Hedeflerinize Ulaşmak İçin Her Gün Bu Adımları Atıyor Musunuz?

Bugün atacağınız küçük adımların uzun vadede büyük farklar yaratma potansiyeli vardır. Hedefiniz oldukça büyük ve ulaşılamaz görünüyor olabilir. Ancak her gün atacağınız yalnızca bir adım size, hedefinize doğru giden yolda büyük mesafeler aldıracaktır.

Hedeflerimize ulaşmamızda önümüze çıkan en büyük engel tutarsızlıktır. Gün içinde daha eğlenceli bulduğumuz şeyleri yapmaya, tembellik etmeye daha eğilimliyiz. Oysa ki başarılı olmak için tutarlılık sahip olmamız gereken en temel özellik olmalıdır.

İşte tutarlılığınızı artırmak için atmanız gereken adımlar:

İnandığınız hedefler belirleyin

Tutarlılığınızı uzun vadede canlı tutacak güçlü bir motivasyon kaynağına sahip olmalısınız. Bu sebeple, hedefiniz inançlarınızdan, anlayışınızdan, bakış açınızdan ve önemsediğiniz şeylerden beslenmeli. Bunları düşünmeden belirlediğiniz hedeflerde maalesef ki tutarlılık sağlamak sizin için çok zor olacaktır.

Hedefinize her gün zaman ayırın

Hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekenlere sıra gelecek diye beklemeyin. Onun için zamanı siz yaratacaksınız. Sadece hafta sonu ve başka boş zamanlarınızda ilgilenmek isteyebilirsiniz, bu normal, ancak tutarlılığınızı korumak için her gün kısa bir zaman da olsa hedefinizi düşünmeye, gözden geçirmeye vakit ayırmalısınız.

Ayırdığınız zamanı verimli çalışarak geçirin

Hedefiniz için ayırdığınız zamanı boşa geçirdiğinizde bunun bir anlamı olmayacağını siz de bilirsiniz. Bu sebeple ayırdığınız zamanı verimli çalışarak geçirdiğinizden emin olun. Örneğin kronometre kullanın. Çalışırken canınız sıkılabilir, dikkatiniz dağılabilir, bu durumda kronometreyi durdurabilir, ara verip geri döndüğünüzde ise çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Not: Dikkatini toplamakta zorlanan, çabuk sıkılan bir insan olabilirsiniz. Lütfen çalıştığınız süreyi beğenmeyip kendinizi küçümsemeyin, hedefinizle aranızda negatif öz diyaloglara dayanan bir köprü oluşturmayın, bu sizi vazgeçirebilir. Bunun yerine zamanla çalıştığınız sürenin artacağına dair kendinize umutlar verin.

En kısa yolu tercih edin

Zamanla göreceksiniz ki aslında hedefinize ayırdığınız vaktin çoğunu alan, gerekli gibi görünen gereksiz uğraşlardır. Bunu önlemek ve hedefinize en kısa sürede ulaşmak için güçlü bir istek duyun. Hızlandırılmış bir bitirme süresinin belirlenmesi hedefinize odaklı olmanızda yardımcı olacaktır.

Dipnot:

Kendinizi hedefleriniz olduğu için tebrik etmeyi unutmayın.

“Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.”

Dolayısıyla hedefleriniz varsa ve yola çıktıysanız zaten çoğunu başardınız demektir. Yolun sonu yalnızca sonuçlardan ibarettir.