İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir mi? İşte Cevabı

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir mi? İşte Cevabı

İçe dönük insanlar, çok fazla sosyalleşmeden sonra genellikle her şeyden soyutlanmaya ihtiyaç duyan benzersiz ırklardır. Kabul ettikleri etkileşim seviyeleri, dışa dönük bir insanınkinden büyük ölçüde farklıdır; ama bu onların büyük liderler olma konusunda daha az yetenekli oldukları anlamına gelmez.

Birçok kişi dışa dönük insanların liderlik için daha uygun olduğuna inanıyor olsa da, bu doğru değildir. Liderler her türden ve biçimden olabilir. Dışa dönük bireyler, işi iyi yapmak için doğal kişilik özelliklerinden yararlanabilirler. İşte daha iyi liderler olmak isteyen içe dönük kişiler için üç ipucu.

Güçlü yanlarınıza oynayın

Kariyerinizin herhangi bir aşamasında kim olduğunuzu gizlememeli veya değiştirmemelisiniz. Dışa dönük davranışları benimsemeye çalışmak yerine, hem hedeflerinizi hem de şirketinizi ilerletmek için içe dönük biri olarak güçlü yanlarınıza yönlenmelisiniz.

SurePeople’in stratejik ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Demetra Anagnostopoulos, “İçine kapanık bir liderin temel güçlü yanlarından biri, nadiren sert davranışlı veya uçuk biri olarak algılanacak olmasıdır” diyor. “Sonuç olarak, içe dönük liderler, fikirlerini sunma noktasında kazandıkları güvenle, istikrar ve açıklık yaratırlar.”

Bu şekilde olduğunuz için özür dilemek yerine, liderlik yolunuzu benimsemelisiniz.

”Bir liderin anahtarı, kendini ifade etmeyi sürdürmek ve içe dönük olmak için fırsatları ve uygun kanalları yaratmaktır.”

Şeffaf olun

Ekibinizin endişelerini dile getirmesini istemeniz gibi, nasıl çalışmayı tercih edeceğiniz ve bunun herkes için ne anlama geldiği konusunda da açık olmalısınız. Herkesin ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılayan bir yöntem kullanın.

“İşleme tarzınızı açıkça paylaşın ve bilgi sunarken sizin için ‘iyi’ nin neye benzediğini netleştirin” dedi Anagnostopoulos.

Kendinizi onların yerine koyun

Kariyerinizi ne zaman, niçin ve nasıl aktif bir şekilde harekete geçireceğiniz konusunda önemli bilgiler elde etmek için güçlü gözlem becerilerinizi kullanın.

Liderlerin yapabilecekleri en büyük hatalardan biri, ikinci bir düşünce olmaksızın “bilen” kişinin – belki de bir patron, yönetici veya akıl hocası – tavsiyesini körü körüne takip etmektir. Bu nedenle, içgüdüleri ile genellikle algılanandan daha fazla iletişim kurduklarını düşünürler. İçine dönük liderlerin, doğrudan raporlarının karanlıkta kalmasına rağmen aşırı iletişim kurduklarını hissetmeleri nadir değildir.

“Diğerleri umursamadığınızı veya bilmediğinizi düşünebilirler, çünkü içine dönük kişiler önce dinler ve anlarlar, sonra verileri topladıktan sonra bakış açılarını paylaşırlar”.

Dışa dönük insanlarda olduğu gibi içe dönük insanlarda da, diğerleriyle bağlantı ve iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bu şekilde, dengeyi bulmak ve daha iyi iletişim kurmak için bu ilişkileri kullanabilirsiniz.