Kitap Tavsiyeleri: Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2

Doğrusunu isterseniz, olağanüstü servete giden yol işte bu kadar basit

Network Marketing sektörü, son yıllarda dünya genelinde en fazla genç milyoner çıkartan belki de tek sektör diyebiliriz. Bu sektör, sıradan insanlara yasal ve ahlaklı yoldan, sıradışı bir gelir yaratma imkanı sunmaktadır. Sektörün bu kadar gelişmiş olması elbette bizim yararımızadır. Ancak unutmamak gerekir ki, başarı dediğimiz şey tamamen kişisel bir konudur. Bir kişinin işe başlayıp, 3 ayda aylık 10 bin TL kazanması veya 2 sene bu ticaret içerisinde olup para kazanamaması da tamamen başarının kişisel olmasıyla ilgili bir konudur.

Network Marketing sektörü de her ticari alanda olduğu gibi, kişisel gelişimi zorunlu kılar. Sonuçta bu ticaret (genelde networkü bırakan veya başarısız dediğimiz kısım) sadece “2 kişiyi bu  işe dahil etme işi” değildir. Kendi gelişimimize yatırım yapmalıyız. Zengin ve başarılı diye TV’lerde, sosyal medyada, gazetelerde veya çevremizde gördüğümüz kişilerin düşünce yapısını anlamaya çalışmalıyız. Onlar herhangi bir konuda başarıya ulaşmışlar ve bazı şeyleri bizden farklı yaptıkları kesindir.

Biz de bu konudan yola çıkarak kişisel gelişiminize yardımcı olacak kitapların 2. serisini bir araya getirdik. Gelin bu kitaplara birlikte göz atalım:

1 – Düşün Ve Zengin Ol / Napolyon Hill

Birçok insan zenginliğe giden yolun paradan geçtiğine inanmaktadır.

Birçok insan zenginliğe giden yolun paradan geçtiğine inanmaktadır. Sadece parası olan insanların zengin olacağını düşünmektedir. Bu insanlara göre zenginlik elde edilemez, şans işidir yada babadan miras kalmalıdır. Ancak yapılan araştırmalar bunun tam aksini iddia ediyor. Aksine zenginlik insanların düşünce biçimiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Yani her şey parada değil aslında düşüncelerimizde bitiyor.

Modern kişisel başarı yayın türünün ilk yazarlarından olan Napoleon Hill’in 1937 yılında yazdığı Düşün ve Zengin Ol adlı kitabı halen basılmakta olup, 30 milyondan fazla satılmıştır.

Kitaptan harika bir kesit;

” Samuraylar basit bir öğretiyle yaşadı; tereddüt yok, şüphe yok, sürpriz yok, korku yok.
Bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Bazen hızlı davranmak, bir ihtimalde takılı kalmaktan daha iyidir. Hobi olarak antika ve koleksiyon alıp sattığınızı farz edin. Bir tabağı on pounda aldığınızda bunu 30 pounda satacağınızı düşünürsünüz ama bir saat içerisinde birisi size 20 pound teklif etti, siz de sattınız, gidip aynı şekilde satmak için 10 pounda iki tabak daha satın aldınız.

Körü körüne davranın demiyorum. Samuraylık gibi zaten bildiğiniz bir işten bahsediyoruz. Şimddi ona göre davranmalısınız. Kararlarınız akıllıca ve mantıklı olsun; her şeyi iyice düşünerek karar verin. Bunu şimdi yapın. Küsuratları hesaplayın, eksisini artısını düşünün ve sonra pişirin.”

2 – Network Marketing Sorular ve Yanıtlar / Allan Pease

Network Marketing'e başlarken ve sonrasında kendi motivasyon kaynağımızı bulmamız gerekiyor.

Network Marketing’e başlarken ve sonrasında kendi motivasyon kaynağımızı bulmamız gerekiyor. Çünkü bu bizim yakıtımız, enerjimiz, 100 kere “Hayır” duyduktan sonra 101. “Hayır”ımızı duymamız için bizi iten şeydir. İçten gelen bir ateştir. Kendi iç motivasyonumuzu sağlayan şeydir. Ek gelir, maddi özgürlük, kendi işine sahip olmak, daha fazla boş zaman, bireysel gelişim, başkalarına yardım etmek, yeni insanlarla tanışmak, emeklilik, miras bırakmak gibi nedenlerin yanında başka nedenler de olabilir. Onu kendi içimizde aramalıyız.

Beden Dili adlı eseri 5 milyondan fazla satan Allan Pease, BBC, Discovery and National Geographic Kanada’da da görev de yapmıştır.

Kitaptan bir kesit;

“Bu teknikleri yürekten öğrenmeye ve ilk 14 gün boyunca tek bir kelimesini bile değiştirmemeye söz verirseniz, sonuçların en cüretkar hayallerinizin bile ötesinde olacağına dair size söz veriyorum.

Bu oldukça büyük bir vaat değil mi? Ama aynı zamanda iki taraflı bir anlaşma; kelimeleri uykunuzda tekrarlayacak hale gelene kadar çalışmanızı, çalışmanızı, çalışmanızı istiyorum. Eğerler, amalar,olabilirler yok; kendinizi tekniği öğrenmeye adayacaksınız. Ancak bu şekilde bir parçanız olabilir. Danışman yada ortak olarak katıldığım diğer iş girişimlerinde, insanlar yüzlerce milyon dolarlık cirolar yaptılar ve alt sıralarını bu sistemi kullanarak %20,%50,%100,%500 ve hatta %1000 oranında genişlettiler.”

3 – Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı / Dale Carniege

her networkerin okuması gereken kitaplar

Hep içinde bulunduğumuz durumun kötülüğünden, berbatlığından bahseder dururuz. herkes yaptığı için de bize bu gayet normal gelir. Ancak neyi üşünürsen onu kendine çekersin yasayı gereği, hep sıkıntıları ve olumsuzlukları hayatımıza çekiyoruz. Olumsuzluklar yaşadığımız için sıkıntılarımızı konuşmuyoruz, sıkıntıları konuştuğumuz için sürekli olumsuzluklar yaşıyor ve sıkıntı çekiyoruz. Hayal ettiğiniz şeyin peşine düşer ve sadece ona odaklanırsanız onu elde edersiniz. Aynı şey iş için de geçerlidir. Aslında hayal ettiğimiz her şeye ulaşabilir, içinde bulunduğumuz olumsuz durumları lehimize çevirebiliriz.

Bu kitabı okuyup uyguladığınızda, insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle aynı fikirde olmalarını sağlamanın kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğreneceksiniz. Zirvede herkese yer var. Yeter ki siz ulaşmayı bilin!
Dale Carniege bir kişiler arası iletişim uzmanı, hatip, yazar ve kişisel gelişimcidir. Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı kitabı 1930 yılında ilk basımında, 30 milyondan fazla satmış ve hala günümüzde popülerliğini koruyan büyük bir eserdir.

Kitaptan bir kesit;

“Her yaz Maine’e balık avına giderdim. Ben çilek ve krem şantiye bayılırım; ama her neddense balıklar solucan yemeyi seviyorlardı. Bu nedenle balık avına çıkarken kendi seçimime değil, onların isteğine kulak veriyordum. Oltamın ucuna krem şantili çilek yerine solucan çekirge takıyor ve balığa soruyordum; “Yemek istemez misin?”
İnsanları etkilemeye çalışırken neden aynı mantığı kullanmayalım?

Birinci Dünya savaşı sırasında Büyük Britanya Başbakanı, Llyod George’un yaptığı da buydu. Biri ona nasıl olup da Wilson, Orlando ve Clemenceau gibi diğer savaş liderleri unutulurken onun güçlü kalabildiğini sorduğunda, George zirvedeki yerini hala korumasının tek bir neddeni olduğunu; bunu balığa göre yem takmasını öğrenmiş olmasına borçlu olduğunu söyledi.
Neden hep kendi isteklerimizden söz ediyoruz? Bu çok çocukça ve aptalca bir iş.”

4 – 3. Dalga / Alvin Tofler

Üretim büyük ölçüde tarlalara dağılmak yerine, şehirlere odaklanmıştı.

Günlük hayatımızda televizyonlardan duyduğumuz, gazetelerden okuduğumuz olayların birbirinden bağımsız olmadığını biliyor musunuz? 3. Dalga kitabı(1981) geniş çaplı sosyolojik ve ekonomik bir araştırmanın sonucudur.
Bu kitap, yediğimiz ve içtiğimiz, kullandığımız araba, uçak, mutfak gereçleri gibi her şeyin, gelişim ve değişimle nasıl şekillendiğini anlatmaktadır. Toplumların tarih içerisinde hangi olgular ile gelişme gösterdiklerini açık bir dille anlatmaktadır.

Toplum ve gelecek sosyolojisi ile ekonomi alanlarında bir çok makalesi olan Alvin Toffler aynı zaman da ünlü bir fütürist yazar, çağımızın önde gelen yönetim ve gelecek bilimcileri arasındadır.

Kitaptan bir kesit;

“Endüstri uygarlığının başlangıcından hemen önceki dönemde, bir köylü kulübesinin çevresini geniş ekili alanlarla dolduruyordu. Az sayıda entelektüelin, zengin tacirin, askerin ve soyluların dışında, insanlar çoğunlukla kıt kanaat geçiniyordu. Güneş ddoğarken tarlada çapa sallamaya başlıyor, akşam hava kararırken evine dönüp yatağına giriyordu. Bazen kiliseye gidiyordu. Arada bir 6-7 mil uzaklıktaki bir köye dost ziyaretine. İklim ve bölgeye bağlı olarak şartlar değişebiliyordu ama tarihçi J.R. Hale’in şöyle yazmıştı; “Bu insanların çoğunun hayatları boyunca aştıkları en uzun mesafenin 15 mili geçmediğini söylemek pek de yanlış bir ifade olmaz.” Böylece tarımcılık, “alan açısından sınırlı” bir uygarlık oluşturdu.

18. yy’da Avrupa’yı kasıp kavuran endüstriyel fırtına, yeni bir “geniş alan” kültürü yarattı. Ama bu kez geniş alan neredeyse gezegenin tamamı kadardı. Mallar, insanlar ve fikirler binlerce millik mesafelere gönderiliyor, insanlar geniş kitleler halinde iş aramak için şehirlere göç ediyordu. Üretim büyük ölçüde tarlalara dağılmak yerine, şehirlere odaklanmıştı.

Hareket halindeki geniş insan toplulukları, küçük yerlere sığınmak zorunda kalmıştı. Köyler boşalıyordu. Yeni endüstri merkezlerinde havayı ve çevreyi kirleten, nefes almayı bile zorlaştıran fabrika bacaları her yeri dolduruyordu. Bu belirgin görüntü değişimi, köy ve şehir arasında çok daha karmaşık biri iş birliği kurulmasına neden olacaktı…”

5 – Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği / Robert Kiyosaki

Doğrusunu isterseniz, olağanüstü servete giden yol işte bu kadar basit.

Çevremizde sürekli olarak paradan yakınan, gelirinin giderinden her zaman daha az olduğundan ve bu durumu tamamen dışarıdaki faktörlere yıkan insanları görmüşüzdür. Belki bunlardan biri biz bile olabiliriz. Ancak bu durum tamamiyle bizim finans bilgimizin eksik olmasından kaynaklanıyor. Çünkü dünyada sıfırdan milyonerliğe ulaşmış milyonlarca insan var ve belli ki bu insanlar bizden çok farklı düşünüyorlar.

Robert Kiyosaki’in deyimiyle, hayatta alabileceğiniz en önemli eğitimin finans eğitimi olduğunu bu kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız. Neredeyse tüm dünyada, oyun oynatarak finans eğitimi veren Robert Kiyosaki, bu kitabında da gelir ve gider dengesini nasıl ayarlayacağınız konusunda çok basit ve uygulanabilir metod anlatıyor.

Tüm dünyada best-seller olmuş, sadece Amerika’da haftalarca zirveden düşmeyen kitapların yazarı olan Robert Kiyosaki, bir yazar, eğitmen ve de büyük bir yatırımcıdır.

Kitaptan bir kesit;

” Gayrimenkul alıp satmak ile uğraşmak hoşunuza gitmeyebilir, siz de hamburger yapın, hamburgerin merkezde yer aldığı bir iş kurun ve satış hakkını pazarlayın. Bir kaç yıl içerisinde artan nakit akışınız size harcayabileceğinizden çok daha fazla para sağlayacaktır.

Doğrusunu isterseniz, olağanüstü servete giden yol işte bu kadar basit. Başka türlü söylersek, ileri teknoloji dünyasında, büyük servetin ilkeleri hala basit ve eski teknolojiye dayalnır. Yalnızca sağduyu ister. Fakat ne yazık ki para konusunda sağduyu pek yaygın görünmez.

Örneğin para kaybeden ve ömürlerini borç içerisinde geçiren kimselere vergi indirimi sağlanması bana anlamsız geliyor. Ya da cebinizden her gün para alıp eviniz, pasif varlıkken onu aktif varlık sanmanız. Veya topladığı vergi tutarından çok daha fazlasını harcayan hükümet. Bir de bir iş bulur umuduyla çocuğunuzu okula göndermeniz, ama ona parayı öğretmemeniz.”

6 – Reddedilemez Liderlik Nitelikleri / John C. Maxwell

Liderlik nitelikleri konusunda belki sizin de kafanızda bazı sorular dolaşıyordur.

Liderlik nitelikleri konusunda belki sizin de kafanızda bazı sorular dolaşıyordur. İnsanları, bir lideri takip etmeye yönelten şey nedir? İnsanlar dünyanın sonuna dek başka birini, hem de gönüllü olarak takip etme konusunda nasıl bu kadar istekli olurlar?

İnsanları kendine çekme ve bir şeyleri gerçeğe dönüştürme gücüne sahip olmanın kendimizde ne kadar var olduğunu bir düşünmeliyiz. Aslında konu, kendimize derinlemesine bakarsak, en büyük hayallerimizi bile hayata geçirmek için gereken nitelikleri bulacağımızdır. Hepimizin kendine sorması ve dürüstçe yanıtlama cesareti göstermesi gereken soru, gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarmak isteyip istemediğimizdir.

Dünyanın en önemli liderlik yazarlarından olarak gösterilen ve kitapları 19 milyondan fazla satan John C. Maxwell aynı zamanda, Microsoft, Delta Airlines, KFC gibi büyük markalara da danışmanlık yapmaktadır.

John C. Maxwell’in kendi anlatımıyla kitaptan bir kesit;

“Bu kitabı yazmamın sebebi, insanların izlemek isteyeceği, etkin bir lider olmak için gereken kişilik özelliklerini tanımanız, geliştirmeniz ve ortaya çıkarmanız için size yardımcı olmaktır. Bir gecede lider olunmadığını, lider olmanın zaman aldığını anlayın. Süreç yasası, liderliğin bir günde değil, günlük olarak geliştiğini söyler. Liderlik gelişimi, liderliğin nasıl işlediğini gösteren yasaları öğrenmekle olur. Ancak liderliği anlamak (yada öğrenmek) ve liderliği gerçekten uygulamak birbirinden farklı şeylerdir.”

7 – Anında Milyoner / Mark Fisher

Liderlik nitelikleri konusunda belki sizin de kafanızda bazı sorular dolaşıyordur

Dünyada milyonlarca insan var ve bunların hepsinin işleri farklı, gelirleri farklı. Haftada 50 saat çalışarak 2000 TL kazanıyoruz. Düz mantıkla 20 bin TL para kazanmak için haftada 500 saat çalışmamız gerekiyor o zaman. Peki bu mümkün mü? Herkes için eşit olan şey, zaman kavramıdır ve 24 saattir. Demek ki başarılı insanlar, sıradan insanlara göre bir şeyleri farklı yapıyorlar. Ağlayıp sızlamaya gerek yok, o farkı anlamaya çalışmak bizim sorumluluğumuzda.

Anında Milyoner kitabı, ismi ve içeriği her ne kadar para çevresinde geçse de hayatta hedef belirlemek, ne istediğini bilmek, tüm duygu ve düşüncelerinle hedefine odaklanmayı mükemmel bir hikaye ile anlatıyor. Kitapta zenginliğe giden yolu çözen bilge bir ihtiyar, 9-5 çalışmaktan bıkmış genç bir adama bu yolu basit bir dille anlatıyor.

Ünlü yazar Mark Fisher, Anında Milyoner adlı kitabında diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak, klişe yazıların dışında bir anlatımla, finansal başarıya ulaşan insanların sıradan insanlardan nasıl farklı düşündüğünü anlatıyor. Dünyaca ünlü Success Dergisi, Anında Milyoner kitabı için; “Şaşırtıcı… Basit ve merak uyandıran kitap, çok güçlü soruları beraberinde getiriyor.” demiştir.

Kitaptan bir kesit;

“…. “Yaptığın işi seviyor musun?” diye sordu milyoner. “Sanırım. Ofisteki durum biraz zorluyor.” dedi genç adam.
Milyoner, “Kariyer seçimi yaparken emin olmalısın. Tanıdığım tüm milyonerler, yıllar içinde tanıştığım kişiler, işlerine taparlar. Onlar için çalışmak neredeyse tatil yapmaktır, bir hobi olarak kabul edilebilirdir. Bu yüzden zengin, zengin insanların çoğu nadiren tatile çıkar. Neden bu kadar zevk aldıkları ir şeyden kendilerini mahrum bıraksınlar ki? Bu yüzden de defalarca milyoner olduktan sonra bile çalışmaya devam ederler.

Fakat işinden zevk almak zorunlu bir kural olsa da yeterli değildir. Zengin olmak için zenginliğin sırlarını bilmek zorundasın. Söyle bana bu sırların olduğuna gerçekten inanıyor musun? diye sordu.
Genç adam, “Evet, inanıyorum.” dedi.

Milyoner, ” Güzel, bu ilk adımdır. Birçok insan zengin olmanın bir sırrı olabileceğine inanmaz. Zengin olabileceklerine bile inanmazlar. Haklıdırlar da elbette. Eğer zengin olabileceğine inanmazsan, olmak için çok az şansın vardır. Önce buna inanmalı sonra da tutkulu bir biçimde arzulamalısın…” dedi.”

8 – Ferrarisini Satan Bilge / Robin Sharma

Kitap tavsiyeleri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Tüm dünyada ilk çıktığı andan itibaren milyonlarca insanın beğenisini kazanan “Ferrari’sini Satan Bilge”, hayatta neyin daha önemli olduğunu ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşamı neyin sağlayacağına dair harika çözümler sunmaktadır. Hayatınızda neyin daha önemli olduğunu buldunuz mu? Kariyerinizin zirvesindeyken bunu düşünür müsünüz? Her şeyi bir kenara bırakabilir misiniz?

Robin Sharma tüm dünyada özellikle liderlik üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınmaktadır. Hint kökenli ve Kanada doğumlu olan yazarın kitapları 60 ülkede, 70ten fazla dilde yayımlanmıştır. Aynı zamanda Robin Sharma, başkanlık, yöneticilik ve eğitim hizmetleri veren “Sharma Uluslararası Liderlik” şirketinin yöneticisidir.

Kitaptan bir kesit;

“Büyük bir amaçtan, sıradışı bir fikirden etkilendiğinizde, tüm düşünceleriniz zincirlerini koparır, zihniniz sınırlarını aşar bilinciniz her yönde genişler ve kendinizi yeni, mükemmel ve şaşırtıcı bir dünyada bulursunuz. Uyuyan güçler, yetenekler ve beceriler canlanır ve her zaman hayal ettiğinizden daha iyi biri olduğunuzu keşfedersiniz.”

9 – Network Pazarlamada Birinci Yılınız / Mark Yarnel

kitap tavsiyeleri, her networkerin okuması gereken kitaplar

Network Marketing’de başarı konusu, her yeni başlayan networker hatta daha eski networkerler tarafından bile araştırılan bir konudur. Network Marketing’e yeni katılmış kim varsa, kesinlikle kendilerine bir danışman edinmelidirler. Çünkü tecrübeyi, tecrübe etmek; aptallıktan başka bir şey değildir. 20 yılı aşkın bir süre boyunca, milyonlarca dolar kazanan, Mark Yarnell ve Rene Reid Yarnell çifti, yazmış oldukları “Network Pazarlamada Birinci Yılınız” adlı eserleriyle bu ticarete katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mark Yarnell & Rene R. Yarnell çifti, tüm network dünyası tarafından başarıları kabul edilmiş ve idol halini almış kişilerdir. Networkten milyonlarca dolar kazanmışlardır.

Kitap üzerine referans verenlerden bir kesit;

” Network pazarlamanın yeni üyeleri… Bu kitabı mutlaka okuyun! Yirmi yıllık deneyimleriyle milyonlarca Dolar kazanan Yarnell çifti sizlere, sektördeki ilk yılınızda yeterli bir kâr elde edebilmeniz ve işlerinizi devam ettirebilmeniz için 200’den fazla öneri sunmakta… Bu kitabı, tüm network pazarlama öğrencilerime tavsiye ederim.”

Charles W. King, Chicago, Illinois Üniversitesi,  Pazarlama Bölümü Profesörü

10 -Çok Katlı Bir Para Makinesi İnşa Etmenin Yolları/ Randy Gage

kitap tavsiyeleri, hernetworkerin okuması gereken kitaplar

Network Marketing’e giren neredeyse herkesin hayali, kendi kişisel kaldıracını oluşturup, o sistemin işleyişini izlemektir. Çünkü network, sıradan, yıllarca çalışan ama sonunda elinde yine bir varlık olmayan insanların tek çıkar umudu olmuştur. Dünya üzerinde şuan, insanlara istediklerini elde etme konusunda (yasal ve ahlaki yoldan, uluslararası bir kişilik oluşturabilme) networkten başka bir yol yoktur. Bunu nereden mi biliyoruz?

Randy Gage gençliğinde, bulaşıkçılık dahil birçok sıradan işte çalışmış bir kişidir.Şuan dünyada birçok ülkenin, Network Marketing ile tanışmasını sağlamıştır. Yine birçok network şirketi ve başka şirketlerin de danışmanlığını yapmış bir kişidir. Aynı zamanda bir yazar ve trainerdir.

Randy Gage ve kitabından bahseden bir kesiti sizlere sunuyoruz;

“… Muhtemelen bugüne dek en fazla sayıda Network Marketing milyonerini eğitmiş olan kişi, Randy Gage’tir. Hepsinden önemlisi, Randy insanları, milyonlarca dolar kazanan bir distribütör olarak gerçek dünya deneyimlerinden yola çıkarak eğitir. Randy Gage binlerce eğitim programı düzenlemiş ve binlerce fırsat toplantısı sunmuştur. Yıllar önce vermiş olduğu bir karar ile beyaz tahtasının tozunu silip bu işe sıfırdan başlamış ve kısa bir süre içinde şirketinin dünya çapında en çok kazanan kişisi haline gelmiştir.

Şu an yaşadığımız dünyada hangi işin, en iyi fırsat olduğunu bilen biri olarak size bu şartlar altında muazzam başarıya nasıl ulaşacağınızı tüm detaylarıyla öğretecek. Randy çoktan parasını kazandı. Çalışmaya devam etmesinin tek amacı, bu işi sevmesi ve kendi üyelerini desteklemek istemesi. İş ile yaşamı arasında mükemmel bir denge kurmuş. Yuvarlak çizmiyorsa onu bisikletine binerken, araba yarışı yaparken veya çizgi roman koleksiyonu yaparken bulabilirsiniz…”