Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 11.Hafta

11. hafta network hakkında tüm sorular

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

11.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – İki firmayla çalışılabilir mi bu işte?

Yasal olarak bir engel yok ama bazı firmaların temsilci sözleşmelerinde bunu yasaklayan maddeler mevcut. Çalıştığınız firma, başka bir kaydınız olduğunu tespit etmesi halinde sanal ofisinizi(hesabınızı) askıya alabilir.

2 – Network un hala ne işe yaradığını anlamadım internete bakıyorum istediğim cevap yok?

Network Marketing nedir? Ne işe yarar? Bunları öğrenmek için buradaki linke tıklamanız yeterli.

3 – 8 temel tuğladan baz alarak davet konusunda bana taktik verir misiniz?

* Davette bilgi vermeyin. Ne kadar bilgi verirseniz, o kadar soru gelir çünkü.. Amacınız sadece davet etmek olmalı, her şeyi anlatmak değil.. Davet ile ilgili daha çok ipucu için buradan yazımıza gidebilirsiniz. 

4 – Finans üzerine Robert Kiyosaki hariç kitap önerir misiniz?

Kitap tavsiyeleri için networkokulu.net kitap ve film kategorisine göz atın. 2 tane liste yayınladık.. devamı da gelecek. Listelerimizden birini ekledik. Kitap tavsiyeleri için buraya tıklayarak gidebilirsiniz. 

 5 – Herkesin bende gördüğü bir ışık var sizce nasıl açığa çıkarabilirim bunu?

Potansiyelinizi ortaya çıkarmak için 2 şeye ihtiyacınız var.. 1.si Kendinizi zorlayacak güçlü bir nedene.. 2.si Pozitif özelliklerinizi geliştirmeye.. İnsanların sizden gördüğü veya sizin iyi olduğunuzu düşündüğünüz özelliklerinizi kağıda yazın ve o özellikleri geliştirmeye çalışın..

6 – 2 şirket arasında kaldım, nasıl bir bakış açısıyla seçim yapmalıyım?

Burada sistemlerinden veya kazançtan daha önemlisi, çıkmak istediğiniz merdiveni doğru duvara yaslamak.. O yüzden güçlü bir alt yapısının, yasallığının şüphesiz olması çok daha önemlidir. Şirket seçmek ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

7 – İstatistiklerde kadın sayısı fazla görünüyor. yani Network Marketing kadınlara daha mı uygun bir iş?

Günümüzde, dünyada bu sektördeki kadınların oranı %75, erkeklerinki de %25’dir. Doğrudan satış, çok rahatlıkla part-time olarak da yapılabilen bir iştir. Bu özellik de genel olarak kadınlara çok cazip gelmektedir. Yoksa bir mikro girişimcilik modeli olan doğrudan satışın şu veya bu cinsiyete daha uygun olduğunu söyleyemeyiz..

8 –  Çok fazla hayır duydum. Yeni kişilere gitmeye korkuyorum. Sizce napmalıyım?

“Çok fazla” kriteri neye göre? 100? 1000? Korku, gerçeğe dayalı olmayan tamamen zihnimizde oluşturduğumuz bir ilüzyondur.. Eğer 100 hayır daha duymaya, hedeflerine ulaşacağın garanti edilmiş olsaydı, ne yapardın? Korkuyla ilgili güzel bir yazımız var. Okumadan geçme.. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

9 – Hangi şirketi önerirsiniz?

Network Okulu, tarafsız bir platform olduğu için şirket ismi vermiyoruz. Bizim için önemli olan sadece insanların mağdur olmaması.. O yüzden yasal zemine oturmuş, “kolay” parayı değil de çalışarak kazanma fırsatı sunan kaliteli ürünler geliştiren, vur- kaççı olmayan şirketleri tavsiye ediyoruz..

10 – İnsanları nasıl hızlı ikna edebiliriz?

Hızlı ikna. Eğer yolunu bulursanız, biz de merak ediyoruz, bizimle de paylaşın..

11 – Network marketing kısa yoldan çok para kazanma işi midir?

Doğrudan satış, kişilere önceki eğitim düzeyleri iş deneyimleri birikimleri ne olursa olsun maddi riskler almaksızın büyük  kazançlara ulaşma fırsatı verir. Ekonomik tanımlamayla, bir mikro girişimcilik modelidir. Fakat büyük gelirlere kısa sürede ulaşabileceği beklentisi doğru değildir. her işte olduğu gibi burada da yüksek kazançlar emek,  özveri ve zaman gerektirir.

12 – En kaliteli hedef nasıl hazırlanır? Ve hedef nasıl olmalıdır? Teşekkürler.

Network marketing’ de planınız rast gele değiş SMART olması gerekir. SMART nasıl olmalı, hedeflerinizi nasıl belirlersiniz hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

13 – Kendi işime bir türlü adapte olamıyorum ve negatif cevaplara çok takılıyorum nasıl yapabilirim?

Kişisel Gelişim Uzmanı ve yazar Mark Fisher bir kitabında” Birçok insan bir işte başarılı olmak için gereken tüm özelliklere ve araçlara sahip olsa bile o ana kadar etkisinde kaldığı çevrenin negatif etkisinden dolayı başarısız olmaktadır.  çevresinden aldığı Negatifleri o kadar kendini kaptırmıştır ki bu artık onun inancı haline gelmiştir.” diye belirtmiştir.

Hayır duymak bu işin doğasıdır. Bunu kişisel algılamamayın öğrenin. Her şeyi duymak ile ilgili hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.

14 – Network marketing bir tür saadet zinciri midir?

Bu iki kavram bir bakışta benzer gibi görünseler de aslında birbirlerinden çok farklıdır.  Saadet zincirlerinde sisteme katılanların kazancı, yeni gelen insanların yatıracakları giriş ücretlerine dayalıdır.  Yani ortada bir ticaret yoktur, “ insan başına para kazanma” vardır. Network Marketing modelinde ise kazancı kaynağı mal ve hizmet satışılarıdır..  Network Marketing de eğer ticaret olmasa, hiç kimsenin bir kazancı da olmaz. Saadet zinciri nedir? Merak ediyorsanız, ayrıntı için buraya tıklayabilirsiniz.

15 – Bu işte başarının sırrı nedir. 2  seneden fazla oldu halen aynı yede sayıyor gibiyim?

Size Matrix’ te Morpheus’un Neo’ya Sordu kırmızı hap mı Mavi hap mı sorusunu yöneltmek ve başarının bu kadar basit olduğunu söylemek isterdim,  ama maalesef bu kadar basit değil. Öncelikle başarı tanımı için başarılı insanların hayatını incelersek, başarının tamamen bir “tutum” meselesi olduğunu çok net bir şekilde anlarız.  Bu bakış açısı her sektörde başarı kovalayan herkes için geçerlidir. Network Marketing için konuşursak unutmayın hiç kimse bir ürün aldı diye zengin olmaz işin işleyişinde yapılması gereken;  davet, tanıtım, takip, eğitim gibi konularda becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Net bir hedefiniz olmalı ve günlük olarak hedefiniz için adım atmalısınız. Kendinizi geliştirmeye kovalamalısınız. Ve en önemlisi de bunları her gün yapmalısınız.  Süreklilik bu ticaretin can alıcı noktasıdır.

16 – Etki çevremde olmayan kişileri bu işe nasıl kazandırabilirim?

Eğer yeni tanıştıysanız, sabırlı olun,dinleyin,  Ortak noktalarınızı ortaya çıkarın ve ilişkinizi arttırın.. İnsanlara av gibi yaklaşırsanız, sizi avcı gibi göreceklerdir. “Yeni tanıştığınız birini almak için 3 kural” yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

17 – Çok boşladım Network Marketing işini içimde yapmak gelmiyor ama sözlerim aklıma geliyor ne yapmalıyım?

Bazen zor zamanlar yaşamak oldukça doğaldır. Ama şunu hatırlatmak isterim, acı geçicidir ama vazgeçmek ömür boyu sürer.. Bu yüzden insanlar söylediklerinizi hatırlayın.. Geleceğinizi kimse yaşamayacak sizin yerinize..  Zor zamanlar için en güçlü motivasyon kaynağınız nedir? Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

18 – Bir şehirde en baştan ekip kurmak zordur,  böyle bir durumda izleyeceğimiz yol ve önceliğimiz ne?

Yeni bir network kurmak, momentum olmadığı için, bir takım içinde kurmaktan daha zor görünse de, daha iyi olduğu yönleri vardır. O yönlerden bir tanesi bir takımın olmazsa olmazı “kültür”ün ilk kopyalanacak kişi olmaktır.  Yani sizi kopyalanacak lardır. Bu sebeple doğru anlayışı en baştan “göstererek” takımın kültürünü düzgün başlatabilirsiniz. Dikkat etmenizi önereceğim şey 60- 90 gün kuralına göz atmanız okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

19 – Network Marketing de her hangi bir risk var mı yani para konusunda herhangi bir iflas veya sahtekarlık olabilir mi?

Maalesef evet her sektörde olduğu gibi network marketing sektöründe de çeşitli dolandırıcılıklar oluyor.. Bu yüzden bu ticareti iyi anlamak,  çalışacağınız firmayı iyi tanımak ve beklentileri doğru ayarlamak çok önemlidir.. Network marketing dolandırıclığı yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

20 – Network marketing işimi sosyal medya da daha etkili nasıl yapabilirim?

Sosyal medyada etkili olmak için dikkat etmeniz gereken konular için bir yazıyı paylaştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>