fbpx

Neden Kendi İşimin Patronu Olmalıyım?

İşiniz sizin için her gün gittiğiniz yer, pazarları pazartesi sendromuna kapılmanıza neden olan etmen, para kazanmıyor olsam asla gitmem dediğiniz ortam ise bu yazı tam da size göre.  Okula başladığımız ilk günlerden beri maaşın olsun, sigortan olsun diye büyüklerimiz tarafından sürekli çalar saat gibi kuruluruz.

Üniversite biter, bu kez hayatınızda “Sen şimdi ne oldun?, Maaşın, sigortan yatıyor mu?”cular boy göstermeye başlar. Eğer ki idealist değilseniz tabi ki hobi niyetine de çalışabilirsiniz ama işiniz sizde zorunluluk algısı oluşturuyorsa pek de hobi sayılmıyor. Sizin de kafanızda aynı karmaşalar var mı? Biliyoruz ki vakit nakittir. Ve de asla geri satın alınamayacak kadar kıymetlidir de. Maaşlı işlerinizde harcadığınız zamanı nakite başkaları çevirir. Asıl dikkatli harcanması gereken nakit değil, vakittir.

Neden sizin vaktinizin kıymetini başkaları belirlesin?

Eğer maaşlı bir işte çalışıyorsanız, çalışma saatlerinizin başkaları tarafından belirlendiği aşikar. Ve siz her planınızı iş verene ve iş saatlerinize göre yapmalısınız. Bu da hobilerinizden, sevdiklerinizden, gençliğinizden arttırarak kenara ayırdığınız zamanı işinize mecburi harcamak demek. Ayrıca sürekli bir işinizi kaybetme korkusu ile yaşama, duracağı yeri bilme gibi çabalara girmek zorundasınız. Fakat kendi işinizde düşüncelerinizi rahatça söyleyebilir, hoşnut olmadığınız olayları kolaylıkla dile getirebilirsiniz.

Bütün enerjinizi, başarılı yönlerinizi, üretken tutumlarınızı kendi işinize harcadığınızı düşünsenize. Aslında hepimiz ne kadar kıymetli fikirlere sahip olduğumuzun bilincindeyiz. Fakat bunları ilerletemiyoruz, sisteme ve başkalarının kurallarına, zaman yönetimine uyuyoruz. Neden? Çünkü maaşım ve sigortam yatıyor. Ne kadar da kendinizi köreltiyor gibi hissettiren bir cümle değil mi?

Kendiniz için çalıştığınızda daha çok para kazandığınız yadsınamaz bir gerçek. Patronunuz o kadar çaba harcayıp, bu şirkete yıllarımı verdim dediğiniz anda en ufak hatada sizi gözden çıkartabilir. Fakat siz bu çabaları, azmi kendi işinizde gösterirseniz emin olun patronunuzun size biçtiği maaş değerinden daha fazla kazanabilirsiniz.

İş stresi, pazartesi sendromu, üst baskısı, erken uyanman gereken bir saat, geç çıkman gereken bir mesai sistemi olmadığı için bu sizin huzur seviyenizi ve mutluluk derecenizi de doğrudan etkileyecektir. Elbette yukarıda saydıklarımızı yapmanız gereken anlar da olacaktır. Ama bunu kendi işiniz için yapıyor ve karşılığını fazlasıyla alıyor olacaksınız. Ya da istediğiniz noktaya geldikten sonra zaten birileri sizin için bu işleri yapıyor olacak.

Size verilen 1 saat öğle molasında saate bakarak, lokmaları ağzınıza tıkıştırarak yemeğinizi yediğiniz oldu mu? İlla ki olmuştur. Ya da arta kalan zamanda kahve mi içsem, kitap mı okusam, biraz dinlensem mi yoksa arkadaşlarla sohbete mi dahil olsam diye düşündüğünüz? Peki kaç tanesini gerçekleştirebildiniz? Eminim ki tuvalet ihtiyacınızı bile ertelediğiniz zamanlar olmuştur. Çünkü zaman çok hızlı ve size verilen 1 saate hepsinin sığması imkansız. Bu yemek molasının zamanını, uzunluğunu, kimlerle olacağını siz belirleyebilirsiniz.

Bir de işi nedeniyle istemediği bir yerde yaşamak zorunda olanlar da var.Aman maaşım gitmesin,iş yok zaten diye istemediği bir şehirde olmaya mecbur hissedenler..

Saydıklarımızın hepsi sizce de geçerli sebepler değil mi? İçlerinden bir tanesini çıkartarak yolunuza elbette devam edebilirsiniz. Kendi işinizin patronu olmadığınız sürece emeklilik günlerinizin özlemini çekmek en doğal hakkınız.

Beyhan Ünal
Beyhan Ünal
Öğretmen/Girişimci/Network Okulu Yazarı🌸

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....