fbpx

Kitap Okumanın 20 Faydası

Kitap okumanın faydaları nelerdir? Hangi kitapları okumalıyız ve kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz? Kitap okumak beynimizi geliştirir mi? Tüm bu sorular, kitap okumaktan çekinen insanların sordukları sorulardan bazılarıdır. Peki gerçekten kitap okumak faydalı mıdır?

Kitap okuduğunuz zaman, kendinize ve beyninize büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir. Sizi geliştirir. Farklı pencerelerden bakmanızı sağlar. İnsanları değerlendirmenize yardımcı olur. Olayları daha farklı kurgulayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu ve dengenizi koruyabilirsiniz.

Kitap Okumanın 20 Faydası

Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir.

Yukarıda kitap okumanın bazı faydalarından bahsettik. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir bu faydalar. Peki kitap okumanın, beynimize ve ruhumuza faydaları tam olarak nelerdir?

 • Daha özgür olmamızı ve özgür düşünmenizi sağlar. Kitap okuyan insanlar hayata, daha geniş bir perspektifle bakarlar.
 • Kitap bir çeşit meditasyondur. Evet, kitabı okuyan insanlar sadece bu işe odaklanırlar. Bu bir farkındalık ve meditasyon sağlar. Zihin bir şeye odaklanır.
 • Kurgudan hoşlanıyorsanız çok şanslısınız. Hayal gücünüzü ve zihninizi yükseltir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

 • Bilgi almanın en doğru ve güzel yoludur. Artık Youtube’dan bilgi aldığınızı biliyoruz. Ama en iyi yol bir kitap okumaktır.
 • Toplumun düşüncelerinden ziyade bireysel düşünceler alırız. Birçok insan toplumun fikirlerini % 100 haklı kabul eder. Ancak yeni fikirler ve icatlar her zaman araştırmacılardan ve okuyuculardan gelir.
 • Manevi farkındalığı deneyimliyoruz. Kitabı okuduğumuzda kendimizi iç dünyamızda buluruz. Kitap bizi ruhsal olarak iyileştirir.
 • Kitap okuma empati kurma yeteneğinizi geliştirir. İnsanları daha iyi anlarlar ve onlarla doğru diyalogları yaratmamızı sağlar.
 •  Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirirsiniz. Bu paha biçilemez. Keyifli ve huzurlu bir zaman geçirmek için yapabileceklerimiz sınırlıdır. Kitap okumak bunlardan biridir.

Miyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

Duygusal Gelişimimize Katkı Sağlar

 • Öğrenme, strese bağlı birçok hastalığı önler. Bir kitap okuyarak zihinsel ve fiziksel sağlığınıza katkıda bulunursunuz.
 • Kitap okumanın faydaları arasında duygularımızı daha iyi anlamamız da vardır. Duygularınızı anlamanıza ve yaşamanıza yardımcı olur. Kitap size duygu verir. Sıklıkla engellediğimiz duyguları ortaya çıkarır.
 • Bu dünyadan çıkmanın en kolay yolu. Bizi bir gemiye koyar ve bizi uzun bir yolculuğa çıkarır. Örneğin, hazine için Mısır’a gidebiliriz.
 • Ufkumuzu açar. Baktığımız pencereyi genişletir.
 • Kelime dağarcığımız gelişir. Daha akıcı ve estetik bir şekilde konuşabiliriz.

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

 • Bilmek ve düşünmek arasındaki farkı ayırt ederiz. Herkes her şeyi bildiğini iddia eder. Ancak çok az insan, düşünür ve hayata geçirir.
 • Ne kadar az bildiğimizi anlıyoruz. Aslında ne kadar kısıtlı bir kelime ve bilgi haznesine sahip olduğumuzu anlıyoruz.
 • Daha akıllı bir insan oluruz. Kitap okuyan insanların beyni gelişir. Araştırma yapıyor.
 • Yalnız olmaktan korkmak zorunda değilsiniz. Çünkü harika bir arkadaşın var. Kitabın…
 • Sana sırları veren ve senden sır istemeyen tek arkadaş yine kitaplar. Sizi kandırmayacak, korkmadan güvenebileceğiniz belki de tek sırdaşınızdır.
 • Kitap, başarılı insanların hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Atatürk‘ün tüm hayatı boyunca yaklaşık 4000 kitap okuduğunu bilyor muydunuz?
 • Kitap zihinsel yönünüzü geliştirir. Şeylere farkındalıkla bakarsınız ve daha çabuk bilirsiniz. Kitap okuyan insanlar, hayatın yalnızca gördüğümüzün ötesinde olduğunu bilirler.

Kitap Nasıl Okunur? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

1 YORUM

 1. Okuduğunuz her şey kafanızı yeni bilgi parçalarıyla doldurur ve ne zaman işe yarayacağını asla bilemezsiniz. Çok kitap okuyalım arkadaşlar 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,459BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sıradan insanlardan farklı düşündükleri noktalar nelerdir? Başarılı insanlar hayatın her kesiminde karşımıza çıkarlar. Ancak hepsinin ortak bir yanı vardır:...

Liderlikte Tutumun Etkisi Nedir?

Liderlikte tutumun etkisi nedir? Bugün sizinle çalışmak için nasıl bir tavır sergilediniz? Ne yazık ki, çok az lider hayatın herhangi bir anında tutumlarının farkındadır....

Doğrudan Satışa Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Doğrudan satışa başlamadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Para kazanma, ek gelir imkanı, iş fırsatı... Bu bakış açılarından hangisi ile ticarete başladığınız son derece önem...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Mart Ayı Nasıl Geçecek?

Aylık burç yorumları neler? Girişimciler için 2021 Mart ayı burç yorumları nasıl geçecek? Burç yorumlarınızda sizleri bu ay neler bekliyor? Para, kişisel gelişim, sağlık...

Güneşi Uyandıralım

Güneşi Uyandıralım adlı kitabı daha önce hiç okudunuz mu? Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan bu eşsiz kitabın, hayatınıza olan etkisini okuduktan sonra fark...

Yeni Tanıştığınız Birini İşe Almak İçin 3 Önemli Kural

Network marketing takımınıza yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? Eric Worre tarafından da şiddetle tavsiye edilen bu yöntemi işinizde mutlaka kullanmaya özen göstermelisiniz....