İflastan Dönen FedEx ’in Başarı Hikâyesi

fedexin basari hikayesi

FedEx ’in başarı hikayesi oldukça sansasyonel bir hikaye olarak karşımıza çıkmaktadır. 1944 yılında kurulan ve Amerika Birleşik Devletlerinin Mississipi eyaletinde Frederick Smith tarafından kurulmuştur. Özellikle erken yaşta babasını kaybetmesi ve kendisinin de kemik hastalığına yakalanmış olması çok zor zamanlar geçirdiğini göstermektedir. Bu duruma rağmen Yale üniversitesini kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir. Üniversite zamanlarında öğrencilerden ileride ne yapmak istediklerine dair bir öde istendiğinde Smith, Amerika’yı kapsayan bir dağıtım ağı kurma planının olduğunu söylemiştir.

Hatta bu sebepten dolayı ödevin ütopik olduğu düşünülerek kırık puan almıştır. Mezun olduktan sonra ise her şey değişecektir. 1970 yılında iş hayatına atılan Smith, hayalini yatırımcılara anlattı ve olumlu dönüşler almıştır. Sonuçta ise yatırım alarak hayalindeki dağıtım ağını kurmaya başlamıştır. ”Ben yapabilirim” düşüncesini insanlara aktararak büyük bir yatırımı eline alan Smith, zamanla çok büyük bir dağıtım ağının sahibi olmuştur.

Contents

FedEx Kargo Sahibi Kim?

FedEx kargo sahibi Frederick Smith olarak bilinen bir Amerikalı olarak bilinmektedir. Mississipi eyaletinde kurulan ve çok büyük bir dağıtım ağına sahip olan firmanın sahibi oldukça zor ve çetrefilli yollardan geçmiştir. Sıradan bir vatandaşın geldiği noktanın en büyük örneği olarak görülmektedir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz kırık notun da 100 üzerinden 50 olduğunu da söylememiz gerekmektedir.

FedEx Nasıl Bir Şirket?

fedex

FedEx, dünya çapında uluslararası bağlamda hava taşımacılığı yapan bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Kargo ve nakliye işleri ile uğraşmaktadırlar. Amerika Birleşik Devletleri için oldukça önemli ve hayati bir değere sahiptir. Ülkenin en büyük kargo firması olarak bilinmektedir. Aynı zamanda UPS firması ile birlikte tekel oluşturmuştur.

Son derece büyük ve etkili bir posta ağına sahiptir. Genellikle geceleri dahi dağıtım yapması ile oldukça farklılaşmaktadır. Bu özelliği firmanın ün yapmasına neden olmaktadır. 7/24 çalışma prensibinin vücut bulmuş hali olarak göze çarpmaktadır. Özellikle istatistiksel açısından da postanın kaybolma durumu oldukça düşüktür. Dünya üzerinde her yere servis hizmeti sunmaktadır.

FedEx Kaç Uçağı Var?

FedEx 669 uçak ile güncel durumda hizmet vermektedir. Ayrıca 75.000 aşkın araç ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu büyük yapı içerisinde 6.5 milyona yakın olarak günde paket taşımaktadır. 220 ülkeden fazla noktaya hizmet vermektedir.

fedex sahibi

FedEx Ne Zaman Kuruldu?

FedEx kuruluş hikâyesi oldukça derin ve güzel anlamlar barındıran bir yapıya sahiptir. 1970 yılında temeli atılan firma o zamandan günümüze kadar gelmektedir. Özellikle Amerika başta olmak üzere, Orta ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Avrupa gibi noktalara operasyon düzenlemektedir. Kuruluş hikayesinin bir üniversite hayaline dayanması ve kötü not ile başlayan bir hikayenin bulunması da olayı ekstra bir şekilde ilgi çekici hale getirmektedir.