İş Yerinde Yenilikçi Ve Yaratıcı Olmak

Yalnız çalışırsanız, yaratıcılık ve yenilikçiliği engellersiniz, bu nedenle fikirlerini zıplatacak birisine sahip olun.

Yaratıcılığın bir hediye olduğuna dair yaygın bir yanılgı vardır. Yaratıcılık doğuştan sahip olduğunuz ya da çabalayarak edindiğiniz bir özelliktir. Yaratıcılık, üzerinde çalışmanız gereken bir şeydir. Eğitmen gereken bir kas gibi. Zaman zaman iş hayatında da yaratıcılık konusunda tükenmiş hissedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanmanız gerekirken geri durmayı tercih edebilirsiniz. Peki bu durumlarda ne yapmanız gerekir?

Steve Jobs ve Elon Musks’un bu kadar tutarlı şekilde inovasyon yapmasına izin veren şey nedir?

Yaratıcılık, şeyleri farklı açılardan görmeye çalışmakla ilgilidir; yeni bir bakış açısı bulmaya çalışmakla ilgilidir. Bir soruna yeni bir ışıkla bakmaya çalışmak için empoze ettiğimiz zihinsel kısıtlamaların dışına çıkmaya çalışmakla ilgili.

Yaratıcı olmak, farkında olmadan hangi sınırlamalara uyduğumuzu anlamaya çalışıyor ve ardından bunlardan kurtuluyor. Kendinizi bir şeyler yapmanıza, deneyimlemeye ya da bilmediğiniz şekillerde düşünmenize izin veriyor.

Her şeyden önce, rutin, akılsızlık ve ilgisizlik, yaratıcı sürecin ölümcül düşmanları ile mücadele etmeniz gerekir.

İşyerinde Yenilikçi ve Yaratıcı Olmanın 13 Yolu

Dışarıya Çıkın

Huzursuz ve iş yapamayacak halde hissediyorsanız, düzeltmenin en basit ve en güçlü yollarından biri ofisten çıkıp yürüyüşe çıkmaktır. Beyniniz rutin ve tekrarlı bir sıkıntıya sıkışırsa, sadece bazı tanıdık olmayan manzaraları görmek kendi kendini empoze etmiş zihinsel hapishanenizden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bunu yaptığınızda, telefonunuzu kapattığınızdan ve rahatlamak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Yürüyüşünüzü ekranınıza bakarak geçirirseniz, ofiste de kalabilirsiniz – fikir zihninizde dolaşmanıza izin vermektir. Ofise geri döndüğünde, yaratıcı bir şekilde canlandığını hissedeceksin.

Çalışmanız izin verirse bunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz – ama yeni bir rutine dönüştürmeyin. Yürüyüşlerinizi değiştirdiğinizden, dikkat ettiğinizden ve gördüğünüz şeyleri not aldığınızdan emin olun. Bunun yaratıcılığınızı ateşlemeye nasıl yardımcı olabileceğini hemen anlayacaksınız.

“Ölü Zamanı”nı Anlamsız Telefon Kullanımı ile Doldurma

“Ölü zaman”, bir trende olduğunuzda ve ya yalnız öğle yemeğindeyken olduğu anlardır. Zihniniz aktif değil ve sadece zamanın geçmesini bekliyorsunuz. Günümüzde, birçok insan bu gibi anlarda akıllı telefonlarına ulaşmak için bir refleks geliştirmiştir.

Bazı insanlar elektronik olarak e-postaları veya mesajları kontrol eder, bazıları Twitter ya da Facebook da zaman harcar ve diğerleri zaman kazanmak için akılsız bir oyun oynarlar.

Ancak, günün her dakikasını beyninize bilgi beslemek için harcıyorsanız – genellikle işe yaramaz bilgiler – beyninizin düşünceleri yeniden düzenleyebileceği ve yeni fikirler üretebileceği anları dışlıyorsunuz.

Yaratıcı ve yenilikçi olmak için zihninizi kesin olarak vermeniz gerekir . Telefonunuzdaki haberleri okuyarak veya sanal bir bahçeden şalgam kazarak ölü zamanı doldurursanız, beyninizin en yaratıcı anlarını beyaz gürültü ile etkili bir şekilde dolduruyorsunuz.

Güne Yaratıcılık ile Başlayın

Alarm sabah çalarken, yataktan kalkmadan önce telefonumuza ulaşırız. Çoğumuz için, telefonumuz muhtemelen bizim alarmımızdır. Bunu bilmeden önce, bildirimlerimizi kontrol ediyoruz ve aklımız, hiper bağlı yaşamımızın yıpranmış oluğuna zaten sabitlenmiş durumda.

Bunun yerine ilk uyandığınızda uyarıcı olarak neden beyninize farklı bir şey vererek güne başlamıyorsunuz? Telefonunuzu günün ilk saatlerinde kapalı bırakın ve beyninize yapacak başka bir şey verin.

Müzik dinleyin, kitap okuyun, meditasyon yapın , yoga yapın , eşsiz bir şeyler yapın veya aklınıza gelebilecek başka bir şey yapın. Sabah ilk işinizi solumak ve genişletmek için aklınıza bir yer verin – ve daha sonra günün ne kadar daha yaratıcı olacağınızı görün.

“Yaratıcı Zamanı” Bir Kenara Ayırın

İşe başlamak ve aynı eski şeyi aynı eski yerde yapmak, yaratıcılığa ölümcül bir zehirdir. Beyninizi aynı şeyleri aynı şekilde düşünmek için eğitiyorsunuz ve günlük öğütme diskleri orijinal düşünceler için gereken alanı dolduruyor.

Bunun bir cevabı ofis dışında “yaratıcı zamanı” bir kenara bırakmaktır. Haftada bir veya iki kez 45 dakika boyunca bir kafede oturmak ve sadece düşünmek için kendinize izin verin.

Amaç, zihninizin rahatlamasını ve basitçe dolaşmasını sağlamaktır. Muhtemelen bazı şaşırtıcı yeni görüşler veya fikirler ortaya çıkacaktır.

İlham Verin

Bir yürüyüşe çıkamıyorsanız, bir kafede yansıtıcı zaman geçirseniz veya ofis mobilyalarınızı yeniden düzenleseniz bile, aklınızı ayak uçlarında tutmaya yardımcı olacak ilham verici bir malzeme ile kendinizi kuşatmaya devam edebilirsiniz.

Her zaman yeni ve teşvik edici malzeme arayışında olun ve çalışma alanınızı bulduklarınızla süsleyin. Gazete başlıkları, çekici alıntılar, nesneler, fotoğraflar veya başka herhangi bir şey olabilir – bu size kalmış.

Her şeyi de değiştirmeye devam ettiğinizden emin olun – alanınızı taze tutacaktır ve bu da zihninizi taze tutacaktır. Hepsinden önemlisi, ortamınızın donuk ve sıkıcı olmasına izin vermeyin, aksi halde zihniniz durgunlaşır.

Eşleşecek Çalışma Arkadaşları Edinin

Yalnız çalışırsanız, yaratıcılık ve yenilikçiliği engellersiniz, bu nedenle fikirlerini zıplatacak birisine sahip olun.

İş durumunuza bağlı olarak, bu farklı biçimlerde olabilir. Bir fikir, iş ortağınız ya da başka bir ortak çalışanla özel beyin fırtınası oturumları düzenlemek olabilir.

Daha özgün bir fikir daha ofisteki insanları “yaratıcılık arkadaşları” olarak belirli bir süre eşleştirmek olabilir .. Belirlenen bir süre boyunca, belki bir ay boyunca, her ikisinin fikirlerini paylaşması, beyin fırtınası, sohbet etmesi, tartışması ve genellikle yeni fikirler bulması için bir süre ayırabilirsiniz.

Ayrılan süre dolduktan sonra, şeyleri taze tutmak ve daha fazla yaratıcılık oluşturmak için çiftleri döndürün. Bu şekilde, farklı uzmanlığa sahip ve ekip oluşturmaya bakış açısına sahip insanlara sahip olabilirsiniz; yeni fikirler hızla akmaya başlayacaktır. Ayrıca farklı araştırmalar yapabilir, takım ruhunu anlatan filmler izleyebilirsiniz. Bu tür aktiviteler aynı zamanda takımınızın bir bütün olmasını sağlayacaktır.

Bunu kendi çalışma durumunuzda nasıl organize edeceğiniz size kalmış – yaratıcı olun!

Masanızı Taşıyın

Bu konu yürüyüşe çıkmaya benzer şekilde çalışır. Her zaman aynı masada aynı yerde oturuyorsanız ve aynı görevleri yapıyorsanız, masanızı hareket ettirin. Yaratıcılığınızı kururken bulduğunuzda, mümkünse, ofisinizi yeniden düzenlemeyi deneyin. Farklı bir yerde oturmak kadar basit bir şeyin etkisi büyük olabilir.

Tabii ki, bu her şey için mümkün olmayabilir, ancak yapabileceğiniz başka şeyler de var. Git ve bir süre başka birisinin masasına otur ya da birisiyle masaları değiştir. Zor bir problemi tekrar düşünmek için bir koltukta oturun.

Konum veya manzaradaki basit bir değişikliğin yaratıcılığınıza nasıl yardımcı olabileceği oldukça şaşırtıcı olabilir.

Farklılıklar İçeren Bir Ekibe Sahip Olun

Yaratıcılık tamamen farklı bakış açılarına sahipse, insanları farklı geçmişlerden ve farklı deneyimlerle işe almak mantıklı olmalı. Patronsanız, insanları kendi bakış açınızla işe almayın. Ofisinizi klonlarınızla ve benzer düşünen insanlarla şirketinizle doldurursanız, yaratıcılık zarar görecektir.

Olumsuzluğu Kontrol Edin ve Yönetin

Başka bir yaratıcılık katili olumsuz duygudur, bu nedenle yaratıcı ve yenilikçi olmak istiyorsanız, olumsuzluğun dışlanmasına izin vermeyin.

Bir düşünün – aklınız trafik sıkışıklığı, BT başarısızlıkları ve diğer günlük sıkıntılarla ilgili düşüncelerle dolu olduğunda nasıl yaratıcı olabilirsiniz?

Elbette, hayat her zaman sizi kızdıracak yeni şeyler ortaya çıkarır – çalışmayan bir arabadan, yüklenmeyen bir bilgisayara. Ancak, yaratıcı olmak istiyorsanız, bu duyguları yönetmeniz gerekir .

Olumsuzluğu bir tarafa itin, bölümlendirin ve kendinizi yaratıcılığa çok daha elverişli olan olumlu bir duruma sokmaya çalışın.

Meraklı Olun

İş yerindeki yaratıcılık sadece işyerinde olanlarla sınırlı değildir. Yaratıcı ve yenilikçi bir birey olmak istiyorsanız, ufkunuzu genişletmeniz gerekir. Aşina olduğunuz dünyanın dışına çıkmanın yollarını bulmaya çalışın ve mümkün olduğunca çok bilgi alanı hakkında bilgi edinin.

Bu, çoğu yaratıcı insanın ortak noktası olan bir özelliktir – hepsi doyumsuz bir şekilde meraklıdır. Çok dar bir görüşünüz varsa, sınırlı dünya görüşünüzden çıkamayacak ve orijinal düşünceleriniz için gereken bağlantıları kuramayacaksınız.

Okumak, öğrenmek, podcast dinlemek , mümkün olduğunca çok şey hakkında mümkün olduğunca çok şey bulmak. Şimdi bunun her zamankinden daha kolay olduğu bir dünyada yaşıyoruz – mazeret yok.

Çılgın Fikirleri Teşvik Edin

Hepimizin yaratıcı doğduğunu söyleyen bir düşünce okulu var, ancak büyüdükçe onu kaybediyoruz . Çocuklar olarak, çılgın fikirlerle doluyuz ama yetişkinlere büyüdükçe, gerçeklik ve deneyimlerimiz kutunun dışında düşünme yeteneğimizi artırıyor.

Yaratıcılığın gelişmesine izin vermek için, en çılgın fikirleri mümkün olup olmadıklarına dair hiçbir düşüncesi olmadan teşvik edin. “Sınırsız olsaydık ne yapardık?” Ya da “Başarısız olmazsak ne yapardık” gibi sorular sorun .

Karşılaştığınız fikirler mutlaka faydalı olmayabilir – ancak bu tür bir düşünce yaratıcılığın gelişmesini sağlayacaktır.

Ayakta Toplantı Yapın

Rutin ve can sıkıntısı yaratıcılığı yok ederse, tekrarlayan ve sıkıcı toplantıların neden bu kadar verimsiz olduğunu görmek kolaydır.

İşleri biraz sarsmak için verilen basit bir cevap, toplantıların ayakta yapılması gibi. Bunu haftada bir kez deneyebilirsiniz, ancak yakında enerji seviyelerinin, üretkenliğin, katılımın ve her şeyden önce yaratıcılığın büyük ölçüde nasıl arttığını göreceksiniz. Birkaç kez denedikten sonra, faydaları gördüğünüzden emin olabilirsiniz.

Yaratıcı Yiyecekler yiyin

Yaratıcı zihninizin egzersiz gerektiren bir kas gibi olduğunu söyledik – ve eğer bu doğruysa, aynı zamanda beslenmeye de ihtiyacı var.

Herhangi bir özel sporcu size söyleyeceği gibi, tek başına egzersiz yapmak hayallerinizdeki pazı ve altı paketi geliştirmenize yardımcı olmaz – doğru beslenmeye de ihtiyacınız vardır.

Ve başka bir ipucu, tamamen de kendinizi karantinaya almayın. Zaman zaman çikolata ya da bir kadeh şarap gibi birkaç ikramda kendinizi şımartın. Bu, mutlu ve olumlu hissetmenize yardımcı olacaktır – aynı zamanda iyi yaratıcılık için de gereklidir.