fbpx

Pomodoro Tekniği İle Verimli Çalışarak Performansınızı Katlayın

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği ile verimli çalışarak performansınızı nasıl katlayabilirsiniz? Francesco Cirillo adlı bir İtalyan tarafından 1980’li yıllarda bulunan Pomodoro verimli çalışma metodu hala tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Daha üretken olmak, daha yaratıcı olmak ve iş hayatınızda daha verimli olmak için yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında veriminizi çok daha kısa sürede katlayacak olan bir teknik olarak Pomodoro çalışma metodu karşınıza çıkmaktadır. Francesco Cirillo, bu çalışma metodu için mutfaktaki domates şeklindeki zaman sayacından ilham aldığını belirtmiştir. Nitekim Pomodoro kelimesi İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir. Peki Pomodoro verimli çalışma metodunu nasıl uygulayacağız gelin birlikte bakalım.

Tatilinizi Bu 25 Madde İle Verimli Geçirebilirsiniz >>

Pomodoro Çalışma Metodu Nasıl Uygulanır?

Pomodoro verimli çalışma tekniğini, evdeki işlerinizde, ders çalışırken veya iş yerinizde rahatlıkla uygulayarak performansınızı artırabilirsiniz.

Pomodoro verimli çalışma tekniğini, evdeki işlerinizde, ders çalışırken veya iş yerinizde rahatlıkla uygulayarak performansınızı artırabilirsiniz. Çok çalışmak değil, akıllı çalışmak hayatta sizi daha ileriye taşıyacaktır. Bu nedenle çalışma konusunda püf noktaları belirlemek, sizin üzerinizdeki baskıyı daha da azaltacaktır. Peki Pomodoro tekniğini nasıl uygulayacağız, işte 5 madde:

  • Pomodoro tekniğinin temelinde kısa süreli çalışma ve bu süreleri takip eden ufak molalar bulunmaktadır.

Saatlerce çalışmak zorunda değilsiniz. Doğru ve akıllıca çalışarak istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.

  • Kısa süreli çalışma seansları ve mola uzunlukları ne kadar?

Pomodoro çalışma seans süreleri 25 dakikadır. Bundan sonra 5 dakikalık molanız bulunmaktadır. Yani her 25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika mola vermelisiniz.

  • Bir Pomodoro, bu seanslardan meydana geliyor.

25 dakika çalıştınız ve 5 dakika kısa mola verdiniz. Bu bir seans, bir Pomodoro’yu oluşturmaktadır.

  • Toplam 4 Pomodoro sonunda, uzun bir mola vermelisiniz.

Yukarıdaki hesaplama ile toplam 4 Pomodoro yapın. Yani 25 dakika çalışıp, 5 dakika mola verdiğiniz süre toplamda 30 dakika yapıyor. 4 Pomodoro 2 saate denk geliyor. Bu 2 saat sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola vermelisiniz.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

  • Günde kaç Pomodoro ideal olarak sayılıyor?

Bir günde 8 ile 16 arasında Pomodoro tamamlamak yeterli olarak görülüyor. Bu toplamda 4 ile 8 saat arasında bir çalışma süresine denk gelmektedir. Tabii ki bunun içerisinde molalar dahildir. Bu neden önemlidir?

Çünkü konu ders çalışmak olunca gün boyu kitap veya test başında vakit geçirmek verimli bir süreç oluşturmayacaktır. Günde 8 Pomodoro yaparak ders çalıştığınız zaman 4 saat verimli çalışmış olursunuz. Her gün 4 saatlik bir çalışma ile derslerinizde inanılmaz bir performans yakalama ihtimaliniz çok fazladır.

Ya da iş hayatınızda 12 Pomodoro yaptığınızı düşünün. Toplamda molalar ile birlikte 6 saatlik verimli bir çalışma süreci bitirmiş olacaksınız. Bu 6 saat içerisinde işinizde harikalar yaratabilirsiniz.

Pomodoro çalışma tekniği içerisinde nelere dikkat etmelisiniz?

25 dakikalık seans boyunca asla ama asla dikkatinizi dağıtmayın, dikkatinizi dağıtacak şeylere izin vermeyin.

25 dakika boyunca yapacağınız işe odaklanmalısınız.

25 dakikalık seans boyunca asla ama asla dikkatinizi dağıtmayın, dikkatinizi dağıtacak şeylere izin vermeyin. İşinize konsantre olmalısınız. Telefonunuzu sessize alın, bilgisayarınızda Facebook veya Instagram’a süre içerisinde kesinlikle bakmayın. Su içmeye kalkmayın. İşinizi 25 dakikadan önce bitirseniz bile, yaptıklarınızı tekrardan kontrol edin.

Derin Konsantrasyon Nedir? >>  

5 dakika mola sürenizde işiniz ile ilgilenmemelisiniz.

25 dakika boyunca çalıştınız, şimdi mola zamanı. Kafanızı dağıtacak bir şey ile meşgul olun. Kesinlikle iş ile ilgili bir şey yapmak ya da düşünmek yok. Suyunuzu veya kahvenizi içebilir, bir şarkı dinleyebilirsiniz.

Bu basit kuralları öğrendikten sonra ilk olarak plan hazırlamalısınız.

Yapacağınız bu plan günlük veya haftalık olabilir. Ancak günlük plan yapmak sizin işlerinizi ertelemenize, plansız bir hayat sürmenize neden olabilir. Bir süre sonra yine başa dönmüş olursunuz. Bu nedenle planınızı haftalık yapmaya özen gösterin. Bir hafta boyunca nelere çalışacağınızı ve günlük ne kadar Pomodoro yapacağınızı planlayın. Kendinizi daha enerjik hissedeceğinizden emin olun.

Çalışmanız bir şekilde bölünürse bunu yapmalısınız.

Çalışırken diyelim ki bir sebeple, işinize ara vermek zorunda kaldınız ( Bir arkadaşınız geldi veya telefon çaldı gibi). Bu gibi durumlarda hazırlamış olduğunuz plan kağıdına bu seans ile ilgili bir işaret koyun. Daha sonra bunu telafi edebilirsiniz.

Her haftanın bitiminde plan kağıdınızı kontrol etmelisiniz.

Bir haftada hedeflediğiniz Pomodoro seanslarından kaçını bitirdiğinize, kaçında seansınızı bölmek zorunda kaldığınıza bakın. Planınıza sadık kaldığınız süreyi hesaplayın. Veriminizi ölçeklendirebilirsiniz. Ya da bir sonraki hafta nelere daha çok dikkat edeceğinize karar verebilirsiniz.

Kendinizi çok yormak yerine, size ideal planı hazırlamalısınız.

Bir haftalık çalışma süreniz sonunda değerlendirmenizi yaparken nelere daha fazla dikkat edeceğinizi ortaya koyun. Kendinizi çok yormak, verimli çalışacağınız anlamına gelmez. Bu durum verimli çalışma yöntemini verimsiz hale getirmektir. Eğer çok az bir iş bitirdiğinizi, daha fazla iş yapabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman daha fazla seans ekleyin.

Dikkatiniz Çok Dağılıyorsa Bu Yöntemleri Deneyin >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...