Network Marketingde Kültür Nasıl Oluşturulur?

Size hemen şunu söylemeliyiz ki bu, kendi işinizde gerçekten geliştirmek için çok çalıştığınız bir alan olmalı.

Network Marketingde Bir Takım Kültürü Nasıl Oluşturulur

Bugün, sizlerle network marketing sektöründe bir takım kültürünün nasıl oluşturulacağı hakkında püf noktalar paylaşmak istiyoruz.

Size hemen şunu söylemeliyiz ki bu, kendi işinizde gerçekten geliştirmek için çok çalıştığınız bir alan olmalı. Ağ pazarlama işine girdiğiniz zaman göreceksiniz ki en çok zorlandığınız alanlardan birisi bu konu  olacaktır ve aynı zamanda birçok başka distribütörün de aynı şeyle mücadele ettiğini göreceksiniz.

Kültür Nedir?

İşte kültür hakkında yapılan tanım; Bir kültür, bir grup insanın – genel olarak onlar hakkında düşünmeden kabul ettikleri ve bir kuşaktan diğerine iletişim ve taklit yoluyla iletilen davranış, inanç, değer ve sembollerin yaşam biçimidir.

Verebileceğimiz en iyi örnek de ordu olurdu. Orduda uzun yıllar geçirenler bilir, sivil olmaktan çok farklıdır. Ülkemizi düşünecek olursak ordu için, ülkemiz kültüründe bir alt kültürdür diyebiliriz. Kendi değerleri, inançları, kuralları, politikaları, prosedürleri, adetleri ve nezaketleri vardır.

Ordudaki insanlar belli bir şekilde konuşurlar. Belli bir şekilde giyinirler. Belli bir şekilde hareket ederler. Ordunun dışındaki kurallardan çok farklı kurallar var. Takip edilen ve onurlandırılan gelenekler ve nezaketler vardır. Askeri kültürün içindeki insanlar bunu anlıyor. Askeri kültürün dışındaki çoğu insanın ise anlamaması çok normal.

Toplumumuzda muhtemelen her biri kendi kuralları veya kuralları,gelenekleri, nezaketleri ve bir şeyler yapmanın yolları olan binlerce farklı kültür ve alt kültür vardır.

Neden Network Ekibinizin Kültüre İhtiyacı Var

Kendinize “network ekibimin neden takım kültürüne ihtiyacı var?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu harika bir soru. Takımınızın birkaç farklı nedenden dolayı kendi kültürüne ihtiyacı var. En önemlisi de sağlam bir organizasyon kurmanız için kültür gereklidir.

Her şeyden önce, herkes kendilerinden daha büyük bir şeye ait olduğunu hissetmek ister. İnsanlar harika bir şeyin parçası olmak istiyor. İnsanlar, zaman geçirmek ve benzer amaç ve ilgi alanlarına sahip, kendileri gibi diğer insanların yanında olmak isterler.

Takımınızın kendi kültürüne ihtiyaç duymasının bir başka nedeni de, takımınızdaki insanların çoğunun özgüveninin düşük olması, kendine güven duymaması ve değerlik sorunları olması. Kültürünüz, ekibinizi kişisel gelişimleri üzerinde çalışmaya, düşüncelerini doğru düşünmeye ve kendi yollarından çıkmaya teşvik edebilir.

Takım kültürünüz insanlara “olana kadar” büyütmeleri için zaman verebilir, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları doğru beceri setini ve zihin setini geliştirirler, böylece dışarı çıkıp büyük bir iş kurabilirler.

Ağ Pazarlamasında Bir Takım Kültürü Örnekleri

Ağ pazarlamasında ekip kültürlerine gelince, bazı şirketler gerçekten ön plana çıkıyor olabilir. Tabiki mükemmel değiller, mükemmel olmaktan uzak, ancak takım kültürleri sektördeki en iyisi. Para kazanmasalar bile insanları beş, on, yirmi, hatta otuz ya da daha fazla yıl boyunca işin içinde tutarak iyi bir iş yapıyorlar! Doğru yaptıkları şey, insanların bir parçası oldukları için mutlu oldukları bir atmosfer yaratmak.

İnsanların toplantılara katılmaları, toplanmaları, motivasyon kayıtlarını dinlemeleri, alt çizgileri hakkında tavsiyelerde bulunmaları, hedefleri belirlemeleri ve kişisel gelişimleri üzerinde çalışmaları teşvik edilir. Çoğu ciddi distribütör, her ay, benzer ilgi alanları ve hedefleri olan ekipteki diğer insanlarla takılabilecekleri birkaç toplantıya katılacaktır.

Yine bu firmalarda, distribütörlerin çoğuna planı gösterdiklerinde aynı elbiseyi giymeleri öğretilir. Kullanılan belli bir dil veya jargon var. İnsanlar benzer kitaplar okurlar ve benzer kasetleri dinlerler, böylece aynı şekilde düşünmeye başlarlar. Bazı insanlar buna beyin yıkama diyor olabilir. Katılınılır veya katılınmaz orası farklı bir konu.

“Bir kültür, bir grup insanın – genel olarak onlar hakkında düşünmeden kabul ettikleri ve bir kuşaktan diğerine iletişim ve taklit yoluyla iletilen davranış, inanç, değer ve sembollerin yaşam biçimidir.” demiştik. Şu anda da, hayatınızı bir düşününün; bildiğiniz ve düşündüğünüz hemen her şeyin size kültürünüz tarafından öğretildiğini…

İşte birkaç örnek:

  • En sevdiğiniz futboltakımını, aile tercihleri ​​veya bulunduğunuz yer nedeniyle seçtiniz.
  • Şöhretine veya fiyatına göre belli bir üniversiteye gittiniz.
  • Belli bir otomobili sürdünüz, kendinizi hissettirdiği için.
  • Olumlu olmak veya sürekli olumsuz olmak, çevrenizden edindiğiniz bir şey.
  • Gerçek şu ki, çoğumuz kültürümüzün öğrettiği değerlere ve inançlara dayanarak kararlar veriyoruz.

Network Marketing İşinizde Bir Takım Kültürü Nasıl Oluşturulur

Peki pazarlama ağı pazarında kendi ekip kültürünüzü nasıl yaratırsınız? Bu bir milyon dolarlık sorudur, cevabı gerçekten önemlidir.

İnsanların parçası oldukları için mutlu oldukları ve insanlara aidiyet duygusu veren bir atmosfer yaratmanız gerekiyor. İnternet üzerinden bunu yapmak imkansızdır. Çevrimiçi işe alımda yüksek yıpranmanın nedenlerinden biri de yüz yüze zaman olmamasıdır. Her şey e-posta veya video aracılığıyla yapılır ve yüz yüze görüşme ile aynı değildir. Çevrimiçi ilişkiler kurmak ve % 100 çevrimiçi bir kültür oluşturmak zordur.

Pazarlama ağı işiniz için kendi takım kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız, birkaç şey yapmanız gerekir. İşte akla gelen bazı noktalar;

Haftalık veya aylık toplantı – Onları sev veya onlardan nefret et, toplantılar güçlüdür. Benzer çıkarları olan 20, 50, 100 veya daha fazla kişiyi bir araya getirdiğinizde gücün farkına varırsınız. İnsanlara dört gözle bekledikleri ve aidiyet duygusu verir. Aynı zamanda sosyal kanıt sağlar.

Tavsiye edilen bir okuma listesi – Ekip üyelerine becerilerini geliştirmelerine, doğru düşüncelerini anlamalarına ve tutumlarını geliştirmelerine yardımcı olacak bazı kitapları okumalarını sağlamalısınız.

Haftalık bir görüşme – Ekibiniz bilgi paylaşmak, fikirlerini paylaşmak ve yeni beceriler öğrenmek için haftalık bir telefon görüşmesi veya web semineri vermelidir. Aynı zamanda ekibinize motivasyon kazandırmak için bu harika bir yoldur.

Her 90 günde bir büyük bölgesel toplantılar – Bunlar genellikle yılda 3-4 kez bir kez yapılan ÇOK güçlü toplantılar, etkinliklerdir. Birkaç şehirdeki insanların birkaç bin kişiyle büyük bir etkinlik için bir araya geldiği yer.

Tüm ekip üyeleri için standartlaştırılmış eğitim – Ekibinizdeki herkes için bir tür standartlaştırılmış eğitime ihtiyacınız var, böylece herkes aynı bilgiyi alır. Takımınızın her köşesine can suyu gidecektir.

Güçlü bir tanıma sistemi – Bu, takım kültürünüzün en önemli parçalarından biri olabilir. Çoğu insan her şeyden çok takdir ister. Daha da kötüsü, çoğu insan evde ve işinde değer kaybettiğini düşünüyor, bu yüzden takdir edilmelerini sağlayabiliyorsanız, onları etrafta tutacaksınız demektir.

Takım jargonu ve lingo – Şirketinizde veya takımınızda yalnızca takımınızdaki kişilerin anlayabileceği şekilde kullandığı kendi jargonunuza ve dilinize sahip olmak için bir şeyler yapabilirsiniz.

Burada saydığımız başlıklar, network marketingde kültür oluşturmak için kendi ekibinizle yapabileceğiniz birkaç şeydir.

Network Marketing Uzmanları Bu Konuda Ne Diyor?

“Uzun vadeli güçlü bir pazarlama ağı kültürü, uymayan insanları (özellikle de kötü niyetli oldukları için) itip doğru insan türlerini çekecektir. O kadar müthiş bir kültür yaratabilirseniz, insanlar çekeceğiniz türlerin bir sonucu olarak işiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir.”

“Sektörde esasen 4 kültür var. Endüstri kültürü, Şirket kültürü, katıldığınız takım kültürü ve ekibiniz için oluşturduğunuz kültür. İlk üçünde başlangıçta kontrolünüz yok. Onlar daha önce de vardı. Ekibiniz için kendi harika kültürünüzü geliştirerek bu diğer kültürleri bir bütün olarak olumlu yönde etkileyebilirsiniz.”

“Takım kültürünüz, ekibinizi ve artık gelirinizi ezme veya fırlatma potansiyeline sahiptir. Yani değer biçmeye ve çoğaltmaya değer.”

Son düşünceler

Özet olarak, kültür toplumun çok önemli bir parçasıdır. İnsanlar kendisinden daha büyük bir şeye ait olmayı her zaman istiyor. İnsanlar, benzer ilgi alanlarına ve değerlere sahip insanların etrafında rahatça dolaşırlar.

Network Marketing ticaretinizi büyütmek için, insanların aidiyet duygusu yaşayabilecekleri, takdir edilebilecekleri ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları eğitimi alabilecekleri bir takım kültürü oluşturmaya ihtiyacınız olacak. Henüz bir takım kültürü oluşturmadıysanız, şimdi üzerinde çalışmaya başlamalısınız.