Galileo teleskopu geliştirerek güneş merkezli evren yasasını açığa çıkarmış ve yargılanıp sözlerini geri alması istenmiştir.

“Aklını kullanma cesareti göster. “ –  Kant

Aydınlanma çağının ünlü düşünürlerinden Kant, bu cümlesini aslında kilise ve otoritelerin baskısında olan, düşünmekten korkan insanları eleştirmek için söylemiştir. Bir çok düşünür bu baskılardan dolayı bulmuş olduğu bir teoriyi açığa çıkaramadan ölüp gitmiştir. Örnek olarak Kopernik’i verebiliriz. Kopernik güneş merkezli evren yasasını bulmuştur ve bunu açıklayamamıştır. Açığa çıkaranlar ise en ağır şekilde yargılanmıştır.

Galileo örneği;

Galileo teleskopu geliştirerek güneş merkezli evren yasasını açığa çıkarmış ve yargılanıp sözlerini geri alması istenmiştir. Kant’ un bu ünlü cümlesi 18 yy – 19yy da söylenmiş bir sözdür. Şuan ise 21 yy.’da bulunmaktayız. O zamandan bu zamana bir çok buluş bulunmuştur. Yani cesaretini gösterip bir çok şey keşfeden hayatımızı kolaylaştıran insanlar vardır. İyiki cesaret gösterdiler. Hala aklını kullanmaya korkan insanlar da vardır.

Yüzyıllar önce söylenmiş bu bakış açısı çok önemlidir. Çoğu zaman herhangi bir konuda bile konuşmaya korkuyorken nasıl yeni şeyler bulabilir insanlar öyle değil mi? İngiliz Tanrı bilimci John Henry Newman “ Korku sizin yaşamınızı sona erdirmez fakat o hiçbir zaman bir başlangıca sahip olmamanıza neden olacaktır. “ diyor. Cesaret size yalnızca iyi bir başlangıç vermekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir gelecek sağlar.

Cesaret ettiğiniz herhangi bir şey size hayatınızın mutluluğunu verebilir. Hayatınız cesaretiniz ile orantılı olarak genişler. Cesaret göstermediğiniz sürece hayatınız orantılı olarak daralır. Hayatınızda ki her şeyi korkularınız yönetir.

Farklı bir bakış açısı daha vardır.

Onu da hatırlamakta fayda var. İnsanlar 25’inde ölürler fakat 70’inde toprağa gömülürler. “ Yani insanların gençliklerinde çok fazla fikirleri ve düşünceleri vardır. Toplum otoriteler onları açığa çıkarmamıza izin vermez. Hep dalga geçerler ya da sizi desteklemezler.  “Dünya’yı kurtarmak sana mı kaldı?” “Oooo sen neler düşünürmüşsün” vb. Cümleleri hepimiz duymuşuzdur. Böylece milyon tane fikir insanların bedenleri ile toprağın altına gömülür gider,  bir daha hiç ortaya çıkmamak üzere.

Geçmişten günümüze ne çok şey keşfedilmiştir. Halada keşfedilmeyi bekleyen bir çok buluş vardır. O halde aklımızı kullanma cesaretini göstermeliyiz. Yoksa herhangi bir makine başında sabah 8 akşam 5 herhangi bir kolu aşağıya indirip yukarıya kaldırmak zorunda kalabiliriz. En kötüsü de başkasının istediği ve planladığı bir hayatı yaşayabiliriz. Ne zaman ne yiyeceğimize başkası karar verebilir. Acı ama ne zaman tuvalete gideceğimize de başkası karar verebilir. Bulunduğumuz ortamdan dışlanmamak için ahlak yasalarını bile çiğnemek zorunda olabiliriz.

Tanrı’nın biz insanlara  verdiği en güzel ve özel olan nimet aklımızdır. Onu çok iyi kullanmalıyız.