fbpx

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir mi? İşte Cevabı

İçe dönük insanlar, çok fazla sosyalleşmeden sonra genellikle her şeyden soyutlanmaya ihtiyaç duyan benzersiz ırklardır. Kabul ettikleri etkileşim seviyeleri, dışa dönük bir insanınkinden büyük ölçüde farklıdır; ama bu onların büyük liderler olma konusunda daha az yetenekli oldukları anlamına gelmez.

Birçok kişi dışa dönük insanların liderlik için daha uygun olduğuna inanıyor olsa da, bu doğru değildir. Liderler her türden ve biçimden olabilir. Dışa dönük bireyler, işi iyi yapmak için doğal kişilik özelliklerinden yararlanabilirler. İşte daha iyi liderler olmak isteyen içe dönük kişiler için üç ipucu.

Güçlü yanlarınıza oynayın

Kariyerinizin herhangi bir aşamasında kim olduğunuzu gizlememeli veya değiştirmemelisiniz. Dışa dönük davranışları benimsemeye çalışmak yerine, hem hedeflerinizi hem de şirketinizi ilerletmek için içe dönük biri olarak güçlü yanlarınıza yönlenmelisiniz.

SurePeople’in stratejik ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Demetra Anagnostopoulos, “İçine kapanık bir liderin temel güçlü yanlarından biri, nadiren sert davranışlı veya uçuk biri olarak algılanacak olmasıdır” diyor. “Sonuç olarak, içe dönük liderler, fikirlerini sunma noktasında kazandıkları güvenle, istikrar ve açıklık yaratırlar.”

Bu şekilde olduğunuz için özür dilemek yerine, liderlik yolunuzu benimsemelisiniz.

”Bir liderin anahtarı, kendini ifade etmeyi sürdürmek ve içe dönük olmak için fırsatları ve uygun kanalları yaratmaktır.”

Şeffaf olun

Ekibinizin endişelerini dile getirmesini istemeniz gibi, nasıl çalışmayı tercih edeceğiniz ve bunun herkes için ne anlama geldiği konusunda da açık olmalısınız. Herkesin ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılayan bir yöntem kullanın.

“İşleme tarzınızı açıkça paylaşın ve bilgi sunarken sizin için ‘iyi’ nin neye benzediğini netleştirin” dedi Anagnostopoulos.

Kendinizi onların yerine koyun

Kariyerinizi ne zaman, niçin ve nasıl aktif bir şekilde harekete geçireceğiniz konusunda önemli bilgiler elde etmek için güçlü gözlem becerilerinizi kullanın.

Liderlerin yapabilecekleri en büyük hatalardan biri, ikinci bir düşünce olmaksızın “bilen” kişinin – belki de bir patron, yönetici veya akıl hocası – tavsiyesini körü körüne takip etmektir. Bu nedenle, içgüdüleri ile genellikle algılanandan daha fazla iletişim kurduklarını düşünürler. İçine dönük liderlerin, doğrudan raporlarının karanlıkta kalmasına rağmen aşırı iletişim kurduklarını hissetmeleri nadir değildir.

“Diğerleri umursamadığınızı veya bilmediğinizi düşünebilirler, çünkü içine dönük kişiler önce dinler ve anlarlar, sonra verileri topladıktan sonra bakış açılarını paylaşırlar”.

Dışa dönük insanlarda olduğu gibi içe dönük insanlarda da, diğerleriyle bağlantı ve iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bu şekilde, dengeyi bulmak ve daha iyi iletişim kurmak için bu ilişkileri kullanabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,539BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...