Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 12.Hafta

Network MArketing hakkında merak edilen tüm sorular burada.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

12.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Önce sunuma rağmen neden kayıt yapılmıyor?

Muhtemelen daha yenisiniz bu ticarette. Sunum sayısı ve devamlılığı tecrübe kazanmanız için çok önemli ama, ürününüze ne kadar inandığınız, kazanç planına ne kadar inandığınız ve bunları karşı tarafa aktarabilmek için yeteneklerinizi geliştirmeniz de çok önemli.. Yeni girişimciler için 11 adım yazısını ekledim, okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 ) Görüşecek birilerini bulamıyorum, bu problemi nasıl halledebilirim?

Belki de bakış açınızı değiştirmelisiniz.. Aslında network marketingte bunun için birçok eğitim var ( yeni  kişilerle tanışmak, sosyalleşmek üzerine) Ama ben bunun başlangıçta gerekli olduğunu düşünmüyorum çünkü eğer hayatınızı yatak altında saklanarak geçirmediyseniz, en asosyal kişinin etrafında 200 – 500 kişi vardır.(okul, iş, mahalle, akraba çevresi) Başarılı  olmanız için yeterince fazla bu sayı..

3 ) 1 yıldan fazla oldu bu işteyim şuan kazanç sağlayamıyorum vazgeçeyim mi? Devam mı edeyim?

Bir konuyu açıklamalıyım, Ürün alma tarihi ile karar verme tarihi farklıdır. 1 yıl önce başlamış olabilirsiniz ama bu bir yılda ne yaptığınızı bilmiyorum açıkçası.. Bazı kişiler hiç kazanmazken bazı kişiler bir yılda servet kazanabiliyor. Burada süreden daha önemlisi kaliteli zamandır. Şunu da ekleyeyim, ilk yıl kazanmamış olmanız, hedeflerinizden vazgeçmeniz için neden sayılmaz. Belki bu yıl daha farklı olur değil mi? Bakış açınızı güçlendirmek için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4 ) Şirketler hakkında yorum yapıyor musunuz?

Network Okulu, tarafsız bir platform olduğu için şirketler hakkında yorum yapmıyoruz. Networkokulu.net’te merak ettiğiniz şirketin adını yazarak bilgi edinebilirsiniz.

5 ) Her şey iyi güzel iş satış kapmaya gelince tıkanıyor sistem bu konuda önerileriniz nedir?

O zaman her şey iyi güzel değil demek ki 🙂 Satış kapamak için en önemli süreç takip sürecidir.  Doğru takibi öğrenmek biraz zaman alacaktır. Takip ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

6 ) Yeni müşteri edinmek için yeni kişilerle konuşmaya veya ofisime davet etmeye utanıyorum?

Utanmanız gayet normal eğer hayatınızda ilk defa satış ve pazarlama ile ilgileniyorsanız.. Ama bunu aşacaksınız üzerine gittikçe, merak etmeyin.. Sunduğunuz ürünün veya kazanç planının çağıracağınız kişilere faydaları üzerine düşünün. Eminim utanılacak bir ürün değildir.

7 ) İsim listesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayal listesinden sonraki en önemli şey olduğunu düşünüyorum. İsim listesi için yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

8 ) İnsanlarla nasıl tanışabilirim? Prospect yapmak için ne önerirsiniz?

İnsanlarla tanışmaktan çok korkuyoruz ama bu kadar korkulacak bir konu değil aslında..  Bir merhaba demek tanışmak için yeterlidir. Soru şu; Tanışır tanışmaz potansiyel müşteri olarak görüyoruz insanları ve saçmalıyoruz.. Böyle yaklaşmak yerine önce ilişki kurmalısınız. İlişki kurmak içinde sabır, dinleme yeteneği ve ortak payda gerekir.  “Yeni tanıştığınız birini almak için 3 kural”yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

9 ) İnancım azalıyor insanlar benim yada bizim gibi düşünmüyor?

Dostum senin inancın azsa, neden işini veya ürününü sunduğun insanlar inansın ki? Bak bu yazıyı bir oku.

10 ) İyi bir networkcü nasıl olunur?

“İyi” den kastın ne olduğuna göre değişir. Çok kazanmak mı? Çok iyi aktivite yapan mı? Ahlaklı çalışan mı? Çok sevilen mi?

İyi bir networker, bizi takip etmeli…:)

11 ) Takipte en önemli şey nedir?

Hep söylediğim şey,

Av gibi yaklaşmamak + empati yapmak.

12 ) Telemarketing uygularsak işimize, hızımızı arttırmak için nasıl bir yol sizce?

Kötü bir yol.  Network kurmak, ilişki ve güven ister.

13 ) Ben bir referans aldım diyelim bu ekibimdeki herkese mi para kazandırıyorum yoksa sadece kendim mi kazanıyorum?

Kimden tanıtım aldıysanız, tekrardan tanıtım alın lütfen.

14 ) Sponsor olarak vazgeçmiş veya vazgeçmek isteyenleri nasıl ikna edebiliriz?

Güzel soru.. Bence”vazgeçmiş”birini ikna etmek yerine, o kişi o karara gelene kadar neler yapıldı bunu düşünmek gerekir. Çünkü kimse bir anda vazgeçmiyor. “Kör ölür badem gözlü olur.” diye bir söz var.  Ölmeden önce o gözlerin kıymetini bilelim lider olarak..

15 ) Ürün odaklı bir şirket mi sistem ve kişisel eğitim odaklı bir şirket mi tavsiye edersiniz?

Hem kaliteli ürünleri olan + ARGE’ye yatırım yapan hem de alt yapısı güçlü + eğitim departmanı olan bir şirket. İlla birini tercih etmek zorunda değilsiniz.

16 ) Kopyalamada ki en önemli şey nedir? Kopyalamada problem yaşıyorum?

Kopyalama,  sistemin temel amacıdır. Kopyalama için iki şeyi düşünmelisin. 1.Yaptıkların basit mi? (Herkes yapabilir mi?) 2. Yaptıkların kopyalanabilir mi? Şunu da eklemeliyim. Söylediklerimiz değil yaptıklarımız kopyalanır.  Sen konuşursan onlar da konuşmayı (yapmamayı) kopyalar. Sen yaparak örnek olursan ve yukarıdaki yazdıklarıma dikkat edersen, kopyalama otomatik olacaktır.

17 ) Sunumuma piramit saadet zinciri yasadışılık imajıyla sunumum dinlenmiyor bana o lazım napayım?

Yanlış davet yapıyor olabilirsiniz.Yanlış kişilere davet yapıyor olabilirsiniz.

18 ) Networka yeni başladım insanlarla nasıl iletişim kuracağımı bilmiyorum, nereden ve nasıl başlamalıyım?

Hele bi “Network Marketing Nedir?” yazımızı oku. Yazı diyip geçme baya bir uzun, onu okurken bazı cevapları alacaksın.. 

19 ) Şirketin ürünlerinin illaki mucizevi ürünler olmasına gerek var mı?

Valla 10 yılı geride bıraktım bu sektörde ilk defa böyle bir şey duydum. Uluslararası firmalardan saklama kabı satan var, şampuan satan var, ruj satan var, örnekler arttırılabilir.. Ne kadar mucizevi olabilir ki ..

20 ) Çok kazandıran kazanç planı, iyi kazanç planı demek midir?

Bir kazanç planı elbette doğrudan satışçılara iyi bir kazanç sağlamalıdır, buna hiç kuşku yok. Ama sadece bu özelliğine bakarak bir plana “iyidir” diyemeyiz. Adaletli olması, şirketin diğer stratejileriyle uyumlu olması, uzun vadeli ekip büyümesini desteklemesi gibi bir çok özelliği de içermelidir.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>