Sonbaharda Yenilenmek İçin 3 Püf Nokta

Sonbahar ,  bize daha çok hüzün, karamsarlık ,ayrılık , depresyon gibi hisleri çağrıştırsa da aslında tıpkı ilkbahar  gibi olduğunu düşünüp  yenilenme mevsimi olarak kabul etmek, hem bedeni hem  de ruhu  kışa hazırlamanın en iyi yolu.

İlk olarak, bu mevsim kilo vermenin tam zamanı

Tadını çıkardığımız uzun  , sıcak yaz günleri ve  tatilimiz son buldu ve yoğun bir tempo bizi bekliyor. Tatil  ,düğün  ve bayram seyran derken ipin ucu biraz kaçmış olabilir. Panik  yok ,  bu aylar diyet yapmanın tam zamanı .Önümüz kış,rahat rahat  verebilirsiniz  fazla kilolarınızı.

 

İkincisi ,Kalsiyum ve D vitamini alımına dikkat

Besinlerle aldığımız kalsiyumun vücutta kullanılabilmesi için D vitaminine ihtiyacımız var.

Güneşin yüzünü daha seyrek göstermeye başladığı bu günlerde  D vitamini eksikliği  artmaktadır. Her gün en az 10-15 dakika güneşe çıkmak  ,   yeterli miktarda süt ve süt ürünleri almak  kemik ve diş sağlığımız için çok önemli. Ayrıca kalsiyum yağ yakımını arttırıp kilo  verme sürecinde de etkin rol oynar. Kalsiyumun zengin kaynakları süt , yoğurt ,peynir , deniz ürünleri , yeşil yapraklı sebzeler ,kuru baklagiller ,kurutulmuş meyveler ve  pekmezdir. Besinlerle aldığımız kalsiyumun vücutta kullanılabilmesi için D vitaminine ihtiyacımız var. Bu nedenle de bu aylarda D vitamini açısından zengin olan yağlı balıklar ,yumurta sarısı , süt ürünleri  ve karaciğer  gibi besinlere sofralarda yer verilmelidir.

 

 

Üçüncüsü ise bağışıklığınızı güçlendirin

Bahar ayları vücut direncinin düştüğü ve hastalıklara en yatkın olduğumuz  dönem

Bahar ayları vücut direncinin düştüğü ve hastalıklara en yatkın olduğumuz  dönem .Bu süreçte günlük vitamin ve mineral alımı çok çok önemli. Yeterli ve dengeli beslenme ile  günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayıp vücut direncinizi de üst seviyelere çıkarabilirsiniz .Eğer  yeterince sağlıklı beslenemiyorsanız , özellikle bu aylarda  doktor   yada diyetisyeninizin önerileri doğrultusunda  vitamin –mineral takviyesi almaya özen gösteriniz.