Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 10.Hafta

Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

10.sunu gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – Satış çok zor oluyor neden?

Aslında çok zor değil ama Network Marketing öğrenilmesi gereken bir konu. Öğrendikçe ve tecrübe kazandıkça şu an zorlandığınız şeyler, zor gelmeyecektir. Nerede sorun yaşadığınızı bilmiyorum ama temelde doğru davet etmenin, satışta çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence tanıtımdan daha önemlidir. Doğru davet zihniyetinin nasıl olması gerektiğini anlatan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2 – Network bir ömür yapılır mı?

Çok uzun süre yapılabilir ve hatta kurduğunuz işi sizden sonra gelen aile bireylerine devredebilir, miras bırakabilirsiniz. Dünya’da 30-35 senedir network kuran insanlar tanıyorum. Neredeyse bir kişinin tüm iş yaşamı süresidir bu.

3 – Networke girdim ama inanlar dalga geçerler diye tanıtım yapamıyorum. Bunu nasıl aşarım?

Ben herkesin hemen evet diyeceğini düşünerek başlamıştım çünkü çok mantıklı olduğunu biliyordum.. Ama öyle olmadı. Ailemden en yakın arkadaşlarıma kadar herkes ya benimle dalga geçti yada boş işlerle uğraştığımı söylediler. Ama sonunda herkesi haksız çıkarmak da bu işin en keyifli ödüllerinden biri. Son günlen iyi güler.

4 – Bir sunum en az kaç dakika sürebilir? (ürün detayına girmezsek)

Ne kadar kısa sürerse o kadar iyi. Kimse ayrıntılarla boğulmak istemiyor. Bir iş iyiyse ve sende o konuya hakimsen 5-15 dakikada anlatabilmelisin.

5 – İnsanlara networku anlatıyorum ama işten korkuyorlar. Bu saçma korkunun nedeni sizce nedir?

İnsanların çekinmesinin bir nedeni, yasal ağ pazarlama şirketleri ve yasa dışı piramit şemalarını karıştırıyor olmaları. Kandırılacaklarını düşündükleri için hiç ilgilenmemeyi güvenli bulurlar. Bir başka nedeni de, başlangıçta bir ürün satın almak için baskı altında hissederler, bu korku yüzünden ürünü sunanlardan kaçınmayı tercih ederler.

6 – Hocam bana arkadaşım önerdi bu sayfayı, yeni başladım ve kafamda bir sürü soru var bunları cevaplamalıyım?

Şimdi kafandaki soruların hepsini tahmin edemiyorum ama bir kısmını tahmin ettik. En çok sorulan 50 soruya buradan ulaşabilirisin.

7 – Piramit sistem ile aradaki fark nedir?

Direk yazı ekledim. Piramit sistemi daha iyi anlamak için yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

8 – Mali durumda prospekler çok zorlanıyor?

Haklısınız insanların cebinde para yok, olsa da o parayı harcatmak zor Ama; Ama şunu unutmamak lazım. Network Marketing  zaten şuan bulunduğun yerden memnun olamayan, hayatında bir şeyleri değiştirmek isteyen, hayali olan ve bunun için bedel ödeyecek insanların işidir. Networkun neden iyi bir fikir olduğu ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

9 – Güzel paralar kazanmazken ekime işi yapması için insanları nasıl toplayacağım?

Size networku nasıl anlattılar bilmiyorum amam başlangıçta para kazanmamanız gayet normal ve çevrenizdeki insanlarda bunu biliyor zaten. Siz onlara kaliteli bir ürün ve ek kazanç fırsatı sunuyorsanız, başka vaadlerde bulunmanız gerekmiyor. hatta ben insanlara çekler, kazançlar göstererek toz pembe tablo sunmayı yanlış buluyorum.

10 – Tam olarak nedir yaptığınız iş ben yeni takip ediyorum da ?

Biz Network Marketing yapan ve kişisel gelişimle ilgilenen destek sağlayan bir platformuz.. “Hıı network marketing ne peki?” diyorsanız,  onun için de Türkiye’de yazılmış en geniş cevabı yazdık. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

11 – Kaliteli bir network marketing şirketi önerin?

Tarafsız bir platform olduğumuz için maalesef firma tavsiyesi veremiyoruz. Networkokulu.net‘te ki içerikleri okuyarak kendinize uygun bir firmayı seçebilirsiniz.

12 – Network Marketing gerçekten denemeye değer mi?

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffet’in çok güzel bir sözü var. “Bütün yumurtalarınızı aynı sepete koymayın.” Yani mutlaka B planınız olmalı. Network Marketing’de çok iyi bir B planı. Düşük sermayelerle ve çok az risklerle kurabileceğiniz bir ek iş. İstatistiklere bakacak olursak Network Marketing  dünyanın en hızlı büyüyen ve en çok sıfırdan milyoner çıkartan sektörüdür. Yani girişimcilik yapmak istiyorsanız başarı olasılığınızın en fazla olduğu sektördür.

13 – Merhaba her şey olacak mı nasıl başaracağız bilelim?

Tek bildiğim şey, disiplinli ve tutkulu çalışmadan bir cacık olmayacağı..

14 – Takibi en iyi şekilde nasıl yaparız?

Takip yaptığınız kişiye av gibi yaklaşmamak, empati yapmak ve illa “evet” duyma beklentisiyle masaya oturmamak gerekir.. Daha fazla ayrıntı için takip ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

15 – Cross ekiplerin izolasyonu nasıl sağlanır? Birbirlerini kötü etkiliyorlar?

Güzel soru.. Bunun bir anda yapmanız biraz zor ama zamanla kültür haline gelmesi gereken bir konu.. İnsanları birbirlerine pozitif şeylere anlatmak yerine genelde negatiflerini paylaşırlar ve dediğiniz gibi bu sorun yaratır. Üst levelin yanında yan yana gelebilirler (toplantı,sohbet veya ofis) ama üst level yokken herkes takımıyla zaman geçirmeli.. Bu kültürü oturtabilirsiniz..

16 – Takımıma insanları nasıl daha iyi çekerim?

Bu soruyu görünce aklıma Jim Rohn’un bir videodaki sözü geldi, “Başarı çekici bir insan olmanla, kendine çektiğin şeydi.Liderlik de eğer çekici insanlar yetiştirmek istiyorsanız, sizin de çekici olmanız gerekir. İşinizden daha çok kendi üzerinize çalışın.” İnsanlar, vizyonu olan ve bu vizyonda ciddi olduğunu düşündüğü kişileri takip ederler. Öncelikle hedefinizi netleştirin, nereye ulaşmak istediğinize karar verin. İkincisi, bu ticarette öğrenilemeyecek hiçbir yetenek yoktur. Yeteneklerinizi geliştirin. Son olarak, ara vermeden devam edin. Sürekli olun ve sıkı çalışın. Sizi takip edeceklerdir.

17 – Kapı kapı tanıtım ve davet mi daha etkilidir? Yoksa ev gruplarına sohbet havasında kısa sunumlar mı?

Kapı kapı gezenler kaldı mı hala? Network Marketing’de öyle bir yöntem uygulanmaz. Çünkü burada amaç son satıcıya satış organizasyonu kurmaktır. Grup toplantıları ve birebir tanıtımlar, her organizasyonun kültürüne bağlıdır. İkisi de etkilidir ama ben tercihen birebiri kullanıyorum.

18 – Kafamızı işimize tam olarak nasıl odaklayabiliriz?  Kız arkadaş, aile, okul, iş bölünüyorum?

Herkesin işini yanında başka sorumlulukları, arkadaşları, aileleri var aynı sizin gibi.. Başarılı ile başarısız insanları ayıran şey, öncelik belirlemeleri ve önceliklere göre yasamaları.. Bu yüzden herkese, her şeye aynı vakti ayıramazsınız. Öncelikleri belirlemek için özellikle “Ye o kurbağayı” kitabını tavsiye ederim.

19- İnsanlar Network Marketing işiyle uğraştığım için korkuyorlar, neden bu durum sizce?

İnsanların çekinmesinin bir nedeni,yasal ağ pazarlama şirketleri ve yasa dışı piramit şemalarını karıştırıyor olmaları. Kandırılacaklarını düşündükleri için hiç ilgilenmemeyi güvenli bulurlar. Bir başka nedeni de,başlangıçta bir ürün satın almak için baskı altında hissederler, bu korku yüzünden ürünü sunanlardan kaçınmayı tercih ederler.

20- Network’e yeni katılan biri para kazanabilir mi?

Network Marketing bir ürün dağıtım modelidir. Ve bir çok avantajı içinde barındıran bir iş fırsatıdır. Bu avantajlardan bir tanesi de, sisteme giren herkese eşit hak sağlamasıdır. Yani sisteme giren herkes gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde komisyonunu alır. Bazı kişiler vardır, 5 yıldır bu işin içindedir ama aylık 10 bin lira kazanırlar. Kimisi de ikinci senesinde aylık 100 binlere ulaşmıştır. Bu sonuç, işe önce veya sonra girmekle alakalı değil; çok ve akıllı çalışmakla alakalıdır.

Buna ek olarak Network Marketing win-win (kazan-kazan) bir ticarettir. Yani alt basamaklardaki kişiler takım kurmadan (para kazanmadan) üstteki kişiler para kazanamazlar. Bu yüzden daha tecrübeli olan eski kişiler, yeni girenlere para kazanmaları konusunda yardım ederler.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>