fbpx

Neden Kendi İşimin Patronu Olmalıyım?

İşiniz sizin için her gün gittiğiniz yer, pazarları pazartesi sendromuna kapılmanıza neden olan etmen, para kazanmıyor olsam asla gitmem dediğiniz ortam ise bu yazı tam da size göre.  Okula başladığımız ilk günlerden beri maaşın olsun, sigortan olsun diye büyüklerimiz tarafından sürekli çalar saat gibi kuruluruz.

Üniversite biter, bu kez hayatınızda “Sen şimdi ne oldun?, Maaşın, sigortan yatıyor mu?”cular boy göstermeye başlar. Eğer ki idealist değilseniz tabi ki hobi niyetine de çalışabilirsiniz ama işiniz sizde zorunluluk algısı oluşturuyorsa pek de hobi sayılmıyor. Sizin de kafanızda aynı karmaşalar var mı? Biliyoruz ki vakit nakittir. Ve de asla geri satın alınamayacak kadar kıymetlidir de. Maaşlı işlerinizde harcadığınız zamanı nakite başkaları çevirir. Asıl dikkatli harcanması gereken nakit değil, vakittir.

Neden sizin vaktinizin kıymetini başkaları belirlesin?

Eğer maaşlı bir işte çalışıyorsanız, çalışma saatlerinizin başkaları tarafından belirlendiği aşikar. Ve siz her planınızı iş verene ve iş saatlerinize göre yapmalısınız. Bu da hobilerinizden, sevdiklerinizden, gençliğinizden arttırarak kenara ayırdığınız zamanı işinize mecburi harcamak demek. Ayrıca sürekli bir işinizi kaybetme korkusu ile yaşama, duracağı yeri bilme gibi çabalara girmek zorundasınız. Fakat kendi işinizde düşüncelerinizi rahatça söyleyebilir, hoşnut olmadığınız olayları kolaylıkla dile getirebilirsiniz.

Bütün enerjinizi, başarılı yönlerinizi, üretken tutumlarınızı kendi işinize harcadığınızı düşünsenize. Aslında hepimiz ne kadar kıymetli fikirlere sahip olduğumuzun bilincindeyiz. Fakat bunları ilerletemiyoruz, sisteme ve başkalarının kurallarına, zaman yönetimine uyuyoruz. Neden? Çünkü maaşım ve sigortam yatıyor. Ne kadar da kendinizi köreltiyor gibi hissettiren bir cümle değil mi?

Kendiniz için çalıştığınızda daha çok para kazandığınız yadsınamaz bir gerçek. Patronunuz o kadar çaba harcayıp, bu şirkete yıllarımı verdim dediğiniz anda en ufak hatada sizi gözden çıkartabilir. Fakat siz bu çabaları, azmi kendi işinizde gösterirseniz emin olun patronunuzun size biçtiği maaş değerinden daha fazla kazanabilirsiniz.

İş stresi, pazartesi sendromu, üst baskısı, erken uyanman gereken bir saat, geç çıkman gereken bir mesai sistemi olmadığı için bu sizin huzur seviyenizi ve mutluluk derecenizi de doğrudan etkileyecektir. Elbette yukarıda saydıklarımızı yapmanız gereken anlar da olacaktır. Ama bunu kendi işiniz için yapıyor ve karşılığını fazlasıyla alıyor olacaksınız. Ya da istediğiniz noktaya geldikten sonra zaten birileri sizin için bu işleri yapıyor olacak.

Size verilen 1 saat öğle molasında saate bakarak, lokmaları ağzınıza tıkıştırarak yemeğinizi yediğiniz oldu mu? İlla ki olmuştur. Ya da arta kalan zamanda kahve mi içsem, kitap mı okusam, biraz dinlensem mi yoksa arkadaşlarla sohbete mi dahil olsam diye düşündüğünüz? Peki kaç tanesini gerçekleştirebildiniz? Eminim ki tuvalet ihtiyacınızı bile ertelediğiniz zamanlar olmuştur. Çünkü zaman çok hızlı ve size verilen 1 saate hepsinin sığması imkansız. Bu yemek molasının zamanını, uzunluğunu, kimlerle olacağını siz belirleyebilirsiniz.

Bir de işi nedeniyle istemediği bir yerde yaşamak zorunda olanlar da var.Aman maaşım gitmesin,iş yok zaten diye istemediği bir şehirde olmaya mecbur hissedenler..

Saydıklarımızın hepsi sizce de geçerli sebepler değil mi? İçlerinden bir tanesini çıkartarak yolunuza elbette devam edebilirsiniz. Kendi işinizin patronu olmadığınız sürece emeklilik günlerinizin özlemini çekmek en doğal hakkınız.

Beyhan Ünal
Beyhan Ünal
Öğretmen/Girişimci/Network Okulu Yazarı🌸

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...