Network Marketing İle Nasıl Para Kazanılır ?

İnceleyeceğimiz son konsept de ve belki de en önemlisi kaldıraç.

Neden bazı insanlar yılda 200,000 dolar veya daha fazlasını kazanırken bazıları 5,000 dolar veya daha azını kazanıyor diye hiç düşündünüz mü? 24 saatlik gün herkese aynı, öyle değil mi?

Her kim harcadığı zamanla daha büyük bir değer yaratırsa daha fazla para kazanır. Network Marketing bu bakıma üç ayrı avantaj sunuyor her biri aynı sürede daha fazla değer yaratmanızı sağlıyor. Bu esas noktalar para kazanma hakkındaki düşüncenizi sonsuza kadar değiştirecek. Bunlar; artık gelir katlanma etkisi ve kaldıraçtır.

Artık Gelir

Network Marketing sektöründe evden iş sahibi olmanın birçok faydası ve kazancı vardır. Bunlardan en önemlileri finansal ve zamansal özgürlüğe sahip olabilmektir. Yani daha çok gelir ve tadını çıkaracak daha çok zaman.

İki çeşit gelir vardır.

  • Doğrusal (aktif) gelir ,
  • Artık (pasif)gelir.

Bunlardan sadece biri bu çekici sonuca varıyor. Doğrusal gelir bir işte çalışarak kazanacağınız paradır. Doğrusal gelir bir işte çalışarak kazanacağınız paradır. Çalışırsınız, maaş alırsınız. Çalışmazsanız, maaş alamazsınız. Aslında sınırlı vaktinizi sabit bir paraya değişiyorsunuz. Daha fazla kazanmak için daha uzun süre çalışmalı zam beklemeli veya ek bir işe girmelisiniz. Doğrusal gelirle öne geçmek zordur, çünkü iş bittiğinde gelir de biter.

Artık gelirse bazen pasif veya tekrarlı gelir de denir. Bir kez bir şey yapıp sonrasında tekrar tekrar ödeme almaktır. Bu şekilde, iş bitse de emeğin üstünden çok zaman geçse de gelir devam eder. Film kiralama şirketi Netflix gibi abonelik temelli bir hizmet düşünün.

Netflix yeni müşteri çekmek için çalışıyor. Başardığında da her ay, her sene, müşterinin aboneliği boyunca para kazanmaya devam ediyor. Bir sigorta temsilcisi poliçeler yenilendikçe tekrar tekrar ödeme alıyor. Vitamin pazarlayan biri her ay tekrar sipariş veren müşterilerden artık gelir elde edebilir. Artık gelir Network Marketing’in esas noktasıdır.

Pratik bir örnekle gücünü ve nasıl işlediğini görelim;

Diyelim ki Ocak ayında bir ürünü veya hizmeti satın alan 10 kişiye gönderdiniz. Her ay istedikleri bir şey. Müşterileri Ocak’ta bulmanıza rağmen Şubat’ta, Mart’ta, sonraki Ocak’ta ve devamında da ödeme alacaksınız. Müşteriniz kaldıkları sürece. Emeğiniz aylar önce yapılmış bir iş için süregelen devamlı ödemeye dönüştü.

Konsepte bakın; bir kere çalış tekrar tekrar ödeme al. Tek seferlik doğrusal gelirde yanlış bir şey yok. Ama seçme hakkınız olsa hangisini seçerdiniz? Çok çalış, bir kere ödeme al. Ya da çok çalış, aydan aya, seneden seneye artık gelirin olsun. Artık gelir servet oluşturmada önemli bir konsept. Başka bir tanesine daha bakalım.

Katlanma Etkisi

Network marketing’de büyük başarının altında yatan şey katlanma etkisinin gücü. Bir milyon dolar nakit parayı mı yoksa bir ayda her gün kendini ikiye katlayan bir centi mi seçerdiniz? Eğer çoğu insan gibiyseniz hemen “milyonu alırım.” demişsinizdir.

Ve çoğu insan gibi, bir dolu parayı kaçırdınız. Hesaplayınca şaşıracaksınız. O cent ikinci gün 2 cent oldu. 4. Gün 16 sent. 8. Gün 1 dolar 28 sent. 14. Gün 81.92$. 21. Günde de 10,000 doları aştınız. 28. Gündeyse 1.3 milyon doları aştınız. Bir ay teoride 30 gündür yani son günde 5 milyon dolara bakıyorsunuzdur. Katlanma etkisi çok güçlüdür.

Network marketing’de katlanma etkisinin iki yolu var.

Birincisi artık gelir.

Bir kere yaptığınız işten aydan aya ödeme aldığınız için her ay bir önceki ayın gelirinin üzerine eklemeniz için bir fırsat. Emeğiniz katlanarak artıyor. Mayıs’ta, sonra Haziran’da, sonra da Temmuz’da zam alacağınızı düşünün. Hem de bir önceki ay yaptıklarınızın aynısını yaparak.

İkinci yıl daha da heyecan verici. Katlanma etkisindeki cent örneğini alıp bir Network Marketing kuruluşuna uyarlayalım. Eğer hey ay işinize bir yeni kişi katarsanız ve o kişiye aynısını yapmayı öğretirseniz çoğalma devam ederse grubunuzda sadece bir senede 4000’den fazla kişi olur.

Yani eğer herkes şirketin ürününü başkalarıyla paylaşırsa ve her ay işi büyütmekle ilgilenen yeni bir kişi katarsa katlanma etkisiyle sadece 12 ayda 4.096 kişilik bir kuruluş olur. Ve o 4000 üyenin her birinden artık gelir olarak her ay yüzde olarak kazandığınızı hayal edin.

İşin aslı, size katılan herkes her ay bir kişi katmayacak. Bazıları daha fazla katacak, bazıları daha az. Fakat katlanma etkisi gerçekten de inanılmaz. İnsanlar şaşılacak kadar kısa bir zamanda tam zamanlı gelirlerini arttırmalarının, yakalamalarının hatta geçmelerinin sebebi işte bu.

Kaldıraç

İnceleyeceğimiz son konsept de ve belki de en önemlisi kaldıraç. Tarihteki en zengin kişi kabul edilen John D. Rockfeller kaldıraç konseptini şu sözleriyle çok iyi açıklamıştır:

“Kendi emeğimin yüzde 100’ündense 100 kişinin emeklerinin yüzde 1’ini tercih ederim.”

Yani keyfini sürecek vakit olmadıkça paranın bir değeri yoktur. Katlanma gelir için neyse, kaldıraç da yaşam için o. Kaldıraç, kişisel emeği kazanç denkleminden zamanla çıkarır. Başka insanların çabalarını kişisel potansiyele çevirir.

Şu örneğe bir bakalım; Sue bir zamanlar emlakçıydı. Gelir elde etmek için ev satıyordu. Sonra bir emlakçı şirketi açmaya karar verdi. Artık Sue’un hepsi ev satan emlakçı dolu bir ofisi var. İçlerinden biri ev sattığında Sue de para kazanıyor. Belki Sue işe bir müdür alıp bir şube daha açar. Daha çok ev satan daha çok emlakçı Sue için daha çok para demek. Başkalarının çabalarını kullanarak Sue zaman özgürlüğü kazanıyor. Geliri kendi üretimine ne kadar az bağlı olursa o kadar özgür olur. İşte Network Marketing’in güzelliği bu.

Network Marketing işi kurduğunuzda bu fırsat size direkt sunuluyor. Kendinizin patronusunuz. Kontrol sizde ve kendi çabanız başarınızı belirleyecek. Ama bu çok hızlı ve büyüleyici bir şekilde değişebilir. Doğru şirkette kaliteli ürünler itibar, denenmiş yöntemler ve parmak uçlarınızdaki sistem olacak.

Birlikte size, her biri sizinle ayı teşviklere ve fırsatlara sahip hevesli iş sahiplerinden oluşan sürekli büyüyen bir yapı kurma fırsatı sunuyorlar. Onların çabaları işlerini büyütüyor aynı zamanda sizinkini de. Zamanla geliriniz kendi çalışma saatlerinizden çok ekipteki kişilerin toplam emeğine bağlı olabilir.

10 kişilik bir takım düşünün, ya da 100 ya da 1000 tane istekli kişi. Katlanma, kaldıraç artık gelir; hepsi birlikte çalışır. Sadece geliriniz için değil zaman özgürlüğünüz için de çok özel ve güçlü bir fırsat sunuyorlar.

Sonuç;

Harika işler vardır harika meslekler vardır ve harika işler vardır. Yaş, eğitim, yetenek, geçmiş gözetmeksizin sıradan insanların Network Marketing’de bulunan finansal, zamansal ve yaşamsal artıları kazanma potansiyelini başka bir işte kaçınız duydu? Herkesin eşit şartlarda başladığı ve sınırsız potansiyeli olduğu ve birinin başarısının başkasının işini tehlikeye atmadığı tersine, başkalarının başarılarını da arttırdığı kaç iş biliyorsunuz?

Zengin Baba Yoksul Baba” adlı kitabın yazarı yazarı Robert Kiyosaki, Network Marketing için;

“Servet edinmek için devrim niteliğinde bir yol. Diğerleri yalnızca iş ararken dünyadaki en başarılı insanlar network arayıp, kuruyorlar.” – Robert Kiyosaki

New York Times en çok satan yazarlarından dünyaca meşhur ekonomici ve eski maliye danışmanı Paul Zane Pilzer şöyle dedi;

“Yükselen sağlıklı yaşam ve Network Marketing sektörleri bugünün ve yarının yeni servetini oluşturmak üzere birleşiyorlar.” – Paul Zane Pilzer

Milyarder Warren Buffett tarihteki en başarılı yatırımcılardan biri bir Network Marketing şirketi satın aldı ve dedi ki “yaptığım en iyi yatırım.” Bu kişileri referans alabiliriz değil mi?

Avantajlarıyla ve dezavantajlarıyla para kazanmanın üç yolunu anlattık. Evden işin büyümesini inceledik ve Network Marketing’in gerçek anlamını anlattık. Network Marketing’in basitçe ağızdan ağıza dağıtım kanalı olduğunu ve hem şirketlere, hem de bağımsız iş sahiplerine sağladığı faydaları açıkladık.

Son olarak, bu sektörde nasıl para kazanabileceğinize değindik. Artık gelir katlanma ve kaldıraç konseptlerine odaklanarak. Umarım sunum faydalı olmuştur. Umarım en önemli sorularınızı yanıtlamıştır. Ve umarım Network Marketing’i etraflıca değerlendirmeniz için size bir sebep vermiştir.

Bol kazançlar…