Network Marketing’de Uygun Davet Zihniyeti

Bu alanda başarılı olan networkerler bireysel ilişkiler ve arkadaşlıklar kurarlar.

Ürün veya fırsatınız hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için potansiyel müşterileri davet etmek, bir networker olarak geliştirmeniz gereken en kritik becerilerden biridir. Bu beceriyi Network Marketing’e açılan kapı olarak düşünebilirsiniz, çünkü eğer kimseyi bir göz atmaya ikna edemiyorsanız, bu meslekte geleceğiniz çok iyi görünmüyor.

Ancak, davet konusuna doğru zihniyetle yaklaşmanız gerekir, yoksa teklifinizi paylaşma fırsatınız bile olmadan potansiyel müşterilerinizi kovalamanın riskini üstlenirsiniz.

Sorunlu “Davet”

Çoğu insanın davetiyeyle karşılaştığı problem, fırsatlarını ortaya koyarken kendilerini kötü ya da garip hissetmeleridir. Çünkü çoğu insan fırsatı ortaya koyarken, karşısındaki insanı takip ediyormuş gibi hissediyorlar ve onlarda de muhtemelen yaklaşımlarından etkileniyor ve kendilerini koruma altına almaları gerektiğini hissediyorlar. Ve çok geçmeden, kaçınılması gereken kişi olarak tanınabilirsiniz.

Herkes şöyle: “Ah, onunla konuşma. Sizi küçük partilere kaydolmaya ikna etmeye çalışacaktır.” Ayrıca davet yapmadan önce yaptığımız işten, paylaştığımız işin bir fırsat olduğundan, kendi  hayatımız da dahil karşımızdaki insanın hayatının değişeceğinden emin değilsek, zaten zayıf bir davet yapmış olacağız. Bu da karşımızdaki kişiye mutlaka yansıyacaktır.

Fakat canınızı sıkmaya gerek yok, yalnız değilsiniz, herkes ilk zamanlarında bu problemle karşılaşır. Bu durum avcı gibi yaklaşmaktır. Karşımızdakiyle olan kişisel ilişkilere önem vermez ve sadece müşteri potansiyeline odaklanıyoruz. Bu durumda “İnsanlar benden kaçmaya başladı.” diyen kişilerden olmamız muhtemeldir. Davet yapmak ve tanıtım yapmak eğlenceli gelmez ve kendinizi başarısız görmeye başlarız.

Davet sanatında uzmanlaşmanız gerekmektedir. Çünkü networkte başka bir iş yapmıyoruz ki. Networkün temel aktiviteleri davet, tanıtım, takip, eğitim ve toplantılardır.

Profesyonel “Davet”

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Bu alanda başarılı olan networkerler bireysel ilişkiler ve arkadaşlıklar kurarlar. Karşılarındaki hemen işe almaya çalışmıyor, onun yerine ilişkiler büyüten bir çiftçi gibi davranıyorlar. Asıl amaçları, potansiyel takım arkadaşlarını hemen işe almak değil, işinin sunduğu fırsat ve imkanları anlamaları için onları eğitmek ve sonra bu insanlara fırsatı değerlendirmeyi isteyip istemediklerine kendilerinin karar vermesine izin vermektir.

Ayrıca insanların hangi gelir grubunda olursa olsun ek gelire ihtiyacı olduğunu, karşımızdaki kişinin de standartlarını arttırmak istediğini, sistemli bir gelir sahibi olmak istediğini, kaldıraç sahibi olmak istediğini unutmamalıyız. Network Marketing’in tüm bu konulara cevap veren, herkesin rahatça yapabileceği bir iş olduğunu unutmazsak davet yaparken daha rahat oluruz.

Kendinizi potansiyel iş ortaklarınızın yerine koyun ve “nasıl daha etkileyici olurum” diye kendinizi sorgulamaya başlayın. Aynanın karşısına geçerek, kendi kendinize konuşarak alıştırma yapabilirsiniz. Bu küçümsense de çok etkili bir yoldur. Ayrıca başarılı networkerlerin nasıl başardıklarını anlamak için işin uzmanlarıyla birlikte çalışın. Liderinize danışın, çünkü yardım istemek networkte sahip olabileceğiniz en önemli şeydir. Yaptığımız, bildiğimizi sandığımız şeyler doğru olmayabilir. Bunun için danışabileceğimiz birileri var.

İlişkiden iş ortaklığına

Potansiyel ortaklarınızla arkadaşlıklar kurun. Ne yapıyor? Nerde yaşıyor? Ne seviyor?… Kısacası karşınızdakini önce tanıyın. Onlara önem verdiğinizi ve onlarla ilgilendiğinizi hissetsinler. Henüz yeni tanışmış olsanız dahi hemen arkadaşlık bağları kurun. Sonra onlarla duygu, düşünce ve en önemlisi bir bağ paylaşan biri olarak davetinizi yapın.

Eğer bu duruşu sergilerseniz, davet yaparken daha az gergin olursunuz ve bu sürece yavaşça alışırsınız. Daha doğal ve kolay olmasının bir artısı olarak daha hızlı ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

***

Siz de “Davet” konusundaki tecrübelerinizi bizimle, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.