Çalışanlarınıza Yaratıcılık Ve Yenilikçilik Konusunda İlham Vermenin 5 Yolu

İnsanlara, zihnini kuruluşunuzdaki yaratıcılığın kilidini açacak ve en iyi sonuçları elde edecek şekilde açma konusunda nasıl ilham veriyorsunuz?

İnsanlara, zihnini kuruluşunuzdaki yaratıcılığın kilidini açacak ve en iyi sonuçları elde edecek şekilde açma konusunda nasıl ilham veriyorsunuz? Reklam endüstrisindeki eski bir iş arkadaşımın yaratıcılığın kilidini açma kabiliyeti (ve bu süreçte iyi vakit geçirme) konusunda efsanevi statü kazanmasını anlatan bir hikaye paylaşmama izin verin.

Amacı, müşterisinin işinde ürünlerin pazarlanma şeklini değiştirmekti. Ekibinin işleri hakkında tamamen yeni yollar düşünmesini ve ürünlerinin görüntüleniş şeklini değiştirmesini istedi. Bu amaçla, tüm reklam ve hesap ekibini Las Vegas’a götürdü.

Onlara yolculuk hakkında neredeyse hiçbir şey söylemedi. Takım Vegas’a geldi ve üç gün boyunca ekibine, gündemde eğlenmekten başka bir şey olmadığını söyledi. Bu yüzden yemeğe, içmeye, kumar oynamaya başladılar.

Dördüncü günde grubu topladı ve onlara “Bu sektörde ürünlerin pazarlanma şeklini değiştirmemiz gerekiyor. Yaratıcı, farklı, benzersiz olmamız gerekiyor. Müşterilerimizin temeli genç erkek izleyicisine hitap etmemiz gerekiyor – çok fazla video oyunu oynuyorlar. ”

Konuşurken, ekip üyelerinin odalarına video oyun sistemleri kuruluyordu. Sonraki üç gün boyunca, işlerinin video oyunları oynamak olduğunu söyledi. Grafikler, sesler ve hedef kitleye hitap eden karakterler dahil bir oyun oynama deneyiminin tamamını düşünmeleri gerekiyordu. Oyun tasarımcılarının içeriği nasıl sunduğunu, müşterinin ürünün görünüşünü ve hissini nasıl manipüle ettiklerini düşünmelerini istedi. Skor tablolarına, ses efektlerine ve oyun tasarımcılarının tasarladıkları küçük numaralara dikkat etmelerini istedi. En önemlisi, ekibinin, gerçek hayattaki ürünlerini yeni nesil müşterileri kazanmalarını sağlamak için müşterisinin video oyunu yeniliklerinden nasıl faydalanabileceğini düşünmesini istedi.

“Liderlik Nedir? Tanımlamanın 10 Yolu” adlı makalemiz için >>

Güneşin üç görkemli gününden sonra, ekibi yaratıcılıklarını serbest bırakmak ve insanların müşterisinin ürünlerini kullanma şeklini değiştirmek için zaman kaybetmedi. Kısacası, onları sektördeki herkesten ayıran benzersiz bir görünümle geldiler.

Ekibi aynı sonuçları New York ofislerinde oyun oynayarak da başarabilir mi? Şüpheliyim. Ekibini Las Vegas’a alarak onları çalışma modundan oyun moduna geçirdi. Sosyal bir ortamda etkileşime girmek için fazla zamanı olmayan insanları bir araya getirdi. Las Vegas’ta parti yapmanın günleri onları daha da yakınlaştırdı, ekip çalışması anlayışını inşa etti. Bir video oyunu oynayan bir otel odasındaki iki adam işlerini bilgisayarlarındaki bitişik ofislerde oturduğundan daha farklı görüyorlar.

Takımını altı günlüğüne Vegas’a (ya da başka bir yere) götürmen gerektiğini söylemiyorum. Ancak yaratıcı ekip çalışmasını teşvik etmek için onları ofis zihniyetinden kurtarmanın ve doğal dirençlerini bozmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Bunların her birinin içindeki dehaya düzenli olarak dokunmanız gerekir. Yaratıcı olmak, ürününüzü satmaya çalışırken harika bir şey inşa etmekten, engelleri aşmaya kadar her şey için geçerlidir.

Aşağıdaki önerileri izleyerek çalışanlarınızın yaratıcılığına dokunabilirsiniz:

Grupları bir araya getirin.

Yeni bir işletme veya ürün başlatırken ekip üyeleri hep meşguldür. Hepsininde başları aşağıya eğiktir, sorumlu olduklarına odaklandılar. Zamanlarının çoğu, departmanlarındaki diğer insanlarla çalışmak için harcanmaktadır. Yaratıcı ve teknik insanlar etkileşimde bulunmak için fazla zamana sahip değiller. Bunu değiştirmenin yolları var.

Xoom’da saat 3’te pizza ve bira yedik. Her Cuma. Farklı gruplardan insanlar sosyal bir ortamda etkileşim kurdu. Şirket büyüdükçe, bu Cuma öğleden sonraları yeni ekip üyeleriyle tanışma fırsatı sundu ve birlikte şirketin ortak bir vizyonunu geliştirdik. Farklı sorumluluklara sahip kişiler şirkete farklı şekillerde baksalar bile, bira ve pizza konusunda en yaratıcı ve işbirlikçi fikirlerimizden bazılarını bulduk.

Düzenli olarak çık.

Ofis dışında bir şeyi en az dörtte kez yapın. Faaliyetin pahalı ya da abartılı olması gerekmez. Mutlu bir saat, minyatür golf ya da at arabası yarışı planlayabilirsiniz. Her ne ise, insanları yeni bir ortamda buluşturmak, ilişkiler kurabilir ve yaratıcılığa ilham verebilir. Çalışanlarınızı kendi rahatlık bölgelerinden çıkararak ve birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayarak gözlerini yeni olasılıklara açabilir.

Denemeye teşvik etmek.

Her ay birkaç saatliğine kimsenin bilgisayarını veya akıllı telefonunu kullanmasına izin verilmediğini beyan edin. Ekranlar yerine, her çalışana bir not defteri verin ve onlardan işin nasıl geliştirileceği konusundaki düşünce ve fikirlerini yazmak, eskiz yapmak ve diyagramlarını çizmek için zaman harcamasını isteyin. Kağıdı kağıda koymanın yeniliği onları farklı bir şekilde düşünmeye zorlar. Egzersizden sonra, sayfalarını defterlerinden ayırmalarını ve beyin fırtınası duvarlarına göndermelerini teşvik edin.

Riske teşvik etmek.

Bazen yenersin bazen kaybedersin. Ancak insanlar risk almak ve yaratıcı olmak için teşvik edilmelidir. Bir şey işe yaramasa bile, bu deneyimlerin bir işletmenin büyümesinin değerli bir parçası olduğunu bilmeleri gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, ekibinizi yan projelerle deneme yapmaya teşvik etmektir. Bunların çoğu başarısız olacak, ancak olasılıklar bunlardan bir sonraki büyük fikrinize dönüşebilir. İşe yaramayan bir şey denerlerse, tüm işlemi – veya kişinin işini – riske sokması endişesi yoktur.

Bir şey işe yaramazsa, ekibinizle bunu kutlayın.

En başarılı ve yaratıcı insanlar risk alan kişilerdir. Deniyorlar, başarısız oluyorlar ve hatalarından ders alıyorlar. Yeni bir şeye ateş edilmenin bir şey öğrenildiği sürece kutlandığı bir kültür yaratın.

(Bir iş geliştirme uzmanının hayatından alıntıdır.)

Kaynak: The Balance