Tahılların doğada mevcut olan doğal formuna tam taneli tahıl denir.  Kepek, endosperm ve embriyo yani rüşeym olmak üzere üç tabakadan oluşur.

Tahıllar saflaştırıldığında  besin değerleri azalır ve içeriğindeki pek çok koruyucu ve besleyici bileşenler kaybolur.

Tahılın kabuk  bölgesi (kepek); tahıl posası, fitokimyasallar, B vitaminleri, mineraller ve antioksidanlar yönünden zengin bir kaynaktır.

Tahılın en büyük bölümü endospermden (orta tabaka) oluşur. Bu katman karbonhidrat, protein ve bazı vitaminlerin bulunduğu yer olup vücudumuza enerji sağlayan temel kısımdır.

İç tabaka (rüşeym) ise  tahılın özünü oluşturur. B ve E   vitaminleri, eser mineraller, doymamış yağlar (omega 3 ve 6), fitokimyasallar ve antioksidanlar yönünden zengin bir katman olup tamamen bir sağlık kalkanıdır.

 Tam tahıllı besinlerin sağlık üzerine etkileri

Tam taneli tahıl ürünleri,  obezite, diyabet   ve başta kolon kanseri olmak özere pek çok kanser türünden   içerdiği antioksidanlar ve diyet lifi ile korur.  Araştırmalar, tam tahıl ürünlerinden zengin beslenmenin  karın bölgesi yağlarını azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.

İçerdiği  çözünebilir lifler sayesinde kolesterolü düşürür,  kalp damar sağlığını korur.

Tam tahıllı besinler, insülin duyarlılığını arttırır ve  böylelikle diyabet riskini de azaltır .

İçeriğindeki demir,  çinko ve B vitaminleri ile saçlarınızı korur ve unutkanlığı önler.

Kilo verme diyetlerinde tam tahıllı ekmek ve  besin tüketimi kaslarınızı koruyup   kiloların yağdan gitmesine yardımcı olur.

Tam tahıllı ekmek, beyaz ekmekten farklı olarak  çiğnemesi daha zor olup mide boşalmasını yavaşlatır  ve iştah hormolarını olumlu etkiler.

Günlük almamız gereken kalorinin %45-60 ‘ının sağlıklı karbonhidratlardan (tam tahıl, kuru yemişler, taze sebze ve meyveler ve  kuru baklagiller)  gelmesi gerekiyor.

Ekmek yemeden doymayan bir toplum olarak tam tahıllı ekmek  tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sağlıklı  bir yaşam dileklerimle.