Öfke Kontrolü İçin Bu 6 Yolla Öfkenizi Yenin

Öfke Kontrolü İçin Bu 6 Yolla Öfkenizi Yenin

Bir insanın hissettiği birçok duygu vardır. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri öfkedir. Öfke olumlu bir etkiye de sahip olabilir. Aslında öfke, bir şeyi başarmak için itici güçlerden biridir ve sizi doğru yönde zorlayabilir.

Öfke negatif olduğunda ve tehlikeli bir duygu haline geldiğinde sizi tüketir. Hayatları ve kariyerleri tek başına yok edebilir. Öfkenin sizi ele alışını durdurmak için birkaç en iyi yol:

 

Bir mola verin

Öfke, beyin normal olarak çalışmaya başlamadan ve olağan düşünce sürecini devralmadan önce verilen anlık bir tepkidir. Bu nedenle, kızgın olduğunuzda yapmak istediğiniz önemli bir şeyi geciktirin. Aslında sadece biraz ara verin ve birkaç dakika içinde iyi olacaksınızdır.

 

Solunum ve meditasyon

Nefes egzersizleri, özellikle derin nefes alma ve bazı meditasyonlar, hızlı bir şekilde normale dönmenize yardımcı olabilir. Başlangıçta bunları öğrenmek biraz çaba isteyecektir, ancak derin nefes almak oldukça kolay bir egzersizdir. Bunlar, sizi sakinleştirerek öfke patlamalarınızı azaltacaktır.

 

Analiz

Asabi olmak oldukça kolaydır. Ancak, durumları analiz etmek fazla çaba gerektirir. Öyleyse bir dahaki sefere kızgınsanız, nedenleri analiz edin ve sorunları çözme yoluna gidin. Acele kararlar vermek yerine, aslında öfke şeklinde ortaya çıkan bir sürü zihinsel birikintilerden kurtulacaksınız.

Analiz etmek, öfke patlamaları açısından sakinleşme yolunu bulmaya ve tüm bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Alan yaratmak

Kendinize alan yaratmak öfke ile baş etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. İşten uzak olarak veya en sevdiğiniz hobiyle ilgilenerek kendinizi şımartabilirsiniz. Öyleyse bir dahaki sefere öfkelendiğinizde, müzik dinleyin, bir kitap okuyun ya da bir şarkı söyleyin. Bunları yaparken birkaç dakika içinde neden sinirlendiğinizi farkedersiniz.

 

Tetikleyicileri tanıma

Öfke patlamasına neden olan tetikleyicilerin listesini yapmaya çalışın. Genellikle öfke bir noktada gelir ve mutlaka bir tetikleyicisi vardır. Nöbet anında bulduğunuzda, onu uygun bir şekilde ele alın. Kişiliğinizdeki kusurları, hastalıkları farkedin ve kendinizi anlayın.

 

Yardım alın

Öfke patlamalarının çok sık hale gelmesi ya da gerçekleşen başka sonuçların olması özellikle önemlidir. Bir uzmanı ziyaret ederek gerçekten ihtiyacınız olan her yardımı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

 

***

Kendinizde bunlara önem verir, analiz eder ve üzerine çalışırsanız; yukarıda yazılanların ne kadar etkili olduğunu bizzat yaşayarak göreceksiniz. İpleri eline alma, kendini kontrol etme vakti geldi!