Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir? İlkeleri Nelerdir?

pazarlamanin ozellikleri

Pazarlamanın özellikleri şu şekildedir;

  1. Pazarlama süreci, oldukça çeşitli faaliyetleri kapsamaktadır ve bu faaliyetlerin bütünüdür.
  2. Oldukça farklı bir yapısı bulunmaktadır ve dinamik bir yapıdadır. Sürekli değişebilen bir sisteme sahiptir.
  3. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik bir çalışma sergilemektedir. Değişim/mübadele faaliyetleri arasında görülmektedir.
  4. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarla tüketicinin talebine karşılık vermektedir.

Pazarlamanın Temel İlkeleri Nelerdir?

Pazarlamanın temel ilkeleri dört başlık altında toplanmaktadır. 4P pazarlama matrisi olarak adlandırılan bu ilkeler; ürün, fiyat, yer ve promosyon olarak kaşımıza çıkmaktadır. Bu ilkeler pazarlama için olmazsa olmaz kavramlardır. Ayrıca pazarlama karması olarak da adlandırılmaktadır.

  1. Ürün
  2. Fiyat
  3. Yer
  4. Promosyon

1.Ürün

Bir ürün, pazarlama için en önemli ilkelerden biridir.  Ürün, müşteriye somut olarak sağlanan mal olabildiği gibi bir hizmeti de temsil edebilmektedir. Ne sunacağınıza karar vermeden öncelikle pazarlamanızın çekici olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Karlı bir ürün istiyorsanız iyi bir planlama yapmanız gerekmektedir. Müşterinin ihtiyacına ve ürünün kalitesine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

2.Fiyat

Pazarlamanın temel ilkeleri arasında fiyat oldukça önemli bir yeri kapsamaktadır. Maliyet odaklı ve Pazar odaklı olmak oldukça önemlidir. Ancak kesinlikle müşterinin ödemeye razı olduğu fiyattı bulmak, rakipler tarafından girilen fiyat rekabetine dikkat etmek ve şirketin hesapları dikkate alınarak fiyatlandırma yapılmalıdır. Aksi taktirde doğru bir adım atmış olmaz ve pazarlamanın işe yaramaması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir.

3.Yer

Yer, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi müşteriye vereceğiniz yani ulaştıracağınız şekli ifade etmektedir. Dijital ya da gerçek bir ortamda nasıl yapılacağını belirlemek, ona göre hareket etmek ve sizin potansiyel müşterinizin nerede olduğunu bilerek hareket etmek çok önemlidir. Bu yüzden yer bölümüne çok dikkat edilmelidir.

4.Promosyon

Promosyonlar, pazarlamanın temel özellikleri arasında da kendine yer bulan oldukça etkili bir eylemler bütünüdür. Promosyon, pazarlama için bir yapı taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Potansiyel müşteriye ulaşmak için yapılan çalışmaları ve çabaları göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Karması Nedir?

pazarlama

Pazarlamanın Temel Görevleri Nelerdir?

Pazarlamanın temel görevleri, işletmenin sattığı ya da ürettiği ürünün (mal veya hizmetin) pazarda bir karşılığının olması, satışları arttırma, rekabet edebilme, marka değerinin yükselmesi ve karlılığın sürdürülebilir olması için çalışmaktadır. Kurumsal süreçte müşteriler ile tüketicilerin mutluluğunu sağlaması görev olarak kabul etmektedir.

Pazarlamanın Temel Amacı Nedir?

Pazarlamanın amacı, şirketin sunduğu ürünü en etkili ve tüketicinin mutlu olacağı, almak isteyeceği şekilde sunmaktır. Şirkete sadık müşteriler bularak kurumun satışını arttırmayı hedeflemektedir. Müşterilerin de tatminini sağlayarak memnun tüketiciler oluşturmak istemektedir. Bu kapsamda tüketici odaklı düşünerek adım atılmaktadır.

Aynı zamanda ihtiyaçları belirleyerek doğru insanlara ihtiyaçlarına uygun ürünler vermeyi amaçlamaktadır. Bu da bir nevi hedef kitle analizini karşımıza çıkarmaktadır. Bir şirket için olmazsa olmaz nitelikleri içerisinde barındıran pazarlama, işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Bilgi Sistemi Nedir?