Kitap İncelemeleri – Milyoner Aklın Sırları

Hiç bazı insanların kolaylıkla zengin olurken diğerlerinin yaşam boyu ekonomik sıkıntıdan kurtulamamasının nedenini merak ettiniz mi?

Kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer alan Milyoner Aklın Sırları bakış açınızı değiştirecek. T. Harv Eker’in yazmış olduğu eseri, şimdiye kadar doğru diye kabul ettiğiniz, kendinizi şartlandırdığınız metaların aslında ne kadar yanlış olduğu konusunda tamamen aydınlatacaktır. Networkokulu.net olarak, bu son derece önemli eseri sizler için inceledik

Hiç bazı insanların kolaylıkla zengin olurken diğerlerinin yaşam boyu ekonomik sıkıntıdan kurtulamamasının nedenini merak ettiniz mi? Acaba fark eğitimde, zekada, yetenekte, zamanlamada, çalışma alışkanlıklarında, sosyallikte, şansta mı; yoksa iş, meslek seçiminde ya da yapılan yatırımlarda mı? Yazara göre sorunun cevabı temelde, yukarıdakilerden HİÇBİRİ…

Harv Eker‘e göre bu sorunun cevabı geçmişteki şartlanmalarla bilinçaltımıza kazınan para haritalarımızdan geçiyor. Herkesin bilinçaltında kişisel bir para haritası vardır ve bu harita kişilerin parasal başarılarını belirlemede her faktörden daha önemlidir.

Kitap İncelemeleri – Milyoner Aklın Sırları

Kitap incelemeleri bölümümüzde bugün dünyanın en önemli kişisel gelişim uzmanları arasında yer alan Harv Eker, son derece çarpıcı bir kitap olan Milyoner Aklın Sırları ile başarılı insanların sırlarını tüm insanlığa sunuyor. 17 Parasal Başarı Dosyası başlığı altında topladığı tecrübelerini son derece basit ve de anlaşılır bir dil ile anlatmıştır. Dilerseniz şimdi onlara birlikte bakalım;

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 1

"Parasal başarıya ulaşmış insanların inanıcı: “Hayatımı ben yaratırım!”. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “Hayat başıma gelenlerden ibarettir!”

“Parasal başarıya ulaşmış insanların inanıcı: “Hayatımı ben yaratırım!”. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “Hayat başıma gelenlerden ibarettir!”

Eğer parasal başarıyı yakalamak, zengin olmak istiyorsanız, hayatınızın. Özellikle de finansal hayatınızın direksiyonunda olduğunuza inanmanız ön koşuldur. Eğer buna inanmazsanız içinizin derinliklerinde kendi yaşamınız üzerinde kontrolünüz olmadığı için parasal hayatınızı da denetleyemeyeceğinize inanıyorsunuzdur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 2

“Parasal başarıya ulaşmış kişiler para oyunu kazanmak için oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken kişiler ise para oyununu kaybetmemek için oynarlar.”

Size bir soru soracağım:  Herhangi bir spor dalında sadece defans yapsaydınız, maçı kazanma şansınız ne kadar olurdu? Bu soruya insanları çoğu “çok az” ya da “hiç” diye cevap verecektir.

İşte çoğu insan para oyununu bu şekilde oynar. Bu tip kişilerin en büyük kaygısı, bolluk ve zenginlik yaratmak yerine, hayatta kalmak ve güvencede olmaktır. Bu açıdan bakıldığında, amacınız nedir? Hedefiniz nedir? Gerçek niyetiniz nedir?

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 3

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar bu yola baş koyarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar zengin olmayı sadece isterler.”

Çoğu insan zengin olmak isteyip istemediğini sorun, size bakıp delirmiş olduğunuzu düşünecektir. “tabi ki olmak isterim” diyecektir. Gerçekte ise insanların çoğu zengin olmak istemez. Neden? Çünkü, bilinçaltlarındaki dosya, zengin olmanın iyi bir şey olmadığı hakkında anlatılan, öğretilen bir sürü olumsuzluklarla doludur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 4

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar büyük oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar küçük oynarlar.”

Bir ara seminerlerimizden birinde ders veren bir hocamız vardı. Toplam servetini üç yıl içerisinde üçe katlamıştı. Sırrı sorulduğunda: “Her şey ben büyük düşünmeye ve büyük oynamaya başladığım an da değişti.” Dedi. Size, “Pazara sunduğunuz değerle orantılı para kazanırsınız.” diyen Gelir Yasası’nı hatırlatmak isterim.

Kitap İncelemeleri – Liderlik Nitelikleri >>

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 5

“Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatlara odaklanır. Kendini parasal başarıya adamayanlar engellere odaklanır.”

Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatları görürler. Diğerleriyse engelleri! Kendini parasal başarıya adayanlar potansiyel büyümeyi görürler. Diğerleriyse potansiyel kayıpları! Kendini parasal başarıya adayanlar ödüllere odaklanırlar. Diğerleriyse risklere.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 6

“Parasal başarıya odaklı insanlar zengin kişilere hayrandırlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar ise zengin kişilerden nefret ederler.”

Parasal başarıya ulaşmış insanlar, parasal alanda başarı kazanmak için gerekenleri –ki bu gereklilikleri kitabımızın en başından buraya kadar fazlasıyla aktardım- yapmadıkları halde bu alanda- gereken her şeyi yaptığı için- başarı kazanmış kişilere, kıskançlıkla bakarlar: “Amma da şanslılar” diyerek kestirip atarlar. Hatta bunu bilinç altlarında daha da ileriye götürüp “zengin manyaklar işte!” diye fısıldayarak bu duygularını nefret boyutuna taşıyanlar dahi olur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 7

"Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatlara odaklanır. Kendini parasal başarıya adamayanlar engellere odaklanır."

Parasal başarıya odaklı insanlar, başarılı ve olumlu insanlarla takılırlar. Parasal başarıyı hedeflemeyen insanlar başarısız ve olumsuz insanlarla takılırlar.”

Artık biliyorsunuz ki, gerçekte başarıya ulaşmak istemeyenler kaybedenlerle takılır. Neden? Teselli bulmak için. Sadece parasal anlamda değil, yaşamın diğer alanında da başarısız olan insanların çoğu çok başarılı kişilerin yanında rahatsız olurlar. Ya reddedilmekten ya da oraya ait olmamaktan korkarlar. Sonra da insanın egosu, kendini korumak için, eleştirmeye ve yargılamaya yönelir.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 8

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar kendilerinin ve değerlerinin tanıtımını yapmaya gönüllüdürler. Parasal başarıyı yakalayamamış insanlar satış, tanıtım ve reklam konularında olumsuz düşünürler.”

Başarının önündeki en büyük engellerden biri de, tanıtım, satış ve reklamdan nefret etmektir. Aslında durum gayet açık: Kendinizi, sunduklarınızı takdir etmezseniz, değerlerinizin tanıtımını yapmazsanız, verdiğiniz hizmeti insanlara tanıtmazsanız, kendi işinizde ya da temsil ettiğiniz işte diğer insanlar sizi nasıl tanıyacak ve nasıl büyük paralar kazanacaksınız?

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 9

“Parasal başarıya ulaşmış zengin insanlar kendilerini sorundan daha büyük görürler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar kendilerini sorundan daha küçük görürler.”

Parasal başarıya ulaşmak parkta bolca yürüyüş yapmaktan geçmez. Ama parkta yürüyüş yapmaya çok benzer. Kıvrımlar, dönüşler, kavşaklar ve engellerle dolu bir yolculuktur. Parasal anlamda başarıya giden yol, tuzaklar ve kuyularla bezenmiştir ve birçok kişi bu yüzden bu yola çıkamaz. Söz konusu kişiler, çalkantıları, baş ağrılarını ve sorumlulukları istemezler. Kısaca, sorun istemezler. Problemi gördükleri anda kaçarlar, kaçmak için hemen her şeyi yaparlar. Çelişki şuradadır; sorunlarının olmamasını hedefleyerek aslında en büyük sorunu yaratırlar: Mutsuz ve parasız kalırlar.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 10

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, “Her verici için bir alıcı ve her alıcı için bir vericinin bulunması gerekir.” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı çekenler “Vermek almaktan daha iyidir” diye düşünürler.”

Çoğu insanın parasal potansiyeline tam erişememesinin birinci nedeni nedir biliyor musunuz? Kötü “alıcı” olmalarıdır. Bu kişiler vericilikte iyi de kötü de olabilirler, ama alıcılıkta kesinlikle kötüdürler.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 11

 

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, kendi yarattıkları sonuçlara göre para kazanmayı tercih ederler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, çalıştıkları saate göre para kazanmayı tercih ederler.”

“Okula git, iyi notlar al, iyi bir iş bul, düzenli bir maaşın olsun, dakik ol, sıkı çalış; emekliliğini al, ondan sonra ömür boyu mutlu yaşarsın.” Öğüdünü hiç duydunuz mu? Sizi bilmem ama ben yukarıdaki sözün yazılı garantisini görmeyi çok isterim doğrusu. Ne yazık ki, bu akılcı öneri, Peri masalları, Birinci Ciltte diş perisi hikayesinden sonra geliyor.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 12

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar “her ikisi de” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar “ya o, ya bu” diye düşünürler.”

Zengin insanlar kısıtlamaların dünyasında yaşamazlar; zengin olmayan insanların kısıtlamaların dünyasında yaşarlar. Elbette her ikisi de aynı fiziki dünyadadır ama farklı bakış açılarına sahiptir.  Yoksul ve orta halli insanların çoğunun, geçmişinde yoksulluk vardır. Bu kişiler, “Etrafta o kadar çok şey var ve üstelik gittikçe artıyor, elbette hepsine sahip olamayız.” Gibi düsturlara uyarak yaşarlar.

Peynirimi Kim Kaptı –  Değişim Üzerine Alınması Gereken Notlar >>

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 13

"Parasal başarıya ulaşmış insanlar, toplam servetleri üzerine odaklanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, aylık gelirleri üzerine odaklanırlar."

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, toplam servetleri üzerine odaklanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, aylık gelirleri üzerine odaklanırlar.”

Para konusunda toplumuzda insanlar hep tipik olarak “ne kadar kazanıyorsun?” sorusunu sorarlar. “Toplam net servetin nedir?” sorusunu çok sık duymazsınız.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 14

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, paralarını iyi yönetirler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, paralarını kötü yönetirler.”

Thomas stanley, “The Millionaire Next Door” adlı çok satan kitabında, Kuzey Amerika’nın milyonerlerini araştırdıktan sonra, bu kişilerin kim olduklarını ve nasıl zengin olduklarını anlatıyor. Çıkardığı sonuçlar kısa bir cümlede özetlenebilir: “Zengin insanlar, paralarını yönetmekte başarılıdırlar.”

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 15

 

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, kendi enerjileri kadar paranın da enerjisini doğru kullanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, sadece kendi enerjilerini kullanırlar.”

Belki siz de insanların çoğu gibi, “Para kazanmak için çok ama çok çalışmalısın.” Sözüyle programlanarak büyüdünüz. Büyük bir olasılıkla, “Para kazanmak için akıllıca çok çalış ama daha çok paranın senin adına çalışmasını sağla.” Yönünde başka bir programlamanız da olmadı.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 16

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, korkmaların rağmen harekete geçerler. Parasal başarıya odaklanmayan insanlar korkunun kendilerini durdurmasına izin verirler.”

Bu kitapta daha önce Oluşum Sürecinden söz etmiştik. Şimdi formülümüzü gözden geçirelim: düşünceler duygulara, duygular davranışlara, davranışlar da sonuçlara yol açar.

Milyonlarca insan parasal bolluk içinde olmayı sadece düşünür. Binlerce insan hayal eder, çok az insan da bunu biraz ileriye götürür; bu hayalini geliştirmek için yemin eder ve bu konuda meditasyon yapar. Ama daha bugüne kadar hayalini kurduğu şeye ulaşmak için sadece yemin eden ve meditasyon yapan bir kişinin kafasına gökten bir çuval dolusu para düştüğünü hiç görmedim.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 17

“Parasal başarıya ulaşmayı hedefleyen ve ulaşanlar, sürekli öğrenerek kendilerini geliştirirler. Parasal başarıyı hedeflemeyenler ve yakalamayanlar, her şeyi zaten bildiklerini zannederler.”

Çoğu zaman, “en tehlikeli üç sözcük” dediğim sözcükleri katılımcılara anlatırım. Bu güçlü, “Ben onu biliyorum.” kelimeleridir. Peki bir şeyi bildiğiniz nereden biliyorsunuz? Çok basit. Eğer bir şeyi yaşamışsanız onu bilirsiniz. Bunun dışında, onu duymuşsunuzdur, ama onu gerçekten bilmiyorsunuzdur. Kaba bir tabirler, eğer gerçekten paralı ve mutlu değilseniz, para, başarı ve yaşam hakkında hala öğreneceğiniz bir şeyler var demektir.

Kişisel gelişim ile ilgilenen insanlar için son derece önemli bir kitap olan Milyoner Aklın Sırları, sizleri sıradan insanların yanlış düşüncelerinden kopartacaktır. Peki siz bu kitabı okudunuz mu? En çok hangi bölümünü sevdiniz? Networkokulu.net takipçilerine başka hangi kişisel gelişim kitabını tavsiye edersiniz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.