Kişisel Başarı Filmleri Listesi | 15 Efsane Film

Kişisel başarı filmleri

Kişisel başarı filmleri, bireysel olarak kendini geliştirebilme imkanı bulacağınız, ilham alacağınız ve hayatınıza anlam katacağınız filmlerdir. Bu listemizde birbirinden güzel 15 adet filmi sizler için listeledik. Dilerseniz, bireysel başarı filmleri listemize geçelim;

Kişisel Başarı Filmleri Listesi

Contents

1) Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption):

Stephen King’in eserinden sinemaya uyarlanan ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan 1994 yılında yapılmış filmdir. 20 yıldır mahkum olan bankacı Andy Dufresne’nin, Shawshank Cezaevi’ndeki yaşadığı zorlukları anlatır.

Sahnelerin birçoğu gerçek hikayelerden esinlenilerek çekilmiş olan Esaretin Bedeli, kişisel başarı filmleri arsında ön sıralarda yer alır. Karakterin hapishane sırasında gördüğü olayları ve yaşadığı anları etkileyici biçimde sinemaya aktarılan bir yapıt olmuştur.

 • IMDb Puanı; 9.3
 • Yapım Yılı; 1994

2) Can Dostum (Intouchhables):

Fransız yapımı olan film, kazadan sonra felç kalan aristokrat Philippe ile cezaevinden yeni çıkmış Driss’in arasında yavaş yavaş gerçekleşen dostluğu anlatıyor. Birbirlerinden zıt karakter olmalarına rağmen kurdukları ilişki izlemeye değer.  Film; biyografi, dram ve komedi türlerinin birleşiminden oluşan Can Dostum kişisel gelişim filmleri arasında adını üst sıraya yazdırıyor.

 • IMDb Puanı: 8.5
 • Yapım Yılı; 2011

3) Whiplash:

Hırs, azim ve ölümüne mücadeleyi anlatan Whiplash, 3 dalda Oscar kazanmayı başaran müzik bölümünde motive edici filmler arasında yer alır. J. K. Simmons ve Miles Teller ikilisinin unutulmaz performansı filmin şekillenmesinde rol oynamıştır.

Andrew Neiman, Shaffer Konservatuar’ında baterist olan öğrencinin, caz efsaneleri arasında yer alan Buddy Rich gibi çalabilmek için verdiği hırsı ve önüne gelen engelleri konu alıyor. İkilinin arasında çekişmeyi, güzel bir şekilde beyaz perdeye aktarılmış ve işlenmiştir.

 • IMDb Puanı: 8.5
 • Yapım Yılı; 2014

bireysel basari filmleri

4) Tanrıyı Oynayanlar (Something the Lord Made):

Bilim insanı Dr. Alfred Blalock ve marangozluktan tıp dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelen asistan Vivien Thomas’ın mavi bebek (Blue baby) hastalığının tedavisini buldukları süreci anlatıyor. Özellikle hastalığı buluş kısımlarındaki özveriyi detaylıca inceleyen yapıt, insanı geliştiren filmler arasında yer alıyor.

 • IMDb Paunı: 8.3
 • Yapım Yılı: 2004

İlginizi Çekebilir: İlham Veren Filmler

5) Akıl Oyunları (Beatiful Mind):

İstatistik, sosyal bilimler, biyoloji, siyasal bilimler, bilgisayar bilimleri, mühendislik ve felsefenin bolca kullanıldığı ve Oyun Kuram’ına yapmış olduğu katkılar ile Nobel Ekonomi Ödülü’nin sabini anlattığı John Nash’in hikayesini anlatıyor.

Bilim insanı John Nash’in dahilik ve şizofreni hastalığı ile beraber yaşadığı olayları, zorlukları ve başarılı hayat hikayesini gözler önüne seriyor. Özellikle dahi insanların hayatını merak edenler ve kişisel başarı filmleri arayanlar için bulunmaz kaftan.

 • IMDb Puanı: 8.2
 • Yapım Yılı: 2001

6) Para Avcısı ( Wolf of Wall Street):

Dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer edinen Jordan Belfort, sıfırdan milyarderliğe uzanan hayat hikayesini konu alıyor. Para Avcısı filmi, özellikle genç girişimcilerin dikkatini çekmeye başarmış bir baş yapıtlar arasında yer alır. Bunun yanında Belfort’un hırsını ve akılcılığını konu alan Wolf of Wall Street insanı geliştiren filmler arasında yer alır.

 • IMDb Puanı: 8.2
 • Yapım Yılı: 2005

7) Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society):

John Keating isimli başarılı görülen edebiyat öğretmeni, Hell-ton ünvanlı ve aşırı disiplinli bir erkek okulunda ders anlatmaya başlar. Öğrencilerin birçoğu baskı altında olduğu için, John Keating gençleri şiir ve edebiyat ile tanıştırıp bakış açılarını farklı yöne çekmeyi başarır.

Özgürlüğü ve farklılığı öğreten John Keating, okul yönetiminin tepkisini çeker. Sonrasında gelişen olayları ve mücadeleleri ile kişisel başarı filmleri arasında adını altın harfler ile yazdırır. Benzersiz başarılara imza atan filmin mutlaka izlenmesi önerilir.

 • IMDb Puanı: 8.1
 • Yapım Yılı: 1989

8) Enigma (The Imitation Game):

Alan Turing sayesinde 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren adamlar arasında yer alır ve Enigma filmi bu konuyu ele alır. Alan Turing’in 2. Dünya Savaşı’ında nazilern kullandığı Enigma Kodu’nun çözülmesi için yaşadığı zorluğu, çektiği sıkıntıları ve başarılarını beyaz perdede son derece akıcı biçimde anlatıyor.

Yaptığı başarılar sayesinde milyonlarca insanın hayatını kurtarıp savaş kahramanı olarak gösterilmesi gerekirken, eşcinsel olduğu için cezalandırılıyor. Bu kadar zorluklara rağmen yılmadan başarıya gidilmesini konu alan bu yapıt, bireysel gelişim filmleri arasında yer alır.

 • IMDb Puanı: 8.0
 • Yapım Yılı: 2014

9) Marslı (Martian):

Bilim kurgu romanının sinemaya aktarılmış hali olmasına karşın, en sağlam kişisel başarı filmleri arasında yer alır. Bilim alanında azim konulu başarılı filmlerinden biri olmasının nedeni, Mars’ta tek başına kalan adamın hayata tutunma hikayesini anlatıyor olmasından kaynaklanır.

Tüm ekibin yaklaşan fırtına nedeniyle Mars’tan giderken, baş karakterin yaralanıp bayılması sonucunda gezegende tek başına kalır. Bilimi sonuna kadar kullanıp hayatta kalmaya çalışır.

 • IMDb Puanı: 0
 • Yapım Yılı: 2015

10) Gandi (Gandhi):

En iyi biyografi filmleri arasında yer alan ve dönemim Oscar Ödülleri’ni silip süpüren Gandi filmi Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Mahatma Gandi’yi konu alıyor. Tarihin en büyük başarılarından birine imza atan Gandi, 1982 tarihinde bu başarı beyaz perdeye aktarılmıştır. Bu film Mahatma Gandi’nin zorlu yaşamını ve mücadelesini gözler önüne seriyor.

 • IMDb Puanı: 8.0
 • Yapım Yılı: 1982

İlginizi Çekebilir: Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

11) Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness):

Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in başrolde olduğu başarılı performansıyla hayat bulan Umudunu Kaybetme filmi, kişisel gelişim filmleri Netflix platformunda da yer alır. Girişimci Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan bu film; geçim kaynağını kapı kapı gezerek satmaya çalıştığı ürünlerden geçinmeye çalışır.

Bir dönem o kadar kötü hale düşer ki eşi evi terk eder, kirayı ödeyemediğinden evinden atılır ve çocuğu ile beraber tuvalette yatmaya başlar. Bu kadar zorluğa rağmen Gardner’ın azmini ve başarısı hikayesini konu alan film, baş yapıtlar listesine girer.

 • IMDb Puanı: 8.0
 • Yapım Yılı: 1982

kisisel gelisim filmleri

12) Pi’nin Yaşamı:

Film, ailesi ülkeyi terk edip başka bir ülkeye gemi ile giderken geminin kaza yapıp kurtarma teknesi okyanusun ortasında tek başına kalan Pi’nin hikayesini konu alıyor. Teknenin içinde birçok hayvan ve kaplanın olması, sadece açlık değil yem olmama korkusu ile başa çıkması gerektiğini gösteriyor.

Sadece teknede Pi ve kaplanın kalması ile beraber yavaş yavaş dostluk ve hayatta kalma iç güdüsünün geliştiğini anlatan bireysel gelişim filmleri arasında yer alır.

 • IMDb Puanı: 7.9
 • Yapım Yılı: 2012

13) Onurlu Bir Adam (Men of Honor):

Robert De Niro, Cuba Gooding ve Charlize Theron gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Men of Honor, ‘’asla vazgeçme’’ felsefesini etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Film, önüne çıkan bütün engellere rağmen Deniz Kuvvetleri Dalgıcı olmak isteyen Carl Brashear’ın inanilmaz hayat hikayesini konu alıyor.

 • IMDb Puanı: 7.2
 • Yapım Yılı: 2000

14) Quen of Katwe:

Gerçek hayat hikayesinden ilham alınarak yazılan yapıt, bireysel gelişim filmler arasında baş sıralarda yer alıyor. Ugandalı bir genç kızın, Katwe’nin gecekondu mahallesinden çıkıp satranç ustalığına kadar yükseldiğini konu alıyor.

 • IMDb Puanı: 7.4
 • Yapım Yılı: 2016

15) Çöl Çiçeği (Deset Flower):

Ünlü model Waris Dirie; 3 yaşında sünnet edilmiş, henüz 13 yaşında yaşlı bir adamla evlendirilmeye çalışılmış, kadersiz Somali’li bir kadındır. Bütün bunlara rağmen Afrika’dan kaçıp ABD’de süpermodel olmayı başaran Dirie, Afrika’da benzer sorunlar yaşayan kızlar için birçok faaliyette bulunmuştur. Bu kadar zorluğa, engele rağmen elde ettiği başarı sayesinde Azim filmleri arasında yer alır.

 • IMDb Puanı: 7.4
 • Yapım Yılı: 2009

İlginizi Çekebilir: Yılbaşı Film Önerileri