişimci iş tanımı oldukça farklı alanlarda ve geniş niteliğe sahiptir. Bir girişimcinin hangi sektörden nasıl bir iş yapacağı kesin olarak bilinmemektedir. Dünyada da bu durum böyledir. Bir market sektöründen, uzay teknolojisine kadar her yerde girişimci olunabilmektedir. Önemli olan bir insanın yapmak istediği işi tutku ile yapmak ve yaptığı işten iyi kazanç sağlamasıdır.

Kısacası bakıldığında bir girişimcinin gireceği sektör tam anlamıyla belli değildir. İnsandan insana değişiklik göstermektedir. Önemli olan hangi sektör olduğu değil, o sektöre getirilen yenilik ve tutku ile yapılan iştir.

Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimci olmak için öncelikli olarak yukarıda bulunan özelliklere sahip olmak gerekmektedir.  Bundan sonrası aslında biraz sizin azim ve kararlılığına kalmıştır. Öncelikli olarak bir işe tutku ile bağlanmak ve o işin getirdiği hedefler doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir. Analiz yapabilmeli, doğru hareket edebilmeli ve en iyi şekilde işi bitirmek gerekmektedir. Verileri alarak planlamalar yapmak ve düzenli bir yaşama sahip olmak da olmazsa olmazdır. Bunlar bir girişimci olmanın ilk adımlarıdır.

İlginizi Çekebilir: Doğu’da İlk Girişimci Kimdir?