fbpx

Kitap Okumanın 20 Faydası

Kitap okumanın faydaları nelerdir? Hangi kitapları okumalıyız ve kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz? Kitap okumak beynimizi geliştirir mi? Tüm bu sorular, kitap okumaktan çekinen insanların sordukları sorulardan bazılarıdır. Peki gerçekten kitap okumak faydalı mıdır?

Kitap okuduğunuz zaman, kendinize ve beyninize büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir. Sizi geliştirir. Farklı pencerelerden bakmanızı sağlar. İnsanları değerlendirmenize yardımcı olur. Olayları daha farklı kurgulayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu ve dengenizi koruyabilirsiniz.

Kitap Okumanın 20 Faydası

Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir.

Yukarıda kitap okumanın bazı faydalarından bahsettik. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir bu faydalar. Peki kitap okumanın, beynimize ve ruhumuza faydaları tam olarak nelerdir?

 • Daha özgür olmamızı ve özgür düşünmenizi sağlar. Kitap okuyan insanlar hayata, daha geniş bir perspektifle bakarlar.
 • Kitap bir çeşit meditasyondur. Evet, kitabı okuyan insanlar sadece bu işe odaklanırlar. Bu bir farkındalık ve meditasyon sağlar. Zihin bir şeye odaklanır.
 • Kurgudan hoşlanıyorsanız çok şanslısınız. Hayal gücünüzü ve zihninizi yükseltir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

 • Bilgi almanın en doğru ve güzel yoludur. Artık Youtube’dan bilgi aldığınızı biliyoruz. Ama en iyi yol bir kitap okumaktır.
 • Toplumun düşüncelerinden ziyade bireysel düşünceler alırız. Birçok insan toplumun fikirlerini % 100 haklı kabul eder. Ancak yeni fikirler ve icatlar her zaman araştırmacılardan ve okuyuculardan gelir.
 • Manevi farkındalığı deneyimliyoruz. Kitabı okuduğumuzda kendimizi iç dünyamızda buluruz. Kitap bizi ruhsal olarak iyileştirir.
 • Kitap okuma empati kurma yeteneğinizi geliştirir. İnsanları daha iyi anlarlar ve onlarla doğru diyalogları yaratmamızı sağlar.
 •  Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirirsiniz. Bu paha biçilemez. Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirmek için yapabileceklerimiz sınırlıdır. Kitap okumak bunlardan biridir.

Miyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

Duygusal Gelişimimize Katkı Sağlar

 • Öğrenme, strese bağlı birçok hastalığı önler. Bir kitap okuyarak zihinsel ve fiziksel sağlığınıza katkıda bulunursunuz.
 • Kitap okumanın faydaları arasında duygularımızı daha iyi anlamamız da vardır. Duygularınızı anlamanıza ve yaşamanıza yardımcı olur. Kitap size duygu verir. Sıklıkla engellediğimiz duyguları ortaya çıkarır.
 • Bu dünyadan çıkmanın en kolay yolu. Bizi bir gemiye koyar ve bizi uzun bir yolculuğa çıkarır. Örneğin, hazine için Mısır’a gidebiliriz.
 • Ufkumuzu açar. Baktığımız pencereyi genişletir.
 • Kelime dağarcığımız gelişir. Daha akıcı ve estetik bir şekilde konuşabiliriz.

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

 • Bilmek ve düşünmek arasındaki farkı ayırt ederiz. Herkes her şeyi bildiğini iddia eder. Ancak çok az insan, düşünür ve hayata geçirir.
 • Ne kadar az bildiğimizi anlıyoruz. Aslında ne kadar kısıtlı bir kelime ve bilgi haznesine sahip olduğumuzu anlıyoruz.
 • Daha akıllı bir insan oluruz. Kitap okuyan insanların beyni gelişir. Araştırma yapıyor.
 • Yalnız olmaktan korkmak zorunda değilsiniz. Çünkü harika bir arkadaşın var. Kitabın…
 • Sana sırları veren ve senden sır istemeyen tek arkadaş yine kitaplar. Sizi kandırmayacak, korkmadan güvenebileceğiniz belki de tek sırdaşınızdır.
 • Kitap, başarılı insanların hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Atatürk‘ün tüm hayatı boyunca yaklaşık 4000 kitap okuduğunu bilyor muydunuz?
 • Kitap zihinsel yönünüzü geliştirir. Şeylere farkındalıkla bakarsınız ve daha çabuk bilirsiniz. Kitap okuyan insanlar, hayatın yalnızca gördüğümüzün ötesinde olduğunu bilirler.

Kitap Nasıl Okunur? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,948BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,353TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...