Kapalı Ortamlarda Çalışanlar Bu Yazımız Tamamen Sizinle İlgili!

Günümüzde kapalı yerlerde çalışan insanların ya da plazada yaşayan insanların karşılaştığı sorunların başında D vitamini eksikliği geliyor.  Bu vitaminin yetersizliği yaygın kemik ve kas ağrısı, kaslarınızda güçsüzlük ve halsizlik gibi problemlere neden olarak yaşam kalitesini ve enerjinizi düşürebilmektedir. Özellikle yoğun çalışma temposu içerisinde, bilgisayar başında ve neredeyse bütün günü kapalı ofislerde çalışarak geçirenler güneş ışığından yeterince faydalanamıyor ve D vitamini alamıyor. Bunun için ne yapmak gerekir, nedir bu vitamin ve vücuttaki işlevleri neler kısaca inceleyelim.

 Günümüzde kapalı yerlerde çalışan insanların ya da plazada yaşayan insanların karşılaştığı sorunların başında D vitamini eksikliği geliyor.

D vitamini nedir?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması, bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalması , kalsiyum ve fosforun emiliminin olması için gereklidir.

D vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunmadığından, çoğu sağlık uzmanı, günde en az 5–30 dakika güneşe maruz kalmayı veya önerilen günlük 600 IU (15 mcg) miktarı karşılamak için D vitamin takviyesi almanızı önerir. Peki bu vitaminin vücuda başlıca  etkileri nelerdir?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması, bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalması , kalsiyum ve fosforun emiliminin olması için gereklidir.

D vitamini hastalıklarla savaşır.

Birçok bilimsel araştırmada D vitamininin; MS hastalığı, kalp hastalığı ve gribin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

D vitamini depresyonu azaltır.

Araştırmalar, D vitamininin ruh halini düzenlemede ve depresyonu önlemede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Diğer bir çalışmada, D vitamini takviyesi alan ve depresyonu olan kişilerin semptomlarında bir iyileşme olduğu fark edilmiştir.

D vitamini kilo kaybını artırır.

Kilo vermeye ya da kalp hastalığını önlemeye çalışıyorsanız diyetinize D vitamini takviyesi eklemeyi düşünün .

Yapılan bir bilimsel çalışmada, günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesi alan kişilerin kilo vermelerinin daha iyi olduğu ortaya konmuştur. Bilim adamları ekstra kalsiyum ve D vitamini alımının, iştahı bastırıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedir.

Kilo vermeye ya da kalp hastalığını önlemeye çalışıyorsanız diyetinize D vitamini takviyesi eklemeyi düşünün .

Doktorlar basit bir kan testi yaparak D vitamini eksikliğini teşhis edebilirler .D vitamini eksikliği teşhisi konulduğunda,  günlük D vitamini takviyesi almaya mutlaka özen gösteriniz.

D vitamini akne oluşum riskini azaltır.

D vitamini  antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Vücudumuz, yeterli D vitamini düzeyine sahip olduğunda, iltihaplı akne oluşum riski azalır.

D vitamini açısından zengin  gıdalar ise

 

  • Somon, ton balığı, sardalya, istiridye ve karides
  • Yumurta sarısı
  • Mantar
  • İnek sütü, soya sütü ve diğer süt ürünleri
  • Yulaftır.
Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,411BeğenenlerBeğen
78,027TakipçilerTakip Et
546TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Olumlu Bir Zihniyet Nasıl Yetiştirilir?

Olumlu zihinsel tutum nasıl yetiştirilir? Pozitif olmak mümkün mü? Ya da negatif tutumdan nasıl çıkarız? Çevremizde o kadar çok materyal ve içerik var ki,...

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaştı? Hemen Takip Etmeniz Gereken 10 Adım Planı

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Başarılı girişimciler yıllık hedeflerine ulaşmak için neler yapıyorlar? Başarılı girişimcilerden bu konuyu öğrenebilir ve yıllık hedeflerimize ulaşabilir miyiz? Evet,...

8 Soruda Networking Nedir?

Networking önemi son yıllarda yeni yeni kavranmaya başlamıştır. Fakat, bu kavram tarih boyunca önemliydi. Networking kavramı, her ne kadar yeniymiş gibi hayatımızda yer alsa...

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar,...

Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri Nelerdir?

Bilgi; gözlem, araştırma ve öğrenme bağlamlarında ortaya çıkan kavrayışın tümüdür. Bilginin sadece bir tanımı yoktur. Bilgi tanımı çokça düşünür tarafından yapılmıştır. Kimine göre sistematik...

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma, günümüzde okuma tekniği olarak kullanılmaktadır. Az vakitte daha fazla kelime için kullanılan bu yöntem, literatürde anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da...