Ancak Network Marketing, ilişkilere dayalı bir ticari modeldir.

Network Marketing’de Sağlam Bir Organizasyon Kurmanın Sırrı

Network Marketing’de sağlam bir organizasyon kurmak, her networkerin hayalidir. Bu güzel bir istektir fakat, bu bir ticarettir ve bizim bu işte bakış açımızın değişmesi de ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü 20 yıl boyunca bizi hazırladıkları eğitim, kendi işimizi kurmak üzerine değil, başkasının yanında maaşlı olarak çalışmak üzerinedir. Haliyle networkle tanıştığımız zaman bazı önyargılarımızın, endişelerimizin olması da normaldir.

Satış yapmak, pazarlama becerilerimizi geliştirmek, liderlik yeteneklerimizi, insanlar üzerinde etkimizi arttırmak daha önceden öğretilen şeyler değildir. Hep bu özelliklerin zor kazanılır olduğu, bize göre olmadığı gibi düşüncelerle büyütüldük. Dolayısıyla da bu özellikleri kendimize yakıştıramıyoruz. Ancak yine de “hayır” duymak, satış yapmak kolay işler değildir.

Ancak Network Marketing, ilişkilere dayalı bir ticari modeldir. Ve sizin klasik sektördeki gibi yüzlerce, binlerce kişi tanımanızı gerektirmeyen bir iş olduğunu biliyor muydunuz? Klasik ticari işlerde veya geleneksel iş hayatındaki gibi tanımadığınız, hoşlanmadığınız insanlarla çalışmak zorunda değilsiniz. Evet bu mümkün. Hatta bu farklı bakış açısı ile organizasyonunuzu daha sağlam kurabileceksiniz.

Bu bakış açısı, herkesin networkte başarılı olabilecek olmasının aslında temelidir. Ve bunu anlamamız hem işimizi daha da kolaylaştıracak hem de bu işten gerçek manada zevk almamızı sağlayacaktır.

Peki nedir bu nokta gelin birlikte bakalım;

Eğer geleneksel satış içerisinde olsaydık otobüs durağında ki yabancılara ürün satmaya çalışıyor olurduk. Herkes bunda iyi değildir. Herkesin bu yeteneği yoktur. Herkes işin başındayken yabancılara satış yapma yeteneğine sahip değildir. Fakat herkes etki çemberinde ki insanlarla konuşacak yeteneğe sahiptir. Bu rahat bir yaklaşım. Yılların getirdiği bir ilişki ve inanç var.

Eğer Network Marketing felsefesini anladıysanız, “Neden herkes Network Marketing’de müthiş başarılı olabilir?” sorusunu rahatlıkla cevaplayabilirsiniz. Çünkü Network Marketing’in temeli, etki çemberinizdeki insanlarla konuşabilme yeteneğidir.

Evet büyük etki çemberi olanlar vardır ve birde küçük etki çemberi olanlar vardır. Büyük liderlerin nasıl güçlü liderlerden oluşan bir Network takımı geliştirdi? Şimdi bunun hakkında düşünün. İşe başladığınız şirkette ki büyük liderleri kişisel olarak tanımıyor olabilirsiniz. Bu insanlar başka birinin etki çemberindedirler. Fakat organizasyonun büyümesi nedeniyle liderler her yerde olabilirler. Bu nedenle sadece siz birilerini belirleyerek büyük liderlere dönüştürmüyorsunuz.

Bu her zaman mümkün değildir.

Fakat herhangi birinin etki çemberi size güçlü ve inanılmaz bir lider getirebilir. Solunuzda ve sağınızda haftada 10 bin dolar, 20 bin dolar kazanan güçlü ve inanılmaz bir lider varsa finansal olarak özgürsünüzdür.

Fakat eğer biri sizinle 5 yıl sonra görüşürse ve sorarsa bu insanı siz mi buldunuz? Hayır. Fakat o bir kişinin etki çemberine ait. İşte bu Network  Marketing’in gücü. Network Marketing var olan ilişki temelinde çalışır.

Şimdi bu temel, bu ticaret ilerledikçe insanlarla sıcak bölgenizden çıkıp soğuk bölgenizle konuşacaksınız. Yabancılara yaklaşacak düzeyde yeterli öz güven kazanacaksınız. Özellikle para kazanmaya başladıktan sonra. Sonuçları gördükten sonra güven dereceniz artacaktır.

Kimse ilk başladığında bir yabancıya yaklaşmak istemez.

Etki çemberindeki kişilerle çalışmak ister. Bu işte eski olan büyük liderler herkese çalıştığı şirketin ne kadar güzel ve güçlü olduğunu gösterebilir. Ama Network Marketing’te yeni olanlar başta etki çemberi ile çalışmalı. Bu etki çemberi size organizasyonunuzda güçlü bir lider bulmanıza yardımcı olacaktır. İçinizden biri etki çemberi ya da sıcak çevreyi uygularsa 4 ayda yüzlerce kişilik bir ekip kurabilir veya 4 aydan daha kısa sürede. Mantık bu, güzellik bu.

Bu düşünce değişiminde güçlü kontaklara ve güçlü satış yeteneğine sahip olan insanları dahil etmenize gerek olmadığını veya bir sürü bağlantısı olan insanları bulmak zorunda olmadığınızı anlamışsınızdır. Sadece etki çemberinizle çalışın.

Bu neden önemli arkadaşlar?

Çünkü herhangi birine işi sunarken onlara başarılı olmak için 2 bin kişiyle konuşmanız gerekiyor derseniz onlar panik olurlar. Kayıt olmak istemezler hatta kaçarlar. 2 bin yabancı insana yaklaşıp onlarla konuşmak insanın doğasında yoktur. Kimse otobüs durağında gidip bir yabancıyla konuşmak istemez. Kimse caddede koşarak broşür dağıtarak “lütfen bana katılın, lütfen bana katılın” demek istemez.

Fakat eğer siz insanlara “bize katılın etki çemberinizle başlayın, ben size yardım edeceğim” derseniz etki çemberiyle konuşur. Sonra biz onların etki çemberiyle konuşacağız ve onlar bu kültürün devamını getirdikleri takdirde siz farkına varmadan siz güçlü liderlerden biri haline geleceksiniz. Ve bir gün finansal olarak özgür olacaksınız. Gidin bütün büyük Networker liderlerine sorun hepsi etki çemberiyle yani sıcak çevresiyle başlamışlardır.

Network Marketing güvene dayalı basit bir felsefeyle büyümeye devam ediyor.

Organizasyonunuzda ki en iyi liderler 100 seviye altta olabilir, öbür tarafınızda 200 seviye altta olabilir önemli değil. Bunları sonra bileceksiniz. Onlar büyüyecek, onlar sistemi takip edecek, etkinliklere katılacaklar. Ve orada ki büyük liderler onlara yardım edecek onları geliştirecek. Fakat sizin için en küçük gerekliliğiniz etki çemberinizle çalışmak.

Etki çemberinin gücü Network Marketing’i herkes için erişilebilir en büyük kurumlardan birisi yapıyor. Etki çemberi mantığı, Network Marketing’i herhangi bir ülkede çalışabilen bir ev hanımını, bir memuru, birkaç arkadaşı olan herhangi birini çalıştırabilen bir iş haline getiriyor.

Onlar size söyleyecek, “Dinleyin bu işe dahil olamam çünkü çok insan tanımıyorum.” Siz de sorun; “Size güvenen bir etki çemberiniz var mı? Hadi onlarla çalışmaya başlayalım. Onlar büyüyecek ve gelişecek. Siz bilmeden önce, bu insanlar sizin en büyük liderleriniz haline gelecek.”

Etki çemberinizdeki arkadaşlarınız ile başlayın.

Eğer bugün Network Marketing liderlerinden bazılarına sorsanız onlar size sadece etki çemberiyle başladıklarını söyleyeceklerdir. Onlar bugün sahip oldukları insan sayısı nedeniyle şoktalar. Şimdi organizasyonunuz büyüdükçe siz sunum yapmaya devam edeceksiniz.

İsim listenizde olan insanlara konuşmaya devam edeceksiniz. Bu süre zarfında güveninizde artacaktır. Çekleriniz ve komisyonlarınız büyüyüp çoğaldıkça Network Marketing makinesi haline geleceksiniz. Fakat etki çemberinizle başladınız. Tek ihtiyacınız olan şey girişimcilik yolculuğunuza Network Marketing’le başlamaktır.

Eğer çok insan tanımıyorsanız ve listeniz küçükse panik olmayın. Bütün büyük organizasyon kuran liderler bu Network Marketing ticaretine 4-5 kişiyle başladılar. Birçoğu ailelerinden ve en iyi arkadaşlarından ibarettir ve bu şekilde büyüdüler. Üzerine basarak tekrar tekrar söylemek istiyoruz. ETKİ ÇEMBERİNİZLE BAŞLAYIN.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın