Yaratıcılığınızı Artırma Teknikleri

Yaratıcılığınızı neyin geliştireceğini ve en yaratıcı çalışmanızı ne zaman yapmanız gerektiğini hatırlamakta zorlanıyorsanız, umarım bu liste her şeyi düzeltmenize yardımcı olur.

Yaratıcılığı artırma teknikleri nedir? Yaratıcı düşünmeyi nasıl geliştirirsiniz? Kişisel gelişim için gerekli olan yaratıcı düşünme yöntemleri neler? İş hayatında performansınızı artırmak, gündelik hayatınızı kolaylaştırmak için gerekli olan bazı teknikler vardır. Bu teknikler sizin daha başarılı bir birey olmanızı sağlar.

Kişisel gelişim konuları içerisinde ayrı bir yeri olan yaratıcı düşünebilme, sizi farklı kılar. İş hayatınızda rakipleriniz arasından daha kolay sıyrılabilirsiniz. Kendi işinizi yapıyorsanız,  olayları daha farklı yorumlayarak başarınızı katlama ihtimaliniz vardır. Bu nedenle yaratıcılığınızı artırmalısınız.

Yaratıcılığınızı Artırma Teknikleri

Yaratıcılığınızı neyin geliştireceğini ve en yaratıcı çalışmanızı ne zaman yapmanız gerektiğini planlamakta zorlanıyorsanız, umarız bu liste her şeyi düzeltmenize yardımcı olur. Haydi bu listeye birlikte göz atalım.

Tatili Verimli Geçirmek İçin Tavsiyeler >>

Beyniniz yorgun olduğunuzda daha yaratıcı işler yapar

Yani, beyniniz geceleri, yorgun olduğunuzda yaratıcı görüşler bulmakta daha iyi olacaktır.

Analitik bir problemi çözmekten farklı olarak, yaratıcı görüşler zihinlerimizin teğetlerde dolaşmasına ve görünüşte alakasız alanlara girmesine izin vermekten gelir. Birçoğumuz sabah ya da gece kuşu olarak tanımlansa da problem çözme becerilerimizi geliştirip günün belirli saatlerine odaklanmamıza rağmen, yaratıcı düşünme aslında optimal olmayan zamanlarda daha iyi çalışır. Yani, beyniniz geceleri, yorgun olduğunuzda yaratıcı görüşler bulmakta daha iyi olacaktır.

Bunun arkasındaki neden, yorgun bir beynin dikkat dağılmalarını filtrelemeye ve bir şeye odaklanmaya çabalamasıdır. Çalışırken kötü bir şey gibi görünse de, yaratıcı düşünme dikkat dağıtıcı şeylerden ve rastgele düşüncelerden faydalanır .

Egzersiz yaratıcılığınızı artırabilir

Egzersizin birçok nedenden dolayı bizim için iyi olduğunu biliyoruz. Araştırmalar, egzersizin yaratıcı düşünme yeteneğimizi geliştirebileceğini göstermiştir. Egzersiz, zihniniz için yağ çözücü sprey gibidir. Beyninizin paslı menteşelerini yağlar ve düşüncenizi daha akıcı hale getirir.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar >>

Ortamdaki gürültü seviyeleri yaratıcılık için en iyisidir

Sessizliğin, yaratıcı düşünme için en iyi ses olabileceğini düşünürüz.

Sessizliğin, yaratıcı düşünme için en iyi ses olabileceğini düşünürüz. Yüksek sesli müzik veya sessizliğin aksine, ortamdaki gürültü seviyelerinin yaratıcı düşünceyi geliştirmek için mükemmel olduğu kanıtlanmıştır .

Sessizlik, aslında odağımızı netleştirmemize yardımcı oluyor. Bu nedenle yoğun problem çözme veya ayrıntı odaklı görevler için kullanışlıdır. Öte yandan, yaratıcı düşünme, daha geniş düşünme ve yeni fikirler geliştirmek için bir kafede bulabileceğiniz ortam sesi türünü gerektirir.

Hiçbir şey orijinal değildir: yaratıcılık bağlantı kurmakla ilgilidir

Her zaman yaratıcılığın orijinal fikirler ortaya çıkarmakla ilgili olduğunu düşülür, fakat yaratıcılık gerçekten mevcut fikirler arasında yeni bağlantılar kurmakla alakalıdır.

Steve Jobs :“Yaratıcılık sadece bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, biraz suçlu hissediyorlar çünkü gerçekten yapmadılar, sadece bir şeyleri bağladılar. ”

Sanatçı Austin Kleon : ‘Fikirlerinizi nereden alıyorsunuz?’ sorusuna, dürüst sanatçı; “Onları çalıyorum” diye cevap vermiştir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Film Önerileri >>

Yurt dışına seyahat etmek yaratıcı düşüncenizi geliştirebilir

akat bir üniversite için yurt dışına seyahat eden öğrencilerin, yaratıcı düşünce sınavlarında ana kampüslerinde kalanlardan daha yüksek puan aldıklarını gösterdi.

Bununla ilgili araştırmalar çok az. Fakat bir üniversite için yurt dışına seyahat eden öğrencilerin, yaratıcı düşünce sınavlarında ana kampüslerinde kalanlardan daha yüksek puan aldıklarını gösterdi.

Bu özel çalışma için uluslararası bir kuruluş, ABD’deki kolejlerinden İngiltere’deki yaz çalışma programına katılmak için seyahat eden öğrencileri takip etti. Birçok ülkede, kültürel normlar farklıdır. Hatta ülkedeki eyaletler veya alanlar arasında büyük farklılıklar vardır. Bu nedenle yaratıcılıkta şehirler arasında seyahatten bile bir artış görebileceğinizi bilmelisiniz.

Loş aydınlatma bize daha özgür hissettiriyor

Araştırmacılar, altı farklı çalışmayı tamamladı ki hepsi loş aydınlatmanın yaratıcılığı arttırdığını gösterdi. Görünürlükte bir fark olmasa da etraflarındaki ışık loşsa, katılımcıların daha yaratıcı olabileceğini buldular. Araştırmalar ayrıca loş ışığın, bilinçaltında insanda daha özgür olma duygusunu artırdığını da ortaya koymuştur.

Verimsiz Olmanın İnsana Öğreteceği Şeyler >>

Mavi ve yeşil, yaratıcı görevlerde performansınızı artırabilir

Mesela yeşil renge kısa bir bakış, yaratıcı performansınızı artırabilir!

Araştırmalara göre renkler yaratıcı düşünme becerileriniz üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Mesela yeşil renge kısa bir bakış, yaratıcı performansınızı artırabilir! Bir başka çalışma aslında kırmızı veya mavi rengi görmenin bilişsel performansımız üzerinde farklı etkileri olabileceğini göstermiştir. Kırmızı renk, odaklanmamız gereken ayrıntı odaklı görevlerde bize yardımcı olurken, mavi renk de yaratıcı performansı arttırıyor.

Bu mutlaka ofisinizi mavi veya yeşil renge boyayacağınız anlamına gelmez. Ancak yaratıcı bir proje üzerinde çalışırken veya farklı iş türleri arasında geçiş yaparken bunları aklınızda tutun. Renklerin farklılık yaratacağı kesindir.

Kısıtlamalar yaratıcı çalışmalara faydalı olabilir

Yazar ve aktör John Cleese, yaratıcılığı, neredeyse onu kısıtlayarak yakalamak zorunda kalacak kadar zor bir şey olarak tanımlar; “Mekanın sınırlarını yaratmak için, kendinizi dış dünyadan soyutlamak gerekir.”

Kısıtlamalardan çıkan şaşırtıcı yaratıcılığı bir yazarın eski bir hikayesinden yola çıkarak anlayabiliriz. Ünlü yazar, arkadaşları ile sadece dört kelime kullanarak bir hikaye yazabileceği konusunda bahse girer. İşte bahsin sonucunda dünyaca ünlü olmuş, dünyanın en kısa hikayesi:

“Satılık bebek ayakkabıları, yıpranmamış.”  – John Cleese

Pomodoro Tekniği İle Veriminizi Katlayın >>