fbpx

Pomodoro Tekniği İle Verimli Çalışarak Performansınızı Katlayın

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği ile verimli çalışarak performansınızı nasıl katlayabilirsiniz? Francesco Cirillo adlı bir İtalyan tarafından 1980’li yıllarda bulunan Pomodoro verimli çalışma metodu hala tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Daha üretken olmak, daha yaratıcı olmak ve iş hayatınızda daha verimli olmak için yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında veriminizi çok daha kısa sürede katlayacak olan bir teknik olarak Pomodoro çalışma metodu karşınıza çıkmaktadır. Francesco Cirillo, bu çalışma metodu için mutfaktaki domates şeklindeki zaman sayacından ilham aldığını belirtmiştir. Nitekim Pomodoro kelimesi İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir. Peki Pomodoro verimli çalışma metodunu nasıl uygulayacağız gelin birlikte bakalım.

Tatilinizi Bu 25 Madde İle Verimli Geçirebilirsiniz >>

Pomodoro Çalışma Metodu Nasıl Uygulanır?

Pomodoro verimli çalışma tekniğini, evdeki işlerinizde, ders çalışırken veya iş yerinizde rahatlıkla uygulayarak performansınızı artırabilirsiniz.

Pomodoro verimli çalışma tekniğini, evdeki işlerinizde, ders çalışırken veya iş yerinizde rahatlıkla uygulayarak performansınızı artırabilirsiniz. Çok çalışmak değil, akıllı çalışmak hayatta sizi daha ileriye taşıyacaktır. Bu nedenle çalışma konusunda püf noktaları belirlemek, sizin üzerinizdeki baskıyı daha da azaltacaktır. Peki Pomodoro tekniğini nasıl uygulayacağız, işte 5 madde:

  • Pomodoro tekniğinin temelinde kısa süreli çalışma ve bu süreleri takip eden ufak molalar bulunmaktadır.

Saatlerce çalışmak zorunda değilsiniz. Doğru ve akıllıca çalışarak istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.

  • Kısa süreli çalışma seansları ve mola uzunlukları ne kadar?

Pomodoro çalışma seans süreleri 25 dakikadır. Bundan sonra 5 dakikalık molanız bulunmaktadır. Yani her 25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika mola vermelisiniz.

  • Bir Pomodoro, bu seanslardan meydana geliyor.

25 dakika çalıştınız ve 5 dakika kısa mola verdiniz. Bu bir seans, bir Pomodoro’yu oluşturmaktadır.

  • Toplam 4 Pomodoro sonunda, uzun bir mola vermelisiniz.

Yukarıdaki hesaplama ile toplam 4 Pomodoro yapın. Yani 25 dakika çalışıp, 5 dakika mola verdiğiniz süre toplamda 30 dakika yapıyor. 4 Pomodoro 2 saate denk geliyor. Bu 2 saat sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola vermelisiniz.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

  • Günde kaç Pomodoro ideal olarak sayılıyor?

Bir günde 8 ile 16 arasında Pomodoro tamamlamak yeterli olarak görülüyor. Bu toplamda 4 ile 8 saat arasında bir çalışma süresine denk gelmektedir. Tabii ki bunun içerisinde molalar dahildir. Bu neden önemlidir?

Çünkü konu ders çalışmak olunca gün boyu kitap veya test başında vakit geçirmek verimli bir süreç oluşturmayacaktır. Günde 8 Pomodoro yaparak ders çalıştığınız zaman 4 saat verimli çalışmış olursunuz. Her gün 4 saatlik bir çalışma ile derslerinizde inanılmaz bir performans yakalama ihtimaliniz çok fazladır.

Ya da iş hayatınızda 12 Pomodoro yaptığınızı düşünün. Toplamda molalar ile birlikte 6 saatlik verimli bir çalışma süreci bitirmiş olacaksınız. Bu 6 saat içerisinde işinizde harikalar yaratabilirsiniz.

Pomodoro çalışma tekniği içerisinde nelere dikkat etmelisiniz?

25 dakikalık seans boyunca asla ama asla dikkatinizi dağıtmayın, dikkatinizi dağıtacak şeylere izin vermeyin.

25 dakika boyunca yapacağınız işe odaklanmalısınız.

25 dakikalık seans boyunca asla ama asla dikkatinizi dağıtmayın, dikkatinizi dağıtacak şeylere izin vermeyin. İşinize konsantre olmalısınız. Telefonunuzu sessize alın, bilgisayarınızda Facebook veya Instagram’a süre içerisinde kesinlikle bakmayın. Su içmeye kalkmayın. İşinizi 25 dakikadan önce bitirseniz bile, yaptıklarınızı tekrardan kontrol edin.

Derin Konsantrasyon Nedir? >>  

5 dakika mola sürenizde işiniz ile ilgilenmemelisiniz.

25 dakika boyunca çalıştınız, şimdi mola zamanı. Kafanızı dağıtacak bir şey ile meşgul olun. Kesinlikle iş ile ilgili bir şey yapmak ya da düşünmek yok. Suyunuzu veya kahvenizi içebilir, bir şarkı dinleyebilirsiniz.

Bu basit kuralları öğrendikten sonra ilk olarak plan hazırlamalısınız.

Yapacağınız bu plan günlük veya haftalık olabilir. Ancak günlük plan yapmak sizin işlerinizi ertelemenize, plansız bir hayat sürmenize neden olabilir. Bir süre sonra yine başa dönmüş olursunuz. Bu nedenle planınızı haftalık yapmaya özen gösterin. Bir hafta boyunca nelere çalışacağınızı ve günlük ne kadar Pomodoro yapacağınızı planlayın. Kendinizi daha enerjik hissedeceğinizden emin olun.

Çalışmanız bir şekilde bölünürse bunu yapmalısınız.

Çalışırken diyelim ki bir sebeple, işinize ara vermek zorunda kaldınız ( Bir arkadaşınız geldi veya telefon çaldı gibi). Bu gibi durumlarda hazırlamış olduğunuz plan kağıdına bu seans ile ilgili bir işaret koyun. Daha sonra bunu telafi edebilirsiniz.

Her haftanın bitiminde plan kağıdınızı kontrol etmelisiniz.

Bir haftada hedeflediğiniz Pomodoro seanslarından kaçını bitirdiğinize, kaçında seansınızı bölmek zorunda kaldığınıza bakın. Planınıza sadık kaldığınız süreyi hesaplayın. Veriminizi ölçeklendirebilirsiniz. Ya da bir sonraki hafta nelere daha çok dikkat edeceğinize karar verebilirsiniz.

Kendinizi çok yormak yerine, size ideal planı hazırlamalısınız.

Bir haftalık çalışma süreniz sonunda değerlendirmenizi yaparken nelere daha fazla dikkat edeceğinizi ortaya koyun. Kendinizi çok yormak, verimli çalışacağınız anlamına gelmez. Bu durum verimli çalışma yöntemini verimsiz hale getirmektir. Eğer çok az bir iş bitirdiğinizi, daha fazla iş yapabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman daha fazla seans ekleyin.

Dikkatiniz Çok Dağılıyorsa Bu Yöntemleri Deneyin >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Avukat/Girişimci/Network Okulu Editörü

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,974BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,404TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Network Marketing Herkes İçin Değil

Kendi işini kurmak, ek gelir sağlamak, girişimci olmak söz konusu olduğu zaman, herkes cesaret edemez. Kabul edelim ki network marketing de herkes için değil....

Tüm Milyarder Girişimcilerin Ortak Sahip Olduğu En İyi 10 Özellik

Başarılı olanı aşırı derecede başarılı olanlardan ayıran nedir? Milyarderleri, milyonerlerden ayır özellikler neler? Bakış açısı, vizyon, etkili liderlik, gelişmiş beceriler gibi özelliklerin bu konuda...

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...