Özgüveninizi nasıl oluşturacağınızı biliyorsanız zor bir çevrede yaşamak sizi günden güne daha güçlü kılabilir.Fakat bu aynı zamanda, kişisel gelişiminizde, özgüveniniz için kötü bir etki de bırakabilir.

Özgüven nasıl kurulur

Özgüveninizi kıran şeyi bulun!

Sakinlik ve özgüveninizin üzerinde negatif etkiye sahip olan etmenleri bulmanız çok önemlidir. Duygusal olarak bu durumların dışında kalmaya çalışın ve yarışma ortamının gururunuz üzerinde etkili olmasına izin vermeyin.

 

Olumsuz insanlardan uzak durun!

Kötümser bir insanla konuştuktan sonra oluşan o boşluk duygusunu hiç fark ettiniz mi? Ben hissettim ve size temin ederim ki her cümlesinden saçılan olumsuz havanın üzerinizde iyi bir etkisi olmayacaktır.

 

Limitlerinizi test edin! Sınırlarınızı genişletin!

Teoride bu çok basit: Limitlerinizi zorlayarak kendinize olan güveninizi de artırabilirsiniz.

 

Geçmişinizi kabul edin

Geçmişte yapılan hatalar için hala pişman ve suçlu hissetmenin bir lüzumu yok. Bu hataları inceleyerek, gelecekte aynısını yapmamak için güzel tecrübeler edinebilirsiniz. Ama aynı zamanda bu hataların artık değişmeyeceğini de kabullenmelisiniz.

 

Minnet duygusu

Sahip olduğunuz ve şu ana kadar başardığınız şeyleri takdir edip onlar için minnet duymak özgüveninizi etkileyecektir.

 

Sonu yok!

Özgüvenli olmak (ve özgüven geliştirmek) seçmek zorunda olduğunuz bir karar. Siz istediğiniz sürece kendinizi ve özgüveninizi geliştirebilirsiniz!