Verimliliğinizi Artırmak İçin 19 Fikir

Verimliliğinizi nasıl artırırsınız? Yaratıcı düşünebilme, zaman yönetimi konusunda plan yapmak, motivasyonunuzu hep yukarıda tutmak gibi konuların verimliliğinizi etkilediğinin farkına varmalısınız. En yorulduğunuz ve modunuzun düştüğü anlarda toparlanmak ve işinizin başına dönmek için verimliliğinizi nasıl arttıracağınızı biliyor musunuz?

Tüm motivasyon konuşmacıları, verimliliğinizi artırmak için 10-15 dakikalık bir mola vermenin öneminden bahsediyor. Molalar, gözlerimizi dinlendirmek, hareket etmek, kasılmış halimizi azaltmak, beynimize daha fazla kan ve oksijen akışı sağlamak, gevşemek ve karmaşık iş sorunları hakkında taze bir görünüm elde etmek için gereken zaman dilimleridir. Tek bir sorun var – sık sık mola vermeyi unutuyoruz.

Not: Duş almak, bir fincan kahve kapmak veya Facebook güncellemelerini kontrol etmek sayılmaz. Çünkü bu faaliyetler vücudumuza enerji vermek ve konsantrasyonumuzu ve verimliliğimizi eski haline getirmek için yeterli zamanı vermiyor.

Araştırma Nedir? Araştırma Türleri Nelerdir? >>

Verimliliği Artırmak İçin Yardımcı 19 Fikir

Verimliliği artırmak için yapılması gerekenler var. Ancak tükenmişlik sendromu yaşadığınız zamanlar kendinize vakit ayırmalısınız. Bu süreçte işinizin başına üşüşmeniz size yarardan çok zarar getirecektir. Çünkü o işin nasıl daha iyi olacağını düşünmek yerine, biran önce bitirip eve gitmeyi aklınıza getirip duracaksınız.

Kulağa geldiği kadar garip , iş günü boyunca düzenli aralar vermek disiplini ve biraz planlamayı gerektirir. Aslında, bu kadar çok insanın kendilerini tükenme sınırına zorlama sebebi basittir – mola süreleri boyunca yapabilecekleri ilginç aktiviteleri düşünemezler. Enerjinizi geri kazanmaya, odağınızı keskinleştirmeye, üretkenliği artırmaya ihtiyacınız varsa başlayalım.

Meditasyon yapın

Yaratıcılığınızı tetiklemenize, kasların gerginleşmesine izin vermenize veya elinizdeki çalışmayla ilgili düşüncelerinizi kontrol etmenize yardımcı olan çok sayıda 10-15 dakikalık meditasyon vardır. Verimliliğinizi artırmak için yapmanız gereken tek şey bir kulaklık takmak, gözlerinizi kapatmak ve çalışma kaosunun ortasında bile huzur ve rahatlamanın tadını çıkarmak. Verimliliğinizin arttığını farkedeceksiniz. Odaklanma süreniz daha da artacaktır.

Yeni bir perspektif için dışarı çıkın

Havasız bir ofisten çıkıp kendinizi güneş ışığının sıcaklığına, bir esintinin serinliğine ve bahar havasının tazeliğine bırakmalısınız.  Böyle havaların tadını çıkarmanıza izin vermek zihninizde ve bedeninizde mucizeler yaratabilir. Kendinizi gençleşmiş ve işinize yeni enerji ve taze bir bakış açısı ile yaklaşmaya hazır hissedeceksiniz.

Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Bir İşe Dönüştürün >>

Gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın

Ayağa kalkın ve masanızdan uzaklaşın. Oturabileceğiniz, gözlerinizi kapatabileceğiniz, kendinize gülümseyebileceğiniz ve derin nefes alabileceğiniz sessiz bir yer bulun. Bedeninizi soludukça terk eden gerginliği, stresi,endişeyi bırakıp,ve aldığınız her nefeste zihninizi doldururken huzur, pozitiflik ve rahatlamayı hayal edin.

Kaygıdan kaynaklı baş ağrılarına hayır deyin

Kaygılanmak sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da vücudumuzu etkiler. Boyun kaslarınızda hafif bir gerginlik farkederseniz boynunuzu yavaşça sağa döndürün. Bu pozisyonu 120 saniye (2 dakika) boyunca tutun, ardından başınızı diğer tarafa çevirin ve tekrarlayın. Boynunuza ve omuzlarınıza geri dönen sıcaklık ve esneklik hissinin tadını çıkarın.

İnsanları araştırmayı deneyin

İnsanları sokakta yürürken izlemek, yakındaki bir kafede sohbet etmek ve aracınızı sürmek kendi başına meditasyondur. Buna ek olarak, pencerenin dışına bakmak gözlerin gerilmesini gidermeye yardımcı olur.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Nasıl Yararlanırsınız? >>

Harika müzikler keşfedin

Müzik, özellikle kalkıp seni hareket ettirmesine izin verirsen, harika bir ruh hali değiştiricidir. Verimliliğinizi artırmak için müzik dinleyin. Sadece birkaç dakikalık uğultu ve dans etmek yüzünüze bir gülümseme koyabilir ve kanınızı hareket ettirebilir.

Yapılacaklar listenizdeki bazı görevleri silme

Yapılacaklar listeniz bazen çok kalabalık ve gereksiz eylemler içeriyor olabilir. Bu da sizin listenizdeki eylemleri yapmamanıza neden olur. Yapılacaklar listenize uzun süre dikkatlice bakmak ve önemsiz birkaç görevi bitirmekten daha tatmin edici ne olabilir ?

Yavaş yavaş bir elma yiyin

Yoğun bir günün ortasında, acele ettiğinizde, bir elma (veya sevdiğiniz başka bir meyve) yemek için 2-3 dakika mola verin. Sadece çok yavaşça yap. Tat, doku, tazelik gibi ögelere dikkat edin. Yavaş tempoda bir şeyler yapmak, ilk başta sinir bozucu bile olsa garip gelebilir. Fakat birkaç dakika sonra kendinizi daha sakin ve daha az stresli hissedeceksiniz.

Milyon Dolarlık İş Fikri Nasıl Bulunur? >>

Teşekkür edin

Bir not kartı ve en sevdiğin kalemi al. Takdir ettiğin birine çabucak teşekkür et. Ardından bir damga ekleyin ve bir posta kutusuna koymak için aşağıya inin. Bu basit şükran eylemi odağınızı her türlü acil çalışma probleminden uzaklaştıracak ve sizi iyi bir duruma sokacaktır.

Pazartesileri Üretken Yapmak İçin 6 Yol >>

Cep telefonunuzu kaldırın

Verimliliğinizi artırmak için cep telefonları ile aranıza mesafe koyun. Cep telefonunuzu ofiste bırakın ve hızlı bir yürüyüş için dışarı çıkın. İlgisizlik ve yorgunluktan arının. Daha hızlı yürüyün, kalp atışınızı yükseltin ve heyecanın ve özgürlük duygusunun zihninizi ve bedeninizi yeniden şarj etmesine izin verin. Bu aktivite sizin işinizdeki yenilikçi ve yaratıcı düşüncelerinizi tetikleyecektir.

Bir dergi veya kitap okuyun

Çalışma alanınızla veya en son haberler ile ilgisi olmayan bir okuma seçin. Beyninize düşünme, strese girmeme zevkini tatmasına müsaade edin. Strese girmek sizin verimliliğinizi inanılmaz ölçüde düşürecektir. Ancak farklı şeyler okumak zihninizi açacaktır.

Kendi İşinizde Çöküş Mü Yaşıyorsunuz? Tekrar Ayağa Kalkmak İçin >>

Su içmeyi ihmal etmeyin

İlk önce bir bardak su içiniz. İkinci olarak yüzünüze biraz su sıçratın: rahatlamak için sıcak, uyanmak ve kendinize enerji vermek için soğuk su kullanabilirsiniz.

Bulutlardan hayvan figürleri yapın

Bu, çocuklarınızı eğitmek ve eğlendirmek için harika bir egzersiz. Ancak yaratıcı potansiyelinize dokunmak ve aklınızı yaklaşmakta olan son teslim tarihinden veya müşteri şikayetlerinden uzaklaştırmak için tek başına oynayabileceğiniz harika bir oyundur.

Hızını arttırın

Verimliliğinizi artırmak için hızınızı artırın. Kendinizi yorgun ve uykulu hissediyorsanız, kasıtlı bir şekilde hızınızı artırın ve normalden biraz daha hızlı hareket etmeye çalışın. Daha hızlı yazın. Daha hızlı konuşun. Daha hızlı okuyun. Kararları daha hızlı alın. Ve tabii ki, daha erken eve gidin.

Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Hayat Felsefesi >>

Gerilimden kurtulmak için gülün

Sadece, “Ha, ha, ha” diyerek başlayabilir ve gerçekten gülene kadar tekrarlamaya devam edebilirsiniz. Birkaç dakikalık iyi bir gülüş, gerginlikten kurtulmaya, istemsiz kasları gevşetmeye ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.

Germe egzersizleri yapın

Masanızdan güneşte bir selamlama yapmak için kalkarken, insanlarla dolu bir odada çalışıyorsanız, bu bir seçenek olmayabilir. Fakat bu, bedeninizi germe ve biraz egzersiz yapma zevkinden mahrum etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Basit bir germe egzersizi deneyin.

Ayaklarınızı sıkıca yere koyun, kollarınızı kaldırın ve avuçlarınıza bakın.
Omurganızı 30-60 saniye kadar gerin ve tavana parmaklarınızla dokunmaya çalışıyormuşsunuz gibi giderek artan bir basınç uygulayın. Rahatlayın, kollarınızı indirin ve enerjinin omurganızda yükseldiğini hissedin.

Sağlığınıza Dikkat Edin >>

Sanatsal bir şey yapın

Kısa, komik bir şiir yaz ve iş arkadaşına gönder. Çocuklarınız için bir resim çizin. Çevrenizdeki birkaç fotoğrafını çekin. Yaratıcı tarafınız parlasın!

Masanızı temizleyin

Çok yoğun bir mola vermenin harika bir yolu. “Meşgul” derken masanızı temizlemek. Sadece rahatlamakla kalmaz, aynı zamanda verimli enerji akışını etkinleştirmeye de yardımcı olur.

Hokkabazlık yapın

Son olarak verimliliğinizi artırmak için hokkabazlık yapmayı öğrenin. Bunu öğrenmek zor değildir. Ve bir mola sırasında alınacak harika bir egzersiz olabilir. Hokkabazlık ince kas kontrolü, zamanlama ve konsantrasyon gerektirir. Ama en önemlisi, çok eğlencelidir!

Başarı İçin İlk Adım >>