Odaklanma meditasyonu, stres atmak ve rahatlatmak için meditasyonu kullanmayı denemek isteyen insanlar için yararlı bir araç olabilir. Bu meditasyon stili, dikkatinizi belirli bir odak noktası olmadan net bir zihin elde etmeye çalışmak yerine bir nesneye, sese veya sansasyona odaklamanızı sağlar.

Odaklanma meditasyonu, bir eğitmen veya öğretmen olmadan da mümkündür. Bu da birkaç dakika süresine, odaklanacak bir şeye ve sessiz bir yere sahip olan herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Odaklanma Meditasyonu Nedir?

Odaklanma meditasyonu, şimdiki zamanda kalmanın ve iç diyaloğu yavaşlatmanın bir yolu olarak bir şeye dikkatle odaklanmayı içerir. Klasik meditasyondan farklı olarak – zihninizi susturmak için hiçbir şeye odaklanmadığınız yer – odaklanmış meditasyon ile, hala günümüzde kalırsınız. Ancak tamamen tek bir şeye odaklanırsınız. Genellikle sesler, görsel öğeler, dokunma duyumları, tatlar, kokular ve hatta duyusal uyaranlar gibi kendi nefesiniz – tıpkı farkındalık meditasyon teknikleri gibi.

Odaklanma Meditasyonu İçin 5 Adım

5 Adımda Odaklanma Meditasyonu - Beş dakikalık seanslarla başlayın ve egzersizle daha rahat hale geldikçe daha uzun süre çalışın.

Uygulamaya başlamak, zamanla daha da kolaylaşacak birkaç adımdan oluşur. Beş dakikalık seanslarla başlayın ve egzersizle daha rahat hale geldikçe daha uzun süre çalışın. Kesintiye uğramayacağınız sessiz bir yer bulmanız gerekecek. Bu kısa odaklı meditasyon seansları, ister kendi evinizin rahatlığında, ister iş yerinde bir ofiste olun, her zaman her yerde uygulanabilir. Anahtar odaklanma meditasyonunuzu sakin bir ortamda uygulamaktır.

1. Odağınız için bir hedef seçin.

Nefesinize odaklanmak iyi bir seçimdir çünkü genellikle herhangi bir meditasyon pratiğine giriş noktasıdır.

2. Rahat bir pozisyonda oturun.

Dik durun. Bir sandalyede oturuyorsanız, hemen kenarına oturun, ayaklarınız yerde iken pelvik kemiklerinize rahatlayın. Yerde oturuyorsanız, tercihen uyluklarınızın rahatlaması ve omurganızın uzun kalması için kendinizi bir yastık veya blokla destekleyin. Vücudunuzu rahatlatın. Omuzlarınızı gevşetin ve karnınızdan nefes alın. Bacaklarınızı geçebilirsiniz, ancak uykuya dalmadan tamamen rahatlayabildiğiniz sürece başka bir pozisyonda daha rahat olmanız gerekmiyor.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

3. Dikkatinizi seçtiğiniz hedefe çevirin.

Ses, koku, görüntü ve odak noktanızın ayrıntıları dahil olmak üzere hisleri sıfırlayın. Fikir düşünmek değil, sadece onu deneyimlemek, şu anda tam olarak mevcut olmak. Örneğin nefesinize odaklanıyorsanız, her nefesi solurken ve nefes verirken yaşadığınız hislere dikkat edin.

4. İç sesinizi sakinleştirin.

İç monoloğunuz hedefinizi analiz etmeye başlarsa veya günün stresli durumlarını yeniden şekillendirmeye başlarsa, geleceği düşünün, bakkal alışverişi veya başka bir şey için bir liste yapın, dikkatinizi seçtiğiniz hedefe ve sağladığı sansasyona geri çevirin. Bir şeye odaklanıyor olabilirsiniz, ancak amaç sessiz bir zihni korumaktır.

5. Başarısızlık konusunda endişelenmeyin. 

Zihninizin sizi ilgilendirdiğini görürseniz ve seçtiğiniz hedefin hisleri ile tam olarak mevcut olmadığınızı fark ederseniz, iç mükemmeliyetçinizin sizi “yanlış” yaptığınız için dövmesine izin vermeyin. Kendinizi fark ettiğiniz için tebrik edin ve şimdiki ana ve yaşadığınız hislere geri dönün.

Odaklanma Meditasyonu İçin İpuçları

Odaklanma Meditasyonu İçin İpuçları - Sadece beş adımda odaklanmış meditasyon yapmaya başlayabilseniz de, bu özellikle her seansın kolay olacağı anlamına gelmez.

Sadece beş adımda odaklanmış meditasyon yapmaya başlayabilseniz de, bu özellikle her seansın kolay olacağı anlamına gelmez. Deneyiminize, ortamınıza ve zevkinize göre uyarlanmış bir uygulama geliştirmeye yardımcı olması için şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Ruhsal Ve Fiziksel Arınma İçin 5 Adım >>

Çok İyi Bir Kelime

Meditasyon şeklinizi oluşturduktan sonra, stres, rahatlama, gelişmiş bellek ve daha fazla kişisel farkındalık gibi meditasyonun faydalarını fark etmeye başlayacaksınız. Yeni bir hobi veya etkinlik gibi, ne kadar çok pratik yaparsanız, odaklanma meditasyonu uygulamanız o kadar kolay ve sezgisel hale gelir.

10 Adımda Zamanınızı Nasıl Yönetirsiniz? >>

Çağdaş yaşam, mobil cihazlarımızdan kesintisiz bilgi akışlarına giderek daha fazla bağımlı olduğundan ve sürekli stimülasyon norm haline geldiğinden, insanlar fişlerini çekmenin ve zihinlerini dinlendirmenin bir yolunu ararlar. Meditasyon bunu yapmanın bir yolunu sunar. Meditasyon denemek istediğinizi düşünüyorsanız, ancak nasıl başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, burada temel bir yöntemleri bulacaksınız.

Meditasyon Nedir?

Her biri kendi metodolojisine sahip birçok farklı meditasyon okulu vardır.

Bizim amaçlarımız için, meditasyonu zihninizin dalgalanmalarına özenli olarak tanımlayalım. Çoğu zaman, tamamen kendi düşüncelerimizle özdeşleşiriz. Yani düşünceler ve düşünür arasında bir ayrım yoktur. Meditasyon bu ilişkiyi yıkmaya başlar. Her biri kendi metodolojisine sahip birçok farklı meditasyon okulu vardır. Aşağıda açıklanan nefesinizi gözlemleme tekniği bir Budist geleneğine dayanmaktadır.

5 Adımda Odaklanma Meditasyonu >>

 1. Bir Zaman Belirleyin

Birçok insan sabah ilk şey olarak meditasyon yapmaktan hoşlanır. Ancak günün başka bir zamanı sizin için daha iyi ise, bununla devam edin. Kendinizi bu uygulamaya sürekli olarak adayabileceğiniz bir zaman seçtiğinizden emin olun. Uzun olması gerekmez. On ya da on beş dakika iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Evde düzenli bir yoga rutininiz varsa, sonunda meditasyonunuzu yapabilirsiniz.

 1. Meditasyon Alanı Oluşturun

Bir zaman seçmenin yanı sıra, uygulamanız için bir yer bulmanız gerekir. Büyük olması veya herhangi bir özel dekora sahip olması gerekmez. Ancak evdeki dikkat dağıtıcı şeylerden uzak olmalıdır. Yatak odanızın veya oturma odanızın bir köşesi mükemmeldir.

Ayrıca, ne kadar zaman kaldığını görmek için saati sürekli kontrol etmemeniz için meditasyon seansınızın sonunda çalacak bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Telefonunuzu susturun, böylece çaldığında meditasyonunuzu kırmaya cazip olmazsınız.

 1. Isınma Hareketleri Önemlidir

Özellikle sabahları ilk şey meditasyon yapacaksanız, oturmadan önce biraz ısınma yoga dizisi yapmak isteyebilirsiniz. Isınmanıza gerek olmadığını fark ederseniz, bu da iyidir.

Başlamanız İçin 5 Meditasyon Tekniği >>

 1. Nasıl Oturulacağını Öğrenin

Eğer yere oturabiliyorsanız, oturmak için battaniyeniz veya bir minderiniz olsun. Zafus adı verilen meditasyon yastıkları güzel, ama kesinlikle gerekli değil. Sukasana gibi çapraz bacaklı bir pozisyon deneyin. Çoğu insan lotus pozisyonunda uzun süre oturamaz ve hatta denerken yaralanabilir. Bu yüzden şimdilik bundan kaçının.

Çapraz bacaklı rahat değilse, koltuğunuzun altında bir blokla virasanayı deneyin. Genellikle sırtınız için daha kolay bir konumdur. Eğer yere oturamazsanız, bu da iyi. Her iki ayağınız yerde düz duracak şekilde oturabileceğiniz bir sandalye bulun.

 1. El Pozisyonlarına Dikkat Edin

Mudra denilen çeşitli pozisyonlarda elleri ile meditasyon yapan insanların resimlerini görmüş olabilirsiniz. Gördüğünüz herhangi bir pozisyonu deneyebilirsiniz. Ancak ellerinizi kucağınıza da koyabilirsiniz. Başka bir seçenek avuç içi yukarı veya aşağı olacak şekilde elleri dizlerinizin üzerine yerleştirmektir. Size uygun bir pozisyon bulun.

 1. Nasıl Yapmalısınız?

Koltuğunuzu kabul edin ve gözlerinizi kapatın. Nefesinizi değiştirmeden gözlemlemeye başlayın. Fark ettiğiniz anda nefesinizi derinleştirmek isteme eğilimi vardır. Bu dürtüye diren. Tüm dikkatinizi soluklarınıza ve nefeslerinize odaklayın. Belki burun deliklerine giren ve çıkan havanın hissini sıfırlayın. Bu, onlara odaklanmanıza yardımcı olursa nefesleri sayabilirsiniz.

Düşünceleriniz ortaya çıktığında, dikkatinizi nefesinize geri döndürmeden önce yüzerek onları hayal etmeyi deneyin.Zihniniz kaçınılmaz olarak dolaşmaya başladığında, düşüncelerinizi fark edin ve sonra bırakın.

Yürüyüş Meditasyonu İle Zihninizi Değiştirin >>

 1. Ne Kadar Süre Yapmalısınız?

İlk başladığınızda zamanlayıcınızı beş dakika için ayarlayın. Bu süre boyunca nefesinize dikkat etmeniz zorsa, süreyi artırmadan önce bunun üzerinde çalışın. Hazır olduğunuzda, oturma sürenize bir dakika eklemeye başlayın. On ve sonra yirmi dakika kadar yavaşça çalışın.

 1. Nasıl Bitirilir?

Zamanlayıcı çaldığında gözlerinizi açın. Uygulamadan sonra nasıl hissettiğinizi fark etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Oturduktan sonra sert iseniz, yavaşça ellerinize ve dizlerinize geçin. Biraz esneme (örneğin, aşağıya bakan bir köpek duruşu) gevşemenize yardımcı olabilir.

Çevrenizle İletişimde Özgün Olun >>

Meditasyon, sağlığı güçlendirici bir uygulama olarak yaygın olarak tavsiye edilir. Stres semptomlarını azaltmaktan, baş ağrısı gibi fiziksel şikayetlerin hafifletilmesine ve hatta hastalığa karşı bağışıklığın arttırılmasına kadar birçok olumlu fayda sağlar.

Sağlık için yararları ve ücretsiz olması ve beş dakika kadar kısa bir süre gerektirmesi gibi nedenler, meditasyonun neden geleneksel tıbbın popüler bir tamamlayıcısı haline geldiğini göstermektedir.

Meditasyonun Temel Kavramları

Farklı şekillerde uygulanabilse de birkaç önemli nokta neredeyse tüm meditasyon tekniklerinden geçer:

Meditasyona Genel Bakış

Sıradaki konu meditasyon tekniklerine genel bakış olacak.

Üç önemli meditasyon kavramını inceledik. Sıradaki konu meditasyon tekniklerine genel bakış olacak.

Meditasyon Teknikleri

Araştırmacılar genellikle meditasyon tekniklerini iki farklı kategoriye ayırırlar: yoğunlaştırıcı ve yoğunlaştırmama üzerine. Konsantratif teknikler genellikle mumun alevi, bir enstrümanın sesi veya bir mantra gibi genellikle kendinizin dışında olan belirli bir nesneye odaklanmayı içerir. Konsantratif olmayan meditasyon, diğer yandan, ortamınızdaki sesler, iç vücut durumları ve hatta kendi nefesiniz gibi daha geniş bir odak içerebilir. Bu tekniklerle çakışma olabileceğini unutmayın; meditasyon hem yoğun hem de yoğun olmayan bir teknik içeriyor olabilir.

Meditasyon yapmanın birçok farklı yolu vardır. Aşağıdaki meditasyon teknikleri kategorilerini, kapsamlı bir liste yerine bazı ana seçenekler arasındaki uygulamaları ve farklılıkları anlamak için bir atlama noktası olarak düşünün.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

1.Temel Meditasyon

Temel meditasyon rahat bir pozisyonda oturmayı ve nefesi bir odak noktası olarak kullanmayı içerir. Kendinizi başka düşüncelerden rahatsız olmuş bir durumda bulursanız veya zihninizi dolaşırken bulursanız, odağınızı yavaşça nefeslerinize yönlendirin.

 1. Odaklı Meditasyon

Odaklanmış meditasyon ile düşüncelerinizle ilgilenmeden bir şeye odaklanırsınız. Bir heykel gibi görsel bir şeye sığınabilirsiniz; metronom veya okyanus dalgalarının kaydı gibi işitsel bir şey; kendi nefesiniz gibi sabit bir şey; ya da “koşulsuz şefkat” gibi basit bir kavram da olabilir.

Bazı insanlar bunu hiçbir şeye odaklanmaktan daha kolay bulurlar. Ancak fikir aynıdır; şu an kalmak, bilinçli zihninizden sürekli yorum akışını atlatmak ve düşüncelerinizin değişmiş bir bilinç haline geçmesine izin vermektir.

 1. Aktivite Odaklı Meditasyon

Aktivite odaklı meditasyon, meditasyonu halihazırda zevk alabileceğiniz aktivitelerle veya günümüze odaklanmanıza yardımcı olan yeni aktivitelerle birleştirir. Bu tür bir meditasyonla, tekrarlayan bir faaliyete ya da “bölgede” yer alabileceğiniz ve “akışı” deneyimleyebileceğiniz bir faaliyete girersiniz. Aktivite odaklı meditasyon, zihni keser ve beyninizin değişmesine izin verir.

 1. Farkındalık Meditasyonu

Farkındalık meditasyonu aktivite odaklı meditasyon gibi değildir. Farkındalık, geleceği veya geçmişi düşünmek yerine şimdiki zamanda kalmayı içerir. Yine de göründüğünden daha zor olabilir! Vücudunuzda hissettiğiniz hislere odaklanmak “şimdide” kalmanın bir yoludur. Duygulara ve onları vücudunuzda hissettiğiniz yere odaklanmak – onları neden hissettiğinizi incelemek değil, sadece duyum olarak deneyimlemek – başka bir şeydir.

 1. Manevi Meditasyon

Meditasyon herhangi bir dine özgü olmasa da manevi bir uygulama olabilir. Bir cevap gelene kadar tekil bir soru üzerinde meditasyon yapabilir veya zihninizi temizlemek ve o gün gelenleri kabul etmek için meditasyon yapabilirsiniz. Birçok insan, zihin ve beden bağlantısı için diğer meditasyon türlerini de yapar .

Son Düşünceler

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, tutarlı bir uygulamanın – günde sadece beş dakika boyunca zihninizi susturmanın bile – daha uzun ama seyrek yapılan oturumlardan daha yararlı olduğunu unutmayın. Sonunda, en iyi meditasyon tekniği ve en olumlu faydaları elde etmenize yardımcı olacak teknik, yapışabileceğinizdir. Sürekli olarak uygulayabileceğinizdir.

İnsan Sağlığına Zararlı 5 Psikolojik Durum >>

Ruhsal ve fiziksel arınma mümkün müdür? Spiritüel enerjimizi nasıl kontrol ederiz? Siz bir aura ve spiritüel enerjiden oluşmaktasınız. Aura’nız sizi kuşatır ve enerjinizi korur. Enerji noktaları aynı zamanda yaşam gücünüzü ve duygularınızı da kontrol eder.

Gün boyu hepimiz negatif enerjilerle yaşıyoruz. Nasıl mı? Sinirli ve de gergin biri ile muhabbet ediyoruz. Bazen ufacık bir şeylere kızıyor ve strese giriyoruz. Sosyal medya, televizyon ve radyolar aracılığı ile insanların olumsuz davranışlarını görüyor ve duyuyoruz. Dolayısı ile tüm bu olumsuz enerji bizi kuşatıyor.

Pozitif enerjiye maruz kalmadığımız için gerginiz. Ya da enerjimizi nasıl kontrol edeceğimizi bilmediğimiz için olumsuz düşüncelerimiz oluşuyor. Peki bunun üstesinden nasıl geliriz?  Manevi ve fiziksel olarak arınmak mümkün mü? Evet, kendinizi negatif enerjiden kurtarmak için kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler var. Bunun üstesinden gelmek için 5 adımda önerdiğimiz şeyleri yapmanızı öneririz.

Duyguların Vücudumuz Üzerindeki Etkileri >>

5 Adımda Manevi ve Fiziksel Arınma

Ruhsal ve fiziksel arınma sizin gününüzü enerjik geçirmenizi sağlayacaktır. Enerjik bir beden, verimli çalışmayı ve devamında potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ruhsal ve fiziksel arınmanız için yapmanız gereken en önemli 5 adımı yazıyoruz.

Korku en büyük bağlayıcı faktördür.

Korku, tüm çakralarınızda ve ruhsal enerjinizde aktif bir rol oynar.

Ruhsal ve fiziksel arınma konusunda korku, tüm çakralarınızda ve ruhsal enerjinizde aktif bir rol oynar. Korku duygusunu yenmek zordur. Bu yüzden önce onu görmezden gelmeyi öğrenmelisiniz. Bilinçaltınızın ve egonuzun yansımasıdır. Bilinçaltınız bazen sizi korumak için gereksiz bir korku duygusu yaratır. İkinci adım, bir korku duygusu yaşadığınızda olumlu durumu düşünmektir. Çünkü korku size olumsuz şeyler gösterecektir.

Olumsuz düşünme bizi kilitler.

Olumsuz düşünceler bazen o kadar yoğunlaşır ki, olumlu bir şey düşünemeyiz. Bu durumdan çıkmak çok zordur. Ama bu durumda kendinizi fark etmelisiniz. Kontrol sahibi olmalısınız. Duygularınıza ve düşüncelerinize odaklanmalı ve kendinizde farkındalık yaratmalısınız.

Zihninizi Temizlemenin 29 Yolu >>

Ayaklarınıza tuz ile masaj yapın.

Tüm enerji ayaklarımızda toplanır ve vücuda dağıtılır. Kısacası, ayaklarımıza iyi bakmalıyız. Onlara masaj yapmamız gerekiyor. Ama en önemlisi ayakları topraklamaktır. Tuzlu su, topraklama ve saflaştırma için önemlidir. Bir bardak ılık su ve bir tutam tuz koyun. Kısa bir süre bekletin. Enerjinizin pozitife doğru değiştiğini göreceksiniz. Buna ek olarak, parkta ve bu gibi yerlerde bir süre ayaklarınızı yere koymak, yani toprağa basmak enerjinizi düzenler.

Dua en önemli arınma yöntemidir.

Dua etmek, bizi psikolojik ve olumsuz duygulardan uzaklaştırabilir.

Dua etmek, bizi psikolojik ve olumsuz duygulardan uzaklaştırabilir. Olumlama ve yoga gibi alternatifleri de deneyebilirsiniz. Meditasyon da zihni rahatlatan bir adımdır.

Güneş ışığını kullanabilirsiniz.

Ruhsal ve fiziksel arınma için güneş ışığı vazgeçilmezdir. Işık sabahın erken saatlerinde güçlü bir arınma ve enerji takviyesidir. Güneş doğmadan önce güneşe çıkın ve gözlerinizi kapatın. Derin nefes alarak meditasyon yapın. Güne erken başlamak olumlu düşüncelerinizi tetikler. Üretkenliğinizi artırır. Sürekli uyumaya ara verin. Çünkü insan uyudukça daha çok uykusu gelir. Gerek bedeninizi, gerekse ruhunuzu uyandırdığınız zaman kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Olumlu Düşünme Sözleri >>

Meditasyon zihni serbest bırakma ve onu düşüncelerden arındırma tekniğidir. Birçok meditasyon türü bulunmaktadır. Yürüyüş meditasyonu da en etkili türlerden biridir. Peki meditasyon türleri arasında yer alan, yürüyüş meditasyonu size ne gibi katkılar sağlar?

Aklınızı da nefes izleme teknikleri ile bir yerde oturarak düşünce yoğunluğundan muaf tutabilirsiniz. Peki bunu oturarak yapabiliyoruz ancak yürürken bunu yapabilir miyiz? Aslında, yürüme beden için olduğu kadar zihin için de harika bir egzersizdir. Yürümek zihnin rahatlamasına ve düşünceleri temizlemesine yardımcı olur. Yürürken, farkında olmadan meditasyon yapıyoruz.

Yürüyüş Meditasyonu Yapmak İçin 5 Adım

Meditasyon zihni serbest bırakma ve onu düşüncelerden arındırma tekniğidir.

Kullanıldıkça Kendini Geliştiren Organ; Beyin >>

Yürüyüş meditasyonu yaparak, günlük hayatın sıkıntılarından sorunlarından biraz daha uzaklaşabilirsiniz. Hatta başarılı insanlar ile yapılan röportajlarda, bazı önemli kararları almak için yürüyüş meditasyonu yaptıklarını belirtmişlerdir. Hareket eden beden, oksijen ile açılmaya başlar. Bedeniniz gibi düşünceleriniz de hızlanmaya, aynı zamanda genişlemeye başlar. Bu nedenle önemli bir konudur.

Peki yürüyüş meditasyonunu nasıl yaparsınız? Burada bahsedeceğimiz çok kısa aynı zamanda etkili 5 adım ile kendi meditasyonunuzu şekillendirebilirsiniz.

Ne kadar yürüyeceğinizi belirleyin.

Bir zaman dilimi belirleyin. Saatlerce yürümenize gerek yok. Gününüzün belirli bir bölümünde kendinizi ayarlayabilirsiniz. Yarım saatlik bir yürüyüşle başlayın. Gün boyunca yoğun düşüncelerden kurtulun ve zihninizi yürüyüşe uyarlayın.

Vücudunuzu rahatlatın.

Yürümeden önce basit gevşeme hareketleri yaparak vücudunuzu hazırlayın. Basit ısınma hareketleri yapın. Sonra da hafif bir tempo tutturabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kafanızdaki sorunlardan uzaklaşmak için kendinize şans verin.

Doğru Kararlar Vermek İçin Düşmanınızı Tanıyın >>

Zihninizi zorlamayacak yerleri seçin.

Bu yüzden doğa yürüyüşleri harikadır. Doğa yürüyüşünde, zihninizi güzelliklerle dolduruyorsunuz. Tabii ki temiz hava da size bonus olarak dönüyor.

Aklınızı sadece yürüyüş ve doğa için verin.

Birçoğumuz yürürken günlük sorunları ve sorunları düşünüyoruz. Ancak meditasyon yürüyüşünün ana amacı zihni boşaltmak ve arındırmaktır. Bir işiniz hakkında karar vermek için de aynı meditasyonu uygulayabilirsiniz. Ancak arınmak, rahatlamak istiyorsanız kendinizi doğaya bırakmanız çok daha iyi olacaktır. Aynı anda ikisini birlikte yapmaya çalışmayın.

Zorlamayın.

Eğer zihninizi bir şeye zorlarsanız başarılı olamazsınız. Bunun yerine zamanı uzatmaya çalışın. Her gün bu yürüyüşlere çıktığınızda kolayca meditasyona başlayacaksınız. Huzurlu bir yaşam için zihninizi gereksiz yere zorlamayın. Meditasyon için bakış açınızı değiştirmeniz şart.

Araştırmaya göre, psikolojik sorunlardan muzdarip insanlar için yürümek büyük bir fayda. Olumlu düşüncelerinizi açığa çıkartır. Yürüyüş mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikleyebilir.

Derin Konsantrasyon Nedir? >>

Tükenmişlik. Herkes bu yoldan geçmiştir. Tüm “işkolik” girişimcilere olur. Ama bunun kontrolünü sağlamak için kontrol etmeniz gereken bazı şeyler var: Unutmayın siz bir makine değilsiniz. Maksimum kapasitede çalışabilmek ve verimliliğinizi koruyabilmek için molalar vermeniz gerekir. Hiç mola vermeden kesintisiz şekilde çalışmak tamamen yanlıştır. Çünkü durmadan çalışırsan sonunda ne olacak? Tabi ki olan size olacak!

İşte tükenmişlikten kaçınmak için 5 basit adım:

Sürdürülebilir Bir Çalışma Programı Oluşturun

https://giphy.com/gifs/reading-study-studying-DwrnYsZCXspu8

Çalışmalarınızı molalarınız etrafında planlamak, tükenmişlikten kaçınmanın en etkili yoludur. “Çok çalışmayın” demiyoruz. Doğru olan şey, sürdürülebilir bir şekilde çalışmanızdır.

Diğer bir deyişle: Molalarınızı da işinize öncelik verdiğiniz gibi önceliklendirin. Örneğin, LinkedIn’in CEO’su Jeff Weiner, çalışma günlerinin her birinde iki saat ara vermektedir(30 ile 90 dakikalık bloklar halinde). Peki sizin gününüzde planladığınız kaç molanız var?

”Tükenmişlik, uzun süre insan olmaktan kaçınmaya çalıştığınızda gerçekleşir.”   – Michael Gungor

Bol Şükredin

https://giphy.com/gifs/desusandmero-thank-you-l4pT0VYSBEPf98nHa

Bunu okuyorsanız, gözleriniz var. Onlar için minnettar olun, çünkü bazı insanların yok. Sahip olduğunuz şeyi hatırlamak çok önemlidir, çünkü minnettarlık, gerçek bolluk hissimizi uyandırır. Sıkı çalışmalı ve hayatınızdaki sahip olduğunuz her şey için minnettar olmalısınız. Çünkü minnettarlık tutumu, gerçek mutluluğa giden yoldur.

Sizi İten ‘NEDEN’inizi Hatırlayın

https://giphy.com/gifs/june-guJZ84aiImq5i

Neden yaptığınız şeyi yapıyorsunuz? Neden erken kalkıyor, geç yatıyor ve saatlerce çalışıyorsunuz? Sadece bu soruyu cevapladıktan sonra siz iten“nedeniniz”i tam olarak bulmuş olacaksınız.

Mesela ailenizi emekli etmek istiyor musunuz? Olabilecek hastalıklar için tedavi masraflarını finanse etmek ister misiniz? Size tavsiyemiz; enerjinizin azaldığını hissettiğinizde, önceden hazırlamış olduğunuz nedenler listenizi tekrar okumak olacaktır(listeyi okuduğunuzda kendinizi yeniden şarj etmiş hissedeceksiniz).

Günde 2 Meditasyon

https://giphy.com/gifs/CQDmX4bCoJTNK

Bu makaleden bir şey alacaksanız o da lütfen şu olsun: Meditasyon yapın, günde iki kez, 20 dakika (seans başına). Meditasyon, beyin için egzersiz yapmak gibidir ve gerçekten de hayat değiştiren bir aktivitedir. Beyninizin “sıfırlama” tuşunu aktif hale getirerek, işinize odaklanmanıza ve zamanın bir bölümünde sonsuza dek daha fazla iş yapmanıza olanak tanıyan benzersiz bir netlik yaşayacaksınız.

Fakat hayattaki tüm değerli şeyler gibi bu da, tutarlılık gerektirir. Tutarlı bir programa yardımcı olmak için meditasyon yaptığınız günleri, satın aldığınız fiziksel bir takvim üzerine büyük bir kırmızı “X” yapmayı şiddetle tavsiye ederiz. Ardı ardına kaç gün meditasyon yapabilirsin? İşaretleri görmek sizin tutarlılığınızı sağlayacaktır. İnanmıyorsanız deneyin de görün.

”Akıl çok güçlü bir şey. Eğer düşüncelerinizde sadece olumlu fikirleri filtrelerseniz, hayatınız pozitif yönde değişmeye başlar.”   – Buda

Öleceğinizi Unutmayın

https://giphy.com/gifs/fail-fall-jump-UKYqcnb0dtjiM

Öleceksiniz. Sonsuza kadar burada olmayacaksınız, o yüzden böyle davranmayı bırakın. Kaç yaşındasınız bilmiyoruz, ama lütfen yüz yaşına hızla ışınlanmak için bir zaman ayırmanızı rica ediyoruz. Şu anda gözlerinizi kapatmaktan çekinmeyin ve bunu hayal edin.

Ölüm döşeğinde, hedeflerinizi gerçekleştiremediğinize, miras bırakamadığınıza ve daha fazla insana hizmet etmediğinize pişman olmayacak mısınız? Hayallerinizin hangileri hayata geçirilmeden kaldı? Şimdi, gözlerinizi açın ve şimdiki ana ışınlanın. Tamam, şimdi gidin ve bu hayaller üstünde çalışmaya başlayın ama dikkat edin de o karanlık geleceğin gerçekleşmesine izin verecek adımlar atmayın.

***

Umuyoruz ki bu makaleyi yararlı bulmuşsunuzdur. Sizlerin de eklemek istediği maddeler varsa bizlerle yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

İlham gelmesi için beklememiz gerektiğini kim söyledi?

Çoğu insan bunun sadece yaratıcı insanların bildiği nadir bir durum olduğunu düşünür. Üsteliksadece tavrımızı değiştirerek ve başka bir bakış açısından bakarak, ilham verici bir hayat yaşayabileceğimize inanmak bile istemiyorlar.

Önyargılarımızı görmezden gelir, yargılamak ve karşılaştırmaktan vazgeçersek, neredeyse her şeyde ilham bulabiliriz.

İşte 10 ilham kaynağı:

Doğada

Bu günlerde doğada yeterince zaman harcamıyoruz ve bu kendimizden uzaklaştığımızın bir işareti.

Sadece derin nefes almak ve etrafa bakmak için daha sık yürüyüşe çıkmaya başlayın. Doğanın güzelliğini göreceksiniz, daha canlı ve ona bağlı hissedeceksiniz ve sonunda ilham bulacaksınız.

Müzik

Bir şarkı çok fazla duygu, anı ve his yaratabilir. Size daha enerjik hissettiren, hayatınızla ilgili bir şeyler yapmaya hazırlayan ve sizi motive eden şarkıları dinleyin. O zaman müzik sizin için bir ilham kaynağı olacaktır.

Koşuya çıkmak

Koşuya çıkmak büyülü bir olay. Yapmanız gereken tek şey, erteleme ve tembelliğin üstesinden gelmek, koşu ayakkabılarınızı giymek ve dışarı çıkmak.

Koşuya çıkmak, vücudunuzdaki tüm stresi, negatifliği ve baskıyı alır. Kendinizi özgür ve tatmin olmuş bir şekilde rahatlamış hissettirir. Kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Seyahat

Ülkenizin dışına çıktığınız an, dünyanın devasa bir kitap olduğunu anlıyorsunuz ve bu zamana kadar sadece ilk sayfayı gördüğünüzü öğreniyorsunuz.

Seyahat ettiğinizde ufkunuzu genişletin, açık fikirli olun, farklı ve sıra dışı şeyleri görün, daha önce hiç hissetmediğiniz bir şekilde hissedin, harika yerler ve dünya fenomenlerini görün, ilginç insanlarla tanışın ve onların kültürleri hakkında bilgi edinin.

Eğer en çok ilhamı size bu vermezse, size daha başka ne önerebiliriz bilmiyoruz.

Yabancılarla konuşun

Utangaçlığınızın, yargılanma ve onaylanma korkunuzun üstesinden gelirseniz, yani yabancılarla daha sık konuşmaya başlarsanız, yaşam hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

İnsanların yarım saat kadar kısa süre içinde size kaç şey söyleyebilecekleri ve bunun düşünce tarzınızı nasıl etkileyeceği inanılmazdır. Diğer bakış açılarını görmek ve diğer insanların deneyimlerini dinlemek gerçekten çok faydalıdır.

Ayrıca, dinleyeceğiniz hikayelerin ilham verici ve hayatınızda heyecan verici bir etkisi olacaktır.

Yeni beceriler

İlham bulmaya devam etmek için, yeni beceriler edinmeyi asla bırakmayın. Onları idare edip edemeyeceğiniz gerçekten önemli değil, mühim olan kendinizi geliştirmeyi kovalamanız ve bu yolculukta öğrenecekleriniz.

Yeni dil öğrenmek, yemek yapmayı öğrenmek, şiirler yazmak, spor yapmak, yürüyüş yapmak, yüzmeye başlamak, bilgisayar becerilerinizi geliştirmek, vb. öğreneceğiniz her beceri size yeni ilhamlar katacaktır.

Meditasyon

Kısa bir süre için oturmak, aklınızı boşaltmak ve sadece nefes almak için odaklanmak; aklınız, bedeniniz ve ruhunuz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Kulağa kolay geliyor ama sahip olduğumuz telaşlı yaşam tarzı ile bu oldukça zor olabilir. Her gün sadece birkaç dakika için bunu yaparak deneyin. Yakında alışırsınız ve daha uzun süre için pratik yapabilirsiniz. O zaman sizin için ne kadar yararlı olabileceğini göreceksiniz.

Sabah rutinleri

Erken kalkın, sağlıklı bir kahvaltı edin, meditasyon yapın, gününüzü planlayın, kendiniz için okuma veya yazmaya zaman ayırın. Bir insanın güne olumlu, enerjik ve motive olarak başlayabilmesine olanak veren güzel sabah rutinleridir.

Korkularınızla yüzleşmek

Kendinize meydan okumak ve sizi korkutan şeylerin üstesinden gelmeye çalışmak, karakterinizi güçlendirir, sizi daha cesur ve dünyanın neler sunabileceğini keşfetmeye hazır hale getirebilir.

Olumlu insanlara beraber olun

Her zaman pozitif olan, ilham veren enerjiye sahip olanlarla kendinizi çevrelemeye çalışın. Ve sürekli olarak şikayet edenleri, olumsuz ve kötü bir ruh halini dillendirenleri göz ardı edin hatta onlardan uzaklaşın.

 

***

Başka hangi günlük ilham kaynaklarını denediniz ve bu listeye ekleyebilirsiniz?

Bir insanın hissettiği birçok duygu vardır. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri öfkedir. Öfke olumlu bir etkiye de sahip olabilir. Aslında öfke, bir şeyi başarmak için itici güçlerden biridir ve sizi doğru yönde zorlayabilir.

Öfke negatif olduğunda ve tehlikeli bir duygu haline geldiğinde sizi tüketir. Hayatları ve kariyerleri tek başına yok edebilir. Öfkenin sizi ele alışını durdurmak için birkaç en iyi yol:

 

Bir mola verin

Öfke, beyin normal olarak çalışmaya başlamadan ve olağan düşünce sürecini devralmadan önce verilen anlık bir tepkidir. Bu nedenle, kızgın olduğunuzda yapmak istediğiniz önemli bir şeyi geciktirin. Aslında sadece biraz ara verin ve birkaç dakika içinde iyi olacaksınızdır.

 

Solunum ve meditasyon

Nefes egzersizleri, özellikle derin nefes alma ve bazı meditasyonlar, hızlı bir şekilde normale dönmenize yardımcı olabilir. Başlangıçta bunları öğrenmek biraz çaba isteyecektir, ancak derin nefes almak oldukça kolay bir egzersizdir. Bunlar, sizi sakinleştirerek öfke patlamalarınızı azaltacaktır.

 

Analiz

Asabi olmak oldukça kolaydır. Ancak, durumları analiz etmek fazla çaba gerektirir. Öyleyse bir dahaki sefere kızgınsanız, nedenleri analiz edin ve sorunları çözme yoluna gidin. Acele kararlar vermek yerine, aslında öfke şeklinde ortaya çıkan bir sürü zihinsel birikintilerden kurtulacaksınız.

Analiz etmek, öfke patlamaları açısından sakinleşme yolunu bulmaya ve tüm bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Alan yaratmak

Kendinize alan yaratmak öfke ile baş etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. İşten uzak olarak veya en sevdiğiniz hobiyle ilgilenerek kendinizi şımartabilirsiniz. Öyleyse bir dahaki sefere öfkelendiğinizde, müzik dinleyin, bir kitap okuyun ya da bir şarkı söyleyin. Bunları yaparken birkaç dakika içinde neden sinirlendiğinizi farkedersiniz.

 

Tetikleyicileri tanıma

Öfke patlamasına neden olan tetikleyicilerin listesini yapmaya çalışın. Genellikle öfke bir noktada gelir ve mutlaka bir tetikleyicisi vardır. Nöbet anında bulduğunuzda, onu uygun bir şekilde ele alın. Kişiliğinizdeki kusurları, hastalıkları farkedin ve kendinizi anlayın.

 

Yardım alın

Öfke patlamalarının çok sık hale gelmesi ya da gerçekleşen başka sonuçların olması özellikle önemlidir. Bir uzmanı ziyaret ederek gerçekten ihtiyacınız olan her yardımı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

 

***

Kendinizde bunlara önem verir, analiz eder ve üzerine çalışırsanız; yukarıda yazılanların ne kadar etkili olduğunu bizzat yaşayarak göreceksiniz. İpleri eline alma, kendini kontrol etme vakti geldi!

Başarı uzaktan; bir hedef belirlemek, bir köşe ofisi, iyi bir otel ya da etkileyici bir konak istemek, gibi görünebilir. Sonunda oraya varınca, her şey mükemmel değil mi?

Çoğu insanın başarı olarak değerlendirdiği yere varmış olanlar için, bu biraz daha değişken ve geçici bir şey. Başarı öykülerine sahip olabilirsiniz ve yine de onu gerçekten hissedemeyebilirsiniz. Köşk veya köşe ofisini alırsınız ve umduğunuz her şeyin bu olmadığını anlarsınız. Bir an için başarıyı hissetmek de mümkündür, ve sonra, puf, yine gitti.

Gerçek bütünsel başarı, içinizde derinden gelen bir hizmet, sevgi ve tutku duygusu gerektirir. Başarıya giden yolda atlanmaması gereken dört adım şunlardır:

 

Tutkunuzun ne olduğunu bulun ve ona dokunun

Bunu meditasyon yaparak veya bir vizyon arayışına girerek yapabilirsiniz. Danışmanlık isteyebilir veya bir uzmandan destek alabilirsiniz. Tutkunuzu ararken kötü şeyler de yaşayabilirsiniz. Ama ne yaşarsanız yaşayın, kalkıp tekrar tekrar aramaya devam etmelisiniz.

 

Başkalarına hizmet edin

Gerçekten de, başkalarına hizmet etmek -müşterileriniz, çalışanlarınız, hayranlarınız, ihtiyaç sahipleri gibi- en önemli adımlardan biridir; çünkü başka ne olursa olsun, eğer bu bunu yaparsanız, mücevher veya yat almakla bile karşılaştıramayacağınız bir huzur bulacaksınız. Başarı hizmet etmekten geçer.

 

Hayal kırıklığına uğradığınızda inancınızı kaybetmeyin; herkesi odaklanmış ve motive tutun

Her gün iyi bir gün her yıl iyi bir yıl olmayabilir. Bu aksaklıklardan neler öğrenebilirsiniz, ne olursa olsun nasıl ilerleyebilirsiniz? İnanmak anahtardır ve ilk iki aşamaya kadar uzanır: Önemli bir şey yaptığınızı, başkalarına yardım ettiğinizi düşünüyor ve biliyorsanız, o zaman devam edin.

 

Başarınızı kutlayın ve cömertçe başkalarıyla paylaşın

Başarınızı ve sonuçlarını başkalarıyla paylaştığınız her an, gelecekteki başarılarınız için tohum ekiyor oluyorsunuz. Çünkü başarı bir kereliğine yapılan ve biten bir şey değildir. Bir bahçe gibidir; mükemmellik ve tembellik-uyuşukluk evrelerine sahiptir ve dikkatle bakılıp korunmalıdır. Ve tabi ki paylaşılmalıdır.

Gerçek başarı, geri vermeyi öğrendiğiniz anda başlar.

 

***

Başarı; emek, çok çalışma ve motivasyonun yanında, insanlara yardım etmek ve paylaşmakla ulaşılabilen bir sonuçtur. Yolculukta yaşadıklarınızdan keyif almak ve başarıya ulaşmak istiyorsanız yukarıda sizlerle paylaştığımız adımları hayatınızda uygulamayı unutmayın.

Mutluluğu nasıl bulacağınızı bilmek kolaydır, ancak ona ulaşmak farklı bir hikayedir. Olumlu sonuçlar almadan mutluluğu takip ediyorsanız, kendinizi açmak ve mutluluğun size gelmesini sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

 

Mutluluğun tanımlanamayacağını anlayın

Mutluluk her şeyde bulunabilir, ama hangi şeylerin kalbinizde özel bir yer tutması gerektiğini öğrenmek size kalmıştır.

 

Mutluluğun zaten hayatınızda olduğunu fark edin

Mutluluk zaten hayatınızda.

Yaşamımızdaki küçük mutluluk parçalarını genellikle gözden kaçırıyoruz çünkü bizi mutlu edeceğimize inandığımız nesneler ve başlıkları elde etmeye odaklanıyoruz. Sadece mutluluğa karşı açık olmalıyız.

 

Kendinizi evrene açın

Elinizi bardağın üzerinde tutuyorsanız o bardağa suyu asla dolduramazsınız. Benzer şekilde, kendinizi evrene kapıyorsanız, mutluluğun hayatınızı doldurmasına izin veremezsiniz.

 

Dünyaya minnet duyun

Sahip olduğunuz şeyler için minnettarlığınızı ifade ederseniz, dünya da size ihtiyacınız olanı sağlamak için çok daha istekli olacaktır.

 

Günlük meditasyon

Hepimiz az ya da çok duygularımızın ve düşüncelerimizin davranışlarımızı ve zihniyetimizi dikte etmesine izin veriyoruz. Meditasyon daha sabit, dikkatli ve huzurlu olmanıza yardımcı olur.

 

Kendinizi daha iyi yapmanın yollarına bakın

Kendinizi geliştirmeniz, kendi farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olur ve yaşamınızın hangi alanlarında mutluluğunuzun eksik olduğunu bilmenizi sağlar, böylece onların üzerine gidebilirsiniz.

 

Her zaman mutlu olamayacağınızı bilin

Mutluluğu kovalayanlar, bir kez bulduklarında hayatlarının her anının aşırı güçlüklerle dolu olacağı izlenimi altındadır. Bu kesinlikle doğru değil. Her gün mutlu olunmaz ve olunmamalı.

 

***

Mutluluk, etrafımızdaki hava gibidir. Onu her zaman göremezsiniz ve her zaman orada olduğu belli değildir, ama öylece durup beklemez ve onu aramayı bırakmazsanız, onu bulabilirsiniz.