Kendine Güven Nasıl Kazanılır? Özgüveninizi Tavan Yaptıracak 30 Mükemmel İpucu

Kendine güvenen bir birey, kişisel ve mesleki hedeflerini gerçekleştirmek için genellikle zorluklarla karşılaşmaya isteklidir.

Kendine güven nedir? Öz güven, insanlığın vazgeçilmez bir parçası olan öz değer ve özsaygı karışımıdır. Benlik değeri, yaşam boyunca bir dizi görev veya hedefe ulaşabileceğimiz içsel duyu veya inançtır. Bununla birlikte, özsaygı benzerdir, genellikle yaptığımız işte yetenekli olduğumuza ve hayatta mutlu olmayı hak ettiğimize inanmakla daha fazla ilişkilidir.

Kendine güvenen bir birey, kişisel ve mesleki hedeflerini gerçekleştirmek için genellikle zorluklarla karşılaşmaya isteklidir. Ve geleceğe dair iyimser düşünür. Bununla birlikte, kendine güveni olmayan biri, hedeflerine ulaşacaklarını hissetme konusunda daha az sorumludur. Ve kendileri, hayatta ne elde etmeyi umdukları hakkında olumsuz bir perspektife sahip olma eğilimindedir. İyi haber şu ki, en kendine güvenen kişiye dönüşebilirsin.

Aşağıda, nasıl güven oluşturacağınız ve hepsinden en emin hale nasıl geleceğiniz konusunda size yardımcı olacak birkaç yol vardır.

Güven Sahibi Olmanın, Öz Güveninizi Tavan Yaptırmanın Güçlü Yolları

Aşağıda, kendinize nasıl güveneceğiniz ve nasıl daha güvende olacağınız konusunda kendinize güvenen birkaç ipucu verilmiştir. Bu kuralları öğrendikten sonra özgüveninizi tavan yaptırmak için uygulamanız gerekmektedir.

 1. Kendinize güveni tanımlayın

İnsanların çoğu, başkalarının belirlediği talimatları izleyerek kendine güvenmeye gayret ederler ve bu yüzden hiçbir şekilde kendinden emin hissetmezler. Kendi kendine güven ve kendini geliştirme tanımınızın ne olduğunu keşfedin ve sonra gerçekliğinizi oluşturmaya çalışın. Ancak o zaman gerçek güveni hissedeceksiniz. Topluluk önünde konuşma, diğerleri arasında bir güven işareti olarak kabul edilirse ve önemli insanlarla konuşmak için güven duymanız gerektiğini düşünüyorsanız, kendi bakış açınızı izlemelisiniz.

 1. Olumsuz düşünceleri atın

Olumsuz düşünme ve güvensizlikler sivilce gibi ortaya çıkar.

Olumsuz düşünme ve güvensizlikler sivilce gibi ortaya çıkar. Ve, sivilcelere benzer şekilde, iç karartıcı kabarcığı inkar edip patlatmayı ima etseniz bile, onları seçmek, sonunda daha kötü olmasına neden olur. Bu nedenle, farkındalık pratiği, tefekkürü bir araç olarak ele almanızı söyler. İhtiyacınız olanları kullanın ve güçlendirin, istemediklerinizden kurtulun.

Düşüncelerinizi Değiştirin, Hayatınız Değişsin >>

 1. Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin

Kim olduğunuzu anlamak bir gecede olamaz. Hangi kısımları olduğunuzu ve hangi unsurlar olduğunuzu düşündüğünüzü bilmek zor olabilir. Etkili bir başlangıç, güçlü ve zayıf yönlerinizi tanımlamak ve daha sonra sevdiklerinizle çelişenleri değerlendirmektir. Güçlü yönlerinizi kullandıkça ve geliştirilecek alanın olduğu yerde geliştikçe, hem güven hem de memnuniyeti aynı anda artıracaksınız.

 1. Güçlü yönleriniz ile devam edin

İş, ister yeni bir işe başlayın, ister zorlu bir iş arkadaşınızla başa çıkın, özgüveninizi test edebilir. Mükemmel olduğunuza konsantre olmak için gününüzü düzenleyin. Önceki başarıları kendinize hatırlatmak sizi meşgul edecek, pozitif ve kendinize güven duyacaktır.

 1. Başarılarınızı denetleyin

Her gün, gittiğinizde işaretleyebileceğiniz pratik bir yapılacaklar listesi hazırlayarak başlayın. Bir görev her işaretlendiğinde, algılanabilir bir yüksek başarı modeline eklersiniz.

 1. Farklı insanlarla konuşun

Bir sonraki bakkal kursunda, kasiyerle bir sohbet başlatın. Çoğu insanın dost olduğunu ve gerçekten korkacak hiçbir şeyin olmadığını belirleyeceksiniz. Girişimi ne kadar çok yaparsanız, o kadar kolay dönecektir.

 1. Güvenle konuşun

Etkili bir konuşmacı, sabit, ritmik bir tonda iddialı bir şekilde konuşur.

Etkili bir konuşmacı, sabit, ritmik bir tonda iddialı bir şekilde konuşur. Akışı bozan “ıııı” ve “şey”, “ahh” alternatifi olarak fikirleri vurgulamak için duraklamalar kullanırlar. Kendine güveninizi ortaya koyan, saldırgan olmasa da, iddialı bir konuşma tarzı uygulayın. Benlik saygınızın artmaya başladığını hissedebilirsiniz. Ciddiye alınmak için, konuşmanızda tiz, gergin konuşmayı veya heyecan verici kıkırdamaları önleyin.

Eleştirel Düşünme Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

 1. Fikrinizi güçlendirin

Kendine güven, kasıtlı eylemle edinilebilecek bir zihin durumudur. Beyninize, bedeninize ve ruhunuza özen göstermek için zaman vermek, tercihen günde bir saat çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Sabah okuyun, egzersiz yapın, hatta meditasyon yapın. Kendiniz için zaman ayırmıyorsanız, o zaman dünyaya bakış açınızı şekillendirecek birine veya bir şeye izin veriyorsunuz.

 1. Yeni bir şey deneyin

Yerel olarak gerçekleşen grup etkinliklerini çevrimiçi arayın ve az sayıda gruba katılın. Yeni bir şey denemek, güveni artırmanıza ve sevinç kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Kendiliğinden dönün

Gitmemek için nedenleri düşünmekten başka, davet edildiğiniz bir sonraki fırsatta hazır bulunun. Zihniniz hazırlık ve ne olursa olsun daha az kaotik olacaktır. Ayaklarınız üzerinde kasıtlı olmak doğal hale gelebilir ve meydana gelen alışılmadık durumlarla başa çıkmayı kolaylaştırır.

 1. Beden diline dikkat edin

Düz bir duruş sağlayın ve bir gülümseme tutun, göz temasını koruyun ve konuşma sırasında zaman ayırın. Bu basit şeyleri yaparak, kendinizi daha güvende hissetmekle kalmaz, aynı zamanda kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.

 1. Giyinmeye özen gösterin

Etkili görününce pozitif hissedersiniz.

Etkili görününce pozitif hissedersiniz. Size en uygun giyim ve aksesuarları seçerseniz, sektörünüzle ve yaşam tarzınızla eşleşir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlarsa, bu otomatik olarak benlik saygınızı artırabilir. İyi giyinmek, kedinizi güvenle yükseltmenize yardımcı olacaktır. Kişiliğinizin aksesuarlarınızda göze çarpmasına izin vermekten endişe etmeyin. Cesur mücevherler veya canlı bir kravat merkezi bir nokta ve etkili bir sohbet başlatıcı olabilir.

Kişisel Gelişiminiz İçin Okumanız Gereken 10 Kitap >>

 1. Farklı bir yere çıkın

İddialı olmanız gereken bozulmamış bir varış noktasına tatil rezervasyonu yapın. Kaçak turist destinasyonları sizi yabancılarla konuşmaya, sıra dışı şeyleri denemeye ve sizi eve geri takip edebilecek bir güven artışı vermeye zorlayacaktır.

 1. Yalnız seyahat etmeyi deneyin

Bir sonraki seyahatinizde solo hareket edin, kendine bağımlılık güven oluşturmanıza yardımcı olur. Kendine güven, tanıdık alışkanlıklardan uzak, kendinizi yabancı bir bölgeye sürüklemenin bir sonucudur.

 1. Kendinizi formda tutun

Dışarıda soluduğunuz veya hevesli olduğunuz bir spora yerel bir takıma kaydolun. Takım sporları karşılıklı yardım ve iletişime bağlıdır, bu da takımınızla plan yapmak için kendinizi oraya çıkarmanız gerektiği anlamına gelir.

 1. Kendinizi test edin

Uzun mesafeli yürüyüş ve dayanıklılık kampı veya kaya tırmanışı gibi zorlu bir açık hava etkinliğine katılın. Konfor bölgenizden çıkmak, kendiniz belirlediğiniz zor bir mücadeleye ulaşmak için size rakipsiz bir güven artışı sunacaktır.

 1. Küçük hedefler belirleyin ve bunlara ulaşın

İnsanlar sık ​​sık aya nişan alma hatasını yaparlar ve başarısız olduklarında cesaretsiz olurlar.

İnsanlar sık ​​sık aya nişan alma hatasını yaparlar ve başarısız olduklarında cesaretsiz olurlar. Öte yandan, çok daha ulaşılabilir bir şey hedefleyin. Ulaşabileceğinizi bildiğiniz bir hedef belirleyin ve ardından bu hedefe gidin. Küçük hedeflere ne kadar çok ulaşırsanız, o kadar iyi olursunuz ve daha iyi hissedersiniz.

Mutlu Olmak İçin Adım Adım Klavuz >>

 1. Yeni beceriler geliştirin

Yetiştirdiğiniz ek beceriler ile kendinize güveninizi artırır; ancak bu beceriler şu anda karşı karşıya olduğunuz yaşam hatalarıyla ilişkiliyse. En önemli sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak becerileri öğrenin.

 1. Bilgiyi güçlendirin

Bilgi yoluyla kendinizi güçlendirin. Güven, yetkinlik kazanmanıza ve kendinize daha emin olmanıza yardımcı olan araştırma ve eğitim yoluyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İnternet ve kitaplar, bilgi edinmenize yardımcı olan bazı önemli modlardır.

 1. Olumlu düşünün

Pozitif enerji pozitif sonuçlara yönelir, bu nedenle zihninizi herhangi bir durumun yapılacak iş yönüne sabitleyin. Parlayın, gülün ve çevrenizi mutlu, pozitif insanlarla kuşatın. İyileşmiş hissedeceksiniz ve birlikte çalıştığınız insanlar şirketinizden ve varlığınızdan zevk alacaklar. Günün seçkin noktalarını ve başarılarınızı istemek için bir minnettarlık günlüğü tutun. Zorunlu bir zihin halindeyken daha fazla huzur ve güveni artıracaksınız.

 1. Eylemi gerçekleştirin

Kendi payına düşeni yapmalısın. Bir ağ etkinliğinde bir yabancıya adım atın veya genellikle reddedeceğiniz bir projeyi kabul edin. Kendine güvenen, kendine güvenen bir uygulama yapın ve kısaca ikinci bir doğaya dönüşecektir. Hareketsizlik şüphe ve korku yaratırken, eylem kendine inanç ve cesaret üretir. Olumlu davranışlarınıza daha fazla enerji yatırır yatırmaz, güveniniz her yerde parlamaya başlayacaktır.

 1. Hazırlıklı olun

Önceden ne kadar hazır olursanız, yetkinliğiniz ve kabiliyetiniz hakkında daha fazla güveneceksiniz.

Önceden ne kadar hazır olursanız, yetkinliğiniz ve kabiliyetiniz hakkında daha fazla güveneceksiniz. Hazırlık, hayatın beklenmedik sorunları nedeniyle açığa çıkmanıza yardımcı olabilir. Sektörünüz, hedefleriniz ve sizi başarıya neyin zorladığı ile ilgili olarak yapabileceğiniz her şeyi öğrenin. Bir göreve başlamadan önce, işi bitirdikten sonra nasıl hissetmek istediğinizi hayal edin.

Pozitif Düşünce İle Mutluluğa Ulaşmak Mümkün Müdür? >>

 1. Başarıyı bekliyoruz

Geleneksel bilgelik, başarısız olursanız hayal kırıklığına uğramayacağınız ve başarılı olursanız tatmin edici bir şekilde şaşıracağınız için en kötüsünü beklemenin akıllı olduğunu ima eder. Ancak araştırmalar bunun evrensel bir gerçek olmadığını öne sürüyor. Kötümserlik, kendi kendini tatmin eden bir öngörü oluşturarak performansınızı zayıflatabilir. Yani her zaman pozitif olun.

 1. Yeteneklerinize inanın

Dünyada kimse bilmiyor. Hepsi bazı şeylerde mükemmeldir ve diğer şeylerde o kadar iyi değildir. Farkında olduğunuz veya gerçekleştirebileceğiniz şeylere karşı güvenliğinizi değerlendirmeyin; hevesinize ve öğrenme yeteneğinize göre değerlendirin.

Eğer birisi sizi eleştirirse, bunu ilerlemek için bir fırsat olarak düşünün. Eğer bir şeyiniz yoksa, bir dahaki sefere yaklaşabileceğinizi anlayın. Şimdi yapabileceğiniz şeylerden emin değilseniz, potansiyelinizde kendinize güveniyorsanız endişelenmeyin.

 1. Mükemmellik cevap değildir

Mükemmellik için çabalayarak güveninizi katlayacaksınız. Her zaman başka bir kişi tarafından dövüleceksiniz ve mükemmel olmanız gerektiğine inanmak sizi tamamen şaşırmış bırakacaktır. Kimsenin mükemmel olmadığı gerçeğini kabul ettiğinizde, bir şeyi başarmak için çok çalışmaya başlayacaksınız, ancak kendinizi mükemmellik için dışarı atmayacaksınız.

 1. Lütfen kendi bilinçaltınızı eğitin

Eğer tüm dünya sizin giydiğinizi seviyorsa, ama hoşunuza gitmiyorsa, insanlara çok yakın hissetmeyeceksiniz. Ancak, ne giydiğinizi seviyorsanız, ancak hiç kimse onu sevmiyorsa, kendinizi güvende hissetme eğilimindesiniz. Kendinden emin olmak amacıyla, kendi bilinçaltı zihninizi etkilemelisiniz, diğer herkese kanıtlamak için değil.

 1. Umutsuz olmaktan kaçının

Eğer tüm dünya sizin giydiğinizi seviyorsa, ama hoşunuza gitmiyorsa, insanlara çok yakın hissetmeyeceksiniz.

Sizi inkâr edenleri inkar edin, sizi görmezden gelenleri göz ardı edin ve size saygısızlık edenlerle ağı kesin. Çaresizlik, güven için büyük bir düşmandır. Sizi hiç fark etmeyenleri kovalamayı bırakmazsanız, gerçekten kendinize güvenmeyeceksiniz.

Kararlarımızı Nasıl Veriyoruz? – Oytun Erbaş >>

 1. Başkalarına karşı nazik ve cömert olun

Başkalarına vermek ve kendinize ve sahip olduğunuza karşı cömert olmanın, kendi imajınızı geliştirmenin harika bir yolu olduğunu anlayın. Altın kural ile uyum içinde hareket edersiniz ve kendiniz hakkında iyi hissetmeye başlarsınız ve iyi bir insan olduğunuza inanırsınız. Kendinize güvenmeniz için harikalar yaratır.

 1. Uygulama güveni

Hayattaki her şeye benzer şekilde, kendinize olan güveniniz uygulama ile artacaktır. Bunu yapmak için büyük bir fırsat, yeni insanlarla tanışmanızdır. Kendinizden şüphe etmeye başlarsanız, fikirlerinizi daha güvenli olanlarla değiştirin. Yüzen bir insanın ne yapacağını kendinize sorun ve bunu takip etmeye çalışın.

 1. İşiniz dışındaki değerinizi onaylayın

Özgüveniniz, iş hayatındaki başarılarınızın dışında kim olduğunuza gömülmelidir. Kendinizle bağlantı kurmanın ve gelişmenin yollarını keşfedin. Bazı etkinlikler için gönüllü olabilir, meditasyon yapabilir veya egzersiz yapabilir, arkadaşlarınızla okuyabilirsiniz. Profesyonel olarak ne kadar iyi performans gösterdiğinizden bağımsız olarak değerinizi algılamanız için gereken her şeyi yapın.

Hepsi mükemmel ve değerli değil. Ancak herkesin bazı veya diğer alanlarda bazı yetenekleri vardır. Bu yeteneğin ve içsel güçlerinin nerede yattığını bulmak, yaşamda olumlu ve kendinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda belirtilenler, takip edilirse kendileri hakkında kendinize güvenmenize yardımcı olacak birkaç ipucu. Buna inanmak, hayatınızda kendine güven konusundaki en iyi kişiye dönüşmenizin anahtarıdır.

Geçmişi Nasıl Unutursunuz? Geçmişi Geride Bırakmak İçin 40 Adım >>