fbpx

Kapalı Ortamlarda Çalışanlar Bu Yazımız Tamamen Sizinle İlgili!

Günümüzde kapalı yerlerde çalışan insanların ya da plazada yaşayan insanların karşılaştığı sorunların başında D vitamini eksikliği geliyor.  Bu vitaminin yetersizliği yaygın kemik ve kas ağrısı, kaslarınızda güçsüzlük ve halsizlik gibi problemlere neden olarak yaşam kalitesini ve enerjinizi düşürebilmektedir. Özellikle yoğun çalışma temposu içerisinde, bilgisayar başında ve neredeyse bütün günü kapalı ofislerde çalışarak geçirenler güneş ışığından yeterince faydalanamıyor ve D vitamini alamıyor. Bunun için ne yapmak gerekir, nedir bu vitamin ve vücuttaki işlevleri neler kısaca inceleyelim.

 Günümüzde kapalı yerlerde çalışan insanların ya da plazada yaşayan insanların karşılaştığı sorunların başında D vitamini eksikliği geliyor.

D vitamini nedir?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması, bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalması , kalsiyum ve fosforun emiliminin olması için gereklidir.

D vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunmadığından, çoğu sağlık uzmanı, günde en az 5–30 dakika güneşe maruz kalmayı veya önerilen günlük 600 IU (15 mcg) miktarı karşılamak için D vitamin takviyesi almanızı önerir. Peki bu vitaminin vücuda başlıca  etkileri nelerdir?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması, bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalması , kalsiyum ve fosforun emiliminin olması için gereklidir.

D vitamini hastalıklarla savaşır.

Birçok bilimsel araştırmada D vitamininin; MS hastalığı, kalp hastalığı ve gribin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

D vitamini depresyonu azaltır.

Araştırmalar, D vitamininin ruh halini düzenlemede ve depresyonu önlemede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Diğer bir çalışmada, D vitamini takviyesi alan ve depresyonu olan kişilerin semptomlarında bir iyileşme olduğu fark edilmiştir.

D vitamini kilo kaybını artırır.

Kilo vermeye ya da kalp hastalığını önlemeye çalışıyorsanız diyetinize D vitamini takviyesi eklemeyi düşünün .

Yapılan bir bilimsel çalışmada, günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesi alan kişilerin kilo vermelerinin daha iyi olduğu ortaya konmuştur. Bilim adamları ekstra kalsiyum ve D vitamini alımının, iştahı bastırıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedir.

Kilo vermeye ya da kalp hastalığını önlemeye çalışıyorsanız diyetinize D vitamini takviyesi eklemeyi düşünün .

Doktorlar basit bir kan testi yaparak D vitamini eksikliğini teşhis edebilirler .D vitamini eksikliği teşhisi konulduğunda,  günlük D vitamini takviyesi almaya mutlaka özen gösteriniz.

D vitamini akne oluşum riskini azaltır.

D vitamini  antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Vücudumuz, yeterli D vitamini düzeyine sahip olduğunda, iltihaplı akne oluşum riski azalır.

D vitamini açısından zengin  gıdalar ise

 

  • Somon, ton balığı, sardalya, istiridye ve karides
  • Yumurta sarısı
  • Mantar
  • İnek sütü, soya sütü ve diğer süt ürünleri
  • Yulaftır.
Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,940BeğenenlerBeğen
117,485TakipçilerTakip Et
4,351TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...

Kitap İncelemeleri: Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

Liderlik için gerekli nitelikler nelerdir? En güzel kişisel gelişim kitapları içerisinde olan, Liderlik Nitelikleri kitabında John C. Maxwell, gerekli beceriler üzerinde durmaktadır. Lider olmak...