Tabi bu çerçevede pazarlama alanında da ilkeler olduğunuz görüyoruz.

Her alanda benimsenen ilkeler vardır. Tabi bu çerçevede pazarlama alanında da ilkeler olduğunuz görüyoruz. Pazarlama alanında bulunan bu ilkelere; pazarlama ilkeleri adı veriliyor. Bu yazımızda bu ilkerlerden derinlemesine bahsedeceğiz. Dilerseniz pazarlama ilkeleri nelerdir? Bu soruya cevap verelim.

Aslında sorunun cevabı soruda gizli. Pazarlama kelimesini stratejik olarak ayıralım ve yapbozu birlikte çözelim; Pazarlama: Pazar – Azar – Zar – Ar – R

Pazar İlkesi

Bildiğiniz üzere, pazarlama kelimesinin çıkış noktası pazardır. Bağlantı kuracak olursak, ‘pazarlamak’ alışveriş anlamına geliyor. ‘pazar’ kelimesi ile bu alışverişin yapıldığı yeri ifade ediyor.

Bir hal düşünün, o hal içerisinde aynı ürünü satmaya çalışan 5 pazarcı var ve o pazarcılar aynı pazarda ürünlerini, satmaya çalışır. Fakat, bu satışı farklı şekilde yaparlar. Örneğin; bir pazarcı, iki kiloyu 4 TL den satar, diğeri yarım kiloyu 1 TL den satar ve sonuç olarak farkı satış yöntemlerini kullanırlar.Bu örneğimizden sonra, aklınıza global piyasayı getirin. İşte aklınıza gelen bu global piyasa pazara örnektir.

Azar İlkesi

Pazarlama ilkeleri, başlıkları ile çok şey anlatıyor bazen. Buradaki azarlama; kızma ve haddini bildirme süreci anlamını taşıyor. Fakat, işinde etkileyici olmak için bu süreçlerden olabildiğince uzak durmalıdır. Yaklaşmamalıdır! Tam tersi hal ve hareketlerden de kaçınmalı; pohpohlama, gereksiz övgü vs.

Zar İlkesi

Pazarlama, bir şans oyunu gibi olabilir. ‘Ya tutarsa?’ ilkesi bazen işleyebilir. Analiz her zaman sizi doğru yere götürmeyebilir. Bazı dinamikler, her şeyi değiştirebilir.

Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey >>

Ar İlkesi

Ar kelimesini, utanma anlamında düşünebilirsiniz. Bu ilkeden çıkaracağımız sonuç; etik ilkeler doğrultusunda hareket etmektir. Hakemi aldatmaya yönelik hareketler yapılmamalıdır. Kar amacınızı gözetirken, tüketiciyi de düşünmelisiniz.

R İlkesi

Pazarlama ilkeleri konusunun sonuncusu olan R harfi, reklamın R si anlamına geliyor. Unutmayın ki; dünyanın en iyi ürünü de üretseniz, reklamınız yoksa, satışlarınız eş-dosttan öteye gitmeyecektir. İyi satışlar için öncelikli olarak hedef kitlenizi belirleyip, reklam çalışmaları yapmalısınız.

Reklam çalışmalarından önce piyasayı analiz etmeniz size artı puan olarak geri dönecektir. Bu nedenle iyi satış, yüksek kazanç ve geniş bir kitle istiyorsanız, reklam çalışmalarınıza önem verin.

Bir İşe Başlarken Bunlardan Kaçının >>