Hiç Spor Yapmamış İnsan Nasıl Başlamalı?

hic spor yapmamis insan nasil baslamali

Spora yeni başlayan insanlar aşağıdaki 3 adımı takip ederek spora başlayabilirler;

  • Adım 1: Doktor onayı alın: Özellikle kalp hastalığı, astım, yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahip olan kişilerin, spora başlamadan önce doktora danışmanları gerekmektedir. Bu sayede spor programını doktorun direktiflerine göre yönlendirilip, en sağlıklı şekilde hazırlanmış olacaktır.
  • Adım 2: Yavaş başlayın: Spora yeni başlayacak bir insanın günlük egzersiz süresinin bu bilgi dahilinde belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin; yeni başlayan birinin 2 saat boyunca egzersiz yapması doğru değildir. Söz konusu durum için 20 dakika ideal süre olarak ifade edilmektedir.
  • Adım 3: Aşama aşama ilerleyin: 20 dakika olarak başlayan egzersiz süresinin düzenli ve dengeli bir artış içerisinde olması gerekmektedir. Örneğin; ilk 2 gün 20 dakika egzersiz yapıp; 3. Gün 1 saat egzersiz yapmak yanlış bir durumdur.

Hiç spor yapmamış bir insanın spora başlaması durumunda dikkat etmesi gereken temel konular bu şekilde açıklanabilmektedir. Bununla birlikte ilk kez başlayanlara özel olmayan ancak önemsenmesi gereken bazı konular da bulunmaktadır. Isınma ve soğumaya zaman ayırmak, egzersiz sırasında ve sonrasında doğru nefes almak, bol su içmek bu konular arasındadır.

Contents

Sporun Yeni Başlayanlara Etkisi Nedir?

Sporun yeni başlayanlara etkisi bir güç temeli inşa etmek olarak açıklanabilmektedir. Söz konusu etki egzersiz türüne ve kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğinden dolayı bu sorunun net bir cevabı bulunmasa da, bu cevabın herkes için geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte sporun insan hayatında mutlaka yer alması gerektiği ve birçok olumlu etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: Koşu Bandı Kilo Verdirir Mi?

Vücut Spora Ne Zaman Alışır?

Vücudun spora alışma zamanı başladıktan 4-5 hafta sonrasıdır. Spora başladıktan sonraki 4-5 hafta, vücudun spora adapte olma süresi olarak bilinmektedir. Burada adaptasyon ile kast edilen; vücuttaki kas kütlelerinin uyanması, akciğerlerin ve cildin egzersize uyum sağlaması, kasların spor ezberi kazanması gibi durumlardır.

Spora Başladıktan Ne Kadar Sonra Vücut Şekillenir?

hic spor yapmamis insan

Spor ile vücudun şekillenmeye başlama süresi dört haftadır. 4. Hafta, 3 haftalık egzersizin sonuç verdiği ve vücuttaki kasların belirginleşmeye başladığı zaman olarak ifade edilmektedir. Elbette bu cevap ortalama bir cevaptır ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Dördüncü hafta kasların belli olmasının yanında, kondisyon ve dayanıklılığın da belirgin bir şekilde arttığı haftadır.

Söz konusu hafta yeni bir egzersiz programının ve yeni bir beslenme düzeninin oluşturulması için ideal haftadır. Bu haftadan sonra bazal metabolizmada da fark edilecek bir hızlanma meydana gelmektedir ve bunun sonucunda da kilo vermek daha kolay ve daha hızlı olabilmektedir. Bunun yanında kaslar daha fazla besine ihtiyaç duyduğundan dolayı iştahta artış da görülmektedir.

Sıfırdan evde spora başlamak her zaman kolay olmasa da bu dört haftanın sonunda istenen sonuçlar elde edilmekte ve motivasyon artmaktadır. İlk hafta her zaman en zorudur ve vazgeçme fikri her an gündeme gelebilmektedir. Ancak vazgeçmeyip devam edildiğinde dört hafta gibi kısa bir sürede vücut şekillenmeye başlamaktadır.

Spor Yapmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyız?

Spor yapmaya başlamadan önce yapılması gerekenler esneme ile ısınmak, yeterince sıvı almak ve mideyi yormayacak besinler tüketmektir. Buna ek olarak doktor onayı almak ve bir spor programı hazırlamak da öncesinde yapılması gerekenler arasında bulunmaktadır. Hazırlanan programın ağır bir program olmamasına dikkat edilmelidir.

Spora Yeni Başlayan Biri Nasıl Beslenmeli?

Spora yeni başlayan birinin beslenme şekli spordan 3 saat öncesinde bir ana öğün, 1 saat öncesinde bir ara öğün ve sonrasında bol karbonhidrat olmalıdır. Öncesindeki ana öğün et grubu, ekmek grubu ve az yağlı salata içermelidir. Ara öğünde ise taze meyve ya da yoğurt tüketilmesi uygun görülmektedir.

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Saat Spor Yapmalı?

Kilo vermek için spor, günde en az 15-20 dakika aralıksız yapılmalıdır. İdeal kilo verme, yağ yakma şeklinde olandır ve uzmanlar göre yağ yakmak için günlük gereken süre de 15-20 dakikadır. Bununla birlikte yağ yakmak için her gün düşük veya orta yoğunlukta 45 dakikalık yürüyüş ideal egzersiz olarak bilinmektedir.

İlgili İçerik: Eliptik Bisikletle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?