fbpx

Kitap Okumanın 20 Faydası

Kitap okumanın faydaları nelerdir? Hangi kitapları okumalıyız ve kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz? Kitap okumak beynimizi geliştirir mi? Tüm bu sorular, kitap okumaktan çekinen insanların sordukları sorulardan bazılarıdır. Peki gerçekten kitap okumak faydalı mıdır?

Kitap okuduğunuz zaman, kendinize ve beyninize büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir. Sizi geliştirir. Farklı pencerelerden bakmanızı sağlar. İnsanları değerlendirmenize yardımcı olur. Olayları daha farklı kurgulayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu ve dengenizi koruyabilirsiniz.

Kitap Okumanın 20 Faydası

Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir.

Yukarıda kitap okumanın bazı faydalarından bahsettik. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir bu faydalar. Peki kitap okumanın, beynimize ve ruhumuza faydaları tam olarak nelerdir?

 • Daha özgür olmamızı ve özgür düşünmenizi sağlar. Kitap okuyan insanlar hayata, daha geniş bir perspektifle bakarlar.
 • Kitap bir çeşit meditasyondur. Evet, kitabı okuyan insanlar sadece bu işe odaklanırlar. Bu bir farkındalık ve meditasyon sağlar. Zihin bir şeye odaklanır.
 • Kurgudan hoşlanıyorsanız çok şanslısınız. Hayal gücünüzü ve zihninizi yükseltir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

 • Bilgi almanın en doğru ve güzel yoludur. Artık Youtube’dan bilgi aldığınızı biliyoruz. Ama en iyi yol bir kitap okumaktır.
 • Toplumun düşüncelerinden ziyade bireysel düşünceler alırız. Birçok insan toplumun fikirlerini % 100 haklı kabul eder. Ancak yeni fikirler ve icatlar her zaman araştırmacılardan ve okuyuculardan gelir.
 • Manevi farkındalığı deneyimliyoruz. Kitabı okuduğumuzda kendimizi iç dünyamızda buluruz. Kitap bizi ruhsal olarak iyileştirir.
 • Kitap okuma empati kurma yeteneğinizi geliştirir. İnsanları daha iyi anlarlar ve onlarla doğru diyalogları yaratmamızı sağlar.
 •  Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirirsiniz. Bu paha biçilemez. Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirmek için yapabileceklerimiz sınırlıdır. Kitap okumak bunlardan biridir.

Miyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

Duygusal Gelişimimize Katkı Sağlar

 • Öğrenme, strese bağlı birçok hastalığı önler. Bir kitap okuyarak zihinsel ve fiziksel sağlığınıza katkıda bulunursunuz.
 • Kitap okumanın faydaları arasında duygularımızı daha iyi anlamamız da vardır. Duygularınızı anlamanıza ve yaşamanıza yardımcı olur. Kitap size duygu verir. Sıklıkla engellediğimiz duyguları ortaya çıkarır.
 • Bu dünyadan çıkmanın en kolay yolu. Bizi bir gemiye koyar ve bizi uzun bir yolculuğa çıkarır. Örneğin, hazine için Mısır’a gidebiliriz.
 • Ufkumuzu açar. Baktığımız pencereyi genişletir.
 • Kelime dağarcığımız gelişir. Daha akıcı ve estetik bir şekilde konuşabiliriz.

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

 • Bilmek ve düşünmek arasındaki farkı ayırt ederiz. Herkes her şeyi bildiğini iddia eder. Ancak çok az insan, düşünür ve hayata geçirir.
 • Ne kadar az bildiğimizi anlıyoruz. Aslında ne kadar kısıtlı bir kelime ve bilgi haznesine sahip olduğumuzu anlıyoruz.
 • Daha akıllı bir insan oluruz. Kitap okuyan insanların beyni gelişir. Araştırma yapıyor.
 • Yalnız olmaktan korkmak zorunda değilsiniz. Çünkü harika bir arkadaşın var. Kitabın…
 • Sana sırları veren ve senden sır istemeyen tek arkadaş yine kitaplar. Sizi kandırmayacak, korkmadan güvenebileceğiniz belki de tek sırdaşınızdır.
 • Kitap, başarılı insanların hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Atatürk‘ün tüm hayatı boyunca yaklaşık 4000 kitap okuduğunu bilyor muydunuz?
 • Kitap zihinsel yönünüzü geliştirir. Şeylere farkındalıkla bakarsınız ve daha çabuk bilirsiniz. Kitap okuyan insanlar, hayatın yalnızca gördüğümüzün ötesinde olduğunu bilirler.

Kitap Nasıl Okunur? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

1 YORUM

 1. Okuduğunuz her şey kafanızı yeni bilgi parçalarıyla doldurur ve ne zaman işe yarayacağını asla bilemezsiniz. Çok kitap okuyalım arkadaşlar 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,515TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...